PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NATO: Sivilleri Derhal Serbest Bırak

veyselbakan
02-06-2010, 01:21
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Türkiye'nin talebi üzerine olağanüstü toplanan NATO (Only the registered members can see the link) üyesi 28 ülke, İsrail'den, "Gazze filosu"ndaki sivillerin "derhal" serbest bırakılmasını istedi.

NATO (Only the registered members can see the link) Genel Sekreter Yardımcısı Claudio Bisognero'nun başkanlığında Brüksel'de olağanüstü toplanan NATO (Only the registered members can see the link) Konseyi, operasyona ilişkin "inandırıcı, tarafsız ve şeffaf" bir soruşturma yapılmasını, filoya düzenlenen saldırıdan sonra gözaltına alınan tüm sivillerin ve gemilerin "derhal" serbest bırakılmasını talep etti.

Öte Yandan Almanya Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) Başkan Yardımcısı Johannes Singhammer, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren Türk gemilerine karşı yaptığı saldırıyı bir felaket olarak değerlendirdi.

CSU Başkan Yardımcısı Singhammer ve beraberindeki heyet, Mardin (Only the registered members can see the link) ve ilçelerinde yaşayan Hıristiyanların durumunu yerinde görmek amacıyla bir takım temaslarda bulundu.

Yapılan ziyaretlerin ardından Midyat (Only the registered members can see the link) Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu (Only the registered members can see the link)'nu ziyaret eden heyet, gazetecilerin sorularıyla karşılaştı.

Milletvekili Singhammer, meydana gelen olayla ilgili, "Türkiye'de çok büyük tepkinin meydana geldiğini, bir çok Türk insanının olaya tepkili olduğu ve çok hassas olduğunu biliyorum. Ne yazık ki bu olay bir çok insanın yaşamına mal oldu. Keşke böyle olmasaydı, İnsanlar ölmeseydi. Beklentim şu; umarım bu barış süreci o bölgede bu gelişmeden dolayı herhangi bir şekilde duraksamaya neden olmaz, bu olaya rağmen bir felaket burada yaşandı. Barış süreci devam eder ve barış sürecinin sonuna varılır." diye konuştu.

Aralarında, Süryani cemaatine mensup din görevlileri ve Alman Büyükelçisi Katherin Buchholz'un da bulunduğu heyet, daha sonra Mor Gabriel manastırını ziyaret etmek üzere ayrıldı. (Ankara Haber Ajansı) 01.06.2010 18:58