PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Referandum Anketi

Simba
25-07-2010, 13:54
Referandum Anketi:

Anayasanın bazı maddelerinde öngörülen değişiklik için 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak referandumda ne yönde oy kullanacaksınız?

Anket 1 ay sürecektir

CCW
25-07-2010, 14:09
hayIR..
daha kapsamLI olmasInI beklerdim..
hakimlerle olan maddeler de hosuma gitmedi acIkcasI

Pardon ama neyi onaylayacagIz???

gacvokem
25-07-2010, 14:22
millet vekili dokunulmazlığı kalkmadığı için , yargının bağımsızlığına inandığım için , yasamanın , yürütmenin , yargının ayrı ayrı olması gerektiğine inandığım için, hayır oyu kulanacam

alperen
25-07-2010, 14:45
darbelere karşı çıkmak için evet diyeceğim

alusta
25-07-2010, 15:10

Yani HAYIR diyenler darbe yanlısı mı oluyor?
Bu referandum da bir darbenin devamıdır.
Yapılanları iyi okumak gerekiyor; Ülkemiz adım adım kanlı bir uçuruma sürükleniyor. Acemi ve devlet bilmez idareciler de sadece seyrediyor. Vatandaş da sağ duyusunu kaybediyor ki vay halimize...

toycan
25-07-2010, 15:11
Kesinlikle hayır.Bu adamların demokratik söylemlerle vatandaşı aptal yerine koyup siyasi rant uğruna her yolu mübah görmelerini protesto için kesinlikle hayır.Bu ülkede istedikleri gibi at koşturamayacaklarını bu ülkenin babalarının veya tarikatların çifliği olmadığını görmeliler.bu sebeplerden dolayı hayır

Hilmi
25-07-2010, 15:21
Elbette HAYIR....

Hikmet™
25-07-2010, 15:41
Ben Evet Diyeceğim

wtwt99
25-07-2010, 15:52
yetersiz ama kesinlikle evet

plus007
25-07-2010, 16:28
Only the registered members can see the link

aliharbiye
25-07-2010, 16:33
allah allah hayret bişi yaaa ben zannettimki çoğunluk evet çıkacam meğerse çoğunluk hayır çıkmış yaaaa akp'li olmamama rağmen evet oyunu kullandım eski kanunlarda tabiiiki TÜRK milletinin yararına değişmesi gerektiyine inanıyorum ve bir çok kanunun yasanın ve en önemlisi bazı zihniyetlerin değişmesi gerektiyine inanıyorum bakalım referandumdan ne çıkacak ben evet diyorum selametle saygılarımla aliharbiye

ESES-58
25-07-2010, 16:45
Kesinlikle hayır.Bu adamların demokratik söylemlerle vatandaşı aptal yerine koyup siyasi rant uğruna her yolu mübah görmelerini protesto için kesinlikle hayır.Bu ülkede istedikleri gibi at koşturamayacaklarını bu ülkenin babalarının veya tarikatların çifliği olmadığını görmeliler.

çok güzel özetlemişsin Kuçer dostum.kesinlikle HAYIR.

gacvokem
25-07-2010, 16:46
neler değişecek neler olacak
linke tıkla oku öğren

anayasa değişikliği karşılaştırmalı teklif tablosu Tıkla gör
(Only the registered members can see the link)

ordulumusa52
25-07-2010, 16:51
Avrupa Parlamentosu sosyalist grup başkanvekili Hannes Swoboda, CHP'ye "anayasa değişikliği paketinin arkasında durması" çağrısını yaptı.
"Demokratsan destekle" diyor. Swoboda, Avusturyalı bir sosyaldemokrat. AKP taraftarı falan değil, adam solcu.Dolayısıyla, adamcağıza öyle hükümet yandaşı, yalaka, liboş falan diye ha...karet etmek de pek kolay değil...

"bürokrat ideolojisi" gözlerini hepten kararttığı için gerçeklerden iyice koptu, atılacak son barut olan "son saçmalıklara" umut diye sarılıyor: Seçim barajı yüzde 7'ye inerse belki meclise iki üç parti daha dalar, AKP'nin koltuk sayısı da azıcık düşer...
Amaç demokrasi falan değil, iktidara kamış...

Anayasa Değişikliğine sonuna kadar EVET !

aliharbiye
25-07-2010, 16:58
Arkadaşlar Anayasa değişiklerinde Türk milletin leyhine ziyadesinden milletvekili bakan başkan yararlarına değişim söz konusudur bu bir gerçek azda olsa anayasada Türk milletinin adına bazı değişiklerin olması çok iii ama en çok sinirimi bozan hani kimliklerimizde islam yazması ve milletvekillerinin dokunulmazlığın kaldırılması gerektiyine inanıyorum kaldıki başka bir sorun daha var milletvekillerinin aldıkları maaşlar ve milletvekilliyi düştüyü zaman emeklilik gibi süper bir maaş bağlanması artı millet vekili olacak olan şahsilerin en az üniversite mezunu olması gerek dahası alacakları maaşlar en çok 2 milyar olmalı peş keş yok olmamalıda ama nerde bakalım ölmeden evvel bu saydıklarımı görecekmiyiz pek ümidim yok ama umarım değişir saygılarımla aliharbiye.

wtwt99
25-07-2010, 17:22
ben evet diyorum çünkü 367 faciasını tekrar yasamak istemiyorum ben evet diyorum çünkü yargı mensuplarının bir siyasi parti lideri gibi konuşmasını istemiyorum ben evet diyorum anayasa mahkemesi parti kapatmasın diyorum evet diyorum artık darbe yapılmasın dıyorum ben evet diyorum

muratecetr
25-07-2010, 17:23
referandumda oy kullanmak gerekir diye düşünüyorum ama evet ama hayır kullanırsınız

zorlu
25-07-2010, 17:32
ben de koca bir HAYIR diyorum eğer evet denilirse bence onların rahatca atkoşturabilecekleri istediği kişilere istediklerini yaptırabileceklerini hatta ve hatta bu anayasanın açık bir yerinden başımıza bela olan kö...k pkk başımıza kadar getirmeyi düşünmekteler bunlara karşı hala evet diyebiliyorsak vay canımıza vay benim MİLLETİME VAYYYY

abd42
25-07-2010, 17:50
ak partiyi tasvip etmeme rağmen evet

omer66
25-07-2010, 18:05
bende hayır diyorum çünkü bunlara güvenim yok

bertancakir
25-07-2010, 18:32
ya bu ülke daha darbe anayasasıyla yani 12 eylül anayasasıyla yönetiliyor tabiki bu anayasa degişmesi lazım artık sonuna kadar EVET artık zamanı geldi.

leopar
25-07-2010, 18:54
Başbakanın sözünde durmadığı için Millet vekili dokunulmazlığı kalkmadığı için , yargının bağımsızlığına inandığım için , yasamanın , yürütmenin , yargının ayrı ayrı olması gerektiğine inandığım için, HAYIR oyu kulanacağım.

matrix1977
25-07-2010, 19:34
sadece anayasa referandumuna hayır degil akp ye de hayır

serkansgrl
25-07-2010, 19:36
bu vatan atalarımızın kanıyla dolu satılık değildir.. HAYIR.

AMA GÖRÜYORUMKİ MİLLET DARBEDEN KOKRMUŞBENSE DARBEYİ SEVİYORUM AMA DARBEYEDE HAYIR. GÖNLÜ İSTERKİ DARBE OLSUN BU BAŞTAKİLER YOK OLSUN GİTSİN.... ASLINDA MESELE EET YADA HAYIR DEİL AKPNİN BİR SINAVIDIR.

serkansgrl
25-07-2010, 19:38
[sıze="7"]:45:hayır[/sıze]

umut55
25-07-2010, 19:46
tabiki evet...

meydancı
25-07-2010, 19:56
tabiki evet

digital_52
25-07-2010, 20:20
evettttttttttttt

bonjuar
25-07-2010, 20:42
YARGI bağımsız olmalı getirilen pakette tatlı ama zehirli haplar olduğu için, ayrıca evrenin 82 anayasasından daha ilkel olduğu için hayır. yabancıların istediği için değil bizleri insanca hakça ne ezen nede ezilenlerin olmayacağı kanunların olmasını istiyorum bu pakette kabul edilemez maddeler var. iyi maddelerde var. maddeleri tek tek oylayalım bir kısmına evet bir kısmınada hayır oyu olur. niyet vatan millet için hayırlı olasını isterim ama bu paketten hayır gelmez.rabbim bizlere hayırlı bilgili, vatanını milletini düşünen yalan söylemeyen sorunları birlikte çözen yöneticiler nasip etsin demokrasiyi,laikliği ve dini araç olarak kullanmıyanları nasip etsin oyum hayır olacak

aslangucu_2002
25-07-2010, 21:27
Kesinlikle EVET!!!!

gukan
25-07-2010, 21:30
sonuna kadar destek bizden kesinlikle evet

gukan
25-07-2010, 21:46
bu ülke darbelerden ne kadar çekti kimse bilmiyor galiba aramızda halen darbe isteyenler var açsınlar yakın tarihimizi okusunlar darbelerin ülkemizi nekadar geriye götürdüğünü hala göremiyorsanız bilmem artık bunun için sonuna kadar evet

gukan
25-07-2010, 21:55
bir arkadaşımız neden evet dememiz gerektiğini çok güzel anlatmış
REFERANDUMA NEDEN ‘EVET’?

Bu ülke, Tanzimattan bu yana, İttihat ve terakkicilerin, Jötürklerin, Ergenekoncuların, kimim Hindu kimim yamyam kimim bilmem ne belaların elinden çektiğini kimseden çekmedi.
Her köşeden mantar biter gibi Beyaz Türk bitti.
Adı bizim gibi ama aslı farklı.
Aslı bizim gibi ama faslı farklı türler türedi.
Erken kalkan veya kaldırılan bu birileri, devletin kurumlarını ele geçirerek, devletin asıl sahiplerine zulmettiler.
Allah’ın ezanı Türkçe okutuldu, Kur’an-ı Kerimler çiğnendi, nerdeyse Allah demek bile yasak oldu.
Bu vatanın Başbakanları bir hiç uğruna darağacında sallandırıldı. Hem de, dünya vahşet tarihinde görülmemiş, aşağılamalara, hakaretler, zulümlere maruz kalarak. Merhum Menderes, sabah idamına birkaç dakika kalmışken, makatından prostat muayenesi yapıldı.
Bir Türk’e, bir Müslüman ve hepsinden önemlisi de bir insana karşı bu kadar kin ve nefretle dolu olan insanlar acaba hangi mezhebin, meşrebin ve yaratığın ürünü acaba…!
Bu vatanın evlatları, Namaz kılarken dipçiklenip öldürüldü.
12 yaşındaki evladı solcu diye, katil diye zindana atılan annelerin saçlarına karlar yağdı, yüreklerinde volkanlar patladı, gözyaşları bile acılarını ifade edemedi.
“Bir soldan bir sağdan olsun” diye gencecik fidanlar, vatan evlatları toprağın kara bağrına düştüler.
Ölümden önce öldüler.
Canları bedenlerinden söküle söküle alındılar.
Bir yanda Deniz Gezmişlerin, Hüseyin İnanların, Yusuf Aslanların anaları ağlarken, diğer yanda ise Önkuzuların, Ahmet Kesrelerin, Selçuk Duracıkların, Mustafa Pehlivanlarının anaları ağlıyordu. Acı aynıydı, gözyaşı aynıydı, çaresizlik aynıydı, isyan aynıydı…
Hepside gencecik gitmiş, analarının yüreğinde dünyanın en büyük acısını bırakmıştı, bıraktırılmıştı…
Memleketin evlatları yağlı urganlarda can verirken, onların idam fermanını imzalayanlar ise, loş ışıklı balo salonlarda viskilerini yudumlayıp kendilerinden geçmişlerdi.
Bugün durum çok mu farklı? Her gün toprağa düşen 20'lik vatan evlatları... Onların anaları, bacıları... Bu acı 12 Eylül'den çok mu farklı...? HAYIRRR!!!
Birileri bir yerden düğmeye basıyor ve her gün yüreklerimize acı düşüyor. İç ve dış düşmanların kim olduğu bile belli değil...!
Dünya tarihinin en ağır acı ve zulmü yaşanıyordu ve yaşanmaya devam ediyor Anadolu Coğrafyasında.
Ebu Cehil devrinin Eylül uzantısı bir milletin genç beyinlerinin önce zindanlarda çürütmüş sonrada yağlı urganlara yollamıştı.
Zaman değişti, mekan değişti ama bu ülkenin gerçek sahiplerini yok etmek isteyen zihniyet asla değişmedi.
Anadolu insanındaki cevherin bir gün Osmanlı’dan da ihtişamlı bir devlet kuracağını çok iyi bilenler, Anadolu’yu açlığa, fakirliğe, kavgaya, bölünmüşlüğe, cahilliğe mahkûm etmek için hiç durmadan çalıştılar ve çalışıyorlar…
İşte, bu makûs talihin yenilmesi için bir fırsat: Referandum.
Her ne kadar, eksik olsa da, her ne kadar hazırlayan eller tam anlamı ile ehil olmasa da, her ne kadar siyasi bir boyuta taşınmak istense de, her şeye rağmen, sırf 12 Eylül’de ağlayan anaların yüreklerindeki acıyı dindirmek, hayatın baharında soldurulan gençlerin aziz ruhlarına saygı ve hürmet göstermek için Referanduma evet demek gerekiyor.
Eğer, darağacında can veren memleket evlatlarına ve onların acı yükünü yüreklerinde çeken analarının dökülen gözyaşlarına zerre kadar saygımız ve hürmetimiz varsa referanduma evet demek zorundayız…
Siyasetçilerin oyuncağı olmamak, ruhlarımızı ve beyinlerimizi onlara kiraya vermemek istiyorsak “evet” demek zorundayız…
Referanduma “evet” demek bir siyasi partiye “evet” demek değildir. Referanduma “evet” demek memleketin selametine evet demektir. +
Referanduma “evet” deyin ama seçimlerde istediğiniz partiye oy verin.
Çünkü bu mesele siyasi parti liderlerinin Başbakanlığından çok ama çok daha önemli bir mesele.
Eğer, “referanduma” evet deyip, ülkenin kanlı geçmişine sünger çekmezsek, gelecek nesillere bunun hesabını veremeyiz ve evlatlarımızın yağlı urganlarda can vermemesini garanti edemeyiz…
Gelecek çocuklarımızın, Karar sizin…

comex99
25-07-2010, 21:55
kesinlikle EVET

ESES-58
25-07-2010, 22:21
ben evet diyorum çünkü 367 faciasını tekrar yasamak istemiyorum ben evet diyorum çünkü yargı mensuplarının bir siyasi parti lideri gibi konuşmasını istemiyorum ben evet diyorum anayasa mahkemesi parti kapatmasın diyorum evet diyorum artık darbe yapılmasın dıyorum ben evet diyorum

darbeler evet hayır a göremi oluyor.hangi maddede darbe yapılır şu şartlarda diyor..12 eylül darbesinede HAYIR.12 eylül refarandumunada HAYIR.

yergun_002
25-07-2010, 22:58
tek kelime ile evet evet

yildo
25-07-2010, 23:04
kesinlikle hayir diyorum anayasa ve yarginin siyasallasmasina kesinlikle karsiyim askeri darbelere karsiyim ama sivil darbelerecde karsiyim
demekrosinin bizim için bir basamaktir diyen basbakana ve 2002 de ki seçm Arifesinde basbakanin deniz baykalla yaptigi tv programinda milletvekili dokunulmazliginin kaldiracagini soz vermesine ragmen sozunun eri olmadigi için hayir diyorum basbakan timsah gozyaslari doksecde aglasalarda sizlalardasa hayir diyorum

draculu45
25-07-2010, 23:17
bende darbecilerin yaptığı anayasa değişmesi için evet diyecem

pencere77
25-07-2010, 23:20
bende evet diyeceğim....

ss2007
25-07-2010, 23:40
kesinlikle hayır
bir arkadaşımız alıntı yaparak ittihat ve terakkiciler yüzünden memleketin çok çektiğini yazmış. peki memleketi kurtaran,bu topraklarda özgürce yaşamımızı sağlayan ATATÜRK'ün de ittihat ve terakkici olduğunu unutmuş.
bu anayasaya evet demek 12 eylül darbecilerini yargılamayacak olduğunu hukukcular söylüyor, bunu akp de kabul ediyor

ŞAVKÇI09
26-07-2010, 00:39
İnşallah ülkenin geneli de böyle düşünür de HAYIR çıkar,Ben HAYIR kullanacağım tabiki de ama içimden bi ses diyor ki nasıl bunlar % 47 ile başa geldilerse bunları başımıza geçiren salt çoğunluk bu anayasayı da referandumdan geçirecektir diye düşünüyorum,İnşalah yanılırım da böyle bi felaket başımıza gelmez...

mertilus
26-07-2010, 01:49
arkadaşlar ben oy kullanamayacağım!çok istesem ve üğraşsamda! (antalya merkez nüfus müdürlüğünün aşırı bürokratik ve yasa üstü kuralları ! sebepleriyle! (ne adres beyanı ne de nüfus cüzdanı yenilemesini dahi yapamadım hala ve pes ettim. zorunlu kaçak olduk sayelerinde!!!)
ben sadece refernd.dan sonra yapılacak seçimle gelecek olan iktidarın çok daha kapsamlı ve herkesin beklediği,belki de % 100 kabul görecek bir anayasa değişikliği yapabileceğinin gözardı edilmemesi gerçeğidir...
kısaca refer. gerçeği gözden kaçırmamız için bir göz boyama olsa da TÜRK MİLLETİ sonunda bu seçimde daldığı Gafletden Uyanacak ve bazılarına(ki bizi koyun gibi gören!) gereken cevabı bir Tokat gibi verecektir...
Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene...

beydemir
26-07-2010, 02:29
Arkadaşlar ister EVET deyin ister HAYIR deyin ama iyi düşünün parti kaygusu veya parti nefreti düşünerek oy kullanmayın. ANAYASA maddelerinin tekrar tekrar okuyun elinizi vijdanınıza koyun ondan sonra oyunuzu kullanın. partinizin her dediğine emme basma tulumba gibi kafanızı sallamayın,partinizi değil kendi kişliğinizi ön plana çıkarın. ALLAH BU MEMLEKET İÇİN HAYIRLISI NEYSE ONU İHSAN EYLESİN

asilhan_35
26-07-2010, 09:47
ben sonu kadar hayır diyorum çünkü bu takunyacılar anayası olcak tarikatlar anayasası olcak anlıyacağiniz evet denebilecek bir anayasa yok akp kafasına göre anayasa yapıyor halkı düşündüğü içinmi anayasa yapıyor sanılıyor ama hep kendilerini ve yandaşlarını düşünüyorlar yoksa halkı düşündükleri yok düşünün şimdi deniz gezmişleri solcuları kullanarak ordan evet demelerini istiyor işte size akp zihniyeti oy için ve istediklerini alabilmek için herkezi ama herkezi kullanmayı bile mübah sayarlar işte size akp zihniyeti

Catapult®
26-07-2010, 09:57
ya bunu tartışmaya gerek yokki ;D

evet çıkar bundan bende evet diyeceğim...

star37
26-07-2010, 09:59
ben evet veya hayır diye bişey belirtmeyecem amma her vatandaşın sandık başına gitmesini istiyorum ki vatandaşlık hakkını kullansın nasıl oy kullanacağımı belirtmeme sebebim ise eski yeni sini araştırıyorum tabiki sonunda bi karar verecem saygılarımla

aliharbiye
26-07-2010, 10:14
anket biraz farkla evete doğru gidiyor ama herşey sandıkta belli olacak zira sandık başına gidildiyi zaman o anda herşey değişebiliyor o andaki karar çok önemli ama sandıktan olumlu olumsuz ne çıkarsa sürpriz olmıyacak bana vatana millete hayırlı ne olacaksa olsun saygılarımla aliharbiye

toycan
26-07-2010, 10:21
Arkadaşlar ister EVET deyin ister HAYIR deyin ama iyi düşünün parti kaygusu veya parti nefreti düşünerek oy kullanmayın. ANAYASA maddelerinin tekrar tekrar okuyun elinizi vijdanınıza koyun ondan sonra oyunuzu kullanın. partinizin her dediğine emme basma tulumba gibi kafanızı sallamayın,partinizi değil kendi kişliğinizi ön plana çıkarın. ALLAH BU MEMLEKET İÇİN HAYIRLISI NEYSE ONU İHSAN EYLESİN

başta akp li milletvekilleri emme basma tulumba işini çok iyi yapıyorlar sıkıyorsa recep bey karşı durun bakalım ne oluyor herşeyin doğrusunu o bilir recep beyin düşünce si muhakkak doğrudur gacvokem ustam anayasayı değişiklikleriy le vermiş en azından bir okuyun ondan sonra karar sizin herşeyin iyi gittiği şu günlerde karar sizin ama birde 8 yıldır neredeydiniz sorusunu sormanız dileğiyle

Lyon-1995
26-07-2010, 10:21
Kesinlikle hayır.Bu adamların demokratik söylemlerle vatandaşı aptal yerine koyup siyasi rant uğruna her yolu mübah görmelerini protesto için kesinlikle hayır.Bu ülkede istedikleri gibi at koşturamayacaklarını bu ülkenin babalarının veya tarikatların çifliği olmadığını görmeliler.

ağzına sağlık kardeş.hayır diyorum bende0:present:

osmann
26-07-2010, 10:56
kesinlikle hayır
bir arkadaşımız alıntı yaparak ittihat ve terakkiciler yüzünden memleketin çok çektiğini yazmış. peki memleketi kurtaran,bu topraklarda özgürce yaşamımızı sağlayan ATATÜRK'ün de ittihat ve terakkici olduğunu unutmuş.
bu anayasaya evet demek 12 eylül darbecilerini yargılamayacak olduğunu hukukcular söylüyor, bunu akp de kabul ediyor

hmmmm... atatürk ittihatcı olduğu için ittihat ve terakki iyidir öylemi?
tarih okumanı tavsiye ederim... hemde şiddetle... neyin iyi neyin kötü olduğunu ayırt edebilirsin... Öyle ezbere iyi demekle olmuyor... ittihatın yediği haltlardan halen çekiyoruz...
selametle...

nuriaksoylu
26-07-2010, 10:56

SERVICE
26-07-2010, 10:57
evet diyorum

BLADE01
26-07-2010, 11:01
Hayır

Volkan
26-07-2010, 11:08
ankette lütfen kendi yorumunuz kendınıze yapın o neden hayır o neden evet dediği herkezın kendısıne herkez birbirini görüşüne saygılı olsun.

Bu mesajdan sonra yazdıklarımızn dışında mesaj yazanların mesajları sılınıecek ısrar edenlerden forumdan uzaklaştırma cezası alacaktır.

ayvacık
26-07-2010, 11:26
arkadaşlar evet veya hayır demek değil inan verilecek tek kelime türkiyenin ve bizim hepimizin dahada önemlisi gelecek nesiller için çokmu çok önemlidir inanın hangisi uygunsa o kelime çıksın türkiye için inanın herkes çok iyi düşünmeli ben mhpliyim ama şugün bu partiden falza bir beklentim yok ...yani demek istedğim kimse ben bu partiliyim şu partiliyim deyipte parti arkasında koşmaya ugraşmayalım takım tutar gibi tutmayalım arkadaşlar bu kafaların artık değişime ugraması gerek inanın türkkiye gençliği için çok önemli ilerisi için ..ama burada bişieyi ayırmak gerek yanlışta anlaşılmak istemem herkese evet yada hayırı seçin demiyorum hangisi kafanıza yatıyorsa kanunların kıyaslayın ona göre verin ben bu partiliyimde işte o ne derse o olur olayı olmasın arkadaşlar .....ama artık türkiyenin ileriye dönük yüksek makamlarda yumrugunu vurduğu zaman herkes durması dikkatli olması gerekmetedir herşeyin hayırlı arkadaşlar hayırlı neyse türkiye için o olsun ben daha karar vermedim düşünüyorum tek tek inceleyip kıyaslama kelimelerin ne anlama geldiğini inceleyip karar verecem.saygılarla

byfatih
26-07-2010, 12:13
bende hayır diyorum.bunların darbecileri yargılayacagınada inanmıyorum.çünkü üzerinden 30 sene geçmiş.zamanaşımı olmuş.ayrıca yargı bağımsız olmasa akp ye açılan kapatma davasında akpyi kapatırdı.Ayrıca kamuda çalışan işçi ve memurların bazı hakları ellerinden alınıyor.o dönemden kalan yök için hiçbir hazırlık yok kalkacak diyorlardı tık yok.bu ve buna benzer birçok şey için ve hükümetten başka kimsenin anlamadığı bi paket için HAYIR DİYORUM.

ibalaban
26-07-2010, 12:46
Hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.......................

aliihsan48
26-07-2010, 13:23
hayır.

aliihsan48
26-07-2010, 13:37
Türkiye'de bir sivil darbe anayasası yapılmaya çalışılıyor.Laik cumhuriyet rejimi yok edilmeye çalışılıyor.Bağımsız olan yargı tarafsız olması gerektiği halde,bugün kısmen taraf ve bağımlı hale gelmiş durumda.Böylece güven bunalımı yaşanmakta.Halk olarak aklımızı başımıza almadığımız sürece anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek olan maddeleri ,gözyaşı dökülerek ,duygu sömürüsü yapılarak değiştirilmeye açılacaktır.Bu nedenlerle vatanını seven herkes iyi düşünsün ve bir kör döğüşünün kahramanı olmasın.Asker ve ordu cumhuriyetin teminatı olduğu için rejim içindeki tehlikeleri gördüğü zaman darbe yapmalıdır.1982 yılında askerliğini yapmış bir genç olarak,izlenimim halkın darbeyi istediği yolundaydı.O günleri yaşamayan ahkam kesmesin.Sadece yargılamada yapılan yanlışlıklarla kurunun içinde yaş ta yandı.Bu durumu onaylamıyorum.Oyuım, hayırlı hiçbir icraatı olmayan akp ye hayır olacaktır.

osmann
26-07-2010, 13:52
ankette lütfen kendi yorumunuz kendınıze yapın o neden hayır o neden evet dediği herkezın kendısıne herkez birbirini görüşüne saygılı olsun.

Bu mesajdan sonra yazdıklarımızn dışında mesaj yazanların mesajları sılınıecek ısrar edenlerden forumdan uzaklaştırma cezası alacaktır.

ben bir mesaj yazmıştım ancak göremiyorum...tuhaf, silindiğinide göremiyorum...
selametle...

erolcan
26-07-2010, 14:23
hayır

dragutcim
26-07-2010, 14:34
Hamdosulsun HAYIR ! Gemiler dolusu HAYIR.. Hayırla kalın, hoşçakalın...

AYFLY
26-07-2010, 14:45
en kötu sıvıl anayasa darbe ıle hazırlanmıs anayasadan bın kat daha ıyıdır.cocuklarımızın ve torunlarımız gelecegı ıcın evvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvet.

hayro46
26-07-2010, 15:44
bende evt am bu hayırcılar bir az cok neden hayır demelerin sebei ne acaba bu anket beni şaşırdı ben 3 yildir SupersatForum dayım ilk defa böyle bir anket cıktı

gacvokem
26-07-2010, 15:57
bende evt am bu hayırcılar bir az cok neden hayır demelerin sebei ne acaba bu anket beni şaşırdı ben 3 yildir SupersatForum dayım ilk defa böyle bir anket cıktı
sayfaları okursan yada burayı incelersen neden hayır denıldığini az çok idrak etmiş olacaksın

ordulumusa52
26-07-2010, 17:29
Türkiye demokratikleşiyor ve daha liberal , bireyci toplum oluyor. hayır diyenlerin içi gidiyor ....neden mi ? çünkü: dinci dedikleri , bidon kafalı dedikleri , göbeğini kaşıyan ayı dedikleri AB nin de desteklediği müthiş bir reform niteliği taşıyan anayasa değişikliği yapıyo....bunların partileri bile hayır diyemedi...olur vekillerimiz evet oyu kullanır diye oylamaya kayılmadılar...Ama halka hayır dedirtmeye çalışıyolar....peki kendiniz neden hayır demediniz ?

%50 nin altında evet çıksın bende taksim meydanında eşşek gibi anıracağım , hayırcıların alacağı oy % 30

yazın bunu biryere

sonuna kadar EVET !!!

tokersari
26-07-2010, 18:37
Tabiki Hayır

antigs28
26-07-2010, 18:48
Özgürlüklerin önünün bir nebzede olsa açılacağı için kocaman bir EVET...

selimb
26-07-2010, 18:56

mardinli kardeşim birde türkçeni düzeltsen ne iyi olacak........

nuriaksoylu
26-07-2010, 19:04

serkansgrl
26-07-2010, 21:39
evet düşüncesinde olanların gözü kapalı açmakta zordur.

serq
26-07-2010, 22:00
evettt

pamuk
26-07-2010, 22:53
anayasanın 35 maddesin askeri hukumler net bir acıklama yapılmadıkca ve bazı degisikler eksik bunlar net olmadıkca evet diyemen..

köyer
26-07-2010, 23:41
Ülkemiz adım adım kanlı bir uçuruma sürükleniyor. Acemi ve devlet bilmez idareciler de sadece seyrediyor. Vatandaş da sağ duyusunu kaybediyor ki vay halimize...
kesinlikle HAYIR............

temel50
27-07-2010, 00:01
Anayasanın deyişmesin diye hayır diyecem

seyfi505050
27-07-2010, 08:09
Oyum hayır yönünde olacaktır.

ibrahim yıldız
27-07-2010, 08:33
dokulmazlık kaldırılsın ekle milletvekili sayısını 200 düşür al eveti ve ölene kadar benden 22 oy

naum99
27-07-2010, 09:15
kesınlıkle hayır.. memleketın hali ortada... ve ili amacları kendı pişlıklerını kapatmak... vantandasa...hıc.bır faydası yok.. icerınıne bak dıkatlı okuyun.. dokunulmazlıkları kaldırsınlae herkes le esıt olsunlar....ve san inegol olaylari.. besır atalay nerdesın.. sındıye kadar.. her olayn ardından provokasyon dedınız.. papuan gıbi.. halkı cok gerilimli hale getırdıniz... sız bızlerı yonetemnler ...sıze her konuda hayır tsk....

cem2213
27-07-2010, 11:17
hayırda hayır var :)

cilginizmirli
27-07-2010, 11:38
millet vekili dokunulmazlığı kalkmadığı için , yargının bağımsızlığına inandığım için , yasamanın , yürütmenin , yargının ayrı ayrı olması gerektiğine inandığım için, hayır oyu kulanacam

:present::present:

digital_52
27-07-2010, 12:57
bana göre sadece tartışma deyil EVETveya HAYIR mesajı yazılmalıdır kolay gelsin

digit-ali
27-07-2010, 13:19
hayır diyelim hayra yoralım arkadaslar hayırda hayır vardır

kucer06
27-07-2010, 17:13
Milletimizin artık uyandığını gördükçe inanın çok seviniyorum.Bravo Türkiye.

sarsu4580
27-07-2010, 17:53
akp yi sevmediğim için ve yapılan değişikleri onaylamadığım için kesinlikle hayırrrr

kriptex
27-07-2010, 19:47
kesinlikle evet
ne olursa olsun 80 anayasası askeri anayasa
kısmi de olsa değişmeli

1970divrigi
27-07-2010, 20:34
söylemler ve yapılanları samimi bulmadığım için ve genel anlamda bir anayasa değişikliği yapılmadığı için hayır diyorum.Sadece işlerine gelen maddeler de değişiklik yapılıyor yanına bir iki tanede vatandaşı az da olsa ilgilendiren madde koyuyorlar,artık bu uyanıklıklara karnımızın doyduğunu düşünüyorum,sonucun milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

ank24men
27-07-2010, 20:35
darbecilere karşı evet

hasan
28-07-2010, 00:04
Ya bu güne kadar Devleti düşünenler nerdeydi, Birileri arı kovanına çomak sokunca kötü oldu değilmi? Bu güne kadar defalarca uyguladıkları devalüasyonlarla, darbelerle, asıp kesmelerle bu millete etmediklerini bırakmayanlar, durmuşlarda hayır diyeceklermiş, E değin de görün anyayo konyayı... Selanızı bile verecek imam bulamazsınız bu ülkede ondan sonda.... Sahi onlarda da şuur denen bişey yokda maaşlarının bir kısmını vatandaşlarla paylaşmayı, onlara bir çay bile ısmarlamayı çok görerlerya...Ben hepsini çoook iyi bilirim de ....Valla geriya adım atmak çok zül bir harekettir. Sen bunlardan daha iyisini yapacaksınki ondan sonra vatandaşın teveccühünü kazanacaksın. Bunlarda onlardan esinlenerek bu alışkanlığa büründüler... Kimse kimseye bahane bulmasın? Durmuş ne ................... birisi Recep Bey'de Recep By. diye tutturmuş başka türkü filan bildiği yok...İnsan hiç olmazsa bazen makam değiştirir. Artık millete gına geldi bu recep by gandisinden

hüseyin
28-07-2010, 01:03
pireye kızıp yorganı yakan forum sakinleri varsın yaksınlar 30 yıldan beri memleket yanıyor zaten..yakanların ekmeyini yağlayın sonrada burada vatan millet edebiyatı yapmaya kaldığınız yerden devam edin...

byfatih
28-07-2010, 01:56
arkadaşlar memleket yanıyor her ilde türk-kürt çatışmaları çıkmaya başladı.polisler bişey yapamıyor arabalar devriliyor yakılıyor devlet iyice aciz olmuş.ortam hiç iyi değil hergün polis ve askerlerimiz şehit oluyor.evlere ateş düşüyor.bir hükümet yetkiliside ağzını açıp konuşmuyor.ben terör konusunda bu kadar sus pus olan bi hükümet görmedim.daha öncede yazmıştım hükümetin yaptığı herşeye oyum HAYIR.

toycan
28-07-2010, 09:48
arkadaşlar memleket yanıyor her ilde türk-kürt çatışmaları çıkmaya başladı.polisler bişey yapamıyor arabalar devriliyor yakılıyor devlet iyice aciz olmuş.ortam hiç iyi değil hergün polis ve askerlerimiz şehit oluyor.evlere ateş düşüyor.bir hükümet yetkiliside ağzını açıp konuşmuyor.ben terör konusunda bu kadar sus pus olan bi hükümet görmedim.daha öncede yazmıştım hükümetin yaptığı herşeye oyum HAYIR.yok öyle birşey canım kardeşim malum medyanın uydurmaları bunlar memleket dubai gibi herşey dört dörtlük nereden çıkarıyorsunuz bu haberleri diyeceğim ama yok öyle birşey sizie kral çıplak diyebildiğiniz için teşekkür ederim

wtwt99
28-07-2010, 10:14
arkadaşlar memleket yanıyor her ilde türk-kürt çatışmaları çıkmaya başladı.polisler bişey yapamıyor arabalar devriliyor yakılıyor devlet iyice aciz olmuş.ortam hiç iyi değil hergün polis ve askerlerimiz şehit oluyor.evlere ateş düşüyor.bir hükümet yetkiliside ağzını açıp konuşmuyor.ben terör konusunda bu kadar sus pus olan bi hükümet görmedim.daha öncede yazmıştım hükümetin yaptığı herşeye oyum HAYIR.

bu olayların bir tezgah oldugu zamanla cıkacaktır

m.sivrik
28-07-2010, 10:23
memleketimin selameti için tabii ki EVET

nuriaksoylu
28-07-2010, 11:05
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link;ye-de-anayasasina-da-hayir/)

gacvokem
28-07-2010, 11:12
Ya bu güne kadar Devleti düşünenler nerdeydi, Birileri arı kovanına çomak sokunca kötü oldu değilmi? Bu güne kadar defalarca uyguladıkları devalüasyonlarla, darbelerle, asıp kesmelerle bu millete etmediklerini bırakmayanlar, durmuşlarda hayır diyeceklermiş, E değin de görün anyayo konyayı... Selanızı bile verecek imam bulamazsınız bu ülkede ondan sonda.... Sahi onlarda da şuur denen bişey yokda maaşlarının bir kısmını vatandaşlarla paylaşmayı, onlara bir çay bile ısmarlamayı çok görerlerya...Ben hepsini çoook iyi bilirim de ....Valla geriya adım atmak çok zül bir harekettir. Sen bunlardan daha iyisini yapacaksınki ondan sonra vatandaşın teveccühünü kazanacaksın. Bunlarda onlardan esinlenerek bu alışkanlığa büründüler... Kimse kimseye bahane bulmasın? Durmuş ne ................... birisi Recep Bey'de Recep By. diye tutturmuş başka türkü filan bildiği yok...İnsan hiç olmazsa bazen makam değiştirir. Artık millete gına geldi bu recep by gandisinden
ne kılıçdar oğluymuş be helali var , :D, demeki birilerinin tekeline kılıc sokulunca böyle oluyormuş :D

toycan
28-07-2010, 11:36
ne kılıçdar oğluymuş be helali var , :D, demeki birilerinin tekeline kılıc sokulunca böyle oluyormuş :D
aynen hocam arkadaşa sormak lazım padişahım çok yaşa desek memnun kalaçakmıydı???

kamdav
28-07-2010, 13:07
Hayır da hayır vardır

MUTAF
28-07-2010, 13:37
Tabikide HAYIR dicem...
Bu anayasa mutlaka değişmeli ama AKP hukumeti varken değişmemeli.
At gözlüklerini çıkarmışım artık, kimse geri taktıramaz..

AYFLY
28-07-2010, 13:47
bugunde evet yarında evet hergun evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet

komandogokhan
28-07-2010, 17:02
Yetersiz ama adamlar en fazla bu kadar ileri gidebiliyolar.Önlerinde engel olmasa eminim ki daha kapsamlı olacak ama halen ipler başkalarının elinde.O yüzden bin kere milyon kere EVET.

fatihayvat
28-07-2010, 17:22
evet diyoruz

samiabi
28-07-2010, 18:49
kim iktidara gelirse gelsin bazı kurumların başındakiler ***fi hareket ediyorlar bunları yaşadık ve yaşıyoruzda kişilere görede hareket ediyorlar o yüzden yes sör

pirler
28-07-2010, 18:53
ak partinin getirdigi her şeye hayır memleketin satılmadık yeri kalmadı geldiklerinden beri ne yatırım yaptılarda anayası degiştiriyorlar iktidara gelirken ne dediler tüm dokunulmazlıklar kalkacak dendi hani nerde :46:

yengec71
28-07-2010, 20:33
bin kere evet

erdal05
28-07-2010, 22:29
yıllardır ül ekmde oynanan kirli oyunu bozmak için...........
statükonun ölümünü görmek için.........
ergenekonu....pkk'yı sevindirmemek için........

kardeşlik için.......
kendimize gelmemiz için..........
ül kemin darbe anayasası ile yönetilme utancını ortadan kaldırmak için.......
sivil olmanın kıymetini bilmek için.......
demokrasi için.........
tüm türkiye'nin mutluluğu için için.............EVET......:)

kaptan-8
29-07-2010, 00:14
tabiki hayır

masiva
29-07-2010, 00:29
evet,evet

gacvokem
29-07-2010, 08:48
erdal birdaha bu ülkenin odacısı olsun paşası olsun dil uzatma arkadaş , kendin süten çıkmış ak kaşıkmısın, seni babanda kimbilir zamanında darbecileri desdekliyordu açta bir tarih kitaplarını oku, bu sana son uyarı , hiç bir devlet kurumuna , çalışanına , ne laf ata , ne hakaret et , adam gibi yorumunu yap kimsede sana birşe demez ,!!!!

yildo
29-07-2010, 09:45
ak partinin getirdigi her şeye hayır memleketin satılmadık yeri kalmadı geldiklerinden beri ne yatırım yaptılarda anayası degiştiriyorlar iktidara gelirken ne dediler tüm dokunulmazlıklar kalkacak dendi hani nerde :46:
çunki bu anayasa degisikligi ni kendilerini korumak için yaptiklarindan o kadar eminizki bu referumdan sonra kara kara dusunmeye basliyacaklar kesinlikle hayir diyorum

veyselbakan
29-07-2010, 10:19
VOLKAN:

arkadaşlar herkesin yorumları kendini bağlar ister evet ister hayır isterse oy kullanmaz
yukarıdaki yazıyı lütfen dikkate alalım!!

finest4646
29-07-2010, 10:28
anayasanın kesin kes değişmesi lazım .ak .chp olayı değil bu.türkiyenin rahatlamasını istemeyenler hayır dicektir.

veyselbakan
29-07-2010, 10:34
anayasanın kesin kes değişmesi lazım .ak .chp olayı değil bu.türkiyenin rahatlamasını istemeyenler hayır dicektir.
arkadaşım yukarıya yazıyı okuyun diye koydum sen evet diyorsan neden evet dediğinin gerekçelerini yaz geç hayır diyenler şudur budur diye yorum yapma!:nono::

gacvokem
29-07-2010, 12:33
***evet yada hayırın dışında yazılan yorumlar kesinlikle bu dakikadan itibaren silinecektir!!!***

xfles7837
29-07-2010, 19:27
en çok şikayet ettikleri yök ve dokunulmazlıklarla ilgili tek bir maddeyi dahi referanduma götürmedikleri için samimi bulmuyorum. HAYIRRRRRRR.

hüseyin.akpina
30-07-2010, 01:01
Buraya yazı yazan arkadaşlar lafolsun diye yazı yazılmaz konuyu inceleyin öğrenin sonra yazın elinde bilgisayarı olan bu foruma üye olan adam boş adam olmamalı evetse neden evet hayırsa neden hayır bu bir seçim değil halkın yaşam tarzını yakından ilgilendiren bir oylama benim görüşüm adamına göre kanun uygulama devri kapanıyor türk kanunları lastiklidir sözü tarih oluyor yargı kararları denetime açılıyor birebir aynı davalarda kırk türlü karar verme ***filiği ortadan kalkıyor iki satır kanuna elli türlü yorum yapan hukukçular devri sona eriyor yasalar meclisteki çıkartılış gerekçesine göre yorumlanacak siviller askeri mahkemede yargılanamıyacak sokakta askerlik dışı suç işleyen askerler sivil mahkemelerde yargılanacak cuntacı yapılanmalar caydrılacak anayasa mahkemesi danıştay yargıtay meclisin üstünde kurum mamelesi yapamayacak bireysel olarak anayasa mahkemesine başvuru hakkı getiriliyor çocuk hakları kadın hakları anayasal güvenceye alınıyor yüksek yargı mensuplarını birinci sınıf hakimler seçiyor anayasal kurumlar kendi sınırlarına çekiliyor daha çok demokrasi getirdiği için evet diyorum

hüseyin.akpina
30-07-2010, 01:04
Değerli admin reklama evet tabiki sitemiz reklam geliri almalı yalnız reklamları kapat seçeneğide olmalıki siteyi okunmaz duruma getirmesin

wetin
30-07-2010, 01:30
evet...

izmirlim
30-07-2010, 02:02
anlamadıgım bir şeye neden evet diyeyim ne için evet acıklama varmı maddeler tek tek neden oylanmıyor koyun oldugumuzu bildikleri içinmidir içerigini acıklamaya gerek duymuyorlar .kim kimi yargılıyacak hergün sırasıyla iktidar olanlar gecmişlten intikam alıyorlar halkın dilinden anlıyan yok.bir anayasa yapılırsa halkın menfatleri dikate alınır iktidarı muhalefeti beraber ortak alınır fidel castronun kübasından ne farkımız var önümüze ne konursa ye diyorlar ister begen ister begenme kanunlar kendilerine biliyorlarki bir zaMAN gelecek onlardan hesap sorulacak akıllı adamlar. ve bu ülkenin insanı neye evet neye hayır diyecegini bilmiyor sadece partizanca olaya yaklaşıyor.bilincimiz kapalı beynimiz durmuş hembesil bir toplum olduk genlerimizde var sanırım

samiabi
30-07-2010, 11:16
arkadaşlar youtubeye girmek için tıklayın yazısını indirmeyin hotspolshield dosyası virüslü bir dosya şu anda b.sayarımdan onu silmeye çalışıyorum insanları uyarmak için neden mesajlarımı siliyorsunuz eğer bi yanlışımız varsa söyleyin saygılarımla

nuriaksoylu
30-07-2010, 12:38
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link;ye-de-anayasasina-da-hayir/)

veyselbakan
30-07-2010, 13:23
arkadaşlar youtubeye girmek için tıklayın yazısını indirmeyin hotspolshield dosyası virüslü bir dosya şu anda b.sayarımdan onu silmeye çalışıyorum insanları uyarmak için neden mesajlarımı siliyorsunuz eğer bi yanlışımız varsa söyleyin saygılarımla
arkadaşım o zaman sende uygun bölüme aç bu konuyu !!

veyselbakan
30-07-2010, 13:25
Değerli admin reklama evet tabiki sitemiz reklam geliri almalı yalnız reklamları kapat seçeneğide olmalıki siteyi okunmaz duruma getirmesin

arkadaşım bu konuları lütfen formla ilgili görüşleriniz bölümüne açalım !!!

gacvokem
30-07-2010, 14:13
hay Alahım ya işi gücü bıraktık size virüs yoluyoz, abuk sabuk yazıp konuyu bulandırmayın program vpn dir avast ve avg buna alarm veriyor, diğer anti vürüslerle taratın bıse olmadıgını göreceksiniz .. bu bir vürüs değildir programla anonim sorf yapıldıgı için bu iki antivirüs vurus diye alarm veriyor bidaha bu tur yazılar yzmayın... virus faln yoktur kurarkende gunceleyip kurun. kulanmayı bılmıyorsanız danısın sorun pm atın bu cokmu zor:nono::

hayro46
30-07-2010, 15:28
meraba ankete bir yanlıslık olmalı diyer anketler göre

akin 3641
30-07-2010, 15:42
tabiki evet yorum yapmaya gerek yok yapacağım yorumu ali harbiye kardeşimiz yapmış zaten bende şok oldum hayır oyunun fazla olduğunu görünce vay halimize

eslord
30-07-2010, 16:23

atatürk anayası değilde ismet paşa ve kenan paşa anayası olmasın bu..bırakın MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN üzerinden siyaset ve söyleşi yapmayı..atatürk gibi bi insan bu ülkenin başına gelmez.rahat bırakmafdılar ATAMIZIN yakasını.ah bi yaşasaydııı.inadına evet.bu ülke için bu şart.darbeci bi düşünceyle bu ülke yerlere serildi ayıptır.

aypa
30-07-2010, 17:13
acaba yasanin icinde ne oldunu biliomusunuz 12 eylul 1981 de yasadinizmi zanedersem yasamadini ben evet veriom onemli olan oy vermeniz hayirda olsa oda guzel cunku ulkemize sahip cikilio hic oy vermeseler ozaman korkardim tesekurler

Lyon-1995
30-07-2010, 20:46
bence akp sayın Erkan YOLAÇ abimizle anlaşıp millete ewet dedirtecek sorular ayarlasın.Erkan YOLAÇ kesinlikle ewet dedirtip anayasayı değiştirmek için akp ye yardımcı olur.
örnek sorular;
* geçim sıkıntısı varmı - ewet
* ay başını getiremiyosunuz değil mi - ewet
* işsizsiniz değil mi - ewet
.......vs vs vs

bakın ne kadar basit.:8[1]::8[1]::8[1]:

fakara
30-07-2010, 21:31
evet akıllı olalım sindire sindire

ergin7878
30-07-2010, 22:51
hayır oyu kullanacam.nedeni ise 12 eylul oncesi sag sol kavgası yuzunden
bir çok kişi vuruldu 12 eylul olmasa idi bu gün guney kore ve kuzey kore
gibi bolunecek tik belkide

yergun_002
31-07-2010, 09:09
hiç boşuna nefesinizi tüketmeyizi evet ezip geçecek çooook gördük o acıları unutmadık kimse unutmazda evet evet

marki1
31-07-2010, 11:24

bu balyoza karşı kesinlikle evet..

digit-ali
31-07-2010, 13:27
sag taraftaki google reklam sayfasını neden kaldırılmıyor site yöneticisi sayfa ilerliyemiyoruz 4. sayfayı gecemiyoruz .............

digit-ali
31-07-2010, 13:28
hayırda mutlaka hayır vardır arkadaslar simdiye kadar cıkardıkları yasalarda vatandasa yarar hic birsey olmadı hep sonu kazıga bizleri oturtular agızlarıyla hersey güllük gülüstanlık aldanmayalım...bizlere faydalı bir yasa cıkarıyorlarsa önce dokunulmazlıkları kaldırsınlarrr....o zaman evet derimmm

enesol
31-07-2010, 17:33
darbe anayasasına hayır ama tayyip anayasasınada hayır Türkiyeyi kendi başına yönetmesine hayır...

gteee
31-07-2010, 19:19
hayır kullanacagım...

A.SÜLEYMAN
31-07-2010, 20:25
12 eylul oncesi sag sol kavgası yuzunden
bir çok kişi vuruldu 12 eylul olmasa idi bu gün belkıde hayatda olmaya bilirdık. darbeden sonra sokakda gezer olduk eski günlere dönmemek için hayır diyorum.

baretta29
01-08-2010, 01:29
Bu memlekette tok acın halinden anlamdıgı için böyle kulaktan dolma sözlerle evet diyebiliyor,ne acıdırki bu ülke açılım adı altında büyük bir kaosa gidiyor bu referanduma evet demek PKK yı siyasallaştırmadır.Tabiki ülkede darbeler olmasın ama 12 eylül de referandum yapmak da darbeden nemalanmak kadar gaflet ve delalettir. Sizki tmel gıdadan kdv alacaksın sizki pırlanta işinden kdv almayacaksın,sizki bu ülkenin bütün ihalelerini dost akrabaya peşkeş çekeceksin,sizki asgari ücret utanç verici diyeceksin ve simit parası kadar zam yapacaksın,cehalet en tehlikeli silahlardan daha tehlikelidir.Bu evet diyen arkadaşlar ne olursunuz kulaktan dolma sözlerle degil oyunuzu glecek için kullanın,ya işiniz tıkırında yada cebinizde çay paranız yok yada tamamen siyasi düşüncedir,yazık bu ülkenin gelecegine; bu anayasaya evet demek PKKya evet demek kadar gaflet ve delalettir takdir sizlerin söylenecek çok şey var ama burası yeri degil,memlekete hayırlı olsun ne diyelim,bu devlet deniz ve başbakanın oglunun gemileri yüzer bu denizde...........

kaptan-8
01-08-2010, 02:36
bi ara arsa marsa ne affı ise çıkardılar zamanın maliye bakanı her af'dan yararlandı sanki kişiye özel af çıkardılar işlerine geldiğini yapıyorlar gerisi o'nları ilgilendirmiyor

ASİSTAN-59
01-08-2010, 02:45
bence ilk önce dokunulmazlık zırhını kaldırsınlar CUMHUR BAŞKANI DAHİL HER BÜROKRAT yargılana bilsin ondan sonra ANAYASA YI değiştirsinler tabi hala o mevkide kalabilirlerse

aliharbiye
01-08-2010, 10:40
Arkadaşlar referandumdan hayır oy çoğunluğu çıkarsa başbakan yargılanırmı öle bişey duydumda ne derece doğru bilmiyorum saygılarımla aliharbiye

ozsam
01-08-2010, 14:20
içeriklerini bilmediğim için oy vermeyeceğim

kellebekir
01-08-2010, 20:54
bende evet diyorum

adnanarkan
01-08-2010, 22:58
Kesinlikle hayır.Bu adamların demokratik söylemlerle vatandaşı aptal yerine koyup siyasi rant uğruna her yolu mübah görmelerini protesto için kesinlikle hayır.Bu ülkede istedikleri gibi at koşturamayacaklarını bu ülkenin babalarının veya tarikatların çifliği olmadığını görmeliler. kesinlikle hayır.

engin67
02-08-2010, 11:46
Hayır da hayır vardır. Yoksa bunlar bizim canımızı okuyacaklar. maskeleri düştü artık kimseyi kandıramazlar, hepsi köşeyi döndüler, artık halka verebilecekleri birşey kalmadı

erturk48
02-08-2010, 13:41
sonuna kadar hayır

NeRoMaN
02-08-2010, 17:23
Oy veremeyeceğim

Hikmet™
02-08-2010, 18:56
Oy veremeyeceğim

Sen bi yaşını doldur :) Ondan sonra oy verirsin :)

NeRoMaN
02-08-2010, 20:02
Sen bi yaşını doldur :) Ondan sonra oy verirsin :)

O yüzden ''oy veremeyeceğim dedim:).Yaşım tutsaydı ''hayır'' diyebilirdim.

mekan0666
02-08-2010, 20:06
evet diyorum çünkü demokratik olmayan anayasanın değişmesi lazım.

yergun_002
02-08-2010, 20:35
valla ben tekrar ediyorum bir ülkücü olarak yine diyorum soınuna kadar evet ama sayın devlet bahçeliye halla inanamiyorum neden böyle yapar tabanımız çoook oy kaybedecek ama yinede evet diyorum

mustafagedik58
02-08-2010, 21:29
Kesinlikle bende evet diyeçeğim

yergun_002
02-08-2010, 22:06
arkadaşlar vicdanınız ne diyorsa onu yapın saygı göstermeliyiz amaben evet diyorum

ercanakman
02-08-2010, 22:55
PAPAZI DÖVDÜRTMEYECEKTİK

Bu üç arkadaş bir yaz günü yaya olarak yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Biri Türk, biri Kürt, diğeri de Ermeni.
Ama Ermeni olan aynı zamanda papaz.
Sıcak, bir süre sonra yolda susuyorlar.
Etrafta su yok.
Bağların olgun zamanı.
"İki salkım üzüm yiyelim de ağzımız ıslansın," diye Bir bağa giriyorlar. Bağın sahibi bir Türk ama onu görememişler.
"Kaç paraysa veririz," diyerek yemeye aşlamışlar.
Bu sırada bağın sahibi gelmiş.
Bakmış üç kişi üzümünü yiyorlar.
Fena bozulmuş ama üç kişiyle de başa çıkamayacağını düşünmüş.
Birine bakmış, kıyafetinden Ermeni ve papaz olduğu belli.
Diğerine bakmış, konuşmasından Kürt olduğunu anlamış.
Üçüncüsü de Türk.
Dönmüş Ermeni'ye,
"Bak bu adam Türk, yesin malımı.
Benim kanımdandır.
Helali hoş olsun.
Bu da Kürt'tür ama din kardeşimdir.
Sen niye yiyorsun benim üzümü mü?" demiş.
Bu laf, üzerlerine sorumluluk yüklenmeyen
Türk ve Kürt'ün hoşuna gitmiş.
Adam, papazı bir güzel dövmüş.
Kıpırdayacak hal bırakmamış, yere uzatmış.
Bağ sahibi biraz sonra Kürt'e dönmüş.
"Müslümansın da niye sahipsiz bağa giriyorsun. Bu adam benim kanımdan yediyse afiyet olsun, Çünkü o Türk'tür. Kardeşimdir," diyerek bir güzel onu da dövmüş
ve yere uzatmış.
Bu durum Türk'ün hoşuna gitmiş.
Biraz sonra Türk'e dönmüş ve "Tamam anladık Türk'sün,
Aynı kandanız, aynı dindeniz ama sahibi olmadan başkasının bağına girilir mi?" diyerek Türk'e de vurmaya başlamış.

Türk yumrukla yere yuvarlanınca Kürt'e dönmüş ve "Biz," demiş."papazı dövdürmeyecektik."

Mesajımı açıyorum:

Ey dostlar uyanın!

Askerini bu İktidara dövdürttün ve eyrettin!.....O döverken sesini çıkarmadın !

Yüksek yargıyı da dövdürüp... seyrediyorsun!.....

Sıra sana geliyor,uyan !. Kendim ettim kendim buldum diye ağlamaman için, bir hakkın kaldı!

Bari artık kendini düşün de, şu insanlara : '' bi durun ya huuu '' de!

sensi
02-08-2010, 23:51
ben darbe yıllarını bizzat yaşadımve gördüm mahalleler bölünmüştü,semtler,okullar,bir mahalleden diğer mahalleye ailenizlede olsa gidemiyordunuz eşinizin ve sizin önünüze parkalı 8-10 genç çıkıyor durdurup sadece şu soruyu soru SAĞCIMISIN,SOLCUMU hiçbirinden değilim demekte dayak sebebi idi binlerce genç gitti allah o günlere geri döndürmesin hükümet başa çıkamadı ve sonra kenan paşa geldi kan bitti kardeşin kardeşi öldürdüğü günlerdi o yıllar darbeleri sevmem ama bir çoğumuz hayatta kaldıysak 12 eylül darbesi sayesinde arkadaşlarımın çoğu birbirini vurdu şu an hayatta değiller o gün SAĞ SOL kavgasını çıkaranlar bugün TÜRK ve KÜRT SAVAŞINI çıkartmaya çalışıyor bakın İNEGÖL ve HATAY olayları halk ev ev dükkan dükkan güneydoğu kökenli vatandaş arıyor bu doğru bir şeymi?? bıraksın güvenlik gücleri müdahale etmesin kürt ve türk birbirini yesin öylemi evet diyenleri bunları düşünmeye davet ediyorum benim şahsi görüşüm HAYIR ŞEHİTLERİM için ATALARIM için HAYIR dedelerim İÇİN HAYIR 30 bin mehmetciğimi katledenleri HABURDA davul zurna İLE karşılatanlara HAYIR açılım masalı ile güneydoğulu Vatandaşları sokağa dökenlere HAYIR Mayınlı arazileri 50 yıllığına israile vermek için kanun hazırlatan kamu oyu baskısından korkup tasarıyı geri çekip DAVOSTA yalandan ONE MİNUTE komedisi oynayanlara HAYIR saygılarımla

yakupyurt
02-08-2010, 23:58
hayırda hayır vardır bu hayırsızlardan kurtulmamız için hayır vede hayır

ozgurdoga
03-08-2010, 00:25
milletvekilleri önce kendi dokunulmazlıklarını kaldırsınlar.

yusufucar
03-08-2010, 14:51
kendilerine göre düzenlenmiş bir anayasa degişikligine ancak hayır denilir:bangin::bangin::bangin::bangin:

pencere77
03-08-2010, 15:04
Herkes kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahip olacak. Bu hak, kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsayacak. Kişisel veriler ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızası ile işlenebilecek.

yukarda yazılan maddeye mi hayır diyeceksiniz??yoksa aşağıdaki maddelere mi hayır diyeceksiniz??

Yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması nedeniyle ve hakim kararıyla sınırlandırabilecek.

Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahip olacak. Devlet, her türlü istismara karşı çocukları koruyucu tedbirleri alacak.

Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunabilecek.

pencere77
03-08-2010, 15:05
TOPLU SÖZLEŞME HAKKI

Memurlara verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açılacak.

Adalet hizmetleri ile savcıların idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığınca denetimi, adalet müfettişleri ile hakim ve savcı mesleğinden olan iç denetçiler; araştırma, inceleme ve soruşturma işlemleri ise adalet müfettişlerince yapılacak.

yukardaki maddeyede mi hayır diyecekisiniz?önce paketteki maddeleri inceleyein bence....

pencere77
03-08-2010, 15:11
Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınacak. Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde, taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna başvurabilecek. Kurul kararları, kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak. Toplu sözleşme emeklilere de yansıtılacak.

Greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan iş yerinde neden oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, iş yeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılacak.

bu maddelere hayır oyu mu vereceksiniz?daha çok hak elde etmeye hayır dememek gerek bence....[/COLOR]

Volkan
03-08-2010, 16:36
birbirinizin kararlarına saygılı olun gereksiz mesajlar silindi herkez kendi işine baksın ortamda gerginlık yaratacaz siyaset yapıcaz diye gereksiz mesajlar yazıyorsunuz. buna başından söyledım izin verilmeyecek yazdığınız gereksiz mesajlar silinecek ısrar edenlere ceza verilecek.

Roc72
03-08-2010, 18:51

Aynen düşüncelerine katılıyor ve HAYIR oyunu kullanacağım..

vedati
03-08-2010, 21:26
allah allah hayret bişi yaaa ben zannettimki çoğunluk evet çıkacam meğerse çoğunluk hayır çıkmış yaaaa akp'li olmamama rağmen evet oyunu kullandım eski kanunlarda tabiiiki TÜRK milletinin yararına değişmesi gerektiyine inanıyorum ve bir çok kanunun yasanın ve en önemlisi bazı zihniyetlerin değişmesi gerektiyine inanıyorum bakalım referandumdan ne çıkacak ben evet diyorum selametle saygılarımla aliharbiye

sen şu anayasa pakette milletin yararına olan bir madde söle bende evet diyeyim :49:

pencere77
03-08-2010, 21:35
sen şu anayasa pakette milletin yararına olan bir madde söle bende evet diyeyim :49:

üstteki son yazdığım 3-4 mesaja bakınız....

vedati
03-08-2010, 21:45
üstteki son yazdığım 3-4 mesaja bakınız....

baktım üstadım baktım o bahsettiğiniz ailesinede kattğınızde 5 milyon eder

oysa biz 70 milyonu ilgilendiren yasa paketinden bahsediyoruz

vedati
03-08-2010, 21:53
Parti kapatılması

- Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılıyor. Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Bassavcısının talebi üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan her bir siyasî partinin beşer üye ile temsil edildiği ve Meclis Başkanı başkanlığında oluşturulacak.

Komisyonun üye tam sayısının üçte iki çoğunlugu ve gizli oyla verecegi izin üzerine açılacak dava, Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanacak. Komisyonun bu kararı, yargı denetimi dışında. Reddedilen izin basvurusunda ileri sürülen sebepler, hiçbir şekilde yeni bir başvuruya konu olamayacak. Siyasî parti gruplarında ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde izin konusunda görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.

Anayasa Mahkemesi

- Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişiyor. Mahkeme 19 üyeden oluşacak. Yüce Divan kararlarına yeniden inceleme istenebilecek. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru da yapılabilecek.
- 16 üyeyi Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi TBMM seçecek. (TBMM 2 üyeyi Sayıştay, 1 üye baro başkanlarının avukatlar arasından gösterecekleri adaylar içinden seçiyor) / (Cumhurbaskanı 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, 3 üyeyi YÖK'ün göstereceği üyesi olmayan öğretim üyelerinden, 5 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar veya Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından; 2 üyeyi yüksek öğrenim görmüş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seçer.)
- Üyeler, 12 yıl görev yapacak. Bir üye iki defa seçilemeyecek. karar vermeden önce okuyun

tayfur166
03-08-2010, 23:50
benden evet

haa61
04-08-2010, 00:18
hayır yargı tarafsızlığı için

kucer06
04-08-2010, 01:16
Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınacak. Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde, taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna başvurabilecek. Kurul kararları, kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak. Toplu sözleşme emeklilere de yansıtılacak.

Peki anlaşamama halinde başvurulacak Kamu görevlileri kurulunu kimler atayacak biliyormusun ben söyleyim hükümet.Değişen ne olacak.Nedense açıklanan maddeler hep eksik açıklanıyor.

hasan
04-08-2010, 03:17
Ya arkadaşlar bu anket sizce gerçeği yansıtıyormu acaba... 12 Eylülden sonra anayasa değişiklik paketi % 60 'ın üzerinde evetle halkın onayından geçerse ne diyeceksiniz? Aziz Nesin'in dediği gibi Türk Milletinin %60'ı ...................dır mı diyeceksiniz..

nuriaksoylu
04-08-2010, 10:57

Güncell

Catapult®
04-08-2010, 11:52
Biz Nano Teknolojiye geçmeye çalışıyoruz sen atatürkün yasalarından bahsediyon kardeş yeni bir türkiye var artık eskisi gibi fetih döneminde savaş döneminde yaşamıyoruzki ?

bu yüzden evet

veyselbakan
04-08-2010, 13:11
Biz Nano Teknolojiye geçmeye çalışıyoruz sen atatürkün yasalarından bahsediyon kardeş yeni bir türkiye var artık eskisi gibi fetih döneminde savaş döneminde yaşamıyoruzki ?

bu yüzden evet

atatürk denince aklına yanlızca savaşlar geliyorsa gerçekten çok yazık nano teknolojiden bahsetmişsin hala köylerde elektriği olmayan yerler var millet çöpten ekmek topluyor sen uzaya çıkıp orada gökdelen yapsan ne olur atatürk ün yasaları yoktur onun bize armağan ettiği cumhuriyet ve düşünceleri mevcuttur:nono:::nono:::nono::keşke o yeni dediğin türkiyeyi ulu önderin de söylediği gibi muassır medeniyetler seviyesine çıkarabilsek ama bu düşüncelerle çok zor!

alperen
04-08-2010, 14:31
Hala futbol takımı tutar gibi parti tutuyoruz şimdiki anayasa 1980 ihtilali ile gelmiş bir anayasa yani 30 yıl olmuş akpden önce hiçbir hükümetin aklına gelmemiş yeni bir anayasa için yeni bir ihtilali mi bekleyelim kim ne oy kullanırsa kullansın beni ilgilendirmez hekezin görüşüne saygım var ben evet oyu kullanacağım

muhsinkilic
04-08-2010, 15:05
12 eylül rejiminin hapishanelerde çürütüp perişan ettiği (sağdan olsun soldan olsun) insanların hayır demesi çok acaip birşey

özcanmert
04-08-2010, 16:04
HAYIR illede HAYIR

sonuç belli apacık tüm netteki anketlerde HAYIR %68 evet %32 lerde çok fark var arada

halk gözünü açtı artık bir torba kömüre sattmayacak oyunu tebrikler

ha buarada bu ayın sonunda kömür dagıtımı başlayacakmış sizlere söylüyorum bir torba kömüre kendilerini satanlara diyorum yaww öleceksek şerefimizle ölelim

bu yasa akp kendini yargılanmaktan kurtarma yasasıdır bilmiyormusunuz tayyip ve abdullahın halen kayıp trilyonlar hakkında mahkemeleri sürüyor şuanda dokunulmazlıklarına güveniyorlar ve önümüzdeki genel secimlerde kazanamayacaklarını kendileri bizden daha iyi biliyorlar uyanın ve akp nin yargılanmasını saglamak için hep birlikte HAYIR diyelim

bizler nasıl bi suç işlersek hemen mahkeme karşısına çıkıyorsak onlarıda çıkaralım hiç kimse cezasız kalmasın arkadaşlar ben bile bi sucum varsa cezama razıyım ama akp mahkemelerden kaçıyorlar

düşünsenize birzamanlar türkiyeyi avrupa ihm sine şikayet edenler şuanda türkiyenin başındalar

inan nın artık gururuma yediremiyorum kendinizi düşünmüyor sanız gelecekleri olan çocuk larımız için HAYIR diyelim

ha yasalar elbette degişsin daha iyi yaşamamız için yasalar çıkarılsın fakap tek partinin hazırladıgı bir yasa için HAYIR diyelim

yasalar degişecekse TBMM deki tüm partiler bir araya gelerek yasalar degişmesi için çalışma yaparlar hep birlikte yasa lar degişir

bu nedenle şimdi akp nin tek başına hazırlamış oldugu yasa sadece kendilerini kurtarma yasasıdır bu nedenle HAYIR diyelim

inşallah hepimiz için HAYIRLI olur ..

veyselbakan
04-08-2010, 16:09
bu bir torba kömüre kendini satanlar kelimesi beni çok geriyor bilginiz olsun öyle bir kelime konuşuyorsunuzki nereye çekersen çek kelimelerinize dikkat edin birde hatırlatma allah kimseyi soğuklarda bebeleri ile birlikte aç ve aciz bırakıp namerde muhtaç etmesin çeken bilir tok açın halinden anlamaz çünkü!!!bu arada ben artık hatırlatmaktan yoruldum ama siz yazmaktan bıkmadınız tekrar hatırlatıyorum:
VOLKAN:

hilalyıldız
04-08-2010, 16:15
S.A.26 maddelik anayasa değişikliğinde kime ne zararı varki,en ufak bir fayda da olsa EVET demekte fayda var.Şu şöyle olsaydı böyle olsaydı diye keninizi niye kandırıyorsunuz ki.Yakalama emri olduğu halde tavşanlar gibi evlere saklanan darbecilerin düzeltilmesi yola getirilmesi için EVET.Sırf devleti küçük düşürebilmek için askerlerimizin şehadetini naklen izleyenler için EVET.411 el kaosa kalktı diyenler için EVET.Ergenekoncu darbecileri destekleyenler için EVET.12 eylül ve 28 şubatta milleti hor ve küçük görenler için EVET.27 nisan rezaletini o gün destekleyip akışlayan bu gün hesap soracağız deyip milleti kandıranlar için EVET.AEO.

black63
04-08-2010, 16:23
yeterli değil ama kesinlikle evet

veyselbakan
04-08-2010, 16:28
ben sadece gercekleri yazıyorum hiç kimse kızmasın lütfen

hiç kimse aç kalmaz bu ülkede amelelik hamballık yaparım yinede evime bakarım haram lokmadan uzak durun

halkımızı görmüyormusun dilençi yaptılar bu baştakiler yazıklar olsun ben artık bu konudan sıkıldım bir da mesaj da yazmayacagım ..

:rtfm:

:46:

herkesin gerçekleri kendinedir arkadaşım ben senin yazına bir yorum yapmadım bir torba kömüre kendini satanlar kelimesi daha öncedende yazıldı takıldığım yer orası yoksa evet hayır o senin hür iradene kalmıştır ve yorum yapmam!
türkiyede kimse aç kalmaz demişsin izmire yolun düşerse seni bir mahallede gezdirip gerçekleri görmeni isterim kal sağlıcakla!!!

yergun_002
04-08-2010, 17:56
Yani HAYIR diyenler darbe yanlısı mı oluyor?
Bu referandum da bir darbenin devamıdır.
Yapılanları iyi okumak gerekiyor; Ülkemiz adım adım kanlı bir uçuruma sürükleniyor. Acemi ve devlet bilmez idareciler de sadece seyrediyor. Vatandaş da sağ duyusunu kaybediyor ki vay halimize...

sende haklısın kardeşim biz öyle bir milletiz ki alışmışız ki tepemizde daima coplar tozmuzu kaldırsın tabiiki belki sizin yaşınız henüz genç olduğunda yaşamadığınız için saygı duyarız eğer geçmişte bırak bir subayı bırak bir komiseri yada amiri asker yani erden jandarmayı görmeye bile gölgesinden bile çekinirdik gece rüyalarımıza girerdi 12 eylülü yaşadın mı onuda bilmem ben ülkücüyüm ama yinede oyum evet evet evet sakın benide yalnış anlama ben sadece içimden geçenleri yazıyorum hayat tercübesi olarak yansıtmaya çalışıyorum teşekürker...

hilalyıldız
04-08-2010, 21:54
S.A.Günahsız suçsuz ülkücüleri ve solcuları denge olsun diye bir sağdan bir soldan astık diyen zalimleri unutmamak adına EVET.AEO.

Özgür Erge
05-08-2010, 00:13
verilen cevaplar boşuna silinmemiştir bu forumda boşuna hiç bişey yapılmaz herkes birdir ayrımcılık yoktur ayrıca bizim görevimizi bize sölemeyin siz kendinize bakın önceden banlanmıştınız hatırlıyosam, biz konuları yorumları okuyoruz..

neyi tartışıgımız belli bimiyosana yorum yapma..

Forum kuralları bölümünde bi konu açtım o konuyu okuyun okumayanlar hala konuşuyo saçma saçma..

hilalyıldız
05-08-2010, 00:25
S.A.Sayın üst yöneticiler,Bence kendi fikirlerinize uygun olanlara ve iftira,hakaret yapanları görmezden geliyorsunuz.gördüğüm kadarı ile yorumları taraflı olarak karar veriyorsunuz.kendi fikrinize uygun belli kişilere hiç bir ikaz yapmıyorsunuz.Daha adaletli ve hakaniyetli olmanızı ve hakaret ve iftira olmayan yorumlara müdahale etmemenizi dilerim,bırakın herkes kendi fikirlerini özgürce tartışsın.AEO

Özgür Erge
05-08-2010, 00:41
senin formun olsaydı kahveye çevrilmesini istermiydin hadi söyleyin bana..

ayrıca kim yapıyosa öle bişey atın ya pm yada uyarı butonu koyduk arşatıralım bazen sizler yardımcı olcaksınız bize yanlışmıyım siz sölemiyin ee forumda ayrımcılık var vs.. söleyin geregi neyse yapılır..

Özgür Erge
05-08-2010, 00:52
ne oldu agır bişey mi söyledim sustunuz..:rant:

veyselbakan
05-08-2010, 09:48
S.A.Sayın üst yöneticiler,Bence kendi fikirlerinize uygun olanlara ve iftira,hakaret yapanları görmezden geliyorsunuz.gördüğüm kadarı ile yorumları taraflı olarak karar veriyorsunuz.kendi fikrinize uygun belli kişilere hiç bir ikaz yapmıyorsunuz.Daha adaletli ve hakaniyetli olmanızı ve hakaret ve iftira olmayan yorumlara müdahale etmemenizi dilerim,bırakın herkes kendi fikirlerini özgürce tartışsın.AEO

sayın hilal yıldız bu formda benim ile senin aranda fark yoktur buna emin olabilirsin aynı şekilde yöneticilerimizde öyle ancak bizler bu formda biraz daha çapa sarfedip sizlere daha güzel şeyler sunmanın gayreti içerisindeyiz bununda adı emektir şu sözleriniz ile burada bulunan insanların emeğine haksızlık yapıyorsunuz bu formda benim mesajlarım dahil bir hakaret yada iftira dolu mesaj bırakılmaz silinir ve mesajı yazanla ilgili gereği neyse yapılır
siz bizleri hem taraf olmakla beraber adaletsiz olmakla suçluyorsunuz kusura bakmayın ama şu sözleriniz bile sizin ne kadar ön yargılı olduğunuzu bize yansıtıyor ben yada diğer arkadaşlarım sizlere daha iyi daha zevkli bir form hazırlamanın heyecanı ile gece gündüz karşılıksız emeklerini verirlerken sizin bu söylediğiniz SÖZLER gerçekten çok üzücü
son sözüm fazla bir şey değil SADECE EMEĞE BİRAZ SAYYGI OLSUN!!!!!!!!!!!!!!

veyselbakan
05-08-2010, 11:45
kim hangi partiyi tutarsa tutsun dini dili rengi ne olursa olsun tek bir isteğimiz var bu forma girildiğinde herkes arkadaş ve kardeş olsun birbirini üzmesin kırmasın bu form da herkes bir aile bireyi zaten formumuzun güzelliğide bu o yüzden siz büyüklerde bizlere yardımcı olacak bizlerde üzerimize düşen ne varsa yerine getireceğiz !!!!!!!

ercanakman
05-08-2010, 13:48
AKP HÜKÜMETİ BUNLARI NİYE SEVSİN Kİ …

“Mayınlı araziyi el âleme verelim” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“YÖK kadrolarına kimi istersek, onu alırız” yönetmeliği çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Maaşlı çalışanlar kümesteki yolunacak kazdır, bunların gelir vergisini artıralım” dediler, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Orman arazileri boş boş duruyor, oralara otel kurulsun” kararı aldılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Türkler kerizdir, tahvil gelirlerine yüzde 10 stopaj ödesin, yabancılar canımız ciğerimizdir, hiç ödemesin” uygulaması başlattılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Askeri yargıyı boş ver, tanımayız” düzenlemesi yaptılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Memur ölene kadar çalışsın, çok istiyorsa, öldükten sonra emekli olsun” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Yabancı gelsin, canı ne kadar çekiyorsa o kadar toprak alsın” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Herkesin telefonu dinlensin, bu işin denetlemesini, Başbakan kimi görevlendirirse o yapsın” hükmüne vardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Memur kessin sesini, topluca şikâyet başvurusu yapmaya kalkarlarsa maaşları kesilsin” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Milli park hikâyedir, çevre raporuna filan gerek yok, nerede altın varsa, orayı siyanürlesinler” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Çiftçilik belgesi olmuş olmamış hiç önemli değil, ben kafama göre, kime istiyorsam ona tarımsal destek vereyim” dediler, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Erkek yapıyorsa çapkınlıktır, kadın yapıyorsa zinadır” yasası çıkardılar, Anayasa Mahkemesi iptal etti.

“Ahali uyanmadan GDO sokuşturalım” yönetmeliği çıkardılar, Danıştay durdurdu.

“Kanun benim... İstediğim hâkimin, savcının telefonunu dinlerim” yönetmeliği çıkardılar, Danıştay durdurdu.

“Devlete ait arazileri canım kime istiyorsa ona tahsis ederim” dediler, Danıştay durdurdu.

“Enflasyon oranı filan beni ırgalamaz, belediye otobüsüne yüzde 30, yüzde 50, istediğim kadar zam yaparım” kararı aldılar, Danıştay durdurdu.

“Sınava gerek yoktur, liyakate ben karar veririm, kimi istiyorsam onu milli eğitim müdürü yaparım” dediler, Danıştay durdurdu.

“İşime gelmeyen, biat etmeyen eczacının sözleşmesini feshederim” hükmüne vardılar, Danıştay durdurdu.

“Elde avuçta ne varsa sattık zaten, Seydişehir Alüminyum’u da satalım” kararı aldılar, Danıştay durdurdu.

“Doktorlar ukalalık yapmasın, alayını taşeron yapalım, mal gibi kiralayalım” dediler, Danıştay durdurdu.

“Maç başladıktan sonra kuralı değiştirelim, imam hatipler bu seneki sınava farklı katsayıyla girsin” kararı aldılar, Danıştay durdurdu.

“Tekel’i şakır şakır yabancıya sattık, bu işçileri ya kapının önüne koyalım ya da köle gibi çalışsınlar” hükmüne vardılar, Danıştay durdurdu.

“Şeker fabrikalarını da Tekel gibi yabancıya satalım, nasıl olsa işçilerini 4C yaparız” dediler, Danıştay durdurdu.

“Öyle her yerde içki içilmesin, sarhoş bunlar, karantina bölgeleri yapalım, vebalı gibi orada içsinler” kararı aldılar, Danıştay durdurdu.

“Özürlülerin ne kadar özürlü olduklarını nüfus cüzdanlarına yazalım, kimliğini gösterdiğinde bilelim ne kadar özürlü olduğunu” yönetmeliği çıkardılar, Danıştay durdurdu.

Örnek çok. Niye sevsinler ki bu sistemi, hukuku, Anayasayı.

O YÜZDEN SONUNA KADAR HAYIR

MUTAF
05-08-2010, 15:11
Yuksek Askeri Şüra kararları ve sonucu bile Hayır dememe yetecek bir sebebtir..
NEDENMİ? : ÇÜNKÜ ZİHNİYET AKP CUMHURİYETİ KURMAK...
At gözlüğünü çıkardım çoktan.

AYFLY
05-08-2010, 16:50
başkalarının karakarlı hakkında yorum yapmayın bu sadece anket bunu halen analayamadınız edit by Volkan.

youla28
05-08-2010, 17:10
Guzel bir anket.

serkansgrl
05-08-2010, 19:27
Türküz doruyuz atatürkçüyüz cumhuriyetçiyiz

ercanakman
05-08-2010, 20:23
Yuksek Askeri Şüra kararları ve sonucu bile Hayır dememe yetecek bir sebebtir..
NEDENMİ? : ÇÜNKÜ ZİHNİYET AKP CUMHURİYETİ KURMAK...
At gözlüğünü çıkardım çoktan.

:present::present::present::present::present::present::present:

ercanakman
05-08-2010, 20:49
kardeş kusura bakmada cevap yazmadan duramadım

bu ülke cumhuriyet ile yönetiliyor tek bir kişi tarafından yönetilmiyor benim başkanım yargımı ya bune saçmalık :S herkez kendi istediğini yapsın oh ne ala millette kerizdi zaten :S :46:

Sen ne mezunusun?

Şunu unutma kardeşim her insan çiğ süt emmiştir.
Kontrolsuz güç hitlere çıkar.
Ve biz onu maalesef yaşıyoruz.
Başbakanın her lafın ikisinde demokrasi ve hukuktan bahsediyorya işye o yukardakileri gereksiz görüp iptal eden yani seni ve beni düşünerek recep bey'in önüne set koyan şekerini yükselten hukuk.
Ama ne yazıkki hala at gözlükleri ile etrafa bakmaya devam eden vatandaşlarım var ve ne yazıkki bu ülke bölünmeye belkide iç savaşa gidiyor bunu görmemek bence cehalet.

ercanakman
05-08-2010, 22:03
belli oluyor :D anladımda açıklamak istemiyorum bu işler boş işler siyaset bana düşmez 12 eylülde Dananın kuyruğu kopacak :)

en iyisi dost gibi yaşamak

para , siyaset gibi şeyler kördür insanı yoldan çıkarır... :45:

1998-1999-2000-2001-2002-2003-yıllarında nerdeyse sıfıra indirgediğimiz terör ve buna bağlı şehit sayısını 2001 ikiz kuleler baskınından sonra gelişen uluslararası siyasetin ülkemize etkisi kriz ortamı BOB eşbaşkanı ve sonucunda 2003 yılından bu zamama gelişen olaylar sarı yeşil kırmızı bez parçasına bayrağımız diyebilen ne idüğü belirsiz insanların türetildiği ve buna mukabil k....tan kelimesinin sıkca zikredilmesini bölünsek ne olur,diyebilen bence kişilikleri oturmamış bir takım medya mensubun bu referandumda evet demek için haklı tek sebebi yazının içinde gizlidir.

Son 7 sene içinde eğitim sistemindeki çarpıklıkların giderek bağımlı içe kapanık
nesiller yetiştirmesini içinize sindirebiliyorsanız evet deyin.
Ben Hakkarili,Diyarbakırlı,Van'lı dostlarımla ve dolayısı ile güney doğulu arkadaşlarım ve dostlarımla bir cephede karşı karşıya gelmemk için HAYIR diyeceğim.

seramist
05-08-2010, 22:58

arkadşam sana katılıyorum.
oyum hayır

Volkan
05-08-2010, 23:52
Bölüm ne ANKET

Peki burda neymiş demokrasi içinde tartışılacakmış. Sizin tartışm a dediğiniz kendinizce doğru olanı başkasınıda kabul ettirmek için tartışıyorsunuz bumu demokrasi herkez istediği oyu verir daha demokrasıinin ne olduğunu bilmeyenler burda demokrasi protesto diye tutturmuşlar gidiyorlar.

Bunlarıda geçelim biz burda bu forumu yönetiyoruz biz konuda sadece oy kullanıp kararınızı acıklayın dıeye uyarı yapıyoruz ama bunun zittı yapılıyor ve mesajlar silinince neden silindi sen uyarıyı dikkate almazsan mesajında silinir forumdan uzaklaştırılırsın.

Ayrıca burda forum adminleri tarafından alınan karakları hiç kimse yargılayamaz.

Özgür Erge
05-08-2010, 23:58
iyide kardeş sizin tartışma zihniyetiniz farklıki biz nasıl yapalım..

Hikmet™
05-08-2010, 23:59
Bu siyasi konulara girmem girmeyeceğim. Arkadaşlar biraz sakin olalım ya bu ankette tam 40 adet mesaj silinmiş biraz tansiyon düşürelim lütfen bizleri ve kendinizi zor duruma düşürmeyin...

veyselbakan
06-08-2010, 00:15
değerli arkadaşlar burada kimsenin mesajını silme gayreti içerisinde değiliz volkan arkadaşımın da en üzüldüğü ve bir o kadarda üzerinde hassasiyetle durduğu olayların başında mesaj silme olayı var bu konuda müsterih olun lakin birde bu formun yıllardan beri süre gelen kuralları ve işleyişi var daha konunun başında değerli yönetici arkadaşımın konu ile ilgili bir uyarısı var bu ikaz tüm formdaki arkadaşlar buna bizlerde dahil olmak üzere herkes için geçerlidir! konu gayet açıktır fikrini söyle ama kendi fikirlerini yazarken bunu başkasının yazdığı mesajlar üzerine alıntı yaparak söyleme evet yada hayır şundan dolayı evet yada bundan dolayı hayır olay bu kadar basit ama bizler kendimizi maalesef bir kaptırıyoruz vay efendim sen mesajda şunu yazdın neden yazdın gibilerinde olaylar bir başlıyor başkalarına kendi fikirlerini benimsetmek isterken ortalık arap saçına dönüyor yetmez gibi durduk yerde birbirimiz ile lüzumsuz yere kavga ediyor ve formun maalesef huzurunu bozuyoruz mademki bu formdayız mademki bu formu aile olarak gördük o zaman bu büyük ailenin düzenini ve huzurunu korumak için sizlerle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz bu forma ve üyelerinede yakışan budur hayırlı akşamlar dilerim arkadaşlar!

Volkan
06-08-2010, 00:18
hayIR..
daha kapsamLI olmasInI beklerdim..
hakimlerle olan maddeler de hosuma gitmedi acIkcasI

Pardon ama neyi onaylayacagIz???

yetersiz ama kesinlikle evet

Avrupa Parlamentosu sosyalist grup başkanvekili Hannes Swoboda, CHP'ye "anayasa değişikliği paketinin arkasında durması" çağrısını yaptı.
"Demokratsan destekle" diyor. Swoboda, Avusturyalı bir sosyaldemokrat. AKP taraftarı falan değil, adam solcu.Dolayısıyla, adamcağıza öyle hükümet yandaşı, yalaka, liboş falan diye ha...karet etmek de pek kolay değil...

"bürokrat ideolojisi" gözlerini hepten kararttığı için gerçeklerden iyice koptu, atılacak son barut olan "son saçmalıklara" umut diye sarılıyor: Seçim barajı yüzde 7'ye inerse belki meclise iki üç parti daha dalar, AKP'nin koltuk sayısı da azıcık düşer...
Amaç demokrasi falan değil, iktidara kamış...

Anayasa Değişikliğine sonuna kadar EVET !

ben de koca bir HAYIR diyorum eğer evet denilirse bence onların rahatca atkoşturabilecekleri istediği kişilere istediklerini yaptırabileceklerini hatta ve hatta bu anayasanın açık bir yerinden başımıza bela olan kö...k pkk başımıza kadar getirmeyi düşünmekteler bunlara karşı hala evet diyebiliyorsak vay canımıza vay benim MİLLETİME VAYYYY

bende hayır diyorum çünkü bunlara güvenim yok

ya bu ülke daha darbe anayasasıyla yani 12 eylül anayasasıyla yönetiliyor tabiki bu anayasa degişmesi lazım artık sonuna kadar EVET artık zamanı geldi.

Başbakanın sözünde durmadığı için Millet vekili dokunulmazlığı kalkmadığı için , yargının bağımsızlığına inandığım için , yasamanın , yürütmenin , yargının ayrı ayrı olması gerektiğine inandığım için, HAYIR oyu kulanacağım.

sadece anayasa referandumuna hayır degil akp ye de hayır

bu vatan atalarımızın kanıyla dolu satılık değildir.. HAYIR.

AMA GÖRÜYORUMKİ MİLLET DARBEDEN KOKRMUŞBENSE DARBEYİ SEVİYORUM AMA DARBEYEDE HAYIR. GÖNLÜ İSTERKİ DARBE OLSUN BU BAŞTAKİLER YOK OLSUN GİTSİN.... ASLINDA MESELE EET YADA HAYIR DEİL AKPNİN BİR SINAVIDIR.

tabiki evet

YARGI bağımsız olmalı getirilen pakette tatlı ama zehirli haplar olduğu için, ayrıca evrenin 82 anayasasından daha ilkel olduğu için hayır. yabancıların istediği için değil bizleri insanca hakça ne ezen nede ezilenlerin olmayacağı kanunların olmasını istiyorum bu pakette kabul edilemez maddeler var. iyi maddelerde var. maddeleri tek tek oylayalım bir kısmına evet bir kısmınada hayır oyu olur. niyet vatan millet için hayırlı olasını isterim ama bu paketten hayır gelmez.rabbim bizlere hayırlı bilgili, vatanını milletini düşünen yalan söylemeyen sorunları birlikte çözen yöneticiler nasip etsin demokrasiyi,laikliği ve dini araç olarak kullanmıyanları nasip etsin oyum hayır olacak

Kesinlikle EVET!!!!

sonuna kadar destek bizden kesinlikle evet

kesinlikle hayir diyorum anayasa ve yarginin siyasallasmasina kesinlikle karsiyim askeri darbelere karsiyim ama sivil darbelerecde karsiyim
demekrosinin bizim için bir basamaktir diyen basbakana ve 2002 de ki seçm Arifesinde basbakanin deniz baykalla yaptigi tv programinda milletvekili dokunulmazliginin kaldiracagini soz vermesine ragmen sozunun eri olmadigi için hayir diyorum basbakan timsah gozyaslari doksecde aglasalarda sizlalardasa hayir diyorum

kesinlikle hayır

İnşallah ülkenin geneli de böyle düşünür de HAYIR çıkar,Ben HAYIR kullanacağım tabiki de ama içimden bi ses diyor ki nasıl bunlar % 47 ile başa geldilerse bunları başımıza geçiren salt çoğunluk bu anayasayı da referandumdan geçirecektir diye düşünüyorum,İnşalah yanılırım da böyle bi felaket başımıza gelmez...

ben sonu kadar hayır diyorum çünkü bu takunyacılar anayası olcak tarikatlar anayasası olcak anlıyacağiniz evet denebilecek bir anayasa yok akp kafasına göre anayasa yapıyor halkı düşündüğü içinmi anayasa yapıyor sanılıyor ama hep kendilerini ve yandaşlarını düşünüyorlar yoksa halkı düşündükleri yok düşünün şimdi deniz gezmişleri solcuları kullanarak ordan evet demelerini istiyor işte size akp zihniyeti oy için ve istediklerini alabilmek için herkezi ama herkezi kullanmayı bile mübah sayarlar işte size akp zihniyeti

bir kaç arkadaşın mesajlarını alıntı yaptım bu mesajlar neden silinmedi bunları iyice inceleyın bu arkadaşlar da bir tuaflıkmı var . bu alıntı yaptığım bır kaç mesaj demekki yanlı davranılmıo sadece bizim uyarılarımızı dikkate almmayanların ortalığı gerip siyaset yapıcaz diyenlerın mesajları silinio.

herkez şapkasını önüne koysun.

Hikmet™
06-08-2010, 00:19
ya bide üyeler bizim mesajlarımız silinıyor diyorlar açın 8. sayfayı supermodun bile yorumu silindi sırf sızınkı değil

veyselbakan
06-08-2010, 00:19
değerli arkadaşlar burada kimsenin mesajını silme gayreti içerisinde değiliz volkan arkadaşımın da en üzüldüğü ve bir o kadarda üzerinde hassasiyetle durduğu olayların başında mesaj silme olayı var bu konuda müsterih olun lakin birde bu formun yıllardan beri süre gelen kuralları ve işleyişi var daha konunun başında değerli yönetici arkadaşımın konu ile ilgili bir uyarısı var bu ikaz tüm formdaki arkadaşlar buna bizlerde dahil olmak üzere herkes için geçerlidir! konu gayet açıktır fikrini söyle ama kendi fikirlerini yazarken bunu başkasının yazdığı mesajlar üzerine alıntı yaparak söyleme evet yada hayır şundan dolayı evet yada bundan dolayı hayır olay bu kadar basit ama bizler kendimizi maalesef bir kaptırıyoruz vay efendim sen mesajda şunu yazdın neden yazdın gibilerinde olaylar bir başlıyor başkalarına kendi fikirlerini benimsetmek isterken ortalık arap saçına dönüyor yetmez gibi durduk yerde birbirimiz ile lüzumsuz yere kavga ediyor ve formun maalesef huzurunu bozuyoruz mademki bu formdayız mademki bu formu aile olarak gördük o zaman bu büyük ailenin düzenini ve huzurunu korumak için sizlerle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz bu forma ve üyelerinede yakışan budur hayırlı akşamlar dilerim arkadaşlar!

wolf41
06-08-2010, 08:57
kesinlikle HAYIRRR...:46:

Jack Sparrow
06-08-2010, 09:04
Ben HAYIR diyorum ama burda sadece tek bir madde için kapatılan partilerde düşürülen millet vekillikklerinin tekrar görevlerinin verilmesi nedeni ile. Bir parti kapatılıyor ve başındakiler de suçluysa ne olursa olsun bu vekillik kalkanı kalkmak zorundadır.

Özellikle PKK yanlısı partililer için özel bir anayasa hazırlanıp sırgusuz sualsiz vekilliklerinin düşürülmesi gerekir PKK yanlıları demokrası nın d sı bile haramdır.

jokey77
06-08-2010, 11:00
arkadaşlar hayırlı günler hayırlı cumalar.arkadaşlar ilk önce bu bir seçim değil. bunu anlamamız gerekiyor.ilk önce kendimize biz darbe anayasasını istiyormuyuz istemiyormuyuz onu soralım.zorlu arkadaşımız akp anayasası demek istemiş. bunu gerekçesini anlatsın. dünyanın neresin de 2 kişiden birinin oyunu alıp ertesi sene kapatılma davası açılan parti var.etmeyin bu davanın türkiyeye verdiği zararı hiç düşünmüyorsunuz.11 adam alıyorlar maaşını hesap verecekleri hiç bir kurum yok. ama partilerin her seçimde halka hesap verme zorunluluğu var.daha söyelencek çok şey var inşallah ülkemizin ufku 12 EYLÜL 2010 da dahada genişleyecek.sütotükoya hayır darbecilere hayır emekçinin hakkını yiyenlere hayır ANAYASA PAKETİNE EVET EVET EVET EVEEEEEEEEEEEEEEEEEEETT

Roc72
06-08-2010, 12:30
Daha önce HAYIR oyu kullanacağımı belirtmiştim ve bunu şu şekilde daha iyi açıklama fırsatı ile yayınlıyorum..Herkesin okuması faydalıdır..

AKP ANAYASA'SINA “HAYIR”

PEKİYİ NEDEN HAYIR ?

1) DEMOKRASİLERDE ANAYASA NEDEN ÖNEMLİDİR?
ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ TOPLUMUN, TOPLUMDAKİ DEĞİŞİK GRUPLARIN,
KATMANLARIN İSTEKLERİNİ YANSITIR. ONLARIN AYRI AYRI HAKLARINI KORUR.

İŞÇİLERİN HAKLARINA YER VERİR.
SENDİKALARIN HAKLARINA YER VERİR.
SENDİKASIZ ÇALIŞTIRILANLARIN,
EMEKLİLERİN,
İŞVERENLERİN,
KADINLARIN
ÇOCUKLARIN,
ENGELLİLERİN,
DEĞİŞİK MEZHEPLERDEKİ YURTTAŞLARIN,
ÖĞRENCİLERİN,
KÜÇÜK ESNAFIN,
YARGININ,
BASIN EMEKÇİLERİNİN,
GAZİLERİN VE BU ÜLKE İÇİN CANINI VERMİŞ ŞEHİT AİLELERİNİN
TEKEL İŞÇİLERİNİN,
ÇİFTÇİLERİN,
TARIM KESİMİNDE ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUR.

2) ANAYASA BUNU NASIL YAPAR?
ŞÖYLE YAPAR, ANAYASAYI YAPARKEN, TÜM BU GRUPLARI VE ONLARIN TEMSİLCİLERİ ÇAĞRILIR, GÖRÜŞLERİ ALINIR, TALEPLERİ ALINIR.
ANAYASA BU TALEPLERİN TÜMÜNE YER VEREBİLDİĞİ ORANDA DEMOKRATİK BİR ANAYASA OLUR.
VE ANAYASA, ANCAK BÖYLECE BİR “TOPLUM SÖZLEŞMESİ” OLUR.

3) AKP ANAYASASI BÖYLE Mİ YAPILDI?
HAYIR . AKP TEK BAŞINA ANAYASAYI YAPTI.
HİÇBİR PARTİNİN GÖRÜŞLERİNİ ALMADI.
TÜM SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE “ÜÇ GÜN SÜRE” VERDİ.
CHP'NİN “ÜÇ MADDEYİ AYIRIP, DİĞERLERİNİ BERABER OYLAMA” ÖNERİSİNE CEVAP BİLE VERMEDİ.
BUGÜNE KADAR YAPILAN TÜM ÇALIŞMALARA, DİĞER PARTİLER YA DA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN HAZIRLANAN TASLAKLARA DÖNÜP BAKMADI BİLE.

4) ANAYASA BİR TEK PARTİ TARAFINDAN YAPILABİLİR Mİ?
HAYIR. ÇÜNKÜ O ZAMAN “TOPLUM SÖZLEŞMESİ” OLMAZ. ANCAK “PARTİ ANAYASASI” OLUR. “AKP ANAYASASI OLUR”.

5) AKP'NİN İDDİA ETTİĞİ GİBİ, 1982 ANAYASASI, İLK KEZ Mİ DEĞİŞTİRİLİYOR?
KESİNLİKLE HAYIR . 1982 ANAYASASI, BUNDAN ÖNCE TAM 16 KEZ DEĞİŞTİRİLDİ. BU SONUNCUSU İSE, 17İNCİ DEĞİŞİKLİK OLUYOR. YANİ DARBE ANAYASASINI İLK KEZ DEĞİŞTİRDİKLERİ TAM BİR “YALAN”, TAM BİR “GÖZ BOYAMACA”.

ÜSTELİK BU DEĞİŞİKLİKLERİN YEDİ TANESİ , DAHA AKP İKTİDARA GELMEDEN YAPILMIŞTI.
HEM DE O DÖNEMDE TBMM'DE BULUNAN TÜM SİYASAL PARTİLERİN KATILIMLARI İLE.

YANİ AKP'NİN VE YANDAŞ AYDINLARIN(!) İDDİA ETTİĞİ GİBİ, 1982 ANAYASASI, İLK KEZ DEĞİŞTİRİLMİYOR.
BUNDAN ÖNCEKİ DEĞİŞİKLİKLER DE YİNE AYNI KİŞİLERİN İDDİA ETTİKLERİ GİBİ “MAKYAJ NİTELİĞİNDE” DEĞİŞİKLİKLER DEĞİL.

AKP İKTİDARININ BUNLARI BİLMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL. BU KADAR “BİLGİSİZ” OLUNMASI MÜMKÜN MÜ SİZCE? PEKİYİ “BİLGİSİZLİK YA DA HAFIZA KAYBI” DEĞİL İSE, BU İDDİANIN NEDENİ NE OLABİLİR ACABA?

6)SON DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI ÇIKILMASININ NEDENİ AKP'NİN YAPMASI MI?

BUNA DA KESİNLİKLE HAYIR . AKP İKTİDARI, BUGÜNE KADAR TAM 9
KEZ ANAYASAYI DEĞİŞTİRDİ. BU SON YAPILAN DA 10. CUSU OLUYOR.

VE BUGÜNE KADAR YAPILAN BU 10 DEĞİŞİKLİKTEN SADECE 3 TANESİ TOPLUMDA TARTIŞMA YARATTI. ÇÜNKÜ ÜÇÜ DE, DİĞER SİYASAL PARTİLERİ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ VE TARTIŞMALARI DİKKATE ALMADAN, TAMAMEN “BASKICI BİR ANLAYIŞ” VE “BENİM ÇOĞUNLUĞUM VAR, HER İSTEDİĞİMİ YAPARIM” MANTIĞI İÇİNDE YAPILMIŞTI.
YANİ TAMAMEN DEMOKRASİ DIŞI BİR ANLAYIŞ İLE YAPILMIŞTI. AYNEN ŞİMDİ TARTIŞTIĞIMIZ SON DEĞİŞİKLİK GİBİ.

7) ANAYASANIN İÇİNDE NELER OLMALIDIR?
ANAYASAYA BAKARSINIZ. ANAYASANIN İÇİNDE, O GÜNE KADAR TARTIŞILMIŞ, SORUN YARATMIŞ, TOPLUMDA İHTİYAÇ OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞ TÜM TALEPLER ÇÖZÜM BULMALIDIR.

BUNUN İÇİN ÖNCESİNE BAKARSINIZ, O GÜNE KADAR NELERİ TARTIŞMIŞSINIZ, NELER TOPLUMDA SORUN YARATMIŞ, NELER SIKINTI YARATMIŞ.

İŞTE “DEMOKRATİK ANAYASA” TÜM BU TARTIŞMALARA, SORUNLARA ÇÖZÜM BULMALIDIR.

8) TÜRKİYE'DE BUGÜNE KADAR NELER TARTIŞILDI?
KISACA SIRALAYALIM;

DOKUNULMAZLIKLAR,
CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ
KADIN HAKLARI,
PARTİLERİN İÇ İŞLEYİŞLERİNİN DEMOKRATİK OLMAMASI,
LİDER SULTASI,
YÖK,
YARGININ DOSYA ÇOKLUĞU NEDENİYLE GEÇ İŞLEMESİ,
YOLSUZLUKLAR,
ALEVİLERİN HAKLARI,
ETNİK KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZIN KÜLTÜREL HAKLARI
SENDİKAL HAKLAR,
GREV HAKKININ SINIRLARI,
YÜZDE 10' LUK İNSAFSIZ SEÇİM BARAJI
KÜLTÜREL HAKLAR,
HSYK'DA BAKAN'IN VE MÜSTEŞAR'IN YER ALMALARI.

İŞTE TÜM BUNLAR, 1982'DEN BU YANA TARTIŞILDI. VE TÜM PARTİLERİN, SİYASAL GRUPLARIN, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN TALEPLERİ OLARAK ORTAYA ÇIKTI

9) AKP ANAYASASI BU TALEPLERE YER VERİYOR MU?
HAYIR . HİÇBİRİNE YER VERMİYOR.

AKP ANAYASASINDA NE DOKUNULMAZLIKLAR SINIRLANMIŞ,
NE PARTİLERİN İÇ İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME VAR,
NE YÖK DEĞİŞTİRİLMİŞ,
NE KADINLARA KOTA GETİRİLMİŞ,
NE SENDİKALARA BİR HAK GETİRİLMİŞ,
NE İŞÇİLERİN İNSANCA YAŞAM HAKLARI GÜVENCEYE ALINMIŞ,

AKP ANAYASASI, BUNLARIN HİÇ BİRİNE YER VERMİŞ Mİ? HAYIR
BUNLARIN HİÇ BİRİ YOK.

10) BUNLARIN YERİNE AKP ANAYASASINDA NE VAR?
SADECE “GÖZ BOYAMACILIK” VAR. “HAK GETİRİYORUZ” GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA “HİÇ BİR HAK, ÖZGÜRLÜK, YENİLİK” GETİRMEMEK VAR.

BİR TEK “AKP İKTİDARININ YARGIYA TEK BAŞINA EGEMEN OLMASI” VAR. ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİN TAMAMINI İKİ KİŞİNİN SEÇMESİ VAR. ABDULLAH GÜL VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN 'IN TÜM ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİ SEÇMESİ VAR.

İLERİDE KENDİLERİNİ YÜCE DİVAN OLARAK YARGILAYACAK MAHKEMENİN TÜM ÜYELERİNİ KENDİLERİNİN SEÇMESİ VAR.

BÖYLECE YÜCE DİVAN'DAN KAÇMA YOLU VAR.

11) AKP KADINLARA POZİTİF AYIRIMCILIK GETİRDİĞİNİ İDDİA EDİYOR
KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL.

SADECE “BU MAKSATLA ALINACAK TEDBİRLER, EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI SAYILAMAZ” DİYE BİR İBARE EKLENİYOR. BU NE ANLAMA GELİYOR?

HANGİ TEDBİRLER? İLERİDE ALINACAK TEDBİRLER. PEKİYİ SÜRESİ NE “BU TEDBİRLERİN”? YANİ NE ZAMAN ALINACAK BU TEDBİRLER?
BELLİ DEĞİL, “ALINACAK” DEMİŞ YA. PEKİYİ HAZIR ANAYASA DEĞİŞTİRİLİYOR, NEDEN ŞİMDİ, HEMEN DEĞİL DE , “İLERİDE ALINACAK TEDBİRLER”

BÖYLE BİR POZİTİF AYIRIMCILIK OLUR MU? ÖRNEĞİN KADINLAR BU DÜZENLEMEDEN SONRA TBMM'DE NE KADAR ORANDA TEMSİL EDİLECEK? PEKİYİ YA DİĞER ÖRGÜTLERDE?
BÖYLE BİR ORAN YOK. ÇÜNKÜ “GERÇEK BİR POZİTİF AYIRIMCILIKTAN” SÖZ EDEN YOK.

OYSA KADINLAR “KOTA UYGULAMASI” İSTİYORLAR. “İLERİDE ALINMASI DÜŞÜNÜLECEK TEDBİRLER” DEĞİL.

12) AKP “MEMURLARA TOPLU SÖZLEŞME HAKKI” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL.

ESKİ DÜZENLEMEDE YER ALAN “TOPLU GÖRÜŞMENİN” ADI TOPLU SÖZLEŞME YAPILMIŞ O KADAR.

PEKİYİ “TOPLU SÖZLEŞME YAPILMASI SIRASINDA” MEMURLAR İDARE İLE UZLAŞIRLARSA İŞ TAMAM, AMA YA UZLAŞMAZLARSA?
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “UYUŞMAZLIK ÇIKMASI HALİNDE TARAFLAR KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULUNA BAŞVURABİLİR”. NASIL BİR KURUL BU? BÜROKRATLARDAN OLUŞAN BİR KURUL. YANİ MEMURLAR İDARE İLE ANLAŞAMAZLARSA, İDARE'NİN KURDUĞU “HAKEM KURULU” KARAR VERİYOR.
PEKİYİ NASIL BİR SÖZLEŞME BU? SONUCU YİNE İDARE'YE BAĞLI.

ACABA “KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULU'NUN” KARARLARINI BEĞENMEZLERSE, MEMURLARIN YARGIYA GİTME HAKLARI VAR MI? HAYIR .
AKP ANAYASASI ONU DA ENGELLEMİŞ; “KURULUN KARARLARI KESİNDİR” DİYOR.

YANİ TAM BİR “YALAN” . ORTADA NE TOPLU SÖZLEŞME VAR. NE UZLAŞMA OLMAZSA GREV HAKKI VAR. NE UZLAŞMA VAR. NE DE YARGIYA GİDEBİLME HAKKI VAR.

AKP ANAYASASINDA BUNUN ADI “TOPLU SÖZLEŞME” OLUYOR.

13) AKP “ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUDUĞUNU” SÖYLÜYOR
ANAYASA AYNEN ŞÖYLE BİR DÜZENLEME GETİRMİŞ. “DEVLET, HER TÜRLÜ İSTİSMARA VE ŞİDDETE KARŞI ÇOCUKLARI KORUYUCU TEDBİRLERİ ALIR”.

PEKİYİ BU DÜZENLEME OLMAZSA, “DEVLET ÇOCUKLARI İSTİSMARA VE ŞİDDETE KARŞI” KORUYAMAYACAK MI? ENGEL Mİ VAR?

ANAYASADA ZATEN 41. MADDEDE “ÇOCUKLARI KORUR” DİYE BİR DÜZENLEME YOK MU? BUNUN YENİ GETİRİLENDEN FARKI NE?

HAYIR HİÇ BİR FARKI YOK . AMAÇ ZATEN “YENİ BİR HAK GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK. VE GÖZ BOYAMAK. ESAS AMACI SAKLAMAK. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” .

ÖYLE BİR HAZIRLAMAK Kİ, HAPI KOLAYCA YUTABİLELİM.

14) AKP “KAMU DENETÇİLİĞİNİ” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU İDARENİN İŞLEYİŞİYLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİ İNCELER”.

BU KADAR. TABİİ BİR DE “İKTİDAR PARTİSİ ÇOĞUNLUĞUNUN TEK BAŞINA SEÇECEĞİ” GETİRİLMİŞ.

PEKİYİ KURUMUN YETKİLERİ, GÖREVLERİ? BUNLARIN HİÇBİRİ ANAYASADA YOK.
ÖRNEĞİN NE ZAMAN BAŞVURULUR? KARARLARI YARGI İLE ÇATIŞABİLİR Mİ? ÇATIŞIRSA NE OLUR?

ŞİKAYETLERİ İNCELER İNCELEMESİNE DE, SONRA NE YAPABİLİR?

PEKİYİ AKP İKTİDARI NEDEN BUNLARI DÜZENLEMEMİŞ? ACABA UNUTMUŞ MU? OYSA DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİNDE DE, EN ÇOK SIKINTI YARATACAK KONULAR BUNLAR. VE ANAYASA'DA BUNLARA ÇÖZÜM GETİRİLMESİ GEREKİR. ACABA AKP İKTİDARI, TÜM BU KONULARI VE DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ VE UYGULAMALARI BİLMİYOR OLABİLİR Mİ?

BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEMEYİ” SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK GETİRMİŞ OLMASIN? YANİ DİĞER MADDELER GİBİ, SADECE “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” DÜŞÜNCESİ İLE GETİRİLMİŞ OLMASIN?
YANİ ESAS AMAÇ “YENİ BİR HAK GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK VE GÖZ BOYAMAK OLMASIN. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” OLMASIN.

15) AKP ANAYASASI, “EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “HÜKÜMETE İSTİŞARİ NİTELİKTE GÖRÜŞ BİLDİRMEK ÜZERE EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY KURULUR”.

ŞİMDİ BURADA “YENİ BİR KURUM MU” KURULMUŞ ? KESİNLİKLE HAYIR .
EKONOMİK SOSYAL KONSEY ZATEN VAR. BAKAN İSTEDİĞİ ZAMAN TOPLANIYOR, İSTEMEDİĞİ ZAMAN TOPLANMIYOR. VE BU KONUDA HİÇBİR YETKİSİ YOK.

PEKİYİ AKP ANAYASASINDA BU DEĞİŞİYOR MU? O DA HAYIR .
GÖRÜŞ BİLDİRMEKTEN ÖTE BİR GÖREV YA DA YETKİ VERİLMİŞ Mİ? ONA DA HAYIR

PEKİYİ AKP İKTİDARI NEDEN BUNLARI DÜZENLEMEMİŞ? ACABA UNUTMUŞ MU? ACABA AKP İKTİDARI, TÜM BU KONULARI VE DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ VE UYGULAMALARI BİLMİYOR OLABİLİR Mİ?

BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEMEYİ” ANAYASAYA KOYMUŞ OLMANIN BİR ARTISI VAR MI? KESİNLİKLE HAYIR.

O HALDE SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK YAPMIŞ OLMASIN? YANİ DİĞER MADDELER GİBİ, SADECE “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” DÜŞÜNCESİ İLE GETİRİLMİŞ OLMASIN?
YANİ ESAS AMAÇ “YENİ BİR DÜZENLEME GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK VE GÖZ BOYAMAK OLMASIN. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” OLMASIN.

16) AKP ANAYASASI, TEMEL SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRİYOR MU?
KESİNLİKLE HAYIR.

21. YÜZYILDA TÜRKİYE'YE KILAVUZLUK EDECEK ÇAĞDAŞ BİR ANAYASA METNİNİN, İLK OLARAK, ÇAĞDAŞ NİTELENDİRMESİNİ HAK EDEN, DEMOKRATİK HUKUK DEVLETLERİNİN YER VERMESİ GEREKEN KURUM, KURAL VE GÜVENCELERE YER VERMESİ GEREKLİDİR.

ANCAK BU YETERLİ DEĞİLDİR. AYRICA ÜLKENİN KENDİ KOŞULLARINDAN, KENDİ TOPLUMSAL İHTİYAÇLARINDAN DOĞAN KURUM VE KURALLARA DA YER VERMESİ ZORUNLUDUR.

OYSA AKP ANAYASASI BUNLARA YER VERİYOR MU? HAYIR . KESİNLİKLE BUNLARIN HİÇBİRİNE YER VERMİYOR.

17) ÖRNEĞİN AKP ANAYASASI ASKERİ YARGITAY'I KALDIRMIYOR
AKP ANAYASASININ, ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK ÜLKELERİN UYGULAMALARINA GÖRE HAZIRLANDIĞINI İDDİA EDİYORLAR. AMA ÖRNEĞİN ASKERİ YARGITAY KALDIRILMIYOR, ASKERİ MAHKEMELERİN KARARLARININ ASKERİ YARGITAY YERİNE YARGITAY”IN ÖZEL BİR DAİRESİNE GİTMESİ SAĞLANMAMIŞ.
PEKİYİ NEDEN DERSİNİZ ? SORUN “BİLGİSİZLİK Mİ” ACABA, YOKSA BAŞKA BİR ŞEY Mİ?

18) ÖRNEĞİN AKP ANAYASASI, HSYK KARARLARINI DENETİME AÇMIYOR
KESİNLİKLE AÇMIYOR.

OYSA HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU'NUN KARARLARININ DENETİME AÇILMASI, TÜM HUKUKÇULAR TARAFINDAN İSTENEN BİR DÜZENLEME İDİ. BUGÜNE KADAR, HEM HUKUKÇULAR, HEM BİZZAT YARGI MENSUPLARI TARAFINDAN, HEP DİLE GETİRİLDİ.

OYSA AKP ANAYASASINDA, BU YOK. SADECE “İHRAÇ KARARLARI” YARGI DENETİMİNE BAĞLANMIŞ, DİĞER TÜM ATAMA, TERFİ, YER DEĞİŞTİRME, SORUŞTURMA İZNİ, SORUŞTURMA GİBİ KARARLAR, YARGI DENETİMİ DIŞINDA KALMIŞ.

ACABA BASİT BİR UNUTKANLIK MI ? YOKSA BİLGİSİZLİK Mİ? YOKSA BAŞKA BİR NEDENİ VAR MI?
BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEME” SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK GETİRİLMİŞ OLMASIN?
ADALET BAKANININ, YANİ YÜRÜTMENİN YARGI ÜZERİNDEKİ BASKISINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN UNUTULMUŞ(!) OLMASIN

19) AKP ANAYASASI, YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNU NEDEN DÜZENLEMEMİŞ?
BUGÜNE KADAR AKP TEMSİLCİLERİ HER ZAMAN “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNDAN” ŞİKAYETÇİ İDİLER. HER ZAMAN “YÖK” ÜN KALDIRILMASINI, ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERDE BÖYLE İŞLEYEN BİR KURUMUN OLMADIĞINI SÖYLÜYORLARDI.
OYSA YENİ ANAYASA DÜZENLEMESİNDE HİÇ BİR ŞEY YOK. ACABA BASİT BİR UNUTKANLIK MI?

YOKSA “NASIL OLSA ARTIK ELE GEÇİRDİK” MANTIĞININ BİR UZANTISI MI?

20) AKP ANAYASASI, CUMHURBAŞKANININ İŞLEMLERİ KONUSUNU DA UNUTMUŞ
AKP İKTİDARI, 2007 YILINA KADAR “CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNİN FAZLALIĞINDAN” ŞİKAYET EDİYORDU.

ANCAK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE, BU KONUYU TAMAMEN UNUTMUŞ GÖRÜNÜYOR. HATTA CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNİ ÇOK DAHA ARTTIRMIŞ.
NASIL MI ARTTIRMIŞ? ANAYASA MAHKEMESİNE “KENDİ BAŞINA” SEÇTİĞİ ÜYELERİN SAYISINI ÇOĞALTMIŞ. ESKİDEN 11 ÜYEDEN 4 TANESİNİ (3 ÜYE DOĞRUDAN + 1 ÜYE YÖK'TEN) ATARKEN, ŞİMDİ BU ÜYELERİN SAYISI YEDİ (7) YE ÇIKARTILMIŞ.

HANİ CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ ÇOK FAZLA İDİ? HANİ BU YETKİLERİ İLE BİR “VESAYET KURUMU” OLURDU?

ACABA YİNE “NASIL OLSA ARTIK ELE GEÇİRDİK” MANTIĞININ BİR UZANTISI MI?

21) AKP ANAYASASINDA “KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZ” UNUTULMUŞ
AÇILIM YAPTIK DEDİLER, İLK ÖNCE KENDİ YANDAŞLARI İLE TOPLANTILAR DÜZENLEDİLER.
SONRA “KÜRT AÇILIMI”NDAN VAZGEÇİP “BİRLİK, BERABERLİK AÇILIMI” DEDİLER.
İÇERİĞİNİ SORDUK, HİÇ SÖYLEMEDİLER,
“HABUR'DA GÖRECEKSİNİZ AÇILIMI” DEDİLER. VE “HABUR”DA AÇILIMI BAŞLATTILAR. YARGIÇLARA BASKI YAPIP “SAHRA MAHKEMELERİ” KURDULAR.
BAŞBAKAN “HABUR'DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR” DEDİ.

BU AÇILIM OLMAZSA “DEMOKRASİ YOKTUR” DEDİLER. “AÇILIMA DESTEK VERMEZSENİZ İKİ CİHANDA LEKELİSİNİZ” DEDİLER.

VE YAPTIKLARI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE KÜRT VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ TEK CÜMLE BİLE KOYMADILAR. ONLARI UNUTTULAR.

PEKİYİ BU NASIL DEMOKRATİK VE ÇAĞDAŞ BİR ANAYASA ?

22) AKP ANAYASASINDA, “ALEVİ YURTTAŞLARIMIZ” DA UNUTULMUŞ

SAYISIZ AÇILIM YAPTILAR, TOPLANTILAR DÜZENLEDİLER. ALEVİLERİN TALEPLERİNE KARŞILIK VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER.

AMA UNUTMUŞLAR. ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE “ALEVİLERLE” İLGİLİ TEK SATIR YOK. BİR TEK HAK YOK. NE “ZORUNLU DİN DERSİ” , NE DE BAŞKA BİR HAK. ACABA UNUTTULAR MI DERSİNİZ?

YOKSA BU NASIL ÇAĞDAŞ VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA?

ŞİMDİ BİR KEZ DAHA DÜŞÜNELİM.
YUKARIDA SÖYLEDİKLERİMİZ DOĞRU DEĞİL İSE,
ELEŞTİRİLERİMİZ HAKLI DEĞİL İSE,
UNUTULANLARIN GERÇEKTEN UNUTULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ, ANAYASA'YA “EVET” VERİN,

AMA SÖYLEDİKLERİMİZ DOĞRU İSE, ANAYASAYA “HAYIR” VERELİM.

OYLARIMIZ “HAYIR'LI” OLSUN.

Hikmet™
06-08-2010, 14:14
Daha önce HAYIR oyu kullanacağımı belirtmiştim ve bunu şu şekilde daha iyi açıklama fırsatı ile yayınlıyorum..Herkesin okuması faydalıdır..

AKP ANAYASA'SINA “HAYIR”

PEKİYİ NEDEN HAYIR ?

1) DEMOKRASİLERDE ANAYASA NEDEN ÖNEMLİDİR?
ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ TOPLUMUN, TOPLUMDAKİ DEĞİŞİK GRUPLARIN,
KATMANLARIN İSTEKLERİNİ YANSITIR. ONLARIN AYRI AYRI HAKLARINI KORUR.

İŞÇİLERİN HAKLARINA YER VERİR.
SENDİKALARIN HAKLARINA YER VERİR.
SENDİKASIZ ÇALIŞTIRILANLARIN,
EMEKLİLERİN,
İŞVERENLERİN,
KADINLARIN
ÇOCUKLARIN,
ENGELLİLERİN,
DEĞİŞİK MEZHEPLERDEKİ YURTTAŞLARIN,
ÖĞRENCİLERİN,
KÜÇÜK ESNAFIN,
YARGININ,
BASIN EMEKÇİLERİNİN,
GAZİLERİN VE BU ÜLKE İÇİN CANINI VERMİŞ ŞEHİT AİLELERİNİN
TEKEL İŞÇİLERİNİN,
ÇİFTÇİLERİN,
TARIM KESİMİNDE ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUR.

2) ANAYASA BUNU NASIL YAPAR?
ŞÖYLE YAPAR, ANAYASAYI YAPARKEN, TÜM BU GRUPLARI VE ONLARIN TEMSİLCİLERİ ÇAĞRILIR, GÖRÜŞLERİ ALINIR, TALEPLERİ ALINIR.
ANAYASA BU TALEPLERİN TÜMÜNE YER VEREBİLDİĞİ ORANDA DEMOKRATİK BİR ANAYASA OLUR.
VE ANAYASA, ANCAK BÖYLECE BİR “TOPLUM SÖZLEŞMESİ” OLUR.

3) AKP ANAYASASI BÖYLE Mİ YAPILDI?
HAYIR . AKP TEK BAŞINA ANAYASAYI YAPTI.
HİÇBİR PARTİNİN GÖRÜŞLERİNİ ALMADI.
TÜM SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE “ÜÇ GÜN SÜRE” VERDİ.
CHP'NİN “ÜÇ MADDEYİ AYIRIP, DİĞERLERİNİ BERABER OYLAMA” ÖNERİSİNE CEVAP BİLE VERMEDİ.
BUGÜNE KADAR YAPILAN TÜM ÇALIŞMALARA, DİĞER PARTİLER YA DA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN HAZIRLANAN TASLAKLARA DÖNÜP BAKMADI BİLE.

4) ANAYASA BİR TEK PARTİ TARAFINDAN YAPILABİLİR Mİ?
HAYIR. ÇÜNKÜ O ZAMAN “TOPLUM SÖZLEŞMESİ” OLMAZ. ANCAK “PARTİ ANAYASASI” OLUR. “AKP ANAYASASI OLUR”.

5) AKP'NİN İDDİA ETTİĞİ GİBİ, 1982 ANAYASASI, İLK KEZ Mİ DEĞİŞTİRİLİYOR?
KESİNLİKLE HAYIR . 1982 ANAYASASI, BUNDAN ÖNCE TAM 16 KEZ DEĞİŞTİRİLDİ. BU SONUNCUSU İSE, 17İNCİ DEĞİŞİKLİK OLUYOR. YANİ DARBE ANAYASASINI İLK KEZ DEĞİŞTİRDİKLERİ TAM BİR “YALAN”, TAM BİR “GÖZ BOYAMACA”.

ÜSTELİK BU DEĞİŞİKLİKLERİN YEDİ TANESİ , DAHA AKP İKTİDARA GELMEDEN YAPILMIŞTI.
HEM DE O DÖNEMDE TBMM'DE BULUNAN TÜM SİYASAL PARTİLERİN KATILIMLARI İLE.

YANİ AKP'NİN VE YANDAŞ AYDINLARIN(!) İDDİA ETTİĞİ GİBİ, 1982 ANAYASASI, İLK KEZ DEĞİŞTİRİLMİYOR.
BUNDAN ÖNCEKİ DEĞİŞİKLİKLER DE YİNE AYNI KİŞİLERİN İDDİA ETTİKLERİ GİBİ “MAKYAJ NİTELİĞİNDE” DEĞİŞİKLİKLER DEĞİL.

AKP İKTİDARININ BUNLARI BİLMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL. BU KADAR “BİLGİSİZ” OLUNMASI MÜMKÜN MÜ SİZCE? PEKİYİ “BİLGİSİZLİK YA DA HAFIZA KAYBI” DEĞİL İSE, BU İDDİANIN NEDENİ NE OLABİLİR ACABA?

6)SON DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI ÇIKILMASININ NEDENİ AKP'NİN YAPMASI MI?

BUNA DA KESİNLİKLE HAYIR . AKP İKTİDARI, BUGÜNE KADAR TAM 9
KEZ ANAYASAYI DEĞİŞTİRDİ. BU SON YAPILAN DA 10. CUSU OLUYOR.

VE BUGÜNE KADAR YAPILAN BU 10 DEĞİŞİKLİKTEN SADECE 3 TANESİ TOPLUMDA TARTIŞMA YARATTI. ÇÜNKÜ ÜÇÜ DE, DİĞER SİYASAL PARTİLERİ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ VE TARTIŞMALARI DİKKATE ALMADAN, TAMAMEN “BASKICI BİR ANLAYIŞ” VE “BENİM ÇOĞUNLUĞUM VAR, HER İSTEDİĞİMİ YAPARIM” MANTIĞI İÇİNDE YAPILMIŞTI.
YANİ TAMAMEN DEMOKRASİ DIŞI BİR ANLAYIŞ İLE YAPILMIŞTI. AYNEN ŞİMDİ TARTIŞTIĞIMIZ SON DEĞİŞİKLİK GİBİ.

7) ANAYASANIN İÇİNDE NELER OLMALIDIR?
ANAYASAYA BAKARSINIZ. ANAYASANIN İÇİNDE, O GÜNE KADAR TARTIŞILMIŞ, SORUN YARATMIŞ, TOPLUMDA İHTİYAÇ OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞ TÜM TALEPLER ÇÖZÜM BULMALIDIR.

BUNUN İÇİN ÖNCESİNE BAKARSINIZ, O GÜNE KADAR NELERİ TARTIŞMIŞSINIZ, NELER TOPLUMDA SORUN YARATMIŞ, NELER SIKINTI YARATMIŞ.

İŞTE “DEMOKRATİK ANAYASA” TÜM BU TARTIŞMALARA, SORUNLARA ÇÖZÜM BULMALIDIR.

8) TÜRKİYE'DE BUGÜNE KADAR NELER TARTIŞILDI?
KISACA SIRALAYALIM;

DOKUNULMAZLIKLAR,
CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ
KADIN HAKLARI,
PARTİLERİN İÇ İŞLEYİŞLERİNİN DEMOKRATİK OLMAMASI,
LİDER SULTASI,
YÖK,
YARGININ DOSYA ÇOKLUĞU NEDENİYLE GEÇ İŞLEMESİ,
YOLSUZLUKLAR,
ALEVİLERİN HAKLARI,
ETNİK KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZIN KÜLTÜREL HAKLARI
SENDİKAL HAKLAR,
GREV HAKKININ SINIRLARI,
YÜZDE 10' LUK İNSAFSIZ SEÇİM BARAJI
KÜLTÜREL HAKLAR,
HSYK'DA BAKAN'IN VE MÜSTEŞAR'IN YER ALMALARI.

İŞTE TÜM BUNLAR, 1982'DEN BU YANA TARTIŞILDI. VE TÜM PARTİLERİN, SİYASAL GRUPLARIN, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN TALEPLERİ OLARAK ORTAYA ÇIKTI

9) AKP ANAYASASI BU TALEPLERE YER VERİYOR MU?
HAYIR . HİÇBİRİNE YER VERMİYOR.

AKP ANAYASASINDA NE DOKUNULMAZLIKLAR SINIRLANMIŞ,
NE PARTİLERİN İÇ İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME VAR,
NE YÖK DEĞİŞTİRİLMİŞ,
NE KADINLARA KOTA GETİRİLMİŞ,
NE SENDİKALARA BİR HAK GETİRİLMİŞ,
NE İŞÇİLERİN İNSANCA YAŞAM HAKLARI GÜVENCEYE ALINMIŞ,

AKP ANAYASASI, BUNLARIN HİÇ BİRİNE YER VERMİŞ Mİ? HAYIR
BUNLARIN HİÇ BİRİ YOK.

10) BUNLARIN YERİNE AKP ANAYASASINDA NE VAR?
SADECE “GÖZ BOYAMACILIK” VAR. “HAK GETİRİYORUZ” GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA “HİÇ BİR HAK, ÖZGÜRLÜK, YENİLİK” GETİRMEMEK VAR.

BİR TEK “AKP İKTİDARININ YARGIYA TEK BAŞINA EGEMEN OLMASI” VAR. ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİN TAMAMINI İKİ KİŞİNİN SEÇMESİ VAR. ABDULLAH GÜL VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN 'IN TÜM ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİ SEÇMESİ VAR.

İLERİDE KENDİLERİNİ YÜCE DİVAN OLARAK YARGILAYACAK MAHKEMENİN TÜM ÜYELERİNİ KENDİLERİNİN SEÇMESİ VAR.

BÖYLECE YÜCE DİVAN'DAN KAÇMA YOLU VAR.

11) AKP KADINLARA POZİTİF AYIRIMCILIK GETİRDİĞİNİ İDDİA EDİYOR
KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL.

SADECE “BU MAKSATLA ALINACAK TEDBİRLER, EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI SAYILAMAZ” DİYE BİR İBARE EKLENİYOR. BU NE ANLAMA GELİYOR?

HANGİ TEDBİRLER? İLERİDE ALINACAK TEDBİRLER. PEKİYİ SÜRESİ NE “BU TEDBİRLERİN”? YANİ NE ZAMAN ALINACAK BU TEDBİRLER?
BELLİ DEĞİL, “ALINACAK” DEMİŞ YA. PEKİYİ HAZIR ANAYASA DEĞİŞTİRİLİYOR, NEDEN ŞİMDİ, HEMEN DEĞİL DE , “İLERİDE ALINACAK TEDBİRLER”

BÖYLE BİR POZİTİF AYIRIMCILIK OLUR MU? ÖRNEĞİN KADINLAR BU DÜZENLEMEDEN SONRA TBMM'DE NE KADAR ORANDA TEMSİL EDİLECEK? PEKİYİ YA DİĞER ÖRGÜTLERDE?
BÖYLE BİR ORAN YOK. ÇÜNKÜ “GERÇEK BİR POZİTİF AYIRIMCILIKTAN” SÖZ EDEN YOK.

OYSA KADINLAR “KOTA UYGULAMASI” İSTİYORLAR. “İLERİDE ALINMASI DÜŞÜNÜLECEK TEDBİRLER” DEĞİL.

12) AKP “MEMURLARA TOPLU SÖZLEŞME HAKKI” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL.

ESKİ DÜZENLEMEDE YER ALAN “TOPLU GÖRÜŞMENİN” ADI TOPLU SÖZLEŞME YAPILMIŞ O KADAR.

PEKİYİ “TOPLU SÖZLEŞME YAPILMASI SIRASINDA” MEMURLAR İDARE İLE UZLAŞIRLARSA İŞ TAMAM, AMA YA UZLAŞMAZLARSA?
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “UYUŞMAZLIK ÇIKMASI HALİNDE TARAFLAR KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULUNA BAŞVURABİLİR”. NASIL BİR KURUL BU? BÜROKRATLARDAN OLUŞAN BİR KURUL. YANİ MEMURLAR İDARE İLE ANLAŞAMAZLARSA, İDARE'NİN KURDUĞU “HAKEM KURULU” KARAR VERİYOR.
PEKİYİ NASIL BİR SÖZLEŞME BU? SONUCU YİNE İDARE'YE BAĞLI.

ACABA “KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULU'NUN” KARARLARINI BEĞENMEZLERSE, MEMURLARIN YARGIYA GİTME HAKLARI VAR MI? HAYIR .
AKP ANAYASASI ONU DA ENGELLEMİŞ; “KURULUN KARARLARI KESİNDİR” DİYOR.

YANİ TAM BİR “YALAN” . ORTADA NE TOPLU SÖZLEŞME VAR. NE UZLAŞMA OLMAZSA GREV HAKKI VAR. NE UZLAŞMA VAR. NE DE YARGIYA GİDEBİLME HAKKI VAR.

AKP ANAYASASINDA BUNUN ADI “TOPLU SÖZLEŞME” OLUYOR.

13) AKP “ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUDUĞUNU” SÖYLÜYOR
ANAYASA AYNEN ŞÖYLE BİR DÜZENLEME GETİRMİŞ. “DEVLET, HER TÜRLÜ İSTİSMARA VE ŞİDDETE KARŞI ÇOCUKLARI KORUYUCU TEDBİRLERİ ALIR”.

PEKİYİ BU DÜZENLEME OLMAZSA, “DEVLET ÇOCUKLARI İSTİSMARA VE ŞİDDETE KARŞI” KORUYAMAYACAK MI? ENGEL Mİ VAR?

ANAYASADA ZATEN 41. MADDEDE “ÇOCUKLARI KORUR” DİYE BİR DÜZENLEME YOK MU? BUNUN YENİ GETİRİLENDEN FARKI NE?

HAYIR HİÇ BİR FARKI YOK . AMAÇ ZATEN “YENİ BİR HAK GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK. VE GÖZ BOYAMAK. ESAS AMACI SAKLAMAK. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” .

ÖYLE BİR HAZIRLAMAK Kİ, HAPI KOLAYCA YUTABİLELİM.

14) AKP “KAMU DENETÇİLİĞİNİ” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU İDARENİN İŞLEYİŞİYLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİ İNCELER”.

BU KADAR. TABİİ BİR DE “İKTİDAR PARTİSİ ÇOĞUNLUĞUNUN TEK BAŞINA SEÇECEĞİ” GETİRİLMİŞ.

PEKİYİ KURUMUN YETKİLERİ, GÖREVLERİ? BUNLARIN HİÇBİRİ ANAYASADA YOK.
ÖRNEĞİN NE ZAMAN BAŞVURULUR? KARARLARI YARGI İLE ÇATIŞABİLİR Mİ? ÇATIŞIRSA NE OLUR?

ŞİKAYETLERİ İNCELER İNCELEMESİNE DE, SONRA NE YAPABİLİR?

PEKİYİ AKP İKTİDARI NEDEN BUNLARI DÜZENLEMEMİŞ? ACABA UNUTMUŞ MU? OYSA DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİNDE DE, EN ÇOK SIKINTI YARATACAK KONULAR BUNLAR. VE ANAYASA'DA BUNLARA ÇÖZÜM GETİRİLMESİ GEREKİR. ACABA AKP İKTİDARI, TÜM BU KONULARI VE DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ VE UYGULAMALARI BİLMİYOR OLABİLİR Mİ?

BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEMEYİ” SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK GETİRMİŞ OLMASIN? YANİ DİĞER MADDELER GİBİ, SADECE “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” DÜŞÜNCESİ İLE GETİRİLMİŞ OLMASIN?
YANİ ESAS AMAÇ “YENİ BİR HAK GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK VE GÖZ BOYAMAK OLMASIN. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” OLMASIN.

15) AKP ANAYASASI, “EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY” GETİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR
AKP ANAYASASI ŞÖYLE DİYOR; “HÜKÜMETE İSTİŞARİ NİTELİKTE GÖRÜŞ BİLDİRMEK ÜZERE EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY KURULUR”.

ŞİMDİ BURADA “YENİ BİR KURUM MU” KURULMUŞ ? KESİNLİKLE HAYIR .
EKONOMİK SOSYAL KONSEY ZATEN VAR. BAKAN İSTEDİĞİ ZAMAN TOPLANIYOR, İSTEMEDİĞİ ZAMAN TOPLANMIYOR. VE BU KONUDA HİÇBİR YETKİSİ YOK.

PEKİYİ AKP ANAYASASINDA BU DEĞİŞİYOR MU? O DA HAYIR .
GÖRÜŞ BİLDİRMEKTEN ÖTE BİR GÖREV YA DA YETKİ VERİLMİŞ Mİ? ONA DA HAYIR

PEKİYİ AKP İKTİDARI NEDEN BUNLARI DÜZENLEMEMİŞ? ACABA UNUTMUŞ MU? ACABA AKP İKTİDARI, TÜM BU KONULARI VE DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ VE UYGULAMALARI BİLMİYOR OLABİLİR Mİ?

BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEMEYİ” ANAYASAYA KOYMUŞ OLMANIN BİR ARTISI VAR MI? KESİNLİKLE HAYIR.

O HALDE SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK YAPMIŞ OLMASIN? YANİ DİĞER MADDELER GİBİ, SADECE “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” DÜŞÜNCESİ İLE GETİRİLMİŞ OLMASIN?
YANİ ESAS AMAÇ “YENİ BİR DÜZENLEME GETİRİYORMUŞ” GİBİ YAPMAK VE GÖZ BOYAMAK OLMASIN. YANİ AKP TEMSİLCİLERİNİN SÖYLEDİKLERİ GİBİ “HAPI HAZIRLAMAK” OLMASIN.

16) AKP ANAYASASI, TEMEL SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRİYOR MU?
KESİNLİKLE HAYIR.

21. YÜZYILDA TÜRKİYE'YE KILAVUZLUK EDECEK ÇAĞDAŞ BİR ANAYASA METNİNİN, İLK OLARAK, ÇAĞDAŞ NİTELENDİRMESİNİ HAK EDEN, DEMOKRATİK HUKUK DEVLETLERİNİN YER VERMESİ GEREKEN KURUM, KURAL VE GÜVENCELERE YER VERMESİ GEREKLİDİR.

ANCAK BU YETERLİ DEĞİLDİR. AYRICA ÜLKENİN KENDİ KOŞULLARINDAN, KENDİ TOPLUMSAL İHTİYAÇLARINDAN DOĞAN KURUM VE KURALLARA DA YER VERMESİ ZORUNLUDUR.

OYSA AKP ANAYASASI BUNLARA YER VERİYOR MU? HAYIR . KESİNLİKLE BUNLARIN HİÇBİRİNE YER VERMİYOR.

17) ÖRNEĞİN AKP ANAYASASI ASKERİ YARGITAY'I KALDIRMIYOR
AKP ANAYASASININ, ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK ÜLKELERİN UYGULAMALARINA GÖRE HAZIRLANDIĞINI İDDİA EDİYORLAR. AMA ÖRNEĞİN ASKERİ YARGITAY KALDIRILMIYOR, ASKERİ MAHKEMELERİN KARARLARININ ASKERİ YARGITAY YERİNE YARGITAY”IN ÖZEL BİR DAİRESİNE GİTMESİ SAĞLANMAMIŞ.
PEKİYİ NEDEN DERSİNİZ ? SORUN “BİLGİSİZLİK Mİ” ACABA, YOKSA BAŞKA BİR ŞEY Mİ?

18) ÖRNEĞİN AKP ANAYASASI, HSYK KARARLARINI DENETİME AÇMIYOR
KESİNLİKLE AÇMIYOR.

OYSA HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU'NUN KARARLARININ DENETİME AÇILMASI, TÜM HUKUKÇULAR TARAFINDAN İSTENEN BİR DÜZENLEME İDİ. BUGÜNE KADAR, HEM HUKUKÇULAR, HEM BİZZAT YARGI MENSUPLARI TARAFINDAN, HEP DİLE GETİRİLDİ.

OYSA AKP ANAYASASINDA, BU YOK. SADECE “İHRAÇ KARARLARI” YARGI DENETİMİNE BAĞLANMIŞ, DİĞER TÜM ATAMA, TERFİ, YER DEĞİŞTİRME, SORUŞTURMA İZNİ, SORUŞTURMA GİBİ KARARLAR, YARGI DENETİMİ DIŞINDA KALMIŞ.

ACABA BASİT BİR UNUTKANLIK MI ? YOKSA BİLGİSİZLİK Mİ? YOKSA BAŞKA BİR NEDENİ VAR MI?
BU DENLİ “YETERSİZ BİR DÜZENLEME” SAKIN BİLEREK, İSTEYEREK GETİRİLMİŞ OLMASIN?
ADALET BAKANININ, YANİ YÜRÜTMENİN YARGI ÜZERİNDEKİ BASKISINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN UNUTULMUŞ(!) OLMASIN

19) AKP ANAYASASI, YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNU NEDEN DÜZENLEMEMİŞ?
BUGÜNE KADAR AKP TEMSİLCİLERİ HER ZAMAN “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNDAN” ŞİKAYETÇİ İDİLER. HER ZAMAN “YÖK” ÜN KALDIRILMASINI, ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERDE BÖYLE İŞLEYEN BİR KURUMUN OLMADIĞINI SÖYLÜYORLARDI.
OYSA YENİ ANAYASA DÜZENLEMESİNDE HİÇ BİR ŞEY YOK. ACABA BASİT BİR UNUTKANLIK MI?

YOKSA “NASIL OLSA ARTIK ELE GEÇİRDİK” MANTIĞININ BİR UZANTISI MI?

20) AKP ANAYASASI, CUMHURBAŞKANININ İŞLEMLERİ KONUSUNU DA UNUTMUŞ
AKP İKTİDARI, 2007 YILINA KADAR “CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNİN FAZLALIĞINDAN” ŞİKAYET EDİYORDU.

ANCAK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE, BU KONUYU TAMAMEN UNUTMUŞ GÖRÜNÜYOR. HATTA CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNİ ÇOK DAHA ARTTIRMIŞ.
NASIL MI ARTTIRMIŞ? ANAYASA MAHKEMESİNE “KENDİ BAŞINA” SEÇTİĞİ ÜYELERİN SAYISINI ÇOĞALTMIŞ. ESKİDEN 11 ÜYEDEN 4 TANESİNİ (3 ÜYE DOĞRUDAN + 1 ÜYE YÖK'TEN) ATARKEN, ŞİMDİ BU ÜYELERİN SAYISI YEDİ (7) YE ÇIKARTILMIŞ.

HANİ CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ ÇOK FAZLA İDİ? HANİ BU YETKİLERİ İLE BİR “VESAYET KURUMU” OLURDU?

ACABA YİNE “NASIL OLSA ARTIK ELE GEÇİRDİK” MANTIĞININ BİR UZANTISI MI?

21) AKP ANAYASASINDA “KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZ” UNUTULMUŞ
AÇILIM YAPTIK DEDİLER, İLK ÖNCE KENDİ YANDAŞLARI İLE TOPLANTILAR DÜZENLEDİLER.
SONRA “KÜRT AÇILIMI”NDAN VAZGEÇİP “BİRLİK, BERABERLİK AÇILIMI” DEDİLER.
İÇERİĞİNİ SORDUK, HİÇ SÖYLEMEDİLER,
“HABUR'DA GÖRECEKSİNİZ AÇILIMI” DEDİLER. VE “HABUR”DA AÇILIMI BAŞLATTILAR. YARGIÇLARA BASKI YAPIP “SAHRA MAHKEMELERİ” KURDULAR.
BAŞBAKAN “HABUR'DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR” DEDİ.

BU AÇILIM OLMAZSA “DEMOKRASİ YOKTUR” DEDİLER. “AÇILIMA DESTEK VERMEZSENİZ İKİ CİHANDA LEKELİSİNİZ” DEDİLER.

VE YAPTIKLARI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE KÜRT VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ TEK CÜMLE BİLE KOYMADILAR. ONLARI UNUTTULAR.

PEKİYİ BU NASIL DEMOKRATİK VE ÇAĞDAŞ BİR ANAYASA ?

22) AKP ANAYASASINDA, “ALEVİ YURTTAŞLARIMIZ” DA UNUTULMUŞ

SAYISIZ AÇILIM YAPTILAR, TOPLANTILAR DÜZENLEDİLER. ALEVİLERİN TALEPLERİNE KARŞILIK VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER.

AMA UNUTMUŞLAR. ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE “ALEVİLERLE” İLGİLİ TEK SATIR YOK. BİR TEK HAK YOK. NE “ZORUNLU DİN DERSİ” , NE DE BAŞKA BİR HAK. ACABA UNUTTULAR MI DERSİNİZ?

YOKSA BU NASIL ÇAĞDAŞ VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA?

ŞİMDİ BİR KEZ DAHA DÜŞÜNELİM.
YUKARIDA SÖYLEDİKLERİMİZ DOĞRU DEĞİL İSE,
ELEŞTİRİLERİMİZ HAKLI DEĞİL İSE,
UNUTULANLARIN GERÇEKTEN UNUTULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ, ANAYASA'YA “EVET” VERİN,

AMA SÖYLEDİKLERİMİZ DOĞRU İSE, ANAYASAYA “HAYIR” VERELİM.

OYLARIMIZ “HAYIR'LI” OLSUN.

Mesajı tam okumadım ama mesaj yazmadan önce forum kurallarını bi iyice okuyun. Mesajın tamamı büyük harflerle yazılması yasak...!!!

Roc72
06-08-2010, 14:25
Özür arkadaşlar yazımın tamamı büyük harfle olduğu için forum kurallarına uymadığı için ..

digital_52
06-08-2010, 19:23
tartışmayı keselim sadece ankaet oldugu için EVET veya HAYIR mesajlarını yazalım daha iyi olur kolay gelsin

vedati
06-08-2010, 20:04
1998-1999-2000-2001-2002-2003-yıllarında nerdeyse sıfıra indirgediğimiz terör ve buna bağlı şehit sayısını 2001 ikiz kuleler baskınından sonra gelişen uluslararası siyasetin ülkemize etkisi kriz ortamı BOB eşbaşkanı ve sonucunda 2003 yılından bu zamama gelişen olaylar sarı yeşil kırmızı bez parçasına bayrağımız diyebilen ne idüğü belirsiz insanların türetildiği ve buna mukabil k....tan kelimesinin sıkca zikredilmesini bölünsek ne olur,diyebilen bence kişilikleri oturmamış bir takım medya mensubun bu referandumda evet demek için haklı tek sebebi yazının içinde gizlidir.

Son 7 sene içinde eğitim sistemindeki çarpıklıkların giderek bağımlı içe kapanık
nesiller yetiştirmesini içinize sindirebiliyorsanız evet deyin.
Ben Hakkarili,Diyarbakırlı,Van'lı dostlarımla ve dolayısı ile güney doğulu arkadaşlarım ve dostlarımla bir cephede karşı karşıya gelmemk için HAYIR diyeceğim.
:present::present::present::present::present:

adnan58
06-08-2010, 20:24
halk cahil neye evet neye hayır diyeceksin metin olarak yazın görsünler hanyayı konyayı 12 eylüle %87 evet ona karşı simdi hayır.Bu ülke hakikaten enterasan insanlarla dlou

kavlak74
06-08-2010, 23:02
evet evet
demokrasi için evet

hilalyıldız
07-08-2010, 00:24
halk cahil neye evet neye hayır diyeceksin metin olarak yazın görsünler hanyayı konyayı 12 eylüle %87 evet ona karşı simdi hayır.Bu ülke hakikaten enterasan insanlarla dlou

S.A.HalkI küçük görüp tepeden bakanlar ve cahil görenler için EVET.AEO.:49::45:

ercanakman
07-08-2010, 00:56
Yönetici arkadaşlardan bir müsait zamanda Demokrasi Nedir? adı altında bir anket açılmasını rica edeceğim.
Şıklar olmasa bile demokrasiden ve demokratlıktan ne anladığımızı tartışalım.
Bağzılarının dediği gibi Demokrasi Amaçmı? Araçmı? bunu anlamaya çalışalım.
Tabiki bir birimizi kırmadan üzmeden.

Tabiki Hayır.:)

kango150
07-08-2010, 01:11
bende hayır çünkü milletimizi ikiye böliyorlar

comex99
07-08-2010, 12:13
türkiyenin nerdeyse hepsi EVET diyor inşallah evet çıkarda türkiyede idam geri gelir pkk köpeklerini bizim ödediğimiz vergilerle cezaevlerinde besliyoruz :praying:

yergun_002
07-08-2010, 15:01
valla kimse ile polemiğe gerek ylanız herkes fikri ile hürdür kimsenin aklı ilede davranmam benim oyum evet bu gün içinde yarın içinde kimse kimseyi de kırmasın bunlar bu gün var yarın yok bunun için itiş kakış olmayalım arkadaşlar evet evet evet

rasit49
07-08-2010, 16:44
Evet ama...

yergun_002
07-08-2010, 17:40
valla işimiz iş yazdıklarımız sliniyorsa buyrun o zaman paylaşımı idareciler yapsın siz hayırcısınız diye hayır diyecek halimiz yok
hesabınıza geleni bırakıp gelmeyeni siliyorsunuz ben artık yazmayacağım buyrun site size kalsın.

drvet06
07-08-2010, 19:43
Kesinlikle HAYIR..!!!

Bu, Akepeye evet yada hayır anlamına gelmaz. Birileri bunu çok güzel işliyor.
Amaç darbeleri önlemek değil. Son kalan engelleri kaldırmak! Asker- Yargı.

Asker çok zorda kalsa, Cumhuriyet tehli***e girse, mudahil olmayacak mı anayasa değişti diye?

Ya da ben, şahsen; devletin bütün kurumlarını kendi ellerine geçiren, tek geriye kalan Asker, Yargı ve Anayasa Mahkemesi olan bir durumda, bunları da ele geçirme planına sessiz mi kalacağım.

Diktaya doğru giden rejime, seyirci mi kalacağım??

Dağdaki terörist barış elçisi, Asker uyduruk dava dosyaları ile hain olmuş??? Alayını tutukluyorlar. Kim çarpışmış, arkadaşını şehit vermişse.

Söylenecek çok şey var ama özetle; HAYIR...

butregueno
07-08-2010, 19:52
ben evet diyeceğim hemde kocaman bir evet bu geri kafalara ve chp zihniyetine bir tokat olacak bu referandum cumhuriyet kurulduğundan beri onların adamları bu ül***i yönetiyor artık deniz bitti bu milet bu chp zihniyetinden kurtulacak nerdebi rektör var bir chpli hemen devlet kademesine başka insan yetişmiyor neden çünkü bizden değil ül***i böler mantığı var biz bu ülkenin insanı değilmiyiz.

kucer06
07-08-2010, 20:37
Dağdaki terörist barış elçisi, Asker uyduruk dava dosyaları ile hain olmuş??? Alayını tutukluyorlar. Kim çarpışmış, arkadaşını şehit vermişse.

Söylenecek çok şey var ama özetle; HAYIR...

Çok doğru bir söz

magas
07-08-2010, 21:51
kısaca HAYIR

eslord
07-08-2010, 22:22
kısaca evet.bu akp nin anayası değil.türk milletinin anayası.secim değil bu anayasa değişikliği.dikkatinizi çekerim chp 3 maddeye hayır diyor gerisine evet.3 maddede onların çıkarını bitireceği için hayır.ben sonuna kadfar evet diyorum.

dogan64
07-08-2010, 23:09
bende hayır diyorum.

Dereboyu
08-08-2010, 01:20
Evet evet

yildo
08-08-2010, 08:15
bir kilo bulgura pirince oyunu satan milletten ne beklenebilirki yargi kimsenin tekelinde olamaz anayasa turkiyenin anayasasi olmasi lazim akp anayasasi degil neden uzlasarak anayasa çikarmadilarki akp zihniyetinden kurtulmak için hayirrrr

alperen
08-08-2010, 11:05
şimdiki anayasa 12 eylül 1980 darbe anayasası ve üzerinden 30 yıl geçmiş busüre zarfı içerisinde turgut özal,yıldırım akbulut,mesut yılmaz.süleyman demirel,tansu çiller,necmettin erbakan ve bülent ecevit,mesut yılmaz,devlet bahçeli üçlü koalisyon hükümetleri oldu neden hiçbirisi anayasayı değiştirmek istemedi çünkü işlerine bu anayasa geliyor şimdi kalkmışlar ülkenin iyiliğini istiyoruz diyorlar söyledikleri gibi ülkenin iyiliğini isteseler bu anayasa değişiklerini kendiler yaparlar dı şimdi bunlara bırkmazlardı o yüzden bunlara inat bazı maddeleri onaylamasamda EVET

yolgezer
08-08-2010, 12:11
Değişiklik olacak olan maddeler nelerdir neleri değişecek kimse anlatmıyor durmadan evet veya hayır deyin deniliyor vatandaş bende dahil evet veya hayır deyince neler değişecek bilmiyor bu durumda nasıl güvenipte evet hayır diyeceğiz önce halka bu değişecek olan maddeleri anlatsınlar sonra oy beklesinler

aydoğan
08-08-2010, 12:12
bu günkü yönetim kendi cıkarları icin calısıyor. hayır diyorum.

yakupyurt
08-08-2010, 12:13
bu akp ikdidarı her konuda beceriksizliğini göstermiştir genel kurmaybaşkanını bile kendi çıkarlarına göre bir kişi bulamadağı için secememiştir ama biz sabırlıyız bekleriz şurada ne kaldıki fotoş efendinin öğrencileri şu anda teğmen 15 yıl sonra falan general ourlar onlardan birini secerler artık referanduma gelince bence akpnin ve btpnin acık kalmasına gerek yok zatn bir işe yaramıyorlar terör unsuru kişileri arlarında barındıran partiler kapatılsın hatta idam edilsin ben kesinlikle hayır diyorum ne mutlu türküm diyenediyebilene

salih 2000
08-08-2010, 15:41
bendende kocaman bir hayır.

MUTAF
08-08-2010, 21:33
bu olaya particilik gözü ile bakan insanlara yazık diyorum. çünkü olay particilik değil.
akplisi chplisi mhplisi.. Kim olursa olsun. isterse tarafsız olsun. Herkes mantığı ile bu oylamaya katılmalı. Çünkü geleceğimiz ile ilgili bir karara varılacak.
Başbakan evet dedi diye evet denmez.
kılıçdaroğlı hayırda hayır vardır dedi diye hayır denmez.
sen kendi özgür iradene ggöre eveti hayırı sececeksin. Bak bakalım evet desen ne olacak,hayır desen ne olacak.
Allah Türk milletinin yardımcısı olsun..

hilalyıldız
08-08-2010, 21:35
şimdiki anayasa 12 eylül 1980 darbe anayasası ve üzerinden 30 yıl geçmiş busüre zarfı içerisinde turgut özal,yıldırım akbulut,mesut yılmaz.süleyman demirel,tansu çiller,necmettin erbakan ve bülent ecevit,mesut yılmaz,devlet bahçeli üçlü koalisyon hükümetleri oldu neden hiçbirisi anayasayı değiştirmek istemedi çünkü işlerine bu anayasa geliyor şimdi kalkmışlar ülkenin iyiliğini istiyoruz diyorlar söyledikleri gibi ülkenin iyiliğini isteseler bu anayasa değişiklerini kendiler yaparlar dı şimdi bunlara bırkmazlardı o yüzden bunlara inat bazı maddeleri onaylamasamda EVET

S.A.Bilgilendirdiklerin çok doğru onun için EVET.AEO.:45:

beydemir
09-08-2010, 00:57
bu olaya particilik gözü ile bakan insanlara yazık diyorum. çünkü olay particilik değil.
akplisi chplisi mhplisi.. Kim olursa olsun. isterse tarafsız olsun. Herkes mantığı ile bu oylamaya katılmalı. Çünkü geleceğimiz ile ilgili bir karara varılacak.
Başbakan evet dedi diye evet denmez.
kılıçdaroğlı hayırda hayır vardır dedi diye hayır denmez.
sen kendi özgür iradene ggöre eveti hayırı sececeksin. Bak bakalım evet desen ne olacak,hayır desen ne olacak.
Allah Türk milletinin yardımcısı olsun..
Basri kardeş bende aynı fikirdeyim, ama millet öyle düşünmüyor, herkes fikrine güvendiği insanların peşinden gidiyor. örneğin sabih kanadoğlu,bedri baykam,edip akbayram, rojda,gülten kaya (ahmet kayanın eşi) HAYIR diyeceğiz diyorlar bu insanları seven insanlar hayır oyu verecek.hasan celal güzel,emine şenlikoğlu,(yazar)salim uslu (hakiş başkanı)ahmet özhan bu insanlarıda sevenler EVET oyu verecek demokrasi istiyoruz hürriyet istiyoruz ama ne yazıkki kendi hür irademizi sandığa yansıtamıyoruz:bangin:

sensi
09-08-2010, 09:53
beni yine banlarlar ama HAYIR diyeceğim

garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı bir duvar
ey ulusum korkma nasıl böyle bir imanı boğar
medeniyet dediğin tek kişi kalmış canavar

ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım
hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım
yırtarım dağları enginlere sığmaz taşarım

şu ezanlarki şehadetleri dinin temeli
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
değmesin mabedime namahrem eli

der mehmet akif ersoy ne güzel bir şairdir o işte bu yüzden HAYIR vatanım için milletim için al bayrağım için şehitlerim için sonuna kadar HAYIR diyeceğim allah türk milletinin yar ve yardımcısı olsun saygılarımla

Volkan
09-08-2010, 10:07
beni yine banlarlar ama HAYIR diyeceğim

garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı bir duvar
ey ulusum korkma nasıl böyle bir imanı boğar
medeniyet dediğin tek kişi kalmış canavar

ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım
hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım
yırtarım dağları enginlere sığmaz taşarım

şu ezanlarki şehadetleri dinin temeli
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
değmesin mabedime namahrem eli

der mehmet akif ersoy ne güzel bir şairdir o işte bu yüzden HAYIR vatanım için milletim için al bayrağım için şehitlerim için sonuna kadar HAYIR diyeceğim allah türk milletinin yar ve yardımcısı olsun saygılarımla

senı hayır yada evet dediğin için banlamadık. Sen bir kez hayır demişsin ama hala burda polemık yaratmak için ikide bir mesaj yazıon.

Banlanmanın tek nedeni şimdi yaptığın gibi herşeyi kendıne yontman ve kendi düşüncelerini başkalarına benımsetmek istemen ve başkalarının görüşlerine saygı duymaman ve burda adminlerin uyarılarını dikkate almaman.

Bu forumun kuralları var adminleri var bunlara uymak zorundasın bu kadar basit.

Sabahattin A
09-08-2010, 14:22
akp yi tastif etmiyorumda genede evet kullanacağım yazan arkadaşa diyorumki mademki partiyi beğenmiyorsunda neden evet diyosun insan düşünür bu parti bizlere olumlu yaklaşımı ne getirdi ya olumlu düşünür yada tersini olumsuz beğenmiyorsan hayır demelisin yok ben destekliyorum diyorsan evet denmeli tabiki kişilerin görüşüne saygılı olmak lazım ama kararsız olmayalım

birkan22
09-08-2010, 14:24
hayır

hasan
09-08-2010, 19:39
polemik yaratmayın oyunuzu evet yada hayır diye belirtin , hayır çıksa sen burda utanacanmı , bunuda düşünün, kimseyi etkileme gibi bir üslubunuz olamaz, uyarıları okumadınız galiba

sensi
09-08-2010, 22:05
senı hayır yada evet dediğin için banlamadık. Sen bir kez hayır demişsin ama hala burda polemık yaratmak için ikide bir mesaj yazıon.

Banlanmanın tek nedeni şimdi yaptığın gibi herşeyi kendıne yontman ve kendi düşüncelerini başkalarına benımsetmek istemen ve başkalarının görüşlerine saygı duymaman ve burda adminlerin uyarılarını dikkate almaman.

Bu forumun kuralları var adminleri var bunlara uymak zorundasın bu kadar basit.volkan kardeşim bende bir başka forumda yöneticiyim forum kurallarını ihlal eden mesaj yazmışsam banlamakta haklısın ama görüyorsun herkes fikrini lehte yada alehte yazıyor bazı konulara mecburen cevap vermek zorunda hissediyor insan kendini oldu bundan böyle mesajlarıma dikkat ederim saygılar kolay gelsin:):sunglasses2:

Özgür Erge
09-08-2010, 23:29
volkan kardeşim bende bir başka forumda yöneticiyim forum kurallarını ihlal eden mesaj yazmışsam banlamakta haklısın ama görüyorsun herkes fikrini lehte yada alehte yazıyor bazı konulara mecburen cevap vermek zorunda hissediyor insan kendini oldu bundan böyle mesajlarıma dikkat ederim saygılar kolay gelsin:):sunglasses2:

dikkat ederseniz seviniriz..

Saygılar..

hilalyıldız
10-08-2010, 00:50
:nono::
volkan kardeşim bende bir başka forumda yöneticiyim forum kurallarını ihlal eden mesaj yazmışsam banlamakta haklısın ama görüyorsun herkes fikrini lehte yada alehte yazıyor bazı konulara mecburen cevap vermek zorunda hissediyor insan kendini oldu bundan böyle mesajlarıma dikkat ederim saygılar kolay gelsin:):sunglasses2:

S.A.Seninle aynı fikirde olmayanları sende banlıyosundur herhalde,bu yazılarından belli.başka fikirlere saygın olmadığı her yazıda belli oluyor.AEO.:nono:::45:

sensi
10-08-2010, 12:19
:nono::

S.A.Seninle aynı fikirde olmayanları sende banlıyosundur herhalde,bu yazılarından belli.başka fikirlere saygın olmadığı her yazıda belli oluyor.AEO.:nono:::45:arkadaşım bir forumda yönetici olmak kolay iş değildir ve herkesin yapabileceği iş değil ER kişinin yapacağı iştir ben burada banlanmış olabilirim ve yönetici arkadaşlara kırgın ve küskün değilim görevlerini yapıyorlar forum kurallarını ihlal etmek BAN nedenidir kendi düşüncelerimi kimseye kabul ettirmek gibi egoist bir ruha sahip değilimki allah-u ta-la bile zorla kimseyi cennetine nede cehennemine doldurmadığına göre benim ne haddime dünya bir İMTİHAN dünyası herkes zerre kadar yaptığından ettiğinden,söylediğinden.ve verdiği doğru,yada yanlış kararlardan ALLAH,a hesap verecektir inanırmısın kendi forumumda admin olduğum halde 2 yıldır kimseyi banlamadım için rahat olsun saygılarımla sevgili hilal yıldız kardeşim:)

gs78
10-08-2010, 12:41
evette desem neye evet diğceğimi bilmiyorum hayır desemde neye hayır diğceğimibilmiyorum yazı tura misali sallıyorum yazı evet tura hayır:D hangisi gelirse artık şansa

antalyalı07
10-08-2010, 13:50
Yeni anayasanın artı ve eksilerini hükümet yetkilileri açıklamadıkları için HAYIR diyorum gerçi muahalefet partilaride tam oalarak bilmiyor içeriğini zannedersem.

hilalyıldız
10-08-2010, 16:46
arkadaşım bir forumda yönetici olmak kolay iş değildir ve herkesin yapabileceği iş değil ER kişinin yapacağı iştir ben burada banlanmış olabilirim ve yönetici arkadaşlara kırgın ve küskün değilim görevlerini yapıyorlar forum kurallarını ihlal etmek BAN nedenidir kendi düşüncelerimi kimseye kabul ettirmek gibi egoist bir ruha sahip değilimki allah-u ta-la bile zorla kimseyi cennetine nede cehennemine doldurmadığına göre benim ne haddime dünya bir İMTİHAN dünyası herkes zerre kadar yaptığından ettiğinden,söylediğinden.ve verdiği doğru,yada yanlış kararlardan ALLAH,a hesap verecektir inanırmısın kendi forumumda admin olduğum halde 2 yıldır kimseyi banlamadım için rahat olsun saygılarımla sevgili hilal yıldız kardeşim:)

S.A.Ben yazdığın yazılardan öyle izlenim edindim.Ama sen yukarıda açıkladığın fikirde biriysen,ben senden kusura bakma kardeşim,ben yanılmışım diyor hayatında ALLAH'tan hayırlı yaşamlar ve adaletli yöneticilikler dilerim.AEO.:praying::45:

veyselbakan
10-08-2010, 17:10
işte olay bu kadar basit umarım tüm formdaki arkadaşlarıma örnek olur bu güzel davranışlarınız!:45:

Hikmet™
10-08-2010, 17:26
Gözlerim yaşardı herkez birbirine iyi davranıyor...

Hep böyle olunsa keşke...

masiva
10-08-2010, 20:55
Kuvay_ı Milliyeyi
amil
Milli iradeyi
hakim
kılmak için
evet

sensi
10-08-2010, 21:54
S.A.Ben yazdığın yazılardan öyle izlenim edindim.Ama sen yukarıda açıkladığın fikirde biriysen,ben senden kusura bakma kardeşim,ben yanılmışım diyor hayatında ALLAH'tan hayırlı yaşamlar ve adaletli yöneticilikler dilerim.AEO.:praying::45:estafurullah sizi bilmeyerek ben kırdım isem kendi adıma özür dilerim doğru olan ne ise o olsun EVET yada HAYIR ,da çıksa kazanan türk ulusu olsun saygılar :45::sunglasses2:

hilalyıldız
11-08-2010, 00:17
S.A.Ramazanı şerifinizin mübarek olması dileğiyle.İlk orucunuz barış ve kardeşliğe hediye olsun inşaallah.AEO.:praying:

Hikmet™
11-08-2010, 00:46
S.A.Ramazanı şerifinizin mübarek olması dileğiyle.İlk orucunuz barış ve kardeşliğe hediye olsun inşaallah.AEO.:praying:

Teşekkürler ...:)

drvet06
11-08-2010, 01:49
Kuvay_ı Milliyeyi
amil
Milli iradeyi
hakim
kılmak için
evet

Evet diyeceğiniz Anayasanın hangi maddeleri, bırakın Kuvayi Milliye yi, Milli İradeyi hakim kılmaya yönelik???

Milli İrade topyekun bir ilde, dese ki; şu bizim vekilimiz olacak, o irade parti genel başkanının iradesinin üzerine çıkabilecek mi, evet dediğiniz zaman?

Kim olursa ve hangi partiden olursa olsun; vekillerden, hırsızlar, arsızlar ya da suçlular, hakim karşında hesap verecekler mi, evet derseniz?

Her şey bir tarafa, vatandaş olarak, bu memlekette; Adamın kıymeti olacak mı? Çok değil, azıcık daha özgür olabilecekmiyiz evet dersek?

Aksine; evet dediğiniz anayasa, bunlar ve daha hiç bir şeyi getirmezken, emeklilik yaşını kadın ve erkekte 65e çıkarıyor. Emekli aylıklarından kesinti getiriyor. SSK ve Bağkur gün sayısını 7000e çıkarıyor.

Yahu Allah aşkına; değişecek maddelerden bir tane madde, vatandaş olarak benim lehime varsa, biri çıksın söylesin???

satdat
11-08-2010, 07:45
anayasamızın yenilenmesi gerektiğine inanıyorum.Ama bunun tüm halt tarafından benimsenmesi lazım.
BİZLERE DİKTA EDİLEN 12 EYLÜL ANAYASASINI HİÇ OKUTULMADAN EVET OYU VERDİK

masiva
11-08-2010, 08:42
Evet diyeceğiniz Anayasanın hangi maddeleri, bırakın Kuvayi Milliye yi, Milli İradeyi hakim kılmaya yönelik???

Milli İrade topyekun bir ilde, dese ki; şu bizim vekilimiz olacak, o irade parti genel başkanının iradesinin üzerine çıkabilecek mi, evet dediğiniz zaman?

Kim olursa ve hangi partiden olursa olsun; vekillerden, hırsızlar, arsızlar ya da suçlular, hakim karşında hesap verecekler mi, evet derseniz?

Her şey bir tarafa, vatandaş olarak, bu memlekette; Adamın kıymeti olacak mı? Çok değil, azıcık daha özgür olabilecekmiyiz evet dersek?

Aksine; evet dediğiniz anayasa, bunlar ve daha hiç bir şeyi getirmezken, emeklilik yaşını kadın ve erkekte 65e çıkarıyor. Emekli aylıklarından kesinti getiriyor. SSK ve Bağkur gün sayısını 7000e çıkarıyor.

Yahu Allah aşkına; değişecek maddelerden bir tane madde, vatandaş olarak benim lehime varsa, biri çıksın söylesin???

Kuvay-ı milliyeyi amil,milli iradeyi hakim kılmak demek milli iradenin üstünde güç tanımamak demektir. Yani ül***i yönetecek ,milletin kaderini belirleyecek gücün millet tarafından seçilenlere ait olması demektir. Daha öz ifadeyle atanmışların değil, seçilmişlerin son sözü söylemesidir.
Türkiye uzun yıllardır askeri vesayetin cenderesi altında yaşamaktadır. Paşaalarımız milletin vergileriyle aldıkları silahı milletin seçilmişlerine yöneltmişler,darbe yapmışlar,başbakan asmışlar,halkın seçtiği iktidarı al aşağı etmişlerdir.
Millet kendi seçtiği iktidarı kendi değiştirir. Bunu elinde silah olanlar yaptımı bunun adına darbe derler.Darbe milllete hakarettir.Milleti adam yerine koymamaktır.
Milleti adam yerine koymayan darbeciler artık adam gibi yargılanacaktır. Kendi belirledikleri aydınlanmacı,pozitivist ideolojiye uymayanları, yani namaz kılan, oruç tutan, Allah diyen insanları yaş kararlarıyla ordudan atamayacaklardır.Eşinin giysisinden dolayı kimseyi işinden, aşından edemiyecekler bundan sonra. Çünkü yaşa yargı yolu açılmaktadır.
Suç işleyen herkes ister general ,ister vekil,ister zengin olsun daha geniş bir anayasa değişikliğinde hukuk önünde hesap verecektir, vermelidir.
Bütçenin büyük bölümünü ham eden ordu harcamaları sayıştay denetimine açılacaktır.
Herkes kendi işini yapmalıdır. İşini yapmıyor,terörü bitiremiyor,siyasetle uğraşıyorsa o ordunun içindeki çürüklerle uğraşılmalı.Ordu çürüklerden arındırılmalıdır.Gerekirse Eski düzenden vazgeçip yeni bir yapılanmayla profesyonel orduya yönelinmelidir
Sonuç olarak ül***i yönetecekleri ben seçmeliyim.Seçtiklerimi yine ben değiştirmeliyim. KUvay-ı milliyeyi amil, mili iradeyihakim kılmaktan muradım budur. Bu söz Kurtuluş savaşı başlamadan yapılan kongrelerde alınan bir karardır. Bugün de geçerlidir.

mahlas
11-08-2010, 09:36
Neden hayır çünkü güzel ülkemi yargıçlar yönetmeli
neden hayır çünkü askerlerin vesayetinden çıkarsam mahvolurum
neden hayır çünkü bu millet kendini yönetemez bir çobanın oyunu bile değerli bulur__________________________________________
neden evet artık özgür olmak istiyorum
bu maddeler yetmez ama evet diyerek mutlaka bu yapı zorlanmalıdır.

hilalyıldız
11-08-2010, 11:37

S.A.Ben anlatacaktım ki MASİVA ve MAHLAS kardeşlerimiz ne güzel izah etmiş umarım ön yargılı değilsen tatmin olmuşsundur inşaallah.AEO.:45:

ceramic
11-08-2010, 12:29
benden evet

şahin52
11-08-2010, 13:24
Ülkesini seven her vatandaş evet demeli bence. Sadece siyaset olsun diye olumlu yaklaşımlara hayır denmez. Benim fikrim doğruya doğru, eğriye eğri. Ne çabuk unutuldu 12 eylül. Haa pardon bizim ülkede dünü hiç kümse hatırlamaz,hep günlük yaşarız...

satelcom
11-08-2010, 14:36
ben evet diyorum çünkü 367 faciasını tekrar yasamak istemiyorum ben evet diyorum çünkü yargı mensuplarının bir siyasi parti lideri gibi konuşmasını istemiyorum ben evet diyorum anayasa mahkemesi parti kapatmasın diyorum evet diyorum artık darbe yapılmasın dıyorum ben evet diyorumsadece faşist veya kominist ülkelerde parti kapatılamaz.367 meselesi ne çok takılmışsın.sen istiyorsunki hükümet olan her istediğini yapabilsin.yani bir parti 367 ile herkes mini etek giyecek erkeklerde etek giyecek diye anayasa değişikliği yapabilsin istiyorsun.sen akp yi yüce divandan kurtarmak istiyorsun.

satelcom
11-08-2010, 14:51
bu anayasa değişiklikleri deniz fenerini soruşturmayı mı emrediyor-bu anayasa değişiklikleri tayyip ve akp tayfasının vatanı satmasını önliyecekmi-bu değişiklikler fethullah tayfasına ingilizlere kanadalılara peşkeş çekilen madenyataklrını altın madenlerini geri alacakmı.yoksa vatanı satanların daha kolay satmalarınımı sağlıyacak bunları yüce divandanmı kurtaracak.tayyibin yabancı bandıralı 22 gemisinin hesabının sorulması en son geçen ay yabancılara ve yandaşlar peşkeş çekilen 53 hidroelektrik santralını geri getirecekmi.kayseri akp ilçe başkanına(oto lastik bayii) peşkeş çekilen 274 maden rusatını geri alacakmı.bu yalancılar hırsızlar-emperyalist işbirlikçilerinin peşine düşüp destekliyenlere hala akp yağdanlığı yapanlara şunu söylüyorum:akp ye oy verenler suç artağıdır.yüce divandan kaçma operasyonuna hayır.

Noxios
11-08-2010, 17:35
hayır diyen arkadaşlar boş konuşuyorsunuz hiç birşey bilmiyorsunuz bize chp ve kılıçtaroğlunun laflarıyla konuşmayın hangi maddeler nasıl değişecek bilmiyorsunuz evet eksik yanları var ama artı yönleride fazla anayasamızdaki temel hak ve özgürlükler çok genişleyecek bunu bilin onun içindir ki sağduyulu milletimiz EEEEEVVVVVVEEEEEETTTT demeli...!

drvet06
11-08-2010, 18:48
Milleti adam yerine koymayan darbeciler artık adam gibi yargılanacaktır. Kendi belirledikleri aydınlanmacı,pozitivist ideolojiye uymayanları, yani namaz kılan, oruç tutan, Allah diyen insanları yaş kararlarıyla ordudan atamayacaklardır.Eşinin giysisinden dolayı kimseyi işinden, aşından edemiyecekler bundan sonra. Herkes kendi işini yapmalıdır.
Sonuç olarak ül***i yönetecekleri ben seçmeliyim.Seçtiklerimi yine ben değiştirmeliyim. KUvay-ı milliyeyi amil, mili iradeyihakim kılmaktan muradım budur. Bu söz Kurtuluş savaşı başlamadan yapılan kongrelerde alınan bir karardır. Bugün de geçerlidir.
Benim sorularımın hiç birine yanıt vermemişsiniz ama olsun.

Şimdi; bu güne kadar gelen hükümetleri, akp dahil, halk mı seçti?
Bu hükumetler bizim oylarımızla mı gelip, gidiyor?
Darbeleri ordu kendi iradesiyle mi yaptı?
Binlerce yıldır olmayan halkın iradesi, şimdi mi olacak? Bakın bu binlerce yıl kısmına vurgu yapıyorum. Ne demek istediğim anlaşılsın diye.

Ben Ege Ordu da askerliğimi 16 ay asteğmen olarak yaptım. Karagahın içinde süper camii var. Ben dahil 5 vakit namaz kılan bir çok asker ve rütbeli vardı.
En yakın arkadaşlarımdan biri şu an yarbay ve eşinin başı kapalı. Neden onları atmıyorlar?

Ordudan yaş kararıyla atılmış binbaşı gene çok yakın tanıdığım var. Karısının başı açık, cumadan cumaya belki namaz kılar. Söylediklerinizle alakası yok.

Neyse uzatmayacağım; bu anayasa akp nin önünde gördüğü tek engel Askeri saf dışı bırakmak için uydurulmuştur.
Vatandaşın lehine değişen 1 tek maddesi bile yoktur.
Amaçları apaçık bellidir. Başbakan zamanında açıkça söylemiştir; demokrasi bizim için araçtır, asıl amaç İslamdır, diye.

Ben başka bir şey demiyorum.....

serkansgrl
11-08-2010, 19:51
benim sorularımın hiç birine yanıt vermemişsiniz ama olsun.

şimdi; bu güne kadar gelen hükümetleri, akp dahil, halk mı seçti?
Bu hükumetler bizim oylarımızla mı gelip, gidiyor?
Darbeleri ordu kendi iradesiyle mi yaptı?
Binlerce yıldır olmayan halkın iradesi, şimdi mi olacak? Bakın bu binlerce yıl kısmına vurgu yapıyorum. Ne demek istediğim anlaşılsın diye.

Ben ege ordu da askerliğimi 16 ay asteğmen olarak yaptım. Karagahın içinde süper camii var. Ben dahil 5 vakit namaz kılan bir çok asker ve rütbeli vardı.
En yakın arkadaşlarımdan biri şu an yarbay ve eşinin başı kapalı. Neden onları atmıyorlar?

Ordudan yaş kararıyla atılmış binbaşı gene çok yakın tanıdığım var. Karısının başı açık, cumadan cumaya belki namaz kılar. Söylediklerinizle alakası yok.

Neyse uzatmayacağım; bu anayasa akp nin önünde gördüğü tek engel askeri saf dışı bırakmak için uydurulmuştur.
Vatandaşın lehine değişen 1 tek maddesi bile yoktur.
Amaçları apaçık bellidir. Başbakan zamanında açıkça söylemiştir; demokrasi bizim için araçtır, asıl amaç islamdır, diye.

Ben başka bir şey demiyorum.....

hekımım sende haklısın... Türk milleti kaybedınce degerini ağlıyo ama ozaman iş işten geçmiş oluyo saygılarımla... Boşver kaybetsinler de görsünler....

veyselbakan
12-08-2010, 00:54
hayır diyen arkadaşlar boş konuşuyorsunuz hiç birşey bilmiyorsunuz bize chp ve kılıçtaroğlunun laflarıyla konuşmayın hangi maddeler nasıl değişecek bilmiyorsunuz evet eksik yanları var ama artı yönleride fazla anayasamızdaki temel hak ve özgürlükler çok genişleyecek bunu bilin onun içindir ki sağduyulu milletimiz EEEEEVVVVVVEEEEEETTTT demeli...!
form kurallarına uygun olarak mesajlarımızı yazalım büyük harf kuralına dikkat!

hasan
12-08-2010, 00:56
Her sözün kişiye göre mutlaka haklılık payı vardır. Laf olsun diye bile söylenmiş olsada...Ya bu millet İslam değince neden öcü anlıyo bir türlü anlamadım.İslam olunca kurtulmuş oluyorsun daha iyi değilmi? Bakın kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz. Elbette bu ül***i yönetmek kolay bir iş değil. Hele Dünya konjöktürüne ayak uydurarak ilerlemek hiç de kolay olmasa gerek. Olaya tek perspektiften bakıldığında herkes karşı taraf pozisyonunda olabilir. Kontrol edilebilir demokratik özgürlüklerden yana olmamız gerekmez mi? Sizce de......

masiva
12-08-2010, 02:34
Sayın drvet06
Al sana cevap.
"şimdi; bu güne kadar gelen hükümetleri, akp dahil, halk mı seçti?"
1.Şimdiye kadar seçilen hükümetleri Türk Halkı seçmiştir.Amerikadan ,Avrupadan 20 milyon insan ülkemize gelip, sandığa gidip oy kullanarak hükümet seçmemiştir.
2."şimdi; bu güne kadar gelen hükümetleri, akp dahil, halk mı seçti?"
Demokrasi gereği çoğunluk esasına göre hükümetlerin hepsini Türk halkı seçiyor,Türk halkı götürüyor, fakat darbeciler zaman zaman milletin düşmana kullanmak üzere kendine verdiği silahla halkın seçtiği hükümetleri darbe yapıp al aşağı edebiliyor. Tartıştığımız Anayasa değişikliği de bunu sonlandırmak için, 12 Eylülü ve tüm darbeleri tarihin çöplüğüne gömmek için yapılıyor..
3."Darbeleri ordu kendi iradesiyle mi yaptı?"diyorsun. Darbeleri Türk ordusunun içinden çıkan cuntacı generaller yapmıştır.
İsimleri bellidir. Kendi iradeleri ile yapıp yapmadıklarını bilmiyorum.Eger kendi iradeleriyle yapmadılarsa olay daha da vahim. Bizim kahraman generallerimize iradesiz kuklalar diyemeyiz herhal. Sen diyorsun galiba.
4."Binlerce yıldır olmayan halkın iradesi, şimdi mi olacak"
Binlerce yıldır halkın iradesi vardır bu topraklarda.Bu topraklar halkın iradesiyle vatan olmuştur. Yönetim konusuna gelince çok partili demokratik hayata geçtiğimiz yıllardan itibaren Türk halkı hep demokrasiden yana olmuş, ülkesini seven dindar insanları sürekli yönetime getirmiştir.Ama Halka tepeden bakan ,halka güvenmeyen halkın seçmediği Milli şeflerin kışkırtmasıyla ihtilaller olmuş,milli irade atanmışlar tarafından ayaklar altına alınmıştır. Belli bir zaman sonra Millet yeniden sandık başında özgür iradesiyle bunlara gerekli dersini vermiştir.
Askerlerle ilgili anlattığın örnekler inandırıcı değil beyefendi. Biraz araştırırsan irtica töhmetiyle yaş kararlarıyla atılan subay ve assubay sayısının binleri aştığını görürsün.İnterneti bi karıştır bakalım. Bu subay ve assubaylar İçki içmediği, namaz kıldığı, oruç tuttuğu için ordudan atılmıştır. Karısı baş örtülü olduğu için terfi ettirilmemiştir. Bugün hala ordu evlerine başörtülü annelerimiz,bacılarımız alınmamaktadır. Alınıyor diye bilir misin. Bırakın onu, hanımı örtülü biri Cumhurbaşkanı olacak diye sabık genel kurmay başkanı general Yaşar hükümete muhtıra vermiştir. Sizde bana falanca yarbayın eşi örtülü diye maval okuyorsunuz.
Savaş oldumu, Alllah Alllah , Yaş da Yallah Yallah.
5.Ben parti ismi vererek olayı politize etmeyeceğim.Dilediğiniz partiyi sever, dilediğinizi sevmezsiniz .O benim ilgi alanım değil. Partileri , insanları değil, olayları ve fikirleri konuşmak daha doğru.Ben anayasa paketinin tümünü okudum. Bu paketi CHP de getirseydi yine de faydalı olanı doğru olanı söyleyecektim.
6.Lütfen demokrasi konusundaki bilgi ve düşüncelerinizi geliştiriniz. Kim söylerse söylesin "demokrasi bir araçtır, amaç, insanların mutluluğudur.
Bu söz doğrudur.Doğru söylenmiştir.
"İslam bir araçtır".Amaç insanların mutluluğu ve insanların "insanileştirilmesidir.
Bu söz doğrudur ve doğru söylenmiştir.
Kuranda Yüce Allah, İslam'ı, insanların barış ve esenliği için gönderdiğini bir çok yerde açıklamaktadır.
Son söz: Bağnazlık ve fanatizm rengi ve deseni ne olursa olsun tüm kötülüklerin anasıdır.
Beni ve düşüncelerimi daha iyi anlayabilmeniz için "neden hayır demeliyiz başlığı altındaki yazımı okuyunuz.
Peşin yargılardan kaçınınız.
Ve hoşça, iyilikle kalınız.

drvet06
12-08-2010, 03:50
Sayın drvet06
Al sana cevap.
Sizde bana falanca yarbayın eşi örtülü diye maval okuyorsunuz.

6.Lütfen demokrasi konusundaki bilgi ve düşüncelerinizi geliştiriniz. Kim söylerse söylesin "demokrasi bir araçtır, amaç, insanların mutluluğudur.

Son söz: Bağnazlık ve fanatizm rengi ve deseni ne olursa olsun tüm kötülüklerin anasıdır.
Beni ve düşüncelerimi daha iyi anlayabilmeniz için "neden hayır demeliyiz başlığı altındaki yazımı okuyunuz.

Sevgili Abim,

Emekli bir öğretmen olarak, tespitleriniz ilginç.
Bana hitabınız da öyle.
Neyse; size saygım var, mesleğiniz, yaşınız ve bu memleket için yetiştirdiğiniz öğrenciler için. Gerçekten, benim için en saygın meslektir, öğretmenlik.

Doğru, hükumetleri halk seçiyor. Şimdi bu hükumetin ABD den icazet almadığını mı söylüyorsunuz? Ya da Özal'ın, Çiller'in?

Halkı açlığa mahkum edip, oyunu 5kg pirince, 200kg kömüre satmaya zorlamadığını, hatta doğu illerimizde beyaz eşya dağıtmadığını???

Seçimlerde sizi temsil edecek vekilleri, önünüze koymuyorlar mı? Sizin en ufak bir müdahiliniz söz konusu mudur?
Bütün memleketin parti teşkilatları bir olsa, genel başkanı değiştirme şansı varmıdır?
Size göre bumu dur demokrasi?

Birkaç cuntacı general, kafa kafaya verip, hadi darbe yapalım diyecek öyle mi?
Yapmayın sevgili Hocam.
Türkiye'de bir yerlerden desteksiz ne hükumet olunur, ne darbe yapılır.

Şu an darbe yapacaklarmış diye, sabahın köründe evlerine baskın yapıp, askerleri hapse tıkıyorlar. (Dağdan ine teröristleri de davul zurnayla karşılıyorlar o da ayrı bir husus) Peki; bodrumda krallar gibi hala yaşayan, bizzat yapmış olana neden bir şey demiyorlar?
Neden, suçsuz yere astığı, işkence ettiği, ömürlerini yoktan yere hapislerde çürüttüğü gencecik evlatlarımızın hesabını sormuyorlar?

Neyse Hocam, bütün samimiyetimle, ellerinizden öperim.

hilalyıldız
12-08-2010, 11:01
Sayın drvet06
Al sana cevap.
1.Şimdiye kadar seçilen hükümetleri Türk Halkı seçmiştir.Amerikadan ,Avrupadan 20 milyon insan ülkemize gelip, sandığa gidip oy kullanarak hükümet seçmemiştir.
2."şimdi; bu güne kadar gelen hükümetleri, akp dahil, halk mı seçti?"
Demokrasi gereği çoğunluk esasına göre hükümetlerin hepsini Türk halkı seçiyor,Türk halkı götürüyor, fakat darbeciler zaman zaman milletin düşmana kullanmak üzere kendine verdiği silahla halkın seçtiği hükümetleri darbe yapıp al aşağı edebiliyor. Tartıştığımız Anayasa değişikliği de bunu sonlandırmak için, 12 Eylülü ve tüm darbeleri tarihin çöplüğüne gömmek için yapılıyor..
3."Darbeleri ordu kendi iradesiyle mi yaptı?"diyorsun. Darbeleri Türk ordusunun içinden çıkan cuntacı generaller yapmıştır.
İsimleri bellidir. Kendi iradeleri ile yapıp yapmadıklarını bilmiyorum.Eger kendi iradeleriyle yapmadılarsa olay daha da vahim. Bizim kahraman generallerimize iradesiz kuklalar diyemeyiz herhal. Sen diyorsun galiba.
4."Binlerce yıldır olmayan halkın iradesi, şimdi mi olacak"
Binlerce yıldır halkın iradesi vardır bu topraklarda.Bu topraklar halkın iradesiyle vatan olmuştur. Yönetim konusuna gelince çok partili demokratik hayata geçtiğimiz yıllardan itibaren Türk halkı hep demokrasiden yana olmuş, ülkesini seven dindar insanları sürekli yönetime getirmiştir.Ama Halka tepeden bakan ,halka güvenmeyen halkın seçmediği Milli şeflerin kışkırtmasıyla ihtilaller olmuş,milli irade atanmışlar tarafından ayaklar altına alınmıştır. Belli bir zaman sonra Millet yeniden sandık başında özgür iradesiyle bunlara gerekli dersini vermiştir.
Askerlerle ilgili anlattığın örnekler inandırıcı değil beyefendi. Biraz araştırırsan irtica töhmetiyle yaş kararlarıyla atılan subay ve assubay sayısının binleri aştığını görürsün.İnterneti bi karıştır bakalım. Bu subay ve assubaylar İçki içmediği, namaz kıldığı, oruç tuttuğu için ordudan atılmıştır. Karısı baş örtülü olduğu için terfi ettirilmemiştir. Bugün hala ordu evlerine başörtülü annelerimiz,bacılarımız alınmamaktadır. Alınıyor diye bilir misin. Bırakın onu, hanımı örtülü biri Cumhurbaşkanı olacak diye sabık genel kurmay başkanı general Yaşar hükümete muhtıra vermiştir. Sizde bana falanca yarbayın eşi örtülü diye maval okuyorsunuz.
Savaş oldumu, Alllah Alllah , Yaş da Yallah Yallah.
5.Ben parti ismi vererek olayı politize etmeyeceğim.Dilediğiniz partiyi sever, dilediğinizi sevmezsiniz .O benim ilgi alanım değil. Partileri , insanları değil, olayları ve fikirleri konuşmak daha doğru.Ben anayasa paketinin tümünü okudum. Bu paketi CHP de getirseydi yine de faydalı olanı doğru olanı söyleyecektim.
Bu söz doğrudur.Doğru söylenmiştir.
"İslam bir araçtır".Amaç insanların mutluluğu ve insanların "insanileştirilmesidir.
Bu söz doğrudur ve doğru söylenmiştir.
Kuranda Yüce Allah, İslam'ı, insanların barış ve esenliği için gönderdiğini bir çok yerde açıklamaktadır.

S.A.Çok güzel açıklamışsınız,ön yargılı olmayıp anlayana,anlamayana ne kadar anlatsanızda anlamazlar.AEO.:nono:::45::45::45:

gacvokem
12-08-2010, 11:58
arkadaşlar oylamayı evet yada hayır olarak yapın , gereksiz mesaj yazmayın ,kendinizi sıkmayın , gereksiz yazanlar bir defa uyarılacaktır sonrası malum hilay yıldız senide anlaya bilmiş değilim sayın abim, karşı olduğun darbe anayasasından daha çok darbecisin zorla millete bişeler kabul ettirmeye çalışıon zorla evet dedirtmeye çalışıyon , böyle yapma abicim vatandaş ister evet ,ister hayır der orası bizi ilgilendirmez, kimse diretiyormu senin hayır demen için lütfen biraz daha dikatli ve saygılı olalım

yergun_002
12-08-2010, 18:57
siz hayır dedikçe bizler evet diyeceğiz inadına da olsa evet evet evet memleketim için evet

alperen
12-08-2010, 19:17
kendilerini kral gibi gören hsyk ya inat evet canları sıkılınca darbe yapan paşalara inat evet anayasa kitabını sağa sola fırlatan cumhurbaşkanına inat evet otuz yıldır bu anayasayı değiştirmek için hiç bir gayret göstermeyen siyasilere inat evet

hilalyıldız
12-08-2010, 21:09
arkadaşlar oylamayı evet yada hayır olarak yapın , gereksiz mesaj yazmayın ,kendinizi sıkmayın , gereksiz yazanlar bir defa uyarılacaktır sonrası malum hilay yıldız senide anlaya bilmiş değilim sayın abim, karşı olduğun darbe anayasasından daha çok darbecisin zorla millete bişeler kabul ettirmeye çalışıon zorla evet dedirtmeye çalışıyon , böyle yapma abicim vatandaş ister evet ,ister hayır der orası bizi ilgilendirmez, kimse diretiyormu senin hayır demen için lütfen biraz daha dikatli ve saygılı olalım

S.A.Dayatmayı ve hayır dedirtmek için bir chp üye gibi yapan sensin canım kardeşim,sizlerin hayır dayatmasına cevap vermek suçmu.Dayatmalara karşı EVET oyu kullanmak suç mu?EVET,EVET,EVET.AEO.:nono:::45:

veyselbakan
12-08-2010, 21:18
S.A.Dayatmayı ve hayır dedirtmek için bir chp üye gibi yapan sensin canım kardeşim,sizlerin hayır dayatmasına cevap vermek suçmu.Dayatmalara karşı EVET oyu kullanmak suç mu?EVET,EVET,EVET.AEO.:nono:::45:
suç değil canım abim tamam evet de de ama mesajları yazarken sizden ricam büyük harf küçük harf kuralına lütfen uyalım:):) hayırlı akşamlar!

sensi
12-08-2010, 23:36
siz ne yazarsanız yazın ne evetcilerin fikrini değiştirebilirsiniz nede hayır,cıların fikrini değiştirebilirsiniz herkes kararını vermiş sonucu 13 eylül sabahı göreceksiniz yel kayadan ne alır hava alır diye bir söz vardır ben buradaki hiçbir yazıdan etkilenmedim sonsuza kadar hayırrrrrrrrr vereceğim allah şimdiden refarandum sonucunu (((hayır)))lı eylesin tüm islam aleminin ramazan ayı huzur rahmet bereketli olsun ve allah kötülere fırsat vermesin:praying::45:

digit-ali
13-08-2010, 13:52
bu yasanın birici maddesinden sonuncu maddeye kadar iceriginde neden dokunulmazlıklar yok onun icin hayır diyorum...hayır diyelim dokunalım........

alperen
13-08-2010, 14:59
bu yasanın birici maddesinden sonuncu maddeye kadar iceriginde neden dokunulmazlıklar yok onun icin hayır diyorum...hayır diyelim dokunalım........

dokunulmazlık kalktımı herkeze dokunulacak hakim,savcı,paşa,başbakan,milletvekili,genelkurmaybaşkanı,hsyk,anayasamahkemesi,danıştay,sayıştay bu saydıklarımmın hepsini kapsıyacaksa bende katılıyorum yok sadece millet vekilleri diyorsanız yok kalsın

hilalyıldız
13-08-2010, 22:09
dokunulmazlık kalktımı herkeze dokunulacak hakim,savcı,paşa,başbakan,milletvekili,genelkurmaybaşkanı,hsyk,anayasamahkemesi,danıştay,sayıştay bu saydıklarımmın hepsini kapsıyacaksa bende katılıyorum yok sadece millet vekilleri diyorsanız yok kalsın

S.A.Aynen katılıyorum.gelemezler çünki yargının çoğu,hsyk,aymahkemesinin çoğu,g.kurmayın çoğu kendilerinden olduğu için bu işe gelemezler.laf olsun diye konuşuyorlar.AEO.:nono:::45:

wtwt99
13-08-2010, 22:58
benim kişisel görüşüm yeni anayasa eksik ama eskisinden iyi o yuzden evet diyecem aslında akp yi sevmeyenler bu yasaya evet demeleri lazım eger bu yeni anayasa kabul görürse akp bi daha yüzde 47 oy alamaz... anayasaya hayır diyen elit kesimi anlıyorum eger yeni anayasa kabul gorurse artık bu elit kesim bu ülkede gücünü kaybedecek ama halkı anlamıyorum neden hayır dıyor evet demek akp ye evet demek degıldır daha özgür bir türkiye büyük türkiye için evet diyecem

cilingir
14-08-2010, 00:49
HAYIR da hayır vardır

sensi
14-08-2010, 01:59
bu hükümete iktidara gelirken bir oy,da ben verdim hasta akp,li idim başbakanımız tayyib erdoğana bir şiir okudu diye ceza verenlere inad seçimlerde akp oy kullandım ama geçen 7 sene zarfında emekli ve çalışan memur arasında maaş uçurumu giderek büyüdü çalışan memur ile emekli memur arasında sadece 10tl fark vardı şimdi çalışan memur ile emekli memur arasında 650 tl fark var işte bu yüzden hayır diyorum ve bir seçmen olarak verdiğim oyun hesabını sormak hakkım olmalı saygılarımla

2003 yılı emekli ve çalışan memur arasındaki fark 10tl
2010 çalışan memur ile emekli memur arasındaki fark 650 tl
adalet ve kalkınma partimi bu adaleti tekrar sağlamasını ve anayasa refarandumumda bu düzenlemenin de olmasını bekliyordum tepki olarak hayır diyorum

kucer06
14-08-2010, 10:44
Keşke vatandaşlarımız her konuda partizanlık yapmayıp önüne gelen her konuyu derinlemesine inceleyip iyice anlayıp öyle karar verse.İnşallah o günleride görürüz.

drvet06
16-08-2010, 13:20
Ayrıca belirteyim, bu habere hiç şaşırmadım.
7 Milyon Dolar dediğin onlar için para mı?

Erdoğan "kiracıyım" dedi ama...

Erdoğan'ın kiracı olduğunu söylediği villa, tapuda iki oğlu üzerine kayıtlı çıktı.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Erdoğanın Lüks villası kendi oğullarının çıktı? (Only the registered members can see the link)

kellebekir
16-08-2010, 13:45
hayırlısı olsun demekten başka birşey gelmiyor içimden bu ülke ne hale geldi ya

tabip doktor
18-08-2010, 15:24
maaşallah site siyaset sitesi olmuş

veyselbakan
18-08-2010, 15:44
maaşallah site siyaset sitesi olmuş
sadece siyaset değil burada her konu işleniyor sorunmu var?

tokersari
18-08-2010, 17:10
Ülkesini seven her vatandaş evet demeli bence. Sadece siyaset olsun diye olumlu yaklaşımlara hayır denmez. Benim fikrim doğruya doğru, eğriye eğri. Ne çabuk unutuldu 12 eylül. Haa pardon bizim ülkede dünü hiç kümse hatırlamaz,hep günlük yaşarız...

Ben hayır diyeceğim yani ben vatanımı sevmeyenlerdenmiyin ne alaka sen evet dersen gün gelecek 12 Eylülü arayıpta bulamayacaksın.Acaba siz yaşadınızmı 12 Eylülü merak ettim

vedati
18-08-2010, 23:32
yav zihniyete bak evet dersen vatansever hayır dersen vatan hayini işte bu anayasayı hazırlayanların zikride fikride bu
başbakanımız müslanım diyor ama bırakın rakip mevcut parti liderlerini kötülülemeyi geçmişte başkanlık yamış kişileride kötülüyor peki islamiyette ölen insaların arkasından kötüleyinmi yazıyor ?

umut55
20-08-2010, 02:11
herkes dusuncesinde hurdur saygı göstermek gereki evet veya hayır

aslanım
20-08-2010, 11:25
AKP’NİN DİKTA ANAYASASINA HAYIR!!!

Yıllardır bizden gerçekleri sakladılar ve hep yalanlar anlattılar. Peki;
ANAYASA’DA YAPILAN VE 12 EYLÜL’DE ÖNÜMÜZE GELECEK OLAN DEĞİŞİKLİKLER, YAŞAM KOŞULLARIMIZI İYİLEŞTİRECEK Mİ?
HAYIR!
Cumhuriyet Tarihimizin en yüksek işsizlik oranına sahip olduk. Gençlerimizin %33’ü işsiz. Peki bu değişiklik;
İŞSİZLERE İŞ BULMA OLANAĞI YARATACAK MI?
HAYIR!
Yıllarca emeklilere mükemmel hayat koşulları vaadettiler. Peki bu değişiklik;
ÜÇ KURUŞ MAAŞA TALİM EDEN EMEKLİLERİN YÜZÜNÜ BİRAZ OLSUN GÜLDÜRECEK Mİ?
HAYIR!
Başbakan 2002’de ‘ÖTV’yi ve KDV’yi indireceğiz, küçük esnafı, çiftçiyi ezdirmeyeceğiz’ dedi. Sonra da ürünü para etmeyen çiftçiye ‘ananı da al git!’ dedi. Peki bu değişiklik;
TARIM KESİMİNDE ÇALIŞANI, ÜRETİCİYİ, KÜÇÜK ESNAFI, ÇİFTÇİYİ KORUYACAK MI?
HAYIR!
‘Türkiye Büyüyor’ dediler, ‘bi büyümedik’ diyene kızdılar. Peki bu değişiklik;
GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİĞİ GİDERECEK Mİ? ZENGİNİN DAHA ZENGİN YOKSULUN DAHA YOKSUL OLMASINI ÖNLEYECEK Mİ?
HAYIR!
‘Üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçiyoruz’ dediler ama yıllarca zenginleşmek için suç işlemekten yorulmadılar. Peki bu değişiklik;
MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞINI, KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞIYLA SINIRLAYACAK MI?
HAYIR!
Zenginleşen Çocuklarına ‘ticari deha’ dediler. ‘Okutamıyoruz’ dedikleri çocuklarına gemicikler aldılar. Peki bu değişiklik;
HALKIMIZIN ÇOCUKLARINI ZENGİN EDECEK Mİ?
HAYIR!
Hepsi sözümona ‘düğünde takılan altınlarla’ zenginleştiler. Peki bu değişiklik;
ALİ DİBOCU’DAN ADALET BAKANI; NAYLON FATURACIDAN MALİYE BAKANI; KALPAZANDAN BAŞBAKAN OLMASINI ENGELLEYECEK Mİ?
HAYIR!
Başbakan 25 Ekim 2002’de, ‘iktidara gelirsek dokunulmazlıkları kaldıracağız’ dedi. Peki bu değişiklik;
MECLİS’İ “KANUN KAÇAKLARININ SIĞINMA EVİ” OLMAKTAN KURTARACAK MI?
HAYIR!
Ağızlarından ‘demokrasi’ kelimesini düşürmüyorlar. Peki bu değişiklik;
HALK İRADESİNİN MECLİSE YANSIMASININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL OLAN SEÇİM BARAJINI İNDİRECEK Mİ?
HAYIR!
‘Habur Açılımı’ yaptılar, milletimizi bölme aşamasına getirdiler. Peki bu değişiklik;
DİN VE ETNİK KÖKEN ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASINI, TERÖRDEN RANT SAĞLANMASINI ENGELLEYECEK Mİ?
HAYIR!
Sözüm ona ‘kişisel verilerin güvence altına alınmasını’ sağlayacaklar. Peki bu değişiklikle;
İNSANLARI IRK, SİYASİ DÜŞÜNCE, FELSEFİ İNANÇ, DİN, MEZHEP VEYA DİĞER İNANÇLARI, SAĞLIK VE ÖZEL YAŞAMLARINA GÖRE FİŞLEYEN VE BU BİLGİLERİ BAŞBAKANA VE BAKANLARA BAĞLAYAN KENDİ YASALARINI ENGELLEYECEK Mİ?
HAYIR!
Medeni ve demokratik ülkelerde istifa nedeni olacak dinleme skandalları yaşattılar. Peki bu değişiklik;
HUKUKA AYKIRI DİNLEMELERİ, İZLEMELERİ, AKP MUHALİFLERİNİ YILDIRMA ÇABALARINI ORTADAN KALDIRACAK MI?
HAYIR!
Bu ülkenin insanları, gece yarısı neden tutuklandığını bilmeden götürülüyor ve yıllarca yargılanmayı bekliyor. Peki bu değişiklik;
TÜRKİYE’Yİ KORKU İMPARATORLUĞU OLMAKTAN ÇIKARACAK MI?
HAYIR!
‘Kürt açılımı’ başlatıyoruz dediler, ‘içeriği nedir?’ diye soranlara çok kızdılar, milleti böldüler. Peki bu değişiklik;
GÜNEYDOĞU’DA AKAN KANI DURDURACAK MI, ANNELERİN GÖZYAŞLARINI DİNDİRECEK Mİ?
HAYIR!
‘Askerlik yan gelip yatma yeri değildir dediler, sonra kendi çocuklarını en güzel yerlerde valinin koruması altında kısa dönem yaptırdılar. Peki bu değişiklik;
GÜNEYDOĞU’DAKİ MEHMETÇİĞE DE AYNI HAKKI SAĞLAYACAK MI?HAYIR!
53 bin engelli kadrosunu boş bıraktılar, rehabilitasyon merkezlerini kapattılar. Peki bu değişiklik;
ENGELLİLERE HAKLARINI GERİ VERECEK Mİ?
HAYIR!
Köylüyü madur ettiler, yerinden yurdundan ettiler, topraklarını değersiz hale getirdiler. Peki bu değişiklik;
KÖYLÜNÜN 2b MADURİYETİNİ GİDERECEK Mİ?
HAYIRMAHKEMELERDE DAVALARI HIZLANDIRACAK MI?
HAYIR!
Hakim ve savcıların iş yükünün altında ezilmesine izin verdiler, vatandaşı da mahkeme koridorlarına hapsettiler. Peki bu değişiklik;
MAHKEME KORİDORLARINDA ÖMÜR TÜKETMEYİ, ÇİLE ÇEKMEYİ ORTADAN KALDIRACAK MI?
HAYIR!
Yargı bağımsızlığından sözediyorlar. Peki bu değişiklik;
SİYASAL İKTİDARIN YARGIYI TÜMÜYLE ELE GEÇİRMESİNDEN BAŞKA BİR İŞE YARAYACAK MI?
HAYIR!Yıllarca en büyük hedefleri, bağımsız kalabilmek için direnen yargıyı alaşağı etmekti. Peki bu değişikliğin;
12 Eylül Darbe Anayasası’nı ortadan kaldıracağız diyorlar ama, peki bu değişiklikte;
CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’IN KENDİLERİNİ YARGILAYACAK YÜCE DİVAN ÜYELERİNİN TAMAMINI KENDİLERİNİN ATAMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY VAR MI?
HAYIR!
Peki bu değişiklik;
ONURUMUZLA, İNSANCA YAŞAYABİLMEK İÇİN İSTEDİĞİMİZ TALEPLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEK Mİ?
HAYIR!
PEKİ BİZ NEYİ OYLUYORUZ?
Yıllarca senin sofrana göz dikip ekmeğini çalanlara “HAYIR! YAPMA!” deme fırsatı bulamadın!! İşte fırsat!!
Asıl HAYIR! demek seni özgürleştirecek.
Asıl HAYIR! demek seni zenginleştirecek.
Asıl HAYIR! demek seni adalete kavuşturacak.
Asıl HAYIR! demek ülkeni demokratikleştirecek.
Asıl HAYIR! demek ülkeni bölmeyecek.

eagle1
20-08-2010, 19:27
Bu şekliyle referanduma HAYIR.

aakdas
20-08-2010, 21:52
Referandum genel seçim havasına girdi meydanlarda kimse Anayasadan bahsetmiyor bugün sayın Kılıçdaroğlu geldi buraya Anayasa paketinden hiç bahsetmedi varsa yoksa Recep bey unutmayalım ki 13 Eylülde Başbakan değişmeyecek oyum evet

digit-ali
21-08-2010, 12:15
simdiye kadar hic bir muhalefet partisi basbakana recep bey diye hitap edememis birisi recep bey diyorsa birseyler biliyor demektir onun ben HAYIRRR diyorum....

hasan59
21-08-2010, 17:09
bu iş siyasi arenaya döndü ikdidarda muhalefetde meydanlarda agıza alınmıyacak sözlerle halkın önünde yarış halindeler kim çok oy kapacak yazık ne oluyorsa vatandaşa oluyor ül***e oluyor herkes uyansın degişecek maddeleri tek tek okusun hür iradeyle karar versin dogrusu bu siz meydanlara bakmayın onlar bu gün güreşir yarın aynı masaya oturur gerekirse koalisyon olur onun için hür iradeyle hiç bir siyasi baskı olmadan haydi sandıga

erdal05
21-08-2010, 18:45
huzura...istikrara...adalete....evet......
faili meçhulların hesabını sormak için ...
çocuklara anayasal güvence için ...
daha onurlu bir yaşam için ...
özgürlük ve demokrasi için ...
seyehat özgürlüğü için ...
darbelere karşı demokrasi için ...
engelleri kaldırmak için ...
emeğimizi korumak için ...

evet.............göstere göstere evet........

kellebekir
21-08-2010, 20:10
sonuç evet çıkacakmış gibi geliyor bana ama hayırlısı bakalım

erdal05
21-08-2010, 23:10
"eğer şartlanmamışsanız....siz de "evet" dersiniz........."
ediz hun...

redyellow
22-08-2010, 00:11
EVET....

Faşist 12 eylül cuntasının anayasasının değiştirilmesine EVET.

cester
22-08-2010, 15:18
evet evet

tb5mbu
23-08-2010, 13:51
Vur 'evet'e
cehalet düşünsün!
Vur 'evet'e
memleketimiz için!

mumisigi
23-08-2010, 14:24
:45:evet

NeRoMaN
23-08-2010, 14:34
Bakalım sonuç ne olacak.

gacvokem
23-08-2010, 15:04
ben sonucu geniş kamu oyu arastır malarına dayanarak tarafsiz olarak tahmin edebiliyorum, ama açıklamayacam büyük süprizlere hazırlıklı olun

tayfur166
23-08-2010, 22:49
daha iyi bir türkiye için evet

yildo
25-08-2010, 17:34
evet cikarsa sanki 12 eylul yapanlar yargilanacak kendileri için yapiyorlar
ben oyumu hayir olarak kullandim

celaloka
26-08-2010, 16:10
12eylülü yargılayacaklarmış kendi yarGısıyla 12 eylülü değil kendine karşı olanları yargılayacaklar bakın yeni düzenlemeyle arık idari yrgı yolu kapanıyor. Yani artık kamu görevlisi devlete karşı hiçbir yargı yolu kalmıyor. Bunalrın getirdiği sadece biz yaparız biz yargılarız bumu demokrasi siyasi iradenin ne işi yargınıniçinde bu yasayla hiçkimse devlete karşı hak arayamayacak arada uyku apı olarak 12 eylüklüde yargıyacağız diyorlar o zman ayrı maddeler olark getirselerdi önümüze bize evet derdik 12 eylül için ama maç başka yargıyı ele geçirecekler bakın ondan sonra dokunulmazlıklar kalkar çünkü herkesi kendi adamları yargılayacak ve anaya mahkemesi kurul kararı değişmez iaterseniz avrupa hakları mahkemesine başvurun mahkeme kararı kesindir HAYIR

muratbaybo
28-08-2010, 18:16
bu anayasa degisikligi akp nin isine yarayacagi icin... hayir ....diyoruz

gacvokem
28-08-2010, 19:50
kısaca şöyle birşey söyleyeyim, bu anayasadaki maddeler sanki yeniymiş gibi süslenip püslenerek sunulmuş, tek yeni olan anayasa mahkemesiyle ilgili olan madde, diğerleri için anayasa değişikliği gerekmiyor bir kanunla bile düzenlenecek maddeler onalr , anayasa mahkemesiyle ilgili olanı birtek yeni,oda AKP nin kendisini kurtarması için tasarlanmış, arkadaşlar okumadan tamamen ideolojik olarak türkiye için , 12 eylül darbecileri yargılanması için evet diyenlere söylüyorum kararınıza saygılıyım , ama şunuda bilmenizi isterim, accık araştırsaydınız yada bir bilene danışsaydınız , anayasa mahkemesi dışında olan maddeler için anayasa değişikliğine ihtiyaç yoktur, o maddeler zaten mevcut anayasada var akp nin sadece göz boyaması, o madeler bir kanunla değiştirilebilecek maddeler , zaten coğu değiştirilmiş, bundan önceki hükümetler zamanında düzenlenmiş ab ile müzakerelerde imzalanmış, yok eşitlikmiş, yok kadınlar hakkıymış, yok çocukları koruma hakıymış, zaten hepsi yasallaşmış , avrupa birliğine girecek bir türkiye bunları değiştirmeyi yenimi akılılık ettmiş, acık okuyun yav , ön yargılı olmayın tarafsız olun gercekleri görün

Hikmet™
30-08-2010, 15:48
Anketin süresi doldu arkadaşlar....

Konu kilitlensin...

süleyman09
30-08-2010, 17:18
evet dersen akp yi kurtarırsın hayır dersen ül***i kurtarırsınhayır diyelim hayır olsun cogu yasa kendi çıkarları için onun için hayır

erdal05
30-08-2010, 18:59
Terörün bitmesi için ...EVET
Ülkede %98 in sözünün geçebilmesi için ...EVET
Yıllardır ülk eyi yöneten %2 ye ders vermek için ...EVET
Menderesi asanların cezalandırılabilmesi için ...EVET
Özal ı zehirleyenlerin bulunabilmesi ve cezalandırılması için ...EVET
Uğur Mumcuyu katledenlerin bulunabilmesi için ...EVET
Eşref paşanın katillerinin bulunabilmesi için ...EVET
Gaffar okanın katillerinin bulunabilmesi için ...EVET
Muhsin yazıcığolunun katillerinin bulunabilmesi için ...EVET
Şehit cenazelerine son vermek için ...EVET
Akan kan ın durması için.. EVET
İnsanca yaşamak için ...EVET
Doğu ve batı arasındaki kalınmışlığın eşit hale getirilebilmesi için ...EVET
Ağrının fakirlikten kurtarılabilmesi için ...EVET
Darbe anayasasına son vermek için ...EVET
Suç işleyen her kim olursa olsun tarafsız yargıca yargılanması için ...EVET
Eşitlik için ...EVET
Özgürlük için ...EVET
Başörtüsüne özgürlük için ...EVET
Askerin nizamiyesinden başörtülülerinde içeri girebilmesi için ...EVET
Üniversitelerde başörtülü lerinde okuyabilmesi için ...EVET
Heronların bizim askerleri koruyabilmesi için ...EVET
Artık kimsenin fişlenmemesi için ...EVET
İsteğe bağlı değil gerçekten suçluysa yurt dışı yasağı konulması İçin ...EVET
Yaşı küçük çocukları artık sömürmemek için ...EVET
Memurlarda artık işçiler gibi toplu sözleşmeli olması için ...EVET
Askerler yandaşlarını bırakıp karşı düşüncede olanları ordudan atmaması için ...EVET
Artık ailesi başörtülü olduğu için kimseyi ordudan atmamak için ...EVET
Hakim savcı lar artık hsyk nın emrinde değil adil bir yargı sistemi için ...EVET
Askerler diledikleri sivilleri askeri mahkemede yargılanmamısı için ...EVET
Heronları düşürün veya kordinatları yanlış verin diyen subayların yargılanması için ...EVET
ANAYASA mahkemesinin belli güçlerin kontrolünden çıkarılması için ...EVET
ANAYASA mahkemesinin üye lerinin bir kısmıda halkın içinden olması için ...EVET
Darbecilerin yargılanması için ...EVET
BU değişiklikle anayasanın halkın faydasına olan ve değişmesi mecburi diğer maddelerin
Değişimine yol açması için diğer maddelerinde değişimine yol açması için ...EVET
ASKERİN artık başörtülü annelerin çocuklarını alıp peygamber ocağı denilen ocağa
Peygamberin emrini yerine getiren anneleri kışlanın kapısından içeri alması için ...EVET
Namaz kıldığı için kimsenin dışlanmaması için ...EVET
isteyenin istediği gibi düşünmesi için ...EVET
sivil olmak ve sivil kalmak için ...EVET
bu ülke insanına fildişi kulelerinden bakanların...tahtının sarsılması için ...EVET

ve bu ülkede...ezber bozmak için ...EVET

12eylul10
30-08-2010, 19:38
bu sitede bu sonuç bence sonucun 55 civarı evet 40 civarı hayır çıkacağını düşündürüyor

Hikmet™
30-08-2010, 21:00
konu artik kilitlense nasil olur...

Volkan
30-08-2010, 23:42
ben hayır dıyorum ama neye bır daha forumda Refarandum anketi yapılmasına HAYIR diyorum. Herkez cok biliyoruz diye ağzına iki kelimeyi sakız yapmış gidiyor.

Neyse anket kapanmıştır.