PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'ye özel Hava Durumu Programı

senoleker
25-08-2010, 00:57
Kendim için yaptığım bu hava durumu programını sizlerin de kullanımına sunuyorum.

Mevcut hava durumu programları hep Amerika'dan data alıyor. Halbuki bizim için Devlet Meteoroloji verileri daha gerçekçi. Çünkü sürekli olarak güncelleniyor. Ayrıca Amerika'dan alınanlarda tüm şehirler yok. DMI (Devlet Meteoroloji işleri) sitesinde ise 81 vilayetin tamamı var.

Programı kurmak çok ama çok kolay.
İzlenmesi gereken yol şu:
Önce nerdeyse tüm gemini2 image'lerde bulunan "Webcam Viewer" plugin'ini kurun.
Sonra bu plugin'in "webcam.xml" dosyası yerine benim verdiğim dosyalardan istediğinizi koyun. Hepsi bu kadar.
Tabii benim verdiğim dosyalardan beğendiğinizin adını "webcam.xml" yaptıktan sonra atacaksınız.
Örneğin enigma2'de webcam xml dosyası usr\lib\enigma2\python\Plugins\Extensions\WebcamViewer klasöründe. Diğer image'lerde nerde olduğunu da bu image'i kullanan arkadaşlar yazarsa yeni kuracak olanların işleri kolaylaşır.

Gelelim xml dosyalarının işlevlerine:
webcam-alfabetik.xml dosyasında şehirlerin tümü tek bir sayfada ve alfabetik sırada yer alır.
webcam-plaka.xml dosyasında yine şehirlerin tümü tek bir sayfada ama plaka sırasına göre yer alır.
webcam-bolge.xml dosyasında önce 7 coğrafi bölgeden biri seçilir, sonra o bölgede bulunan şehirlerden istenen seçilir.
webcam.xml dosyasında ise tek bir şehir yer alır. Dosya içinde kendi şehrinizi yazarsanız, seçme sorunu kalmaz. Tabii şehir ismi ile birlikte sehir= ifadesinden sonraki plaka numarasını da değiştirmelisiniz. Plaka numarası 1-9 arası için 01-09 şeklinde iki basamak yazılmalıdır.
Ayrıca xml dosyalarından istediğinizi istediğiniz şekilde düzenleyerek değişik listeler de elde edebilirsiniz.

Güle güle kullanın.
Şenol EKER

Only the registered members can see the link

kellebekir
25-08-2010, 09:12
paylaşım için teşekkürler