PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğretmen, Öğrenciden Korkuyor! ...

ruzgarm
06-06-2006, 12:45
Öğretmen, Öğrenciden Korkuyor

180 öğretmene yönelik yapılan bir ankette "Nelerden ve kimlerden korktukları" soruldu. Toktamış Ateş Hoca, anketin çok ilginç sonucunu köşesinde yayınladı....

ÖĞRETMENLERİN ENDİŞELERİ

Nisan'ın 6'sında, "Only the registered members can see the link" adresinde, ilginç bir anket sonucu yayınlanmış.
İÜ İktisat Fakültesi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden değerli meslektaşım Yahya Tekin, 180 öğretmenle yapılan bu anketten beni haberdar etmiş ve değerlendirmemi önermişti. Araya giren olaylar nedeniyle, bu anketi bugüne dek değerlendirememiştim. Ama gerçekten çok önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir anket bu.

•••

Öğretmenlere, "Nelerden ve kimlerden korktukları" sorulmuş. Ve en çok çekinilen konular belirlenmiş.

Ankete katılan öğretmenlerden 31'i en çok çekindikleri konunun, ya da kişilerin, "öğrenciler" olduğunu söylemiş. Bu sonucun toplam içindeki oranı, yüzde 17.2.

Acaba öğrencilerinden neden korkar öğretmenler.

Bu soruyu yanıtlayabilmek için, anketten ortaya çıkan diğer bazı sonuçlara bakmamız gerek.

Öğretmenlerin çekindikleri konular arasında ikinci sırada yüzde 15 ile "işsizlik" ve üçüncü sırada yüzde 13.9 ile "onurunu yitirmek" geliyor.

Zaten biraz sonra değineceğim diğer seçeneklerin dışında, "seçeneklerin tümünden" çekinen öğretmenlerin oranı yüzde 24.4.
İşsizlik, onurunu yitirmek gibi konulardan neden çekinildiğini düşündüğümüzde; öğretmenlerin, "öğrenciden" çekinmelerinin nedenini anlayabiliriz.

Öğretmenlerimiz, nisbeten düşük maaşlarıyla zor
koşullar altında yaşamlarını sürdürmeye çabalarken; bu koşulların da gerisine düşmekten, yani işsiz kalmaktan çekinmektedirler. Bu nedenle, öğrencilerden endişe etmektedirler. Bir çocukluk yapar da, işin içinden çıkamayız diye...

Zaten üçüncü sırada, "onurunu yitirmek" endişesi olması da, aynı düşünceyi doğrulamaktadır. Eğer öğrenciler uygun olmayan bir şey yaparlarsa, işsiz kalmamak için onurundan ödün vermek zorunda kalmak endişesi görülmektedir...

Anketteki tüm seçeneklerden endişe edenlerin oranının, yüzde 24.4 olması da, aynı görüşü doğrulamaktadır.

•••

Bu ankette, açıklamakta çok zorlandığım bir sonuç; ankete katılan öğretmenlerden yüzde 11.7'sinin en çok çekindiği, ya da korktuğu konunun, "tabular" olduğunun dile gelmiş olmasıydı. İngilizce öğretmenleri arasında, böylesine yüksek oranda tabulardan korkulması, bana hem ilginç ve hem de garip geldi.

"Amirinden" korkan öğretmenlerin oranı yüzde 8.3; "kadrodan" ya da anlaşıldığı kadarıyla, "kadro bulamamaktan" korkan öğretmenlerin oranı da, yüzde 3.3. Öyle sanıyorum ki, öğretmenler dışında başka memurlarla böyle bir anket uygulansa, aşağı yukarı benzer oranlar elde edilirdi.

•••

Çok ilginç bulduğum bir başka sonuç, öğretmenlerin yüzde 4.4'ünün en çok çekindiği kişilerin, "esnaf" olması. Muhtemelen; bakkala, manava vb. gibi birinci dereceden sofrayla ilgili ticaret yapan esnafa borçlanmış bulunan bu öğretmenlerin, "karşılaşmak" istemeyecekleri kişilerin başında, bu esnaf gelmektedir. Oran, 4.4; yani çok yüksek olmasa bile, bir grup öğretmenin en çok esnaftan çekiniyor olmasını dile getirmesini; doğrusunu isterseniz, hem garip buldum ve hem de üzücü...

Ve son bir seçenek olarak, öğretmenlerin yüzde 1.7'sinin "polisten" çekindiğini, daha doğrusu, en çok çekindiği kişilerin, "polis" olduğunu dile getirmesini, açıklamakta çok zorlandım.

Oran gene çok düşük olsa da, birkaç öğretmenin en çok korkulan kişiler olarak polisleri dile getirmesinin hem garip ve hem de üzücü olduğunu düşünüyorum.

•••

Evet, bugün sizlerle bir anketin sonuçlarını değerlendirmeye çalıştım. Genel kitleyi ne denli temsil ettiğini bilemeyiz ama; çıkan sonuçların, pek de parlak olmadığını görüyoruz.

Umarım, zaman içinde daha umut verici tablolarla karşılaşırız.

muzo
06-06-2006, 13:25
şimdiki öğrenciler Annelerin'den Babaların'dan korkmuyorki öğretmenlerden korksun zaten öğretmenleri bir şey dese öncelikle öğrencinin Annesi Babası karşısına çıkıyor napsın öğretmen

Admin
06-06-2006, 23:05
şimdiki öğrenciler Annelerin'den Babaların'dan korkmuyorki öğretmenlerden korksun zaten öğretmenleri bir şey dese öncelikle öğrencinin Annesi Babası karşısına çıkıyor napsın öğretmen
Bu konuda çok haklısın muzo.en ufak olayda sizi milli egitime şikayet ederim diye ögretmene tehidtkar davranışlar sergiliyor.nerede o bizim okul yıllarımız ögretmen dendigi zaman iliklerimiz kururdu bir hata yaptıysak falan diye

Ödül Avcısı
06-06-2006, 23:06
O zaman gelecek tehlikede demektir.