PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows 7 ve Vista da Disk bölme sorunu yaşayanlar

gacvokem
20-09-2010, 09:30
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Disk bölmekte sorun yaşayan arkadaşlar

Windows Vista zamanından beri disk bölerken sorun yaşayan arkadaşlar oluyor.Yaşanan sorun şu şekilde; "Yeni bir basit birim oluştur" dediğinizde "Seçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür diskleri dinamik disklere dönüştürürseniz yüklü işletim sisteminin disklerdeki hiçbir işletim sisteminden başlatamayacaksınız devam etmek istediğinizden eminmisiniz ?" diye soruluyor. "Evet" dediğinizde ise "Dinamik diskler bu işletim sistemi tarafından desteklenmiyor.Dinamik diskler kümelerde desteklenmiyor." şeklinde bir uyarı alıyorsunuz ve disk oluşturma işlemi gerçekleşmiyor.Altta bununla ilgili sorun yaşayan bir arkadaşın Disk Yönetimi'nin ekran alıntıları var.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Resimleri incelediğinizde sizinde görebileceğiniz gibi bu hatanın karşılaşıldığı diskler 4 bölüntüye ayrılmış.

1- SYSTEM
2- RECOVERY (D )
3- HP_TOOLS
4- (C ) (İşletim sisteminin yüklü olduğu bölüm.)

Burada hata alınmasının sebebi MBR(Master Boot Records) kaydına sahip bir disk en fazla 4'e bölünebilir.Yani burada HP fabrika çıkışı Sistem kurtarma bölüntüsü ve Sürücüler (Örnekte HP_TOOLS) için 2 ayrı bölüntü oluşturduğu için diskin bölünebilme sınırı kullanılmış.Bu durumda yapılabilcek olan şey bu RECOVERY (D ) ve HP_TOOLS bölüntülerini yedeklemek ve ardından bu bölüntüleri biçimlendirmek.Daha sonra bunları (C ) 'ye ekleyebilir ardından dilediğiniz gibi diski bölebilirsiniz.

şaşkın_75
20-09-2010, 11:17
usta sp3 bendec-d-e disklerim varhardisk 160 lik 2 ye bölmek istiyorum yani e sürücüsünü kaldıracağim ben e sürücüsünü sildim fakat bir türlü c ye ekleyemedim şu anda disleri c:39 gb d:59 gm e:52 ayrılmış yardımlarını bekliyorum

chris
23-06-2011, 13:21
süpersinn çok sağoll :D

devrim871
10-02-2012, 19:32
bu programı indirip yükledim laptop bi daha açılmadı önceden sorunsuz çalışıyordu. kurduktan sonra yeniden başlat komutunu uyguladım başka da bişey yapmadım.açılışta siyah ekran geliyor ve 123 diye 3 komut vermiş işe yaramadı 3ünüde denedim formatda atamıyorum çünkü hem c de önemli dosyalar var hemde recovery çalıştırmak için f11 e bastığımda aynı ekran geliyor.bilgisayarda önemli bilgiler var lütfen yardım edin.