PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saçımla İlgili Problemim Var Diyenler!!

Editor
15-04-2010, 01:20
Burda saçla ilgili yaptığınız yorumları okudum.Konular hep aynı yerde dönüp durmuş ve dağılmış geleceğin dermatoloğu olarak sizle ilaçlar hakkında bilgilerimi paylaşmak istedim.Çoğunuzun bildiği şeylerdir ama bir topicte toplanmasında yarar var!!

Propecia/Pentogar:Etken maddesi finasteride olan bu ilaçlar alfa-redüktaz enziminin Tip-2 çeşidini inhibe ederek dht oluşumunu engellemektedir.Bu engelleme sırasında %10 a varan testesteron azalması görülür.Buda insan vücuduna meme büyümesi,libido düşmesi gibi yan etkiler olarak yansıyabilir.Etkisini 2-3 ay da göstermeye başlayarak 1 yılda max. seviyeye ulaşır.1 yıldada etkisini kaybeder.Saç dökülmesinde en etkili yöntem olarak gösterilmektedir.Doktor gözetiminde kullanılmalıdır!!!(FDA onaylıdır)

Minoxidil:Etken maddesi rogaine dir.Hormonal bir etkisi olmayıp saç diplerini besleyen damarları genişleterek saçın daha iyi beslenmesini sağlar.Yani dht nin daraltıcı etkisine karşılık genişletici özellik gösterir.Kullanım süresi ömür boyudur.3-4 aylık kullanımda olumlu bir etki göstermediyse devam etmek mantıklı değildir.Acnlyse ve betnovate ile birlikte kullanıldığında kenarlardaki açıklıklara da iyi gelmektedir.Tansiyon problemi olan kişilerin kullanılması önerilmez.Yan etkileri saç derisinde kısa süreli alerji,döküntü,hafif baş ağrısı şeklindedir.(FDA onaylıdır)

Bioxcin/Revigen/Revivogen/Shen Men: bunların içerikleri bitkisel olup etken maddeleri %90 aynıdır.Etki mekanizmaları aynıdır.İçeriklerindeki flavonlar ve betastesteroidler ile birlikte alfa-5 redüktaz enziminin tip1-2 çeşidine etki ederek dht üretimini azaltmaya çalışırlar.Çinko,doymamış yağ asitleri,antioksidanlar ile oluşan dht nin saç köklerine yağışmasını önlerler.İçerğindeki başka flavonlar ile kan damarlarını genişletip,kan akışını hızlandırırlar.Vitamin,mineral,aminoasit içeriğiyle saçın daha canlı,güçlü olmasına yardım ederler.Kullanımları ömür boyudur.Propecianın 2-3 ayda etkisini göstermeye başladığını düşünürsek bunların etkime süreleri daha uzundur!!Bitkisel oldukları için yan etkileri yoktur!!(Sağlık Bakanlığı Onaylıdır)

Crescina:İçinde kimyasal dht blokerları bulunur.Ayrıca 2 aminoasit ve 1 glikoprotein bulunur.İnternette fazla kullanıcı memnuniyeti veya memnuniyetsizliği bulunmamaktadır.Saç dökülme durumuna göre dozajları vardır!!

Aminexil:Tamamen minoxidil özentisi bir ilaçtır.Ama değiştelim derken ellerine,yüzlerine bulaştırmışlar.Çünkü bu ilaç müşteri memnuyetsizliği bakımından bir rekora koşmuştur.Ama bayanlarda işe yaradığı hakkında ortak bir görüş vardır.

Saç dökülmesini önlemede en etkili ilaçlar şimdilik bunlar.eğer sizinde böyle bir probleminiz varsa yukardaki alternatifleri hekimizle birlikte değerlendirmenizi haddim olmayarak öneririm!!