PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rtük Türk Malı'na Savunma İstedi.

NeRoMaN
11-08-2010, 14:18
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Malı adlı dizide, Abiye ve Erman Kuzu karakterlerinin kullandığı bozuk Türkçe nedeniyle Show TV'den savunma istedi.

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Malı adlı dizide, Abiye ve Erman Kuzu karakterlerinin kullandığı bozuk Türkçe nedeniyle Show TV'den savunma istedi. Dizide söz konusu karakterler tarafından değiştirilerek söylenen Türkçe kelimelerin listesini çıkaran RTÜK uzmanları, dizinin sadece iki bölümünde toplam 81 ifadenin yanlış kullanıldığını belirlediler.
Alınan bilgiye göre, Türk Malı adlı dizide, Abiye ve Erman Kuzu karakterleri tarafından yanlış kullanılan 81 ifadeyi listeleyen RTÜK uzmanları, kelime, deyim, özlü söz, özel isim, unvan, yer ismi, terim ve yabancı kelimelerden oluşan mini bir 'kuzu sözlük' oluşturdular.

Üst Kurul Show TV'nin 15 gün içerisinde vereceği savunmayı yeterli bulmazsa, 'Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'na ilişkin yayın ilkesinin (4/z) ihlali nedeniyle, kanala program durdurma cezası verebilecek.

habervitrini

alperen
11-08-2010, 15:37
böyle bir dizi mi var ismini yeni duyuyorum

MUTAF
11-08-2010, 15:56
böyle bir dizi mi var ismini yeni duyuyorum

Şakamı ?

CCW
11-08-2010, 17:23
zaten hep güzel dizilere birseyler buluolar..:tsk:

alperen
11-08-2010, 18:06
Şakamı ?

showtv eski kalitesinde olmadığı için artık seyretmiyorum ondan yoksa diziyi biliyorum

Volkan
11-08-2010, 19:31
zaten hep güzel dizilere birseyler buluolar..:tsk:

nasıl guzel bir dizi anlamadım.

Şafak SEZERİ cok severım ama bu dızısıyle gözumden düştü. TV ekranlarında cocuklarına köpek ökuz dıyen konuştuğu kelımelerın coğu TÜRK lerın sankı aile yaşantısında böle konuşuyormuş gibi tum dunyaya gösteren böle dizimi olur.

Bide ismi TÜRK malı benım ailemde kimse evınde couklarına karşı yakınlarına karşı argo kelimeler kullanmaz tuaf sesler uretmez .

Bu dizi türk aile yapısını rencıde etmek türk insanını resmen kaba saba göstermek için yapılmış bir dizi.

RTÜK bence bu diziyi yayından kaldırma kararı almalıdır.

NeRoMaN
11-08-2010, 19:32
Rtük oldukça Tvde izlenecek birşey kalmaz.Haklı olabilirler ama bu bir komedi dizisi sonuçta.Ama bu diziye göre bazı kelimeler uygun değil.Haklılar bir bakıma.

''Volkan'' dediğine katılıyorum.Türkleri kaba gösteren bir dizi.Filmin ismi de saçma.Bugüne kadar bir bölümünü izledim.Argo kelimeye rastlamadım.