PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ülkemize Girecek Olan İthal Et'ten yiyecekmisiniz?

CABBARİ
04-05-2010, 12:31
sonunda İhalesi yapıldı ülkede et kıtlığı var denildi pahalı denildi dün akşam çobanlar ve tüccarlar yol kapattı elimizde mal dolu ama yem ve mazot fiyatları arttıgı için anca kurtarıyor dediler
bana göre bizim etimiz bize yeter dışarıdan gelecek olan etin ne oldugu belirsiz hastalık varmı yokmu hormonlumu hormonsuzmu belli değil???

aradaki aracılar kazansın diye bir önerge atıldı acilen et ithalat yapılma kararı alındı esefle kınıyorum ve ben şahsen ithal et yemeyi düşünmüyorum!!!
bizim etimiz bize yeter

Sizin fikirleriniz nedir?

Hikmet™
04-05-2010, 12:34
İlk oy benden olsun...!!!

Türkiyeye kesilmiş olarak gelirse yemem ama canlı hayvan giriiş yapılacakmış ozaman her türlü yerim :)

CABBARİ
gözümle görmdiğim kendim yetiştirmediğim yada güvenmediğim eti almamda yememde
ülkemiz üzerinde oyunlar var yada biz paranoyak olmuşuz cak gribi cuk giribi hep amerika ve israile mal ediliyor bbuda oyle olabilir hindi ve tavuk balık etine devam

CABBARİ
Türkiyeye kesilmiş olarak gelirse yemem ama canlı hayvan giriiş yapılacakmış ozaman her türlü yerim :)

canlı hayvanın hormonlu olmadıgını ilaç verilmediğini genleriyle oynanmadıgını nereden biliyorsun?

ŞAVKÇI09
04-05-2010, 12:42
topu topu 7500 adet hayvan gelecek buda fazla bi rakam değil baştakiler spekülatörler fiyatı geri çeksin diye yaptı bu ithal et olayını arkasının gelmeyeceğini düşünüyorum.Etin ithal olduğunu anlarsanız yemeyebilirsiniz.ŞAhsen burdaki etlerin ne kadar sağlıklı olduğu da şüpheli buluyorum at,eşek eti davasından göz görmeyince gönül katlanıyor her(çoğu) imalathane öle maalesef işim gereği imalathanelere de giriyorum iğreniyorum ama 2 gün sonra aynı markanın ürününü yiyorum,yiyoruz misal ekmek hangi şartlar altında yapıldıuğı malum ama hepimiz yiyoruz.....

CABBARİ
04-05-2010, 12:44
az buçuk kırsal kesimde yetişen ve devamlı aynı tür et yiyen insanlar etin tadından rahatlıkla anlayabilir hayvanın kendisinde bir numara varmı yokmu diye

tomas57
04-05-2010, 13:10
ben hertürlü yerim.gelsin.eti çektiler 30 tl ya kadar. biraz burunları sürtsün.mangalda yapınca farketmez.hepsi dana eti gibi gelir.....

Volkan
04-05-2010, 13:11
şimdi etin kilosu 30 tl ise ithal et gelince kilosu 50 tl olacak. MArketler bu işten daha karlı çıkacaklar olanda vatandaşa çıkacak satan kişi aman abi aman abla ithalda bu var diyip üzerine zammı koyduğu yerli eti daha pahalıya satacak.

Ayrıca gerçekten doğu illeri hariç Hayvan üretimi yok Özellikle önceden Doğudan sonra gelen Karadeniz bölgesınde Kurban Bayramlarında Tacirler büyük baş hayvan alımı için doğu illerine gidip alım yapıp satıolar buda fiyatların yükselmesıne sebep oluyor.

iTHAL ETE GELİNCE KESINLIKLE YEMEM. Artık 3-5 arkadaş bir araya gelip alırız bir dana keseriz dondurucuya koyup yeriz yapcak bişi yok.

veyselbakan
04-05-2010, 13:32
ben hertürlü yerim.gelsin.eti çektiler 30 tl ya kadar. biraz burunları sürtsün.mangalda yapınca farketmez.hepsi dana eti gibi gelir.....
:8[1]::8[1]::8[1]::8[1]::8[1]::8[1]::45:"afiyet olsun nediyelim

MUTAF
04-05-2010, 13:37
yemem olarak sectim çünkü zaten çok fazla et yemiyorum. anca tavuk eti felan arada.
ama iyiyse ve ucuzsa neden yemeyeyimki ?

veyselbakan
04-05-2010, 13:39
gelecek ithal etlerde türk kasapları ve yetkililer görevlendirelecekmiş bir kere islami usule göre kesim olmayan etler alınmayacakmış bu sayın başbakanımızın bir tahütüdür
bu arada et kalmadığından dolayı bu günlerde at eti ve eşşek eti de yurdumuzda revaçta baskınlarda büyük firma larda bu etler yakalandı
ama ithal et çözüm değil eğer buna bir çare bulunacaksa dışarıdan besi hayvanlarını getirip çiftçime yetiştirsin diye vereceksin gerekiyorsa uzun vadede bunun parasını alacaksın çiftçiden elini çekmeyip yemine kadar vereceksin ki bu ülkede hayvancılık yeniden başlasın çiftçiye güğümlerle sütleri yerlere döktürtmeyeceksin isyan ettirtmeyeceksin tarım zaten bitti birde hayvancılık biterse artık sebzemizi etimizide dışarıdan alırız bir zaten onları almıyorduk alır elin gavurunu çiftçisini zengin ederiz olur biter!

BLADE01
04-05-2010, 14:27
Evet bugün haberlerde dinledim ithal et gelmesi için ihalesi yapılmış bence bize hiç bir gereği yok.Çünkü bizim etimiz bize yeter gene milletin sağlıyla oynuyorlar,nederece sağlıklı olacak bu hayvanlar at eti yada eşek eti vs.karıştırmayacakları ne malum yada islami şartlarda kesilecekmi ?bunun gibi çok soru işaretleri var kafamızda gerçi artık her yerde at ve eşek eti kesilir oldu.Allah sonumuzu hayır etsin.

Hikmet™
04-05-2010, 14:29
canlı hayvanın hormonlu olmadıgını ilaç verilmediğini genleriyle oynanmadıgını nereden biliyorsun?

Cabbari usta Türk yetkilileride okadar salak değillerdir heralde elbet tahlilini yaparlar

CABBARİ
04-05-2010, 15:16
Cabbari usta Türk yetkilileride okadar salak değillerdir heralde elbet tahlilini yaparlar
Türk ordusuda o kadar salak değil herşeyin en iyisini bilir ama içi ergenekoncu doluymuş bilmem anlatabildimmi

veyselbakan
04-05-2010, 15:29
Türk ordusuda o kadar salak değil herşeyin en iyisini bilir ama içi ergenekoncu doluymuş bilmem anlatabildimmi

iide bunun garantisini başbakan verdi daha yetkili kim çıkıp bu etler e garanti vermesi gerekir

CABBARİ
04-05-2010, 15:33
iide bunun garantisini başbakan verdi daha yetkili kim çıkıp bu etler e garanti vermesi gerekir
canım ona kalırsa domuz gribi aşısında başbakan ayrı saglık bakanı ayrı tellerden çaldı

veyselbakan
04-05-2010, 15:35
evet haklısın usta tıpkı ergenokuncudur diye rahmetli türkan saylanı soruşturmaya aldıkları gibi yanlış bir şeyler yapmasalar bari

alper3
04-05-2010, 19:53
biz kasaptan zaten hazır et almıyoruz hayvanı alıp kendimiz kesiyoz güvendigimiz kişilerden alıyoruz hayvanıda benim içim rahat:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

umut55
04-05-2010, 20:30
ithal etin kilosu 5 tl civari canlı hayvan kilosu buda kemikli kesilmiş 10 tl eder 12 ye felan malolsa 16-17 den eti yeriz herhalde...hayvanlar canlı gelecekmiş cinsleri kiloları bile bellli ben yerim et bizim burada bile 25 tl olmuşsa gerekliydi tabi .bi kişide sadece 300 buyukbashayvan var böle onlarca uretici var et yukselsin diye kimse satmıyor şimdi noldu herkes satmaya baslayacak.adam bi yeni dogmuş buzaga 1.500 tl ist ersen bunun sonu ne olacak tabiki ithal hayvan...komşularımızın cogunda en pahalı eti yiyen biziz hemde buyuk farkla onlar en fazla 10 tl ye yiyor kilosunu

zfr_pal
04-05-2010, 20:34
hemde ne biçim yerim..memlekette 30 liraya yediğimiz dicem aslında yiyemediğimiz etin ne olduğu cokmu belliydi..bi laf var et olsun ineğin g.. olsun diye o bakımdam yeriz allahın izniğle..

ŞAVKÇI09
04-05-2010, 21:14
hemde ne biçim yerim..memlekette 30 liraya yediğimiz dicem aslında yiyemediğimiz etin ne olduğu cokmu belliydi..bi laf var et olsun ineğin g.. Olsun diye o bakımdam yeriz allahın izniğle..

:8[1]::8[1]::8[1]:

kucer06
04-05-2010, 21:18
Et ve balık kurumunu bilen birisi olarak konuşuyorum.Gelecek olan canlı hayvanlar her türlü veteriner kontrolünden geçmektedir.Polemiğe açık bir konu olduğundan şimdi dahada hassas davranacaklardır ve gelecek etlerin kilosunun ondört lira civarında satılacağı hesaplanıyor.Eski fiyatlarla fakir zaten et yemiyordu eti alan zengin tayfasıda spekülatörlerin cebini dolduruyordu.Gelecek olan eti yerim hemde öyle yerimki hele bi gelsin.Üç beş tane spekülatörün kışkırtığı üç beş tane sözde besici için milyonlarca fakirin çoluğun çocuğun et yemesi engellenemez.İlk defa hükümetin bu kararını destekliyorum.

umut55
04-05-2010, 21:24
14tl zor bence zaten tonunu 2500 euroya ithal edecekler canlı hayvan.kemikli kilo 10 tl yapar ..2-3 tl masraf koyarlar kemiksiz 17-18 den asagı kimse yiyemez yani ortalama 18-20 tl kıyma alabiliriz gerisi yalan

ESES-58
04-05-2010, 21:26
İthal etin karşısındayım.gelmesini istemem.ama gelirsede ki gelecek kendim yerim.şimdi ucuz et osun besi yok hikaye.besimiz bize yeter ne olduda birden bire yetmez dendi.türkiyede bundan 2 ay önce besi ve besi kabiliyeti olan erkek hayvanlar sayıldı.benim bulunduğum ilçede 4.500 civarı besi hayvanı çıktı..et kesimleri 17 TL yi görmüşken. şimdi şu anda 11 TL ye kadar düştü. bu üreticiye yansıyanı. tabi bu piyasadan dolayı vatandaş besi için ortalama 100-120 kg canlı ağırlıklı montafon veya simental erkek danayı 2.500-3.000 TL ye aldı ve bu alanların %80 i bankadan kredi çekerek aldı.( zaten besicilerin büyük bölümü krediyle çalışır) şimdi et birden düşünce ne oldu. besiye alınan mallar kazık fiyata geldi. yem düşmedi,ilaç düşmedi vs. ihtiyaçlar sabit,besici şaşkın ,şimdi yukarda yazdığım kesim fiyatlarındaki fark 6 TL şimdi 300 kg gelen bir besi karkasında zarar 300x6=1,800 TL bu rakam hayvan sayısı arttıkça artacaktır besicinin zararı olarak. kim kardadır.tabiki firmalar,hele birde yandaşsa.ithal et bana gelmiyor,mahalle kasabınada gelmiyor,benim soframa işlenmiş ve yan ürün olarak gelecek yani üretici ve tüketici maalesef zararda,peki bence ikinci hamle ne olacak kanımca olabilecek şey,üretici mağdur tepkili, yumuşatmak için, seçim yatırımı için verin bir teşvik şöyle et kilosuna kesimhaneden fatura getirene 1-2 tl deyin benim balık hafızalı vatandaşımda "bak görüyonmu adamlar bizi genede düşünüyor,teşvikle zararımızı kapatıyor" deyip hücum sandığa.sanki ithali başkası getirdi? bir konuda yiyip yememe meselesi bakın hormonluda ,her türlü karışımda zaten ülkemizde mevcut,(bir kaç firmayı tenzih ederim) o yüzden meraklanmayın gönül rahatlığıyla yiyin.

kucer06
04-05-2010, 21:27
Yapılan ihalede karkas etin kilosuna dokuz liraya anlaştılar.

umut55
04-05-2010, 21:43
bakalım kıymayı kaça yiyecez gun gun fiyatını buradan yazacağım kıymanın su anda 24 tl kıymaNIN KİLOSU samsun-bafra

ŞAVKÇI09
04-05-2010, 21:57
bakalım kıymayı kaça yiyecez gun gun fiyatını buradan yazacağım kıymanın su anda 24 tl kıymaNIN KİLOSU samsun-bafra

yağlı mı yağsız mı? yağlıysa yarım yağlı mı tam yağlı mı ?

:8[1]:

yargıç_1
04-05-2010, 23:33
bizim burdaki yediğimiz etler nekadar sağlıklı olduğunu bile bilmiyoruzki dışardan gelen eti yiyelim çok düşündürücü

umut55
05-05-2010, 08:35
yağlı mı yağsız mı? yağlıysa yarım yağlı mı tam yağlı mı ?

:8[1]:

kasabın insafına kalmış yagsız kıyma zaten olmaz)))

aliharbiye
05-05-2010, 09:39
yaşadığım yerde etin kilosu 22 milyon şimdi yaşadığım yere ithal et girsin tabii eğer büyük bir fark varsa yerim valla neden yemeyim hafta sonu mangal yapacam 3 kilo et hadii buyur 66 milyon sadece et hangi parayla alacam bu eti ya veresiye yada almıyacaz yemiyecez ucuz et gelsinde bakalım tadına selamet.
Nötig.Anketin sonucu iyiye gidiyor yerim diyen sayısı daha fazla paran yoksa parana göre alacan yiyecen tabii.

veyselbakan
05-05-2010, 09:58
Et ve Balık Kurumu (EBK), ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç) ve Şili’den 5 bin ton canlı kasaplık sığır ithali için ihale açtı.
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
İhale, 6 Mayıs 2010 tarihinde, saat 11.00’de Ankara’da “pazarlık usulü” ile yapılacak.
İthal edilecek canlı kasaplık sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ırkı veya melezleri olacak. Duyuruya göre, yaşları 16 ay-24 ay arasında olacak canlı kasaplık sığırlarda şu özellikler aranacak:
Muayeneden geçirilecekler
“Cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı asgari 450 kilogram azami 650 kilogram olacaktır. Hayvanlar kendi ırk özelliklerini taşıyacak ve herhangi bir fiziki kusur (ayak, göz, kulak, kuyruk vb. kısımlarında) bulunmayacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmeyecek. Hayvan üzerinde bireysel tanımlamayı sağlayan (kulak küpesi veya mikroçip) bulunacak.”
Bu arada, EBK, Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan’dan 4 bin 25 ton kasaplık canlı sığır ithal etmek için de ihale açmıştı. Söz konusu ihale bugün yapılacak.

‘Hem tencere yemeğine uygun hem de mangala’ Bakanlığın ithaline izin verdiği cinslerden biri olan Angus, et ırkı içinde en iyi ticari hale gelmiş cins olarak biliniyor. Et oranı yüksek bir cins olduğu için besicinin yüzünü güldüren Angusların, yumuşaklık ve lezzeti nedeniyle tencere yemekleri ve mangal için uygunluğuyla da mutfaklarda kolay yer edeceğe benziyor
Angus cinsi hayvan yetiştirmek için Edirne’de çiftlik kuran ve cinste yüzde 50 ırkını da yakalayan Edirne Kırkpınar Köfte’nin Yönetimi Kurulu Başkanı Mustafa Taşan Angus etinin Amerikan menşeili siyah bir cins olduğunu ifade ederek, “Et kemik ve yağ oranı olarak bakıldığında et oranı çok yüksek bir hayvandır. Amerika’da biftek şeklinde yenir. Yani mangala uygundur. Yerli danalara göre et oranı bir hayli yüksektir” dedi.
‘Eti bol, pahalı değil’
Günaydın Et ve restoranlarının sahibi Cüneyt Asan, Angus cinsi büyükbaş hayvanın lezzeti ve yumuşaklığı nedeniyle Türk yemeklerine uygun olduğunu ifade etti. Angusun en kıymetli yerinin sırtı olduğunu ifade eden Asan, “Bonfile, antrikot ve kontrafile bu bölümden çıkıyor. Ama hayvanın her yeri gerek mangal, gerekse Türk danasıyla pişirilebilen tüm tencere yemekleri için ideal” dedi.
Angusun kemik yoğunluğunun yüzde 12 civarında olduğunu, yerli danalarda bu oranın yüzde 20’ye kadar çıktığını dile getiren Asan, “Canlı olarak 1.5 tona kadar çıkan Anguslar bu noktada kesildiğinde 800 kilo et sağlar. Eti bol olduğu için sanıldığı gibi pahalı olmaz” diye konuştu.
‘Lezzetli’
Dükkan Kasap’ın sahibi Emre Mermer de şu bilgileri verdi:
“Angus ırkı İskoç menşeili ama bugün dünyanın dört bir tarafına yayılmış bir cins. Türk damak tadına tamamen uygun ve her türlü yermekte kullanılabilen bir ürün. Yağ içermesi onu lezzetli kılıyor. Biz ürünlerimizde kullandığımız etleri kendi çiftliğimizden temin ediyoruz. Şu an Angus eti kullanmıyoruz. İthal etleri kullanma kararımız onların kalitesiyle doğru orantılı olacak.

muslum-baba
05-05-2010, 10:39
yeterki et olsun ihtal mış zaten kurbandan kurbana görüyoruz eti okadar varlıklı degiliz turkiye de işsizlikte cogaldı millet sofrasında et görsun bari :45:

yakupyurt
05-05-2010, 11:21
ihalesine bir iki şirketin girmiş olduğu bu ithal etlerin bence akp yandaşı bir şirkete verilmiştir be bu akpye ve ikdidara güvenmediüm için bu etleri yemem yiyenede afiyet olsun

CABBARİ
05-05-2010, 12:17
ihalesine bir iki şirketin girmiş olduğu bu ithal etlerin bence akp yandaşı bir şirkete verilmiştir be bu akpye ve ikdidara güvenmediüm için bu etleri yemem yiyenede afiyet olsun

al bendende o kadar

tamer41
05-05-2010, 13:17
bu işten rant sağlayanlar yüzünden başvurulan bu uygulamanın fiyatları düşürdüğünü gördük inşaAllah bizim etimiz gerçekten bize yeterde fiyatlarda çok daha makul seviyelere düşer ithal et yemek zorunda kalmayız kesilmemiş halde gelecek hayvan etinden mecbur kalırsak ki kalırız gibi elbette yeriz kesilmiş olarak gelirse kesinlikle yemeyiz

wtwt99
05-05-2010, 13:18
bence bu oyun etin fıyatı yukseldı ve ithal ete yol acıldı bizde etmi kalmadımıda et ithal ediyoruz aslında iç piyasaya destek verilmeli

osmann
05-05-2010, 13:45
ithal et yme taraftarı değilim ama ayırma şansımız olacakmı bilmem...etin cinsinden pek anlamıyorum...öyle güvenerek kasapa alıyoruz arada bir...
yorumlarda kucer abi bu işin içinde olduğunu söyledi...artık ithal de olsa yiyebilirim gibi geliyor...
selametle...

CABBARİ
05-05-2010, 14:15
kesinlikle oyun katılıyorum
adamlar bas bas bagırıyorlar sadece kars yoresinde binlerce büyük baş hayvan var adamlar elden çıkaramıyor ithal etin fiyatına indiler yinede alıcı yok demekki bu tezgah aracılar götürüyor esas işi

alperen
05-05-2010, 14:40
kesilmiş olarak gelirse kesnlikle yemem

gacvokem
05-05-2010, 14:41
arkadaşlar yandaş bir kuruma verilmiş ihale deniz feneriyle ilişkiliymiş biraz araştırın

CABBARİ
05-05-2010, 14:43
arkadaşlar yandaş bir kuruma verilmiş ihale deniz feneriyle ilişkiliymiş biraz araştırın

al işte al birini vur ötekine:mad2::mad2::mad2::mad2::mad2:

kucer06
05-05-2010, 15:06

Yapma yahu.İşte akp bundan kaybedecek biliyormusunuz.Hepsi hatip konuşurken iyi konuşuyorlar milletin bam teline basmasını ve gündem değiştirmesini çok iyi biliyorlar ama hep kendilerine yontuyorlar.Hah iyi bir iş yaptı diyorsunuz altından mutlaka bir çapanoğlu çıkıyor.

gacvokem
05-05-2010, 16:09
al işte al birini vur ötekine:mad2::mad2::mad2::mad2::mad2:
salamıyom ya almanyadan gelen haberler öyle ben bol keseden salamıyom:D, yoksa bana ne :D,et ucuzlayacak daha cok işimi gelir :D

zehnisağcan
05-05-2010, 16:30
et yemeyin mejbur indirecek!!!! 2 ay kimse et yemese birşey olmaz
niye ithal ediyoki piyasada danamı kalmadı

CABBARİ
05-05-2010, 16:39
zaten kolestrol yapıyor yemeyin gitsin:):)

muhteşem
06-05-2010, 11:02
yemem arkadaş yemem

caglar684
06-05-2010, 11:51
canlı hayvan olduktan sonra sıkıntı yok yerim.

tomas57
06-05-2010, 15:20
biranönce gelse şu etlerde rahatlasak.et yiyemiyoruz ya. 1 kilo ete ben o hafta pazarı görüyorum.

Hikmet™
06-05-2010, 19:24
İthal Et İhalesi İptal Edilmiştir Bilginize...!!!

Catapult®
06-05-2010, 20:52
Ben yerim kardeşim ; burunları sürtsün biraz
a kişi alıyor hepsini piyasada et met kalmıyor boyle insafsızlıkmı olur yaw?

Hem bizim ülkemizde sanayi kullanılsa dünyada birinci oluruz heralde bizim ülkenin hayvanları güzeldir ama dışardan gelecek olan et daha güzel ve temiz bizim burda el ile parçalanıyor amerikada ise islami üsüllere göre kesildikten sonra hayvan robota bırakılıyor hemde havasız ortamda oluyor bu iş mikrop kapma oranı %0 biz kendimizi bu zamana kadar üstün tuttuk dünyada bırakın bu hayali mechul işleri eskidenmiş osmanlı günleri şimdi 1 top patlasa herkez kaçıyor bizim dedelerimiz böylemiydi???

!! ITHAL ET ÜRÜNÜNE EVET !!

-----------------------------------------------

al bendende o kadar

Siz varya siz akp sayesinde böyle konuşuyorsunuz bügün akp olmasaydı 1 ekmeği 10 tl'ye alırdınız heralde dolarda alır başını giderdi bunlar bir örnek :) :)

----------------------------------------------

bence bu oyun etin fıyatı yukseldı ve ithal ete yol acıldı bizde etmi kalmadımıda et ithal ediyoruz aslında iç piyasaya destek verilmeli

Arkadaşım alışmışsınız devleti sömürmeye biraz aynaya bak bizim insanımız napıyor diyebilirsiniz :) herşeyi devletten beklemeyin :)

Catapult®
06-05-2010, 20:56
İthal et isteriz :D :D

CABBARİ
07-05-2010, 17:53
Ben yerim kardeşim ; burunları sürtsün biraz
a kişi alıyor hepsini piyasada et met kalmıyor boyle insafsızlıkmı olur yaw?

Hem bizim ülkemizde sanayi kullanılsa dünyada birinci oluruz heralde bizim ülkenin hayvanları güzeldir ama dışardan gelecek olan et daha güzel ve temiz bizim burda el ile parçalanıyor amerikada ise islami üsüllere göre kesildikten sonra hayvan robota bırakılıyor hemde havasız ortamda oluyor bu iş mikrop kapma oranı %0 biz kendimizi bu zamana kadar üstün tuttuk dünyada bırakın bu hayali mechul işleri eskidenmiş osmanlı günleri şimdi 1 top patlasa herkez kaçıyor bizim dedelerimiz böylemiydi???

!! ITHAL ET ÜRÜNÜNE EVET !!

-----------------------------------------------

Siz varya siz akp sayesinde böyle konuşuyorsunuz bügün akp olmasaydı 1 ekmeği 10 tl'ye alırdınız heralde dolarda alır başını giderdi bunlar bir örnek :) :)

----------------------------------------------

Arkadaşım alışmışsınız devleti sömürmeye biraz aynaya bak bizim insanımız napıyor diyebilirsiniz :) herşeyi devletten beklemeyin :)
olayın siyasi boyutu ayrı o şekilde tartışalım

Catapult®
07-05-2010, 19:04
ustam o konuda sıkıntı yok ama bazı arkadaşlar işin icine siyaset sokunca kendimi tutamadım xD :D

Admin
09-05-2010, 00:21
Ben genelde beyaz et yerim kırmızı et yiyemiyorum yaglı gibi geliyor bana nedense o yüzden temiz olsun helal olsun domuz eti olmasın yeterli

akin 3641
09-05-2010, 01:33
gelecek ithal etlerde türk kasapları ve yetkililer görevlendirelecekmiş bir kere islami usule göre kesim olmayan etler alınmayacakmış bu sayın başbakanımızın bir tahütüdür
bu arada et kalmadığından dolayı bu günlerde at eti ve eşşek eti de yurdumuzda revaçta baskınlarda büyük firma larda bu etler yakalandı
ama ithal et çözüm değil eğer buna bir çare bulunacaksa dışarıdan besi hayvanlarını getirip çiftçime yetiştirsin diye vereceksin gerekiyorsa uzun vadede bunun parasını alacaksın çiftçiden elini çekmeyip yemine kadar vereceksin ki bu ülkede hayvancılık yeniden başlasın çiftçiye güğümlerle sütleri yerlere döktürtmeyeceksin isyan ettirtmeyeceksin tarım zaten bitti birde hayvancılık biterse artık sebzemizi etimizide dışarıdan alırız bir zaten onları almıyorduk alır elin gavurunu çiftçisini zengin ederiz olur biter!

aynen katılıyorum size kardeşim benim yorum yapmama gerek brakmadınız teşkrler:45::45::present:

temel reis
09-05-2010, 04:20
evet haklısın usta tıpkı ergenokuncudur diye rahmetli türkan saylanı soruşturmaya aldıkları gibi yanlış bir şeyler yapmasalar bari

arkadaşım konuyu saptırma burada garibanın alamadığı zenginin hergün aldığı besini konuşuyoruz ben etin tadını kurbandan kurbana tadıyorum almassınmı yani vatandaş bu pahallılık düşmesinmi sizin,maddi durumunuz iyiki alaya alıp konuşabiliyorsunuz çok yazık

digital_52
09-05-2010, 08:27
asla yemem

adnanarkan
09-05-2010, 11:02
yemem,yemiyecem,siyah eti boykot ediyorum.balık,tavuk ve hindi eti yiyelim.

pumapuma
09-05-2010, 14:44
Ben inananıyorum güveniyorum ,kontrollü bir şekilde kesim yapılacağına. onun için gönül
rahatlığıyla yerim ithal hayvan gelmesine karşı değilim.yoksa fısatçılara gün doğmuştu.

acidburn
09-05-2010, 19:11
bu gavurlar etin içine bi madde koyup türklerin gen haritasını çıkartırlar sonrada istedikleri gibi oynatırlar Örnek kuş gribi vs...

bulletfromhell
09-05-2010, 19:56
kesin ve net bir şey var..GDO ve hormon içeren yemler ülkemiz dahil bir çok ülkede-ki bunların alayı geri kalmış üçüncü dünya ülkeleridir- hayvanlara verilmektedir..örnek olarak tavuklar civciv halden kesime gidecek piliç haline 35 günde geliyor..çiftlik balıklarında da GDO lu ve hormonlu yemler kullanılıyor...aynı şekilde eskiden davar cambazlarının yaptığı kurban bayramından önce hayvanlara tuz yalatıp küçükbaş ta 5-6 kilo, büyükbaşta 60-70 kilo su içmelerini ve kantarda ağır çekmelerini sağlayan teknik artık basit bir hormon iğnesiyle yapılıyor..dolayısıyla ha bizim ülkenin ineği veya koyunu ha yurt dışının hiç farketmez..tamamen yapay ve kirli etler yiyiyoruz..ha tabiiki kendi doğal hayvancılık yapıp kendi yiyenler hariç..ithal et bence de saçma..en azından ithal edileceksede canlı hayvan daha ehven-i şer görünüyor..ama en nihayeti yediğimiz içtiğimiz her şey - sebzeler meyveler dahil - yapay ve kirli vesselam...

bu işin diğer rant avanta haksız kazanç vb. film-fırıldak taraflarına girmiyorum..:wave:

fakara
09-05-2010, 21:14
türkiyede yetişen beyaz etin % yüzü hormonlu. kırmızı etin yüzde 90 nı hormonlu dışarıdan gelenlerin ne olduğu mechul ne farkeder yeriz

emrahelektronik
09-05-2010, 21:38
arkadaşlar dışardan gelecek etten değil yemek evime bile sokmam neme lazım memleketimin etini kg 50 ytl yerim yinede ithal etini almam

leyla
09-05-2010, 21:53
eşek eti yenen ve yedirilen memlekette ithal et neden bu kadar tartışılıyor.:puah::bangin:

temel50
09-05-2010, 22:42
Neden yenmesin ki diyer ital maları yiyiyoruz ver şabana gitmez yabana

1970divrigi
09-05-2010, 23:27
ithal eti ayırma gibi bir lüksümüzün olacağını sanmıyorum ithal et olduğunu bilirsem yemem sebebi sağlığımdan çok kendi üreticimize destek amacıyla,bizde bir ürünün fiyatı yükselmeye başlayınca(özellikle tarım ve hayvancılık vb.) başımızdakiler sağolsun en kolay yol olarak ithal etmeyi çözüm olarak görüyorlar,tabi ki geçici ve kısa dönemli çözümler oluyor sonrasında daha pahalı o ürünün fiyatı daha da artmaya başlıyor,toplumumuz tamamıyla tüketici bir toplum haline dönüştürülüyor üretmeyi unuttuk gibi bir şey her ihtiyacımızı dışarıdan aldığımız sürece bizim ülkemizin ekonomisi hiç bir zaman düzelmez ve bizim sırtımızda yerden kalkmaz ben vatandaş olarak bunu düşünebiliyorum ama bizi yönetenlerin düşündüklerini zannedemiyorum hadi hayırlısı bakalım.

MUTAF
10-05-2010, 00:44
sağlıklı olduğunu bildiğim sürece ithal et olsun yerli et olsun, hangisi ucuz ise yerim.
bu arada cidden kırmızı et pek yediğim yok. arada köfte yersem iyi gidiyor.. :)

beydemir
10-05-2010, 01:52
ben ithal eti bedavaya verseler yemem nasıl baslendiğini bilenmi var ????

veyselbakan
10-05-2010, 10:12
otçul hayvanlar olduğu için o konuda bir problem olmaz diye düşünüyorum!

CABBARİ
10-05-2010, 11:22
şuanda ortada gidiyor bakalım sonuç ne çıkacak?

yattara
10-05-2010, 11:56
at eşek eti yiyoruzda ithal eti mi yemiycez.yeriz kardeşim.ne verirlerse hepsini yeriz.aç milletiz çünkü...

yattara
10-05-2010, 11:57

türkiye'de beslenen hayvanlar nasıl besleniyor onu biliyon mu?

Seferihisarlı
10-05-2010, 13:30
kasap sanki bu ithal buda yerli et diyecek ne varsa onu alıp yiyeceğiz :)

CABBARİ
10-05-2010, 14:01
ihale iptaql olmuş sanırsam ama yenisini açacaklarmış

veyselbakan
10-05-2010, 14:29
valla usta et ettir burada kesilen etleride görüyoruz gazetelerde tv lerde

Pasilobus
10-05-2010, 20:55
açız aç taş olsa yine yeriz

hallederiz
10-05-2010, 22:15
bu ülkede yabancıların her şeyi nedense tatlı geliyor

xfles7837
10-05-2010, 22:54
rahmetil kemal sunal ın bir filminin sahnesinde abi her numarayı yerim diye bir sahne vardı. aynen orada olduğu gibi biz her numarayı yeriz.

s.acilen
11-05-2010, 09:13
İthal et çok kalitesiz oluyor.En kötü eti getiriyorlar.Tam çöplük et.Benden uyarması.Gelince çok az alın ve deneyin.

gedık
11-05-2010, 10:21
et olsunda ne etı olursa olsun domuz etı harıc hepsını yerım

formen_7
11-05-2010, 17:25
önce kendi itimize güvenelim sonra ithal eti düşüünürüz ben henüz kendi itimizeze bile güvenemiyorum doğrusu..

CABBARİ
11-05-2010, 18:12
bu ülkede yabancıların her şeyi nedense tatlı geliyor
dur yaw yalnış anlaşılmasın:D

MUTAF
11-05-2010, 19:14
bırakın yaa.
hemende yabancıların hayvanalrına çamur atmaya başladık.
YERİM KARDEŞİM. TEMİZ VE SAĞLIKLI İSE YERİM. Hiçte işim olmaz yerli etle o zaman. cebimden zaten çalana paramı kazandırıcam. yeter bu kadar .......

kucer06
11-05-2010, 20:22
bırakın yaa.
hemende yabancıların hayvanalrına çamur atmaya başladık.
YERİM KARDEŞİM. TEMİZ VE SAĞLIKLI İSE YERİM. Hiçte işim olmaz yerli etle o zaman. cebimden zaten çalana paramı kazandırıcam. yeter bu kadar .......

Olurmu üstadım o inekler gavur ineği.

erdogan 1
11-05-2010, 21:00
türkiyede 3 ile 5 kişinin elinde kalmıştık nerde ise 50 yi geçecek bunların para kazanacak diye yaygaraya gelmeyin avrupanın hangi ülkesinde bu rahişle satılıyor ,at ve eşek eti satanlara söz yok dişardan gelince islamı kesilmedi diyorlar at ve eşek eti islamda yeniyormu bir de bunu düşünün.

remats
11-05-2010, 21:17
İlk oy benden olsun...!!!

bende

erdal05
11-05-2010, 22:46
türkiye gündemi o kadar hızlı değişiyo ki...
ithal et olayının dadı kaçtı...
anketlerimizle...gündemi daha hızlı takip etmek gerek...:)

vedati
11-05-2010, 23:05
malesef yemek zorundayım ayırtemek zor olduğundan

mehmet07
11-05-2010, 23:07
bana kalırsa dış ülkedene etler daha sağlıklıdır at ve eşek eti değildir

yusufucar
12-05-2010, 11:30
yemem arkadaş bunlar insanlar üstünde deney yapıyor kesin deli danadır bunlarda

veyselbakan
12-05-2010, 11:46
sizin söylediğiniz işler o kadar kolay olmuyor dışarıdaki etlerin buradaki etlerden daha sağlıklı olduğuna yüzde yüz eminim arkadaşlar dışarının etini kötülerken önce dışarıdaki etlerin bir fizibilitesini hayvanların hangi ortamlarda beslenip yetiştirildiğini önce bilip sonra etlerini kötüleyeceksiniz yıllarca almanyada yaşadım ayda bir kendi hayvanımızı alıp kendimiz keserdik kasaptan almayışımızın sebebi ise hayvanların islami usule göre kesilmiyor olmasaydı o yıllarda türk kasapları ve marketleride yoktu ama atıyorum kasaba gittiğin zaman tüm etlerin üzerinde hangi hayvanın eti olduğu ve neresinden yapıldığı yazıyordu onun dışında hele o kasap farklı bir eti versin bakalım müşteriye neler oluyor siz merak etmeyin avrupada işler buradaki gibi başıboşluklarla olmuyor o yüzden yerim arkadaşım burada et fiyatları 3 5 tane çakalın eline geçmiş istedikleri gibi kaval çalıyorlar ben o kadar zengin değilim arkadaş bu etlerde zaten gerekli kontrollerden sonra yurda sokulacak neden yemeyelim en azından yediğimiz at ve eşşek etlerinden daha sağlıklıdır!

erdal05
12-05-2010, 12:58
sizin söylediğiniz işler o kadar kolay olmuyor dışarıdaki etlerin buradaki etlerden daha sağlıklı olduğuna yüzde yüz eminim arkadaşlar dışarının etini kötülerken önce dışarıdaki etlerin bir fizibilitesini hayvanların hangi ortamlarda beslenip yetiştirildiğini önce bilip sonra etlerini kötüleyeceksiniz yıllarca almanyada yaşadım ayda bir kendi hayvanımızı alıp kendimiz keserdik kasaptan almayışımızın sebebi ise hayvanların islami usule göre kesilmiyor olmasaydı o yıllarda türk kasapları ve marketleride yoktu ama atıyorum kasaba gittiğin zaman tüm etlerin üzerinde hangi hayvanın eti olduğu ve neresinden yapıldığı yazıyordu onun dışında hele o kasap farklı bir eti versin bakalım müşteriye neler oluyor siz merak etmeyin avrupada işler buradaki gibi başıboşluklarla olmuyor o yüzden yerim arkadaşım burada et fiyatları 3 5 tane çakalın eline geçmiş istedikleri gibi kaval çalıyorlar ben o kadar zengin değilim arkadaş bu etlerde zaten gerekli kontrollerden sonra yurda sokulacak neden yemeyelim en azından yediğimiz at ve eşşek etlerinden daha sağlıklıdır!
bu anketin son sözü bu olmalı....:45::45::present::present:

veyselbakan
12-05-2010, 14:45
bu anketin son sözü bu olmalı....:45::45::present::present:
teşekkür ederim inşallah et ucuzlarda haydi biz yaşımızı başımızı almışız ömründe bayramdan bayrama ağzına et giren çocuklarımız insanlarımız var dilerim allahtan öyle ucuzlasınki bu insanlarımızında azda olsa karınlarına et girsin tek dileğim budur

Aşçı-cemo
12-05-2010, 15:14
arkadaşlar ben otelde çalışıyorum aşçıbaşıyım benim kullandıgım tüm malzemeler et olarak büyük marketlerden yada anlaşmalı kasaplardan alınıyor araştırmadan almayız ama bir çogu en azından buyuk marketlerde satılanların çogu yurtdılşından geliyor bende yiyorum sende yiyorsun yani bunu bilemeyiz ama işimdiye dek bir sorunla karşılaşmadık

Catapult®
15-05-2010, 09:20
Olurmu üstadım o inekler gavur ineği.

kucer ustam ineğe vahiy geldiyse bizde bilelim :D

Hayvanın gavurumu olur ya :D

hem ben almanyada helal et yiyorum kilosuda 6 Euro Burdakilere fark atar :D

Admin
22-05-2010, 23:55
Anket Süresi doldugu için konu kapanmıştır