PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17/06 Türkiye'de Neler oluyor

muzo
17-06-2006, 08:45
KAPKAÇÇILARIN PEŞİNE DÜŞEN POLİSLERE MEYDAN DAYAĞI

Ara sokağa giren kapkaççıları yakalamak isteyen polis memurları, mahalle sakinlerinin saldırısına uğradı.
17 Haziran 2006 Cumartesi 00:05

İzmir'in Yenişehir semtinde bir kişinin cep telefonunu kapkaç yöntemiyle alarak kaçan 3 kişinin peşine düşen 3 polis memuru, zanlıların yaşadığı mahallede yakınlarının saldırısına uğrayarak tartaklandı.

Alınan bilgiye göre, Gaziler Caddesi 1217 sokakta yürüyen emekli bankacı Hamza Durmuş'u (66) iterek düşüren 3 kişi, kemerindeki cep telefonunu alarak kaçmaya başladı.

Olay yeri yakınında devriye gezen Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde görevli polis memurları Necip Karataş, Rahmi Kahveci ve Muhammet Bozkurt, kaçan kapkaççıları yakalamak için peşinden koştu.

Ara sokağa giren kapkaççıları yakalamak isteyen polis memurları, mahalle sakinlerinin saldırısına uğradı.

Kapkaççıların mahalledeki yakınları tarafından tartaklanan polis memurlarının, telsizle yardım istemesi üzerine, olay yerine takviye ekipler geldi.

Polis ekipleri, meslektaşlarını mahalle sakinlerinin elinden kurtararak, kapkaççıları yakaladı.

Gözaltına alınan S.E. (18), ağabeyi E.E. (23) ve A.S'nin (29) ”kapkaç, polise mukavemet ve saldırı” suçlarından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi

muzo
17-06-2006, 08:46
VALİ ADINA İŞADAMI DOLANDIRANLAR ÇARŞAFA DOLANDI!..

Telefonla aradığı işadamına kendisini vali olarak tanıtıp, hastaya yardım adı altında, açtırdığı hesaba para aktarılmasını sağladığı iddia edilen bir kişi tutuklandı.
17 Haziran 2006 Cumartesi 00:06

Telefonla aradığı işadamına kendisini vali olarak tanıtıp, hastaya yardım adı altında, açtırdığı hesaba para aktarılmasını sağladığı iddia edilen bir kişi tutuklandı.

Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, telefonla aradığı işadamına kendisini vali olarak tanıtıp, bir hastanın yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek, açtırdığı hesaba para aktarılmasını sağladığı öne sürülen Tuncay A'yı (32) Pendik'te gözaltına aldı.
Tuncay A'nın, kendisine hesabı eniştesi Uysal D'nin açtırdığını iddia etmesi üzerine bu kişi de gözaltına alındı.
Tuzla Emniyet Müdürlüğündeki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen bu kişilerden Tuncay A. tutuklanırken, Uysal D. serbest bırakıldı.
Tuncay A'nın dolandırıcılık olaylarına ilişkin 84 sabıkası bulunduğu bildirildi.
Tuncay A'nın, İstanbul'da tanınmış Kastamonulu bir işadamını sözde sekreterine telefonla arattıktan sonra kendisini Kastamonu Valisi olarak tanıtıp, “Kastamonulu lösemili bir hastamız var. Ankara Numune Hastanesinde yatıyor. Tedavisi için 148 milyar lira gerekiyor. 120 milyarını topladık, biraz eksiğimiz kaldı. Yardımlarınızı bekliyoruz” dediği belirtildi.
İşadamının, aldığı hesap numarasına 500 milyon lira yatırdıktan sonra Kastamonu Valisi'ne telefon ederek, “Sayın Valim, dün fazla nakitimiz yoktu. 500 milyon lira gönderebildik. Nakitimiz geldi, bir miktar daha çıkarıyoruz” demesi, Vali'nin de böyle bir durumdan haberi olmadığını söylemesi üzerine durumun ortaya çıktığı kaydedildi.

TUZLA KAYMAKAMININ DA ADI KULLANILMIŞ

Aynı günlerde, Tuzla'daki iki tersane sahibini arayıp, kendisini Tuzla Kaymakamı olarak tanıtan bir kişinin, benzer bahanelerle, açtırdığı hesaba 7.5 milyar lira yatırılmasını sağladığı belirtildi.
Tuzla Kaymakamı Fahri Keser, AA muhabirine, bu dolandırıcılık olayını şöyle anlattı:
“Bazı kişiler, makam sahibi kişilerin adını kullanarak, bizzat kendisi olduğunu iddia ederek, sekreter marifetiyle bağlantı kuruyor. Benimki de aynen öyle oldu. Kaymakamlıktan arandığı söylenerek tersane sahibine telefon ediliyor. 'Bir öğretmenimizin yurtdışındaki tedavisi için gerekli paranın tedarikinde güçlük çekiyoruz. Belli bir seviyeye geldik, ama 11 milyara daha ihtiyaç var. Bunu da sizden talep ediyoruz' diye para istiyorlar.
Bir işadamımız, Ankara Sincan'da açılan hesaba 7.5 milyar lira yatırıyor. Diğer bir işadamımız da 1 milyar lira yatırmayı düşünüyor. Yatırmadan beni arayınca olay ortaya çıktı. 7.5 milyar lira için ise son anda haberimiz oldu ve Sincan'daki ilgili finans kurumunu arayarak durumu izah edip parayı bloke ettirdik.”
Kaymakam Keser, bu olayın da aynı kişi tarafından gerçekleştirilip, gerçekleştirilmediğinin araştırıldığını bildirdi.

muzo
17-06-2006, 08:47
İNTİHAR EDEN ADAMI KARISI İPTEN ALDI

Keçiören'de kendini iple asarak intihar etmek isteyen bir adam, eşi tarafından kurtarıldı.
17 Haziran 2006 Cumartesi 00:06

Keçiören'de kendini iple asarak intihar etmek isteyen bir adam, eşi tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Adalaryolu Sokak'ta oturan N.A. (52), henüz belirlenemeyen bir nedenle evinin odasında kendini iple astı.

Şüphe üzerine odaya giren eşi K.A, N.A'yı asılı bulunduğu ipten kurtardı.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan N.A, yoğun bakıma alındı.

N.A'nın hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

muzo
17-06-2006, 08:48
BANKALAR KREDİ KARTI YASASI'NDA BİR AÇIK BULUP FAİZ ARTTIRDI

Bankalar buradan hareketle, yasa koyucunun 'alt sınırı belirlediği, ancak üst sınırı belirlemediği' sonucuna varıyor.
17 Haziran 2006 Cumartesi 00:15

Bazı bankaların, yasada 'kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay yüzde 10 olarak uygulanır' denmesine karşılık, kredi kartlarındaki asgari yüzde 10'luk ödeme oranını 'kademeli' olarak artırmaya başlamasının nedenleri netleşmeye başladı.
Edinilen bilgiye göre, bu yönde hareket eden bankalar, 3. Geçici Madde ile 24. maddenin 3. fıkrasını birlikte değerlendirip, sözleşmede belirtilen asgari tutarın, yasanın yürürlük tarihinden itibaren 'altı ay yüzde 10 uygulanması' yerine, 'ödenecek asgari tutar, borcun yüzde 10'undan aşağı olamaz' şeklinde yorumluyor.
Bankalar buradan hareketle, yasa koyucunun 'alt sınırı belirlediği, ancak üst sınırı belirlemediği' sonucuna varıyor.
Bir başka deyişle kademeli artışa geçen bankalar, altı aylık sürede 'asgari tutar, dönem borcunun yüzde 10'undan fazla olur ama az olamaz' görüşünden hareket ediyor.

'ANİ GEÇİŞ, ÖDEME DENGELERİNİ BOZABİLİR"
Kademeli artışta, başka gerekçelerde söz konusu. Bazı bankalar, asgari tutarın yasa gereği 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren 'yüzde 20'den az olamayacağının' kart sahiplerine bir seferde duyurulması halinde, bunun, onların ödeme dengelerini bozabileceğini düşünerek kademeli olarak asgari tutarı artırdıklarını söylüyor.
Bankaların, işlemin kademeli yapılması ile müşterilerinin aylık ödeme planlarını bu doğrultuda oluşturabileceklerini düşündüğü de belirtiliyor.

TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
Bu arada Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Ömer Keser ise yaptığı yazılı açıklamada, yasal düzenlemenin açık ve net olduğunu vurguladı.
Buna karşılık bazı bankaların kanunlarda açık ve net olarak belirtilen hükümleri işine geldiği gibi yorumlayarak tüketiciyi mağdur ettiğini savunan Keser, bu konuda kamuoyunu sürekli uyardıkları kaydetti.

muzo
17-06-2006, 08:49
DÖVÜLEN MİNİK ÇOCUĞUN BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ

Edinilen bilgiye göre, yemek yemediği için üvey babası tarafından dövüldüğü iddiasıyla Alanya Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılan 2 yaşındaki Sıla'nın yoğun bakım servisinde beyin ölümü gerçekleşti.
17 Haziran 2006 Cumartesi 00:32

RIZA YANIK
ANTALYA - Alanya'da üvey babası tarafından dövülerek komaya sokulduğu iddia edilen 2 yaşındaki çocuğun beyin ölümü gerçekleşti.

Edinilen bilgiye göre, yemek yemediği için üvey babası tarafından dövüldüğü iddiasıyla Alanya Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılan 2 yaşındaki Sıla'nın yoğun bakım servisinde beyin ölümü gerçekleşti.

Sıla, solunum cihazına bağlı olarak yaşatılıyor. Minik kızının beyin ölümünün gerçekleştiğinden haberi olmayan ve beraber yaşadığı Ercan Bağiçi'nin ağabeyi Ahmet Bağiçi ile birlikte oturan anne Fatma Oktay, dün söylediklerinin tam tersi açıklamalarda bulundu. İfade verirken kendinde olmadığını iddia eden Oktay, "Polise, Ercan, bebeğimi boynundan tutup, kanepeden yere çarptı demişim. Beynim, hafızam yerinde olmadığı için böyle demişim. Eşim sadece boğazından tutup kanepeye oturttu" dedi. Kızının epilepsi hastanesi olduğunu, daha önceki eşinden kendisi ve çocuklarını dövdüğü için ayrıldığını söyleyen Fatma Oktay, olayı şöyle anlattı:

"11-12 yaşlarındaki komşunun çocuğu, kucağımda oynatacağım diye çocuğumu dut ağacının yanında yere düşürmüş. Kızımı o çocuğun annesi getirdi. O anda burnunda hafif kan gördüm. Akşam oldu, yemek yediriyordum. Beraber yaşadığım Ercan, 'ben yedireyim' dedi. Ben de 'çocuk yemek istemiyor' deyince yemek yemedi diye tokatladı. Ben de çocuğu elinden aldım. Çenesini tutup zorla yemek verdi, daha sonra da imanından tutup yemek gitsin diye boynunu ovuşturdu. Sonra çocuğa su içirdi. Çocuk biraz kendinden geçince boğazından tutup, kanepeye oturttu. Ama yere çarpmadı. Çocuk havale geçirince eşime bir araç bulmasını istedim. Çocuğumu battaniyeye sardım, komşunun motosikletiyle hastaneye acile getirdik."

Üvey kızını yemek yemediği için döverek komaya soktuğu iddiasıyla tutuklanan Ercan Bağiçi'nin ağabeyi Ahmet Bağiçi ise, "Kardeşim bunu yaptıysa 20 yıl değil 30 yıl yatsın cezaevinde. Ancak bunu yapacak biri değil" diye konuştu.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran ise, minik Sıla'nın hastaneye koma halinde geldiğini söyleyerek, "2 gün süren yoğun bakım ünitesindeki tedavilere cevap vermedi minik bebeğimiz. Beyin ölümü gerçekleşti. Şu anda makinaya bağlı olarak sadece soluk alıp veriyor" dedi.

muzo
17-06-2006, 08:50
BİNGÖL'DE TERÖRİSTLER KARAKOLA SALDIRDI!..

Bingöl'de bir grup PKK'lı teröristin bir karakola taciz ateşi açması sonucu 2 asker yaralandı.
17 Haziran 2006 Cumartesi 01:56

MURAT ÇAKA
BİNGÖL (İHA) - Edinilen bilgiye göre Bingöl'ün Yayladere İlçesi Dalbasan Jandarma Karakoluna saat 21.00 sıralarında bir grup terörist tarafından taciz ateşi açıldı. Ateş sonucu 2 asker yaralandı.

Askerlerin helikopterle Elazığ Askeri Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi. Olaydan sonra bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı

muzo
17-06-2006, 14:28
İNTERNET KAFELERE ÜYELİK SİSTEMİ GELİYOR

AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, internet yoluyla işlenen suçların takibini sağlamak için yasa teklifi hazırladı.
17 Haziran 2006 Cumartesi 09:19

AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, internet yoluyla işlenen suçların takibini sağlamak için yasa teklifi hazırladı. Teklife göre, bilişim yoluyla iftirada bulunanlara hapis cezası geliyor. Suç örgütlerinin haberleşmesini önlemek için üye olmayanlar internet kafeleri kullanamayacak.

İnternet kafeler, kullanıcılarını, nüfus cüzdanları esas alınmak üzere üye yapacaklar. İnternet kafeler, üyelik bilgileri ve işlem kayıtlarının bulunmamasından sorumlu olacaklar. Böylece internet kafeler aracılığıyla gerçekleşen "çocuk *****su" veya "terörist faaliyetler" önlenmiş olacak. Bilişim servisi veren şirketler, haberleşme kayıtlarını bir yıl geriye doğru arşivlemek zorunda olacaklar.

Bankalar da bilişim sistemlerinin güvenliğini sağlayacak tedbirleri almakla yükümlü olacaklar. Güvenlik tedbirlerinin yetersizliği halinde oluşacak hırsızlıklarda, sorumluluk bankalara ait olacak.

muzo
17-06-2006, 14:29
AŞIRI HIZ KATLİAMI

TOKAT’ın Reşadiye ilçesinde aşırı hız biri çocuk 9 cana mal oldu.
17 Haziran 2006 Cumartesi 09:26

TOKAT’ın Reşadiye ilçesinde aşırı hız biri çocuk 9 cana mal oldu.

Reşadiye ile Sivas’ın Koyulhisar ilçesi Umurca Köyü yakınlarında, dün saat 17.30 sıralarında Aydın Sezen’in kullandığı 05 DC 196 plakalı ve Aykut Sevim yönetimindeki 06 AJ 6806 plakalı 2 otomobil çarpıştı. Kaza aşırı hız yapan otomobillerden birinin diğer şeride geçmesi sonucu meydana geldi.

İki otomobildeki Aydın Sezen (35), eşi Münevver (36), kızları Zeynep (13), Zehra (5) ve Akif Sezen, diğer otomobildeki Molla Sevim (47), Ali İlcan (16), Rabia Er ve Ayşe Arpakuş (55) hayatını kaybetti. Yaralanan sürücü Aykut Sevim, Tokat Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Aykut Sevim’in Bayburt Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitimini tamamladığı ve dün düzenlenen mezuniyet törenine katılan ailesiyle birlikte yola çıktığı bildirildi.

muzo
17-06-2006, 14:30
ALANYA'DA BİR ALMAN, TURŞUCU DÜKKANI AÇTI...

Bir süre önce Alanya'ya taşınan 65 yaşındaki Rose adlı Alman, turşucu dükkanı açtı. Rose'nin turşucu dükkanında muzdan portakala, bıldırcın yumurtasından brokoliye kadar 55 çeşit turşu bulunuyor.
17 Haziran 2006 Cumartesi 14:26

RIZA YANIK
ANTALYA - Bir süre önce Alanya'ya taşınan 65 yaşındaki Rose adlı Alman, turşucu dükkanı açtı. Rose'nin turşucu dükkanında muzdan portakala, bıldırcın yumurtasından brokoliye kadar 55 çeşit turşu bulunuyor.

Alman Rose Mari Letsch Alanya'da turşucu dükkanı açtı. Kızı Jasmin'in sık sık Alanya'ya tatile geldiğini ve tatil dönüşünde kendisine her seferinde turşu getirdiğini söyleyen Letsch, "Kızım ilk kez bana Türk turşusu getirdiğinde çok hoşuma gitti. Çünkü Almanya'da turşular tatlı olur. Daha sonra bende kızımla Alanya'ya tatile gitmeye başladım ve turşunun nasıl yapılacağını kızımın Türk arkadaşlarına sordum. Turşu üzerine kitaplar okudum ve internetten araştırma yaptım. Belli bir süre sonra kendi turşumu kendim yapmaya başladım" dedi.

Almanya'da birçok Türk komşusuna turşu verdiğini söyleyen Rosi, "Daha sonra Alanya'ya yerleştiğimde ilk önceleri emlakçılık yapmayı istedim ama her tarafta emlakçı dükkanıydı. Daha sonra Alanya'da hiç olmayan ve benim çok iyi bildiğim turşucu dükkanı açtım" diye konuştu. İşlerinin çok iyi olduğunu ve başta Türk olmak üzere Alman ve Hollandalı müşterilerinin turşularını çok sevdiğini bildiren Letsch, Alanya'da artık birçok yabancının değişik işler yaptığı için turşu yapıp satmasının pek yadırganmadığını kaydetti. Muz ve portakalın da turşusunu yaptığını ve çok beğenildiğini ifade eden Letsch, "Şu anda işyerimde 55 çeşit turşu bulunmakta. Amacım bu sayıyı 200'e çıkartmak. Değişik turşu arayışları içindeyim ve bu konuda kendimi geliştiriyorum. Karadenizliler hamsi turşusu yaptı. Bende burada Ahtapot turşusu yapacağım" şeklinde konuştu.