PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pakistan'da sağlık sistemi çöktü

kellebekir
21-08-2010, 20:06
Pakistan'da selzedelere yardım güçlükle ulaştırılırken, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı kurumlar da çabalarını artırdı.
Cenevre'deki BM merkezinden yapılan açıklamada yeni sel tehdidi altındaki ülkede durum kötüye gidiyor. Dünya Meteoroloji Kurumu Sözcüsü Richard-Van Meale, yağışlar nedeniyle İndus ve Kutri nehirlerinin seviyesinde yeniden yükselme beklediklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Daniel Eduardo Lopez Acuna, selin vurduğu bölgelerde sağlık sisteminin çöktüğüne dikkat çekti. Acuna, yıkılan ya da hasar gören 200 hastane ve sağlık ocağının acilen hizmete hazır hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Fakat DSÖ'nün birinci önceliği salgın hastalıklara karşı önlem almak.DSÖ Sözcüsü, 7 milyondan fazla insanın temel sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunu aktardı.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Emilia Casella ise sahada durumun günlük olarak değişmesi nedeniyle gıda yardımlarını ulaştırmada zorluk yaşadıklarını söyledi. Yolların bir gün açık bir gün kapalı olduğunu, helikopterlerin bugün havalanabilirken ertesi gün kalkamadığını dile getiren Casella, "Bu durum, sadece gıda değil; diğer hayati maddelerin selzedelere ulaştırılmasını güçleştiriyor." ifadelerini kullandı.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards, sel bölgelerindeki 1,5 milyon Afgan mültecinin durumundan endişe ettiklerini dile getirdi.

BM İnsani Yardımlar Koordinasyon Bürosu Sözcüsü Elizabeth Byrs ise acil yardım için gerekli paranın yüzde 55'inin taahhüt edildiğini açıkladı. Byrs, yardım kampanyalarının kendilerini umutlandırdığını kaydetti.