PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Show Tv'ye Bozuk Türkçe Uyarısı

NeRoMaN
03-11-2010, 20:58
RTÜK, "Türk Malı" adlı dizideki Abiye ve Erman Kuzu karakterlerinin kullandığı bozuk Türkçe nedeniyle, Show TV'ye ikinci kez uyarı cezası verdi.

RTÜK üyesi Zahid Akman ise, uyarının yetersiz kalacağını ve program durdurma cezası verilmesini istedi. Ancak Akman'ın önerisi reddedildi.

Zahid Akman karara karşı muhalefet şerhi de yazdı ve ''Yayın kuruluşları, izleme oranlarını dolayısı ile gelirlerini artırmak için uyarı cezası gibi müeyyidelerin etkisizliğinden aldıkları cesaretle, bile bile kural ihlalleri yapmaktadır'' dedi.

RTÜK'ÜN BEĞENMEDİKLERİ RTÜK

Türk Malı dizisinde kullanılan bazı sözcükleri, yayın ilkelerine aykırı buluyor. Bu sözcükler şöyle: "Ruhsal Burhan (ruhsal buhran), Tebrik koyuyorum (tebrik ediyorum), Tijen (hijyen) Yürüşen merdiven (yürüyen merdiven), Şah mart oldu (şah mat oldu), Uzun lafın sopası (uzun lafın kısası), Ağaç yaşken emilir (ağaç yaşken eğilir), Ödüm cörtledi (ödüm koptu), Ayağını organına göre uzat (ayağını yorganına göre uzat), Komşu komşunun gülüne muhtaçtır (komşu komşunun külüne muhtaçtır), Temizlik İran'dan gelir (temizlik imandan gelir), İstemek başarmanın karısıdır (istemek başarmanın yarısıdır), Kitap en iyi tosttur (kitap en iyi dosttur), Aykut testi (IQ testi)

digital_52
03-11-2010, 21:05
bazende cok işin tuzunu kacırıyorlar

NeRoMaN
03-11-2010, 21:10
bazende cok işin tuzunu kacırıyorlar

Gerçektente abartmışlar.Komedi olsun diye değiştirmeyi abarttılar.Alakasız cümlelere çevirdiler.Ne diyor anlamak mümkün değil.

mekan16
04-11-2010, 00:20
bu diziye en başından beri gıcık oluyorum izlenme oranlarıda baya bir düşüş varmış zaten saçma sapan bir dizi

beydemir
04-11-2010, 04:41
buna benzer RTÜK el atması gereken okadar konu varki bu solda 0 kalır ensest türk dizileri oynatılıyor kimi baldızıyla kimi yengesiyle kimi kimi kayın biraderinin eşiyle vs.vs. saymakla bitmez.asıl bunlar önemli örf,adet,anene gelenek töre diye birşey kalmıyor Türk milletinde