PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABD'nin Türkiye'den izin talebi!

kellebekir
03-09-2010, 12:17
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, bugün Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirecek.

ABD Büyükelçiliği, ziyaret tanışma amaçlı, belli bir gündem maddesi yok dese de Mullen’in, ülkesinin Irak’ta bulundurduğu ağır teçhizatları Türkiye üzerinden geçirme talebinde bulunacağı iddiası ortaya atıldı.

Buna göre Washington yönetimi, Türkiye’den ABD’nin kara ve hava kuvvetlerine ait tank, uzun menzilli toplar, mobil radarlar, hava savunma sistemleri gibi ağır teçhizatlarının Türkiye’den transit geçiş izni talep edecek.
SİLÂHSIZ 'TEKNİK' MALZEMELERİ GEÇİRECEK
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklmada, ABD askerlerinin Irak'ı terk ederken, silâhsız malzemeleri Türkiye üzerinden geçirme talebine olumlu bakıldığı iafe edildi.

ERDOĞAN: BİLMİYORUM
Bu iddialar karşısında diplomatik kaynaklar Ankara’nın konuya ilişkin politikasını, “ABD’nin Türkiye üzerinden asker ve askeri malzemelerin çıkarması mümkün değil” sözleriyle net biçimde ortaya koyuyor. Diplomatik kaynaklar, ABD’nin yapı malzemeleriyle ilgili talebinin karşılıklı olarak görüşüldüğünü de aktardı.

Başbakan Erdoğan ise, Mullen’in ziyaretine ilişkin soruları yanıtlarken, “ABD Genelkurmay Başkanı geliyor. Niye geldiğini ben de bilmiyorum. Benimle de konuşmak istedi” dedi. Ziyarette “İsrail yoksa biz de Anadolu Kartalı tatbikatında yokuz” mesajı veren Amerika’ya “Tatbikata katılmanızı bekliyoruz” ricasında bulunacağı da belirtildi.