PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıtınızı ölçerek ve akşam alın

gacvokem
30-04-2010, 20:52
Araç sahiplerinin akaryakıt almadan önce, istasyonda bulundurulması gereken ölçü kabı ile pompanın litre kontrolünü yapabileceği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, EPDK’nın lisans izni verdiği petrol istasyonlarında, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan rutin ölçü denetimlerinin yanı sıra tüketici de denetimde bulunabiliyor.

Çoğu araç sahibi tarafından bilinmediği belirtilen uygulama da, istasyonlarda zorunlu olarak bulundurulan ölçek, pompadaki litrenin doğruluğunu kesinleştirmek amacıyla, tüketici tarafından kullanılabiliyor.
Genellikle 5-10 litrelik şeklinde bulundurulan ölçek kaplarına konulan akaryakıtın litresi ile pompadaki litrenin tutmaması durumunda ise pompadaki "brodi ölçeği" ayarı ile oynandığı ortaya çıkıyor.

Günlük 15 bin litre akaryakıt satan bir istasyonun, brodi ölçeği ayarında yapılan oynama sonrası yüzde 3 kayıpla, litresi 2,5 YTL’den sattığı akaryakıttan ayda yaklaşık 30 bin YTL haksız kazanç elde ettiği belirtiliyor.

Ölçeğe konulan akaryakıtın litresinin ölçekteki yoğunluk payı çizgisinin altında çıkması durumunda, tüketici hakkını aramak amacıyla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor.

Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi Özdoğan, petrol istasyonlarının EPDK tarafından verilen lisans gereği, uymak zorunda oldukları çok sayıda kural olduğunu söyledi.

Ölçü ve Ayarlar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin akaryakıt istasyonlarında sürekli olarak litre denetimleri yaptığını belirten Özdoğan, tüketicilerden ise pompa litresinden şüphelendikleri istasyonlar hakkında şikayetçi olmalarını istedi. Özdoğan, litrede oynama yapan istasyonlara çeşitli cezalar uygulandığını da bildirdi.

-"AKARYAKITI GECE ALIN"-

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Aydın da, güneşe ve sıcağa maruz kalan akaryakıtın genişleyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceğini belirtti.

Bir araca alınan akaryakıtın yıl bazında değerlendirildiğinde litre kayıplarının daha da önem kazandığını ifade eden Aydın, "Araç sahipleri de tıpkı petrol istasyonlarının rafinerilerden yaptığı gibi akaryakıtını sıcağın olmadığı gece almalı. Soğuk havada alınan akaryakıtta kayıp yaşanmaz" dedi.

Thekral_07_07
30-04-2010, 20:56
Abicim kimisi gündüz yapıyo kimide gece yapıyo bilemiyorsun ki gece yapıldığınıda duymuştum.

caydinel
02-11-2010, 10:07
oto gaz nasıl ölçülür hiç bahsetmemişsinizzz.kardeş

cellini
02-11-2010, 10:15
hangisini kontrol edecez bide dövmeye kalkmasınlar:D

ahmet s
07-01-2012, 19:43
akaryakıt tasarrufu önce beyin ve ayagınıza giden sinyalle minumuma iner 28 senelik
şöförüm herkese iyi akşamlar

ASİL
08-01-2012, 10:58
yıllardan beri bu sektördeyim böyle saçma bir şey duymadım vatandaşa akşam yakıt almasını söylüyorlar istasyonlar akşam alıyor sizde akşam yakıtınızı alın deniliyor istasyonların akşam almasının nedeni epdk nın sitesinde yayınlanan zam olup olmadığıyla alakalı zam olup olmadığını akşam 17 sularında yayınlanıyor ölçü kabına gelince siz bildiğiniz istasyonlardan şaşmayın motorinin litresi şu an 3.78 benzinin 4.30 bazı istasyonlarda bu fiyatlar 3.49 ile 4.04 olarak veriliyor nasıl veriliyor anlamıyorum gece gelen tanker sayısı gündüz gelen tanker sayısından daha az yani gündüz 3 tanker geliyorsa gece 1 geliyor 100 litrede 2 litre kayıp deniliyor bir tanker 25.000 litre istasyonlar zararmı ediyor hayır herşey otomasyon sistemi içinde gelen litre ne kadar ekranda görülüyor aynı zamanda epdk yani enerji piyasası denetleme kuruluda benim ne kadar yakıt aldığımı ve nekadar yakıt sattığımı görüyor o yüzden bildiğiniz istasyonlardan şaşmayın ve muhakkak fişinizi alın o fiş sizin güvenceniz

hsakaci
17-01-2012, 14:54
teşekkürler