PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Ünlülerin Borçlarıyla Başı Dertte?

NeRoMaN
22-08-2010, 15:33
Only the registered members can see the link
Mal varlıklarıyla ve lüks yaşantılarıyla kıskanılan ünlü isimler, borç ve haciz işlemleriyle karşı karşıya kaldı

Bakın hangi ünlü isimler neler yaşadı?

Mal varlıklarıyla ve lüks yaşantılarıyla kıskanılan ünlü isimler, borç ve haciz işlemleriyle karşı karşıya kaldı. Bakın hangi ünlü isimler neler yaşadı...

MERAL ZEREN

Meral Zeren bir dönemin güzel yıldızlarından biriydi. Yıllar sonra Bebek sahilinde denize girerken görüntülendi. Şöhret bitmiş, geriye sadece borçlar kalmış.

SAHİLDEN DENİZE DALDI
'Köyden İndim Şehre' filminin 'Emine'si Meral Zeren, yıllar sonra Bebek'te görüntülendi. Bebek'te yaşayan Zeren, elinde minik bir çantayla sahile gelmiş, parktaki bir bankı şezlong yapıp üstüne eşyalarını koymuş, sonra da denize dalmıştı.

EVİ YIKILMAK ÜZEREYMİŞ
Kemal Sunal'la birlikte Salako, Hanzo gibi gişe rekorları kıran filmlerde oynayan Meral Zeren, şöhretini kaybettikten sonra zor günler yaşamaya başlamıştı. Zeren, birkaç yıl önce medyada "Borç batağı içinde, bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan bir evde yaşıyor" haberiyle yer almıştı.

UĞUR YÜCEL

Uğur Yücel'in, imza yetkisi verdiği çok güvendiği bir arkadaşı banka hesaplarını boşalttı. Yönetmen Uğur Yücel ne var ne yok bütün servetini kaybetti. Borç batağına giren sanatçı, bir reklam filminde oynadı ama yine de borçlarından kurtulamadı. Yücel, Tek Faktoring A.Ş.'ye olan 200 bin TL'lik borcunu ödemeyince de ikinci kez icralık olmuştu. Rol aldığı "Canım Ailem" dizisinin setine gelen icra memurlarını kovan Yücel, bir sonraki sefer dizi setinde bulunmayınca icra işlemleri gerçekleştirilememişti. Alacaklı tarafın avukatı, Yücel'in borcunu ödememesi halinde haciz taleplerini yineleyeceklerini belirtmişti. Yücel'in daha önce de Levent'teki villasına haciz gelmişti.

TAN SAĞTÜRK

Diyarbakır'da 1999'da açılan "Tan Sağtürk Bale, Piyano, Diksiyon, Drama ve Salon Dansları Okulu"nun kapısına 11 yıllık faaliyetinin ardından kilit vuruldu. Ünlü balet Tan Sağtürk'ün de katıldığı görkemli bir törenle açılan okul, girdiği borç batağından kurtulamayarak iflas etti. Ofis semtinde faaliyet gösteren okulun Diyarbakır'daki idarecileri piyasaya yüklü miktarda borçlanırken, son dönemde kirasını bile ödeyemez duruma geldi. Borçların ödenememesi üzerine alacaklıların başlattığı icra takibi sonrası okul boşaltıldı. Yetkililer "Sağtürk, sadece manevi destekte bulunmuş ve tabelada isminin kullanmasına izin vermişti" dedi.

CEM YILMAZ

Satın aldığı 12 tabloya 250 bin TL vererek gündeme gelen ünlü şovmen Cem Yılmaz, borç içinde yüzüyormuş! Lüks bir otomobile bakarken gazetecileri fark eden Cem Yılmaz, "Yeni bir arabaya verecek kadar param yok" demişti.

'ARABANIN AYNISI BENDE VAR'
Bir otomobil galerisinin önünde duran Audi R8 marka aracı inceleyen Yılmaz gazetecileri fark edince koşar adımlarla galeriden uzaklaşmıştı. "Şimdi benim için 'yeni bir araba aldı' diye haber yaparsınız. Zaten bu arabanın aynısından bende var" diyen Cem Yılmaz, ekledi: "Bir ton borcum var."

Hatırı sayılır bir otomobil koleksiyonu olan komedyen, bu açıklamasıyla yalan söylerken bile herkesi kendine güldürmüş oldu!

MICHAEL JACKSON

Pop müziğin kralı Michael Jackson'un ani ölümü ile birlikte mal varlığı ve borçları da gündeme gelmişti. Albümleri tüm dünyada 750 milyondan fazla satan efsane şarkıcının arkasında yaklaşık 500 milyon dolar borç bıraktığı tahmin ediliyor. 1971'de 'Jackson 5' grubuyla 11 yaşında müzik hayatına atılan efsane şarkıcı son dönemlerinde borçlarını ödemekte zorlanınca değerli eşyasının müzayedede satışı gündeme gelmişti. 1 milyar dolar değerinde varlığa sahip olduğu iddia edilen Jackson, ölümünden önce borçlarının bir kısmından kurtulmak için yeniden konser turları düzenlemeye hazırlanıyordu.

MUSTAFA TOPALOĞLU

Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'nin düzenlediği kumar baskınlarında gözaltına alınarak adından söz ettiren Mustafa Topaloğlu, borçları yüzünden yine hacizlik oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü avukatları geçtiğimiz hafta Topaloğlu'nun Ortaköy'de 10 yıl önce kiraladığı ve aylık 210 dolar olan dairenin 6 yıllık kira borçlarına karşılık Çekmeköy Dumankaya Sitesi'ndeki evlerine haciz işmeli başlattı. Topaloğlu'nun ilk eşi Hasibe Topaloğlu'nun oturduğu Ortaköy'deki evin kira borcuna karşılık, şimdiki eşi Derya Topaloğlu ile oturduğu eve haciz memurlarının gelmesine eşi ve kayınvalidesi tepki gösterdi. Komşuların da şahit olduğu kavgalar ve bağrışlar sonrası haciz memurları Tapaloğlu'nun üzerindeki paralara ve evdeki bazı eşyalara haciz koydu.

"BORÇ VAR, İNSANLIK HALİ"
Hakkında defalarca alacak ve tahliye davası açılan Tapaloğlu, borçlarını yeniden düzenlemek için yaptığı müracaatlara rağmen ödemeleri yapmayınca, evine gelen hacizle ilgili olarak; "İnsanlık hali, borçlu olabilirsin. Ama ortada bir yanlışlık olduğu birkaç gün sonra anlaşıldı. O gün eşyalarıma haciz kondu. Benim yıllar önce hissedarı olduğum bir şirketin borcuymuş. Kimseyi bulamadıkları için bana gelmişler. Sonrasında durumu düzelttik" yorumunda bulundu... En son üç yıl önce albüm çıkaran ama albümüyle istediği satışı yakalayamadığı için zarar eden Mustafa Topaloğlu, bir yıl önce de Obama'nın başkanlığının hemen ardından Obama'ya özel bir şarkı yapmış ve bu şarkıyı da klip çekmişti... Albüm çalışmalarına ara verse de; zaman zaman Obama klibi gibi aykırı sözler içeren şarkılar yapan şarkcı, bu şarkıları sayesinde gündemde kalmayı başarıyor... Şimdilerde bir petrol firmasının reklamlarında rol alan "Uzaylı Türkücü" olarak da bilinen Topaloğlu'nun, maddi kriz içinde olmasının en büyük nedenlerinden birinin kumar tutkusu olduğu iddia ediliyor.

KRİZDEN KUMARDAN DEĞİL
Ama bu iddialara Topaloğlu karşı çıkıyor ve ekonomik kriz nedeninin kumardan kaynaklanmadığını dile getirmişti. Topaloğlu: "Ben Allah dostu bir adamım. Beni doğru düzgün tanımıyor insanlar. Kumar tutkum falan yok. O baskınların hepsinde ben dostlarımla birlikteydim. Benim kumarla ilgim yok. Zaten kumarı da büyük parası olanlar oynar. Benim ekonomik krizde olduğum da yanlış anlaşılıyor. Ben halk gibi yaşıyorum. Sanatçı olarak ben vatandaş gibi yaşıyorum, sanatçı gibi değil" yorumunda bulunmuştu.

FULDEN URAS

Fulden Uras'ın borçları nedeniyle Yeniköy'deki dubleks villasına haciz kondu. Bilirkişi, villa için 1 milyon YTL değer biçti.

Şarkıcı Fulden Uras'ın borçlarını ödemediği için haciz konulan Yeniköy'deki dubleks villasına bilirkişi tarafından 1 milyon YTL değer biçilmişti. Uras'ın borçlu olduğu Cevdet Taşdöken, 125 bin YTL'lik alacağını tahsil etmek için Kartal 5. İcra Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmuştu. İcra takibinde Fulden Uras yükümlülüklerini yerine getirmemişti. İcra takibi sonucu Uras'ın haczedilen villasına değer biçilmesine karar verilmişti.

AJDA PEKKAN

Bir firma, alacaklı olduğunu iddia ederek, sanatçı Ajda Pekkan'nın sahibi olduğu işyerleri hakkında haciz işlemi başlatmıştı. Sanatçı ise çeklerin muhasebeciden çalındığını, imza ve rakamların sonradan atıldığını savunarak, işlemlerin durdurulmasını istemişti. Firma, Pekkan'ın film şirketini, 7 bin 500 lira alacaklı olduğu iddiasıyla mahkemeye vermişti. Ünlü yıldızın avukatı Taner Demir, Küçükçekmece 2. İcra Dairesi'ne sunduğu dilekçede, haciz işleminin durmasını talep etmişti. Demir, dilekçede, 6 adet çekin şirketin muhasebecisinden çalındığını ve yapılan hırsızlıkla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını anlatmıştı.

BİRSEN AYDA

Yeşilçam'a 1956'da "Sevda Sahilleri" adlı filmle adım atan, 70'lerde "Malkoçoğlu", "Battal Gazi" gibi epik filmlerdeki "vamp kadın" rolleriyle ünlenen Birsen Ayda, borç batağında. Beyoğlu Ülker Sokak'ta tek odalı bir evde yaşayan Ayda, 150 bin lirayı bulan vergi borcu nedeniyle böbreğini satmak istemişti. 1992 yılında şarkıcı eşi Atınç'ın ölümünden sonra Beyoğlu'ndaki dükkânının kira geliriyle geçinen oyuncu, kiracılarının kendisine tuzak kurduğunu, bu duruma onlar yüzünden düştüğünü iddia etmişti. İşte 61 yaşındaki Ayda'nın "Hayatımı altüst etti" dediği gelişmeler:

Beyoğlu'nda eşimden kalma 50 metrekarelik bir işyerim vardı. Onun geliriyle ayakta kalmaya çalışıyordum. Ta ki işletsinler diye iki gence kiralayana kadar. Cafe olarak işletilen yer için gençlere `Mesul Müdürlük Belgesi´ verdim. Ama bana tuzak kurdular. Ödenmeyen vergi borçları nedeniyle borç batağına sürüklendim. Bu bo5rca kredi kartları da eklenince sorunlar çığ gibi büyüdü.

Küçükparmakkapı Sokak'ta bulunan bu yer Milli Emlak´a aitti. Ruhsatı ve vergi levhası ise benim üzerime. Eşimden kalan son gelir kaynağımdı. İki genç cafe olarak işlettikleri bu yer için bana bedelini ödüyorlardı. Gençler vergi borçlarını aksatıp defterdarla anlaşarak 1983 yılından beri adıma kayıtlı olan bu yeri elimden aldılar. Sokağa atıldım. Hakkımı aramak için mahkemeye verdim ve savcılığa suç duyurusunda bulundum.

Borçlarımı ödemek için böbreğimi satmaya karar verdim. Birkaç kez girişimde bulundum ama doktorlar isteğimi reddetti. Ne yapayım, başka çarem kalmadı. Sigara ve içki kullanmadım. Eğer ihtiyacı olan birileri çıkarsa böbreğimi satarak vergi borçlarımı kapatırım diye düşündüm. Ancak bana bu işlemin yasal olmadığı söylendi. Sonra organ mafyasının eline düşmekten korktum. Şimdi çaresizlik içindeyim. Ne yapacağımı bilemiyorum.

HANDE YENER

Almanya'da bir konsere çıkmak için sözleşme yapan ve 7 bin Euro ön ödeme alan Hande Yener, konsere çıkmayınca organizatörlerle mahkemelik olmuştu. Yener evine icra memurları gelince 7 bin Euro'yu geri ödemişti. Yener, organizatörün sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmediği için konsere çıkmadığını belirtmişti.

İBRAHİM TATLISES

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, İbrahim Tatlıses'in DOĞTAŞ aleyhine açtığı davayı kaybettiğini söylemişti. Tatlıses'e yaptıkları işler karşılığında aldıkları çekleri icraya verdiklerini ve şarkıcının Kuşadası ile Bodrum'daki otellerine haciz koydurduklarını anlatan Doğan, Kuşadası'ndaki otelin üzerinde 1 milyon TL'lik haciz bulunduğunu, satış gününden bir gün önce 1 milyon TL ödendiğini ve haciz işleminin sona erdiğini ifade ederek şöyle konuşmuştu:

"Diğer alacağımız yaklaşık 2 milyon TL, bunun karşılığında da Bodrum'daki otele haciz koydurduk ve haciz işlemi devam etmektedir. Oradaki otelin satış işlemi başlamış durumda. Tatlıses, satış öncesinde ya bize parayı ödemeli ya da otelin satışıyla biz paramızı temin edeceğiz. Bizi mahkemeye kendisi verdi, böyle bir borcunun olmadığını belirtti ve gecikme olduğunu söyledi. Bizden tazminat talep etti. Bu, mahkemece reddedildi. Bodrum'daki otelin bilirkişi raporu çıktı. Ekspertiz raporuna göre 6,5 milyon TL değer tespit edildi. Bu değere itiraz ettiği için karar, mahkeme tarafından inceleniyor. Ancak, bir kez daha itiraz hakkı olmadığı için biz mayıs ayı içinde satış günü bekliyoruz. Otele talip olma konusunda bir kararımız yok ama ben Kuşadası'nda olduğu gibi paramızı ödeyeceğini sanıyorum."

DAVID BECKHAM'IN KARDEŞİ LYNNE BECKHAM

Dünyanın en ünlü futbolcularından David Beckham'ın kızkardeşinin işsizlik yardımı aldığı ortaya çıktı. 37 yaşındaki 3 çocuk annesi Lynne Beckham'ın, eşi Colin Every'den ayrıldıktan sonra yoksul ve işsizlere verilen sosyal sigorta desteğine başvurduğu öğrenilmişti. Lynne Beckham'ın, haftada 64.30 Sterlin (yaklaşık 152 TL) işsizlik yardımı aldığı açıklanmıştı.

İCLAL AYDIN

Oyuncu, yazar İclal Aydın'ın yıllar önce TGRT ile imzaladığı sözleşme başına iş açtı. O dönem bütün projelerinden vazgeçip TGRT'de yayınlanan "Zor Hedef" isimli dizide rol alan Aydın, 10 bölümlük ödemesini ve transfer ücretini alamayınca mahkemeye başvurdu. Ancak bir sorun vardı; sözleşmesinin orijinali Enver Ören'in sahibi olduğu PROMAŞ'daydı, sadece kopyası İclal Aydın'daydı. 3 yıl boyunca mahkemeye kopya sözleşmeyi kabul ettirmek için çabaladı. 2006 yılının sonunda ise mahkemeden lehine çıkan kararla yüzü güldü. Aydın, faiziyle beraber hakkı olan parayı almaya başardı. Bu sonuç üzerine yapımcı şirket PROMAŞ kararı temyiz etti. 2009 yılı sonunda ise Yargıtay, İclal Aydın'ın lehine sonuçlanan kararı bozdu. Sözleşmenin aslını isteyen mahkeme, yapımcı şirketin 'Bizde sözleşme yok' beyanı üzerine davayı düşürdü. Mahkeme İclal Aydın'ın aldığı parayı faiziyle beraber geri ödemesini talep etti. Bütün bunların yanı sıra mahkeme ve harç masraflarının ödemesi de Aydın'a kaldı. Çıkan karara itiraz süresi dolar dolmaz da arabası ve evine haciz koyduruldu. Davanın peşini bırakmamakta kararlı olan İclal Aydın, 9 yıllık zararını tanzim etmek için yapımcı şirkete 500 bin TL değerinde yeni bir dava açtı. Hakkını sonuna kadar arayacağını söyleyen Aydın, "Sözleşmem sizde yoksa beni nasıl çalıştırdınız? Vergi mi kaçırdınız, kaçak mı çalıştırdınız? Şimdi bunu açıklayın. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bile giderim" demişti.

NAİL KEÇELİ

Bir dönemin ünlü reklamcısı Nail Keçili'nin Muğla'nın Marmaris ilçesi Armutalan beldesindeki Taş Ev'de bulunan eşyası, eski aşçısı tarafından 100 bin lira alacağına karşılık haczedildi. 2003 - 2006 yılları arasında Nail Keçili'nin evinde aşçı olarak çalışan Mehmet Emin Özün 33 bin TL'lik alacağını alamadığı gerekçesiyle, 2006 yılında mahkemeye başvurmuştu.

Yaklaşık 4 yıl süren mahkeme, Özün'ü haklı bularak haciz kararı vermişti. Haciz kararının ardından Keçili, faiziyle birlikte 100 bin TL'ye yaklaşan parayı ödeyeceğini söylemişti. Fakat para ödenmeyince, haciz kararı işleme konmuştu. Evin kapısına kamyonu yanaştıran alacaklılar, evden dev ekran televizyon, klima, kondisyon aletleri, halılar ve müzik aletleri başta olmak üzere bir kamyon dolusu eşya almışlardı. Evinin bahçesindeki Hammer jip ve sürat motoru dikkat çekmişti.

NICOLAS CAGE

Hollywood'un en popüler aktörlerinden biri olan Nicolas Cage, California, Bel-Air'deki malikanesini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz yıllarda 26 milyon dolar kazanarak Hollywood'un en çok kazanan beşinci oyuncusu olan Cage, daha önce Tom Jones ve Dean Martin'e ait olan malikanenin taksitlerini ödeyemeyince evine el konuldu. Cage 50 milyon dolar fiyatla evini satışa çıkarmıştı ancak bu fiyatı veren bir alıcı bulunamadı. Tüm dünyada 15 evi olan 46 yaşındaki Nicolas Cage'in bir adet jeti, dört tane yatı ve İngiltere'de bir şatosu bulunuyor.

OZAN ORHON

"Taktırdığım mide kelepçesi yüzünden ölümle burun buruna geldim. Besin alamadığım ve aşırı su kaybettiğim için komaya girdim" sözleriyle gündeme gelen Ozan Orhon hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Alacaklısına toplam 45 bin 373 liralık borcunu ödemediği öne sürülen Ozan Orhon, 'taahhüdünü ihlal etmek'le suçlanmıştı.

PAMELA ANDERSON

****i yıldız Pamela Anderson'un 500 bin dolar vergi borcu olduğu ortaya çıktı. ABD'nin California Eyaleti, en fazla vergi borcu bulunan 205 mükellefin listesini açıkladı. Eyalete 500 bin dolar vergi borcu bulunan Anderson, vergi borçlarıyla gündeme gelen ünlüler arasına katılmıştı.

SİNAN SERTER

Eski manken ve sunucu Özlem Yıldız'ın kocası armatör Tunç Sinan Serter ve babası Mahmut Gökçin Serter aleyhine 6.7 milyon TL'lik ihtiyati haciz kararı alınmıştı. İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Denizbank, kullanılan kredinin ödenmediğini belirterek haciz işlemlerinin başlatılması için karar aldırdı. Banka, baba oğulun kefaleti ile Gallardo Maritime Limited şirketine kredi kullandırdığını belirtmişti. Şirketin sahibi olduğu "M/V Nordstar" isimli gemiye 1. derecede ve 1. sırada 15 milyon dolarlık Malta ipoteği konulduğunu hatırlatan Denizbank, şirket ve kefillerden 4 milyon 125 bin ana para ve 57 bin 748 dolar faiz olmak üzere toplam 4 milyon 182 bin 748 dolar alacağı bulunduğunu ifade etmişti.

Kaynak:Habertürk.

kellebekir
22-08-2010, 16:08
ALLAH kimseyi borçlu etmesin