PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İmam Hüseyin (A.s) Hakkında HAdisler...

Editor
12-04-2010, 03:23
İmam Hüseyin (A.s) Hakkında HAdisler...

1-Hüseyin bendendir* ben de Hüseyindenim; Hüseyini seveni Allah sevsin.

2-Resulullah (s.a.a) bir gün İmam Hüseyinin elinden tutarak şöyle buyurdular:

Ey cemaat! Bu Hüseyin bin Alidir; Onu tanıyın; canım elinde olan Allaha ant olsun ki Hüseyin cennettedir* Onu sevenler de cennettedir* Onu sevenleri sevenler de cennettedir.

3-Kim cennet gençlerinin efendisine bakmak istiyorsa* Hüseyin bin Aliye baksın.

4-Hüseyin bendendir* ben de Hüseyindenim. Hüseyini seveni Allah sever.

5-Kim* gök ehli için yeryüzü ehlinin en sevilenine bakmak istiyorsa* Hüseyine baksın.

6-Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır* kardeşinden sonra insanların en üstünüdür; o Müslümanların İmamı* müminlerin mevlası* âlemlerin Rabbinin halifesidir; yardım dileyenlerin yardımına koşan* sığınak arayanların sığınağı ve Allahın yarattıklarına olan hüccetidir; o* cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır); onun emri benim emrimdir; ona itaat bana itaattir; ona uyan bendendir; ona isyan eden benden değildir.

7-Bir gün Peygamber (s.a.a)* Hüseyin (a.s)ı kucağına oturtarak şöyle buyurdu: Hüseyinin şehadeti üzre müminlerin kalbinde bir aşk vardır* o aşk asla soğumaz.

Sonra buyurdular ki: Babam* her gözyaşının maktulü olana (Hüseyine) feda olsun.

Ey Resulullahın torunu* her gözyaşın maktulü nedir? Dediklerinde; Onu anan her mümin* mutlaka ağlar buyurdular.

8-Bera Bin Azib diyor ki: Resulullah'ı (s.a.a) Hüseyin'i (sırtında) taşırken gördüm* şöyle buyurmaktaydı: Allahım! Ben onu seviyorum sen de sev.

9- Hasan ve Hüseyin Cennet Gençlerinin efendileridirler. Babaları ise onlardan daha üstündür.

10- Hasan ve Hüseyin Cennet Gençlerinin efendileridirler.

11- Celaleddin Siyutî* İbrahim ve Zeyd ibn-i Ziyaddan nakletmiştir ki: Gökyüzü yalnız Hz. Yahya peygamber (a.s) ve İmam Hüseyin (a.s) için ağladı. Ağlaması ise onda bulunan kırmızılıktır. Hz. Yahya (a.s) öldürüldüğünde* gökyüzü kırmızılaştı ve gökten kan damladı; Hz. Hüseyin (a.s) de öldürüldüğünde* gökyüzü kırmızılaştı.

12- İmam Cafer ibn-i Muhammed (a.s):

Hz. Hüseyinin (a.s) kabri etrafında dört bin melek (bir başka rivayete göre ise yetmiş bin melek) toza bulanmış ve mahzun bir halde kıyamete kadar Hz. Hüseyine (a.s) ağlayacaklar.

13- İbn-i Ebi Ziyad şöyle rivayet etmiştir:

Bir gün Resul-i Ekrem (s.a.a)* zevcesi Ayşenin evinden çıkıp* kızı Hz. Fatımanın (a.s) evinin önünden geçerken oğlu İmam Hüseyinin ağladığını duydu. Cenab-ı Fatımaya (a.s) Bilmez misin ki Hüseyinin ağlayışı beni incitir. diye buyurdu.

14- İbn-i Abbas* Allah Teâlanın Resulullaha (s.a.a) şöyle vahyettiğini naklediyor:

Yahya ibn-i Zekeriyyanın kanı için yetmiş bin kişi öldürdüm; Hüseyinin katli içinse bunun iki misli kişi öldüreceğim.

Sırasına Göre Hadislerin Kaynağı:

1- Sünen-i Tirmizi* c.5* s.324. ve Kenzül Ummal No: 037684

2- Biharul-Envar* c.43* s.262

3- A.K. c.43* s.298.

4- A.K. s.52 ve 53.

5- Menakıb-i İbn-i Şehraşub* c.4* s.73.

6- Emali-yi Saduk* s.101.

7- Müstedrekul- Vesail* c.10*s.318.

8- Bihar'ul Envar c.43 s.264

9- Bihar'ul Envar c.43 s.263

10- Kenzül Ummal No: 037693* 37682

11- Dürr-ül Mensur* c.5* s.492 ve c.7* s.413

12- Zehair-ul Ukba* s.151* Maktel-ül İmam-is Sibt-iş Şehid* c.2* s.169* Menakıb-i İbn-i Meğazilî Vasitî

13- Zehair-ul Ukba* s.143* Mecmau-z Zevaid* c.9* s.201* Yenabiul Mevedde* c.2* s.214

14- Müstedrek-üs Sahihayn* c.3* s.178* Tehzib-ut Tehzib* c.2* s.353* Dürr-ül Mensur* c.5* s.492