PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhteşem Yuzyıl Dizisi Yayından Kaldırılmalımı?

Admin
08-01-2011, 19:01
Bu haftanın gundem medya konusu bu dizi idi cogu kesim tarihimizi ve dizide oynayan ve o dönemi temsil eden padişahın davranışlarının uygunsuz oldugu yönünde idi bizde bu durumu siz soralım hemde tartışalım istedik

Anket dizinin durumuna göre süre konmayacaktır.

hasansirdas
08-01-2011, 19:18
Bu anketi yapmak çok güzel.
Ben bunun bir belgesel olduğunu bilseydim kaldırılmasını isterdim.
Ama bu sadece bir dizi ve günümüz dizilerine uyarlanmış bir şekilde yayında eğer ki bu dizi yayından kalkacaksa hemen tüm diziler de yayından kaldırılmalıdır...

wtwt99
08-01-2011, 19:23
bence kesinlikle yayından kalkmalı bu sıradan bir dizi degil bir tarihi anlatıyor ama hatalarla dolu

Hikmet™
08-01-2011, 19:33
Kesinlikle kaldırılmalı.

yurekatesi
08-01-2011, 19:39
slm arkadaslar ntv spor sifresi bilen var mi

FYAVUZ1
08-01-2011, 19:40
Eğer bu dizi Kanuni Sultan Süleymanı anlatıyorsa; Tarihsel gerçeklere dayanmalı. Ben dizi olarak çektim. Seneryoyu böyle yazdım olmaz. Dizinin yayından kalkmasından yanayım.

FYAVUZ1
08-01-2011, 19:43
slm arkadaslar ntv spor sifresi bilen var mi

Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı. Burası anket sayfası. Ancak ankete cevap verebilirsin. Konuyu ilgili bölümde araştırırsan yanıtını bulabilirsin.:46:

yalcinticaret
08-01-2011, 19:53
niçin kaldırılmalı harem olayı için demi
yaptığı işler çok büyük ama

bence ilerleyen bölimleride görmek lazım ben aynı fikirdeyim bu düşünce ile

PADİŞAHLAR BİRDEN FAZLA EŞE SAHİPLERDİ
Harem ve içki düşkünü gibi gösterildiği yönündeki bazı çevrelerin eleştirileriyle ilgili olarak Kunter, "Çok fazla katılmıyorum. Padişahlar zaten birden fazla eşe sahiplerdi. O yüzden çok fazla bir şey söylemiyorum" diye cevap verdi
Kaynak : Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatan Muhteşem Yüzyıl dizisini Osmanlı torunu Roksan değerlendirdi (Only the registered members can see the link)

Kanûnî Sultan
Süleyman
(I. Süleyman) eşleri :

Hürrem Haseki Sultan
Mahidevran Sultan
Gülfem Hâtûn
Fûl-Dâne Hâtûn

birtek kanuni sultan değil çok eşli birçok hükümdar da bu böyle (Only the registered members can see the link)

sahin47
08-01-2011, 19:56
bence ilk defa güzel bir dizi yapılmış hatalar olabilir ama güzel olan sahnelerde bardı bence ilerleyen bolumlerde halkın yorumlarını göz önüne alarak daha gercekçi olabilir. durmak yok yola devam

yalcinticaret
08-01-2011, 20:07
III.Ahmet 19 tane eşi olmuş yaw

Erkek çocuklan : Birinci Abdülhamid, Ücüncü Mustafa, Süleyman, Bayezid, Mehmed, Íbrahim, Numan, Selim, Ali, Ìsa, Murad, Seyfeddin, Abdülmecid, Abdülmelik.

Kiz çocuklan : Emine, Rabia, Habibe, Zeyneb, Zübeyde, Esma, Hatice, Rukiye, Saliha, Atike, Reyhan, Esime, Ferdane, Nazife, Naile, Ayse, Fatma, Emetullah, Ümmüselma, Emine, Rukiye, Zeyneb, Sabiha.

alperen
08-01-2011, 20:33
niçin kaldırılmalı harem olayı için demi
yaptığı işler çok büyük ama

bence ilerleyen bölimleride görmek lazım ben aynı fikirdeyim bu düşünce ile

PADİŞAHLAR BİRDEN FAZLA EŞE SAHİPLERDİ
Harem ve içki düşkünü gibi gösterildiği yönündeki bazı çevrelerin eleştirileriyle ilgili olarak Kunter, "Çok fazla katılmıyorum. Padişahlar zaten birden fazla eşe sahiplerdi. O yüzden çok fazla bir şey söylemiyorum" diye cevap verdi
Kaynak : Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatan Muhteşem Yüzyıl dizisini Osmanlı torunu Roksan değerlendirdi (Only the registered members can see the link)

Kanûnî Sultan
Süleyman
(I. Süleyman) eşleri :

Hürrem Haseki Sultan
Mahidevran Sultan
Gülfem Hâtûn
Fûl-Dâne Hâtûn

birtek kanuni sultan değil çok eşli birçok hükümdar da bu böyle (Only the registered members can see the link)

yani şimdi kanuniyi sadece yatak odsıylamı tanıyalım bu adam dünyayı titretmiş kunter kim oluyor bende osmanlı torunuyum bu adamların amacı reyting uğruna osmanlıyı küçük düşürmek halit ergenç denen adam evli iken rol arkadaşı ile birlikte olmadımı sonuçta sultan süleymanda insan tabiki cinsel yaşamı olacak bu adamı sadece bu şekilde tanıtmaya çalışmak çok yanlış

umut55
08-01-2011, 20:39
bence devam etsin umuyorum ileriki bölümlerde tepkiler övgüye dönüşecek

yalcinticaret
08-01-2011, 20:40
yani şimdi kanuniyi sadece yatak odsıylamı tanıyalım bu adam dünyayı titretmiş kunter kim oluyor bende osmanlı torunuyum bu adamların amacı reyting uğruna osmanlıyı küçük düşürmek halit ergenç denen adam evli iken rol arkadaşı ile birlikte olmadımı sonuçta sultan süleymanda insan tabiki cinsel yaşamı olacak bu adamı sadece bu şekilde tanıtmaya çalışmak çok yanlış

yaptığı işler zaten çok büyük o tartışılmaz ama ilk bölüm diğer bölümleri de görelim konusuruz zaten

gerekli tepki hep beraber veriyoruz bu dizi olaylarında benzine zam gelir kaç kişi eylem yapar ses çıkartır bu konuda başka bi durum dizi olunca ortalık yıkılıor

ayrıca diziyi de izlemedim bunuda belirteyim ama tartışma ortamına katılmak istedim az bi araştırdım harem olayı doğru çok eşiliği doğru yaptıkları büyük iş hemfikirimiz bu dizeye gelene kadar ne diziler oynadıda ses çıktı veya çıkmadı

aydoğan
08-01-2011, 20:47
konu bu muhteşem yüzyıl dizisinin yayından kaldırımı için evet dedim.diziyi fazla seyretmedim,lakin çevredeki anlatımlar bizim bu düşüncemizi,kaldırlsın oyu vermemizi, yön verdi. teşekkürler hayırlısı olsun derim.

alperen
08-01-2011, 21:00
yaptığı işler zaten çok büyük o tartışılmaz ama ilk bölüm diğer bölümleri de görelim konusuruz zaten

gerekli tepki hep beraber veriyoruz bu dizi olaylarında benzine zam gelir kaç kişi eylem yapar ses çıkartır bu konuda başka bi durum dizi olunca ortalık yıkılıor

ayrıca diziyi de izlemedim bunuda belirteyim ama tartışma ortamına katılmak istedim az bi araştırdım harem olayı doğru çok eşiliği doğru yaptıkları büyük iş hemfikirimiz bu dizeye gelene kadar ne diziler oynadıda ses çıktı veya çıkmadı

gerçekleri yansıtacaksa bende devam etsin derim ama bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek oynayan oyunculara ve sahnelere bakılırsa erotizmi katıp sadece reyting için çekilmiş gibi geliyor zaten biz millet olarak bir iki ****** sahne gördünmü sonuna kadar izliyoruz izleyene lafım yok ben bundan sonra ne showtv kesinlikle seyretmeyeceğim turkcell hattımıda vodafona taşıdım

digital_52
08-01-2011, 21:21
kaldırsınlar aile içinde izlenecek flm deyil bana göre

can123
08-01-2011, 21:29
yatak sahneleri ucuz olur adamlar fransız kralının kanuniye yazdığı mektupu yayınlarlar mı ? göreceksiniz hayır onlar hep masum zavallı biz hep barbar uckur düşkünü adamlar bahsederlermi?adamın genç yaşta kazandığı zaferleri hayır göreceksiniz ne güçleri yeter ne paraları bölmel için harcadıkları paraları gercekler için harcasalar ya ama saroz babaları ve tesevdeki abileri izin vermez bizi yedirilmeye çalışılan onların görmek istedikleri 550sene bile kolay kuyruk acıları büyük

kınık
08-01-2011, 21:50
dizini osmanlı imaparatorluğu ile uzakten yakından alaksı yoktur gecmişimize bir hakarettirbizim kendimize yaptığımız kötülüğü düşman bile yapmaz

pencere77
08-01-2011, 22:00
izlemedim ama arihçilerin yorumu çoğu yerde hatalar olduğu söylenmekte.

adnanarkan
08-01-2011, 22:32
kesinlikle seyredilmeli seyretmek istemeyen başka kanalı seyredebilir.

FYAVUZ1
08-01-2011, 22:43
Dizinin tarihle bağlantısız olduğuna ilişkin yapılan hatalardan bazıları:

1.Olaylar 1520′de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı’na haremin gelmesi 1540′ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt’taki Eski Saray’daydı.
2. Yavuz Sultan Selim’in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı’da ilk harp gemisi 1644′te inşa edilmiştir.
3. 16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.
4. Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen ’saray terbiyesi ve nezaketi’yle alâkası yok.
5. Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.
6. Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.
7. Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.
8. Kostümler Osmanlı’dan çok İngiliz dizisi Tudors’tan alıntı gibi…
9. Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

Bu nedenle diziye hayır diyorum.

furbur
08-01-2011, 22:46
Dizinin Muteşem Süleyman ile uzaktan yakından alakası yoktur Gecmişimize bir hakarettir bizim kendimize yaptığımız kötülüğü düşman bile yapmaz.
Yayından kaldırılmalı RTÜK'e de şikayetçi oldum.

redyellow
08-01-2011, 22:57
Kesinlikle kaldırılmalıdır. Tamamen gereksiz, lüzumsuz bir dizi.

kesmin
08-01-2011, 23:28
Bu anketi yapmak çok güzel.
Ben bunun bir belgesel olduğunu bilseydim kaldırılmasını isterdim.
Ama bu sadece bir dizi ve günümüz dizilerine uyarlanmış bir şekilde yayında eğer ki bu dizi yayından kalkacaksa hemen tüm diziler de yayından kaldırılmalıdır...

sana katılıyorum arkadaş! biz kendi içimizde böyle konulara ahkam kesiyoruz hayalleri gerçek sanıyoruz . gerçek olarak neyi izliyoruz.hayel kurmamızıda yasakladılar.bize neyi izlettirirlerse ona ona evet diyoruz .iki eleştirmen 'e rüşvet vermedilerse bu dizi oynamaz diyemiyorum ,büyle eleştiriler reyting yapması içinde olabilir sonunu bakacağız.ama bana sorarsanız bütün dizileri akşam 19 - 23 saatleri arasında yayınlatmam halkın biraz uyanık kalmasını dilerdim.afyona hayır.

firelove
08-01-2011, 23:28
işin ucuz ve kolay tarafına kaçmak bu.bir saray içinde hatunlar cariyeler.zevk sefa eğlence.padişah önünde dansözlük yapan kadınlar.osmanlının saray hayatı cariyeler,padişahların eşleri sarayda yapıp edilenler okullarda öğrendiğimiz tarihten biraz farklı olabilir.saraydaki hayat öyle sandığımız gibi çokta masum değildir belki ama tarih böyle ele alınmaz ki.1520 den 1566 yılına kadarki kanuni dönemi anlatılacaksa kanuninin seferleri anlatılacak mı.hiç zannetmiyorum.buna gücün yetiyor mu yoook.işin kolayı ne..sarayda cariyeler ne yapıyor.aha bunları yapıyor al sana tarih anlatan bir dizi.yahu bu kadar ucuzluk olmaz be.belgradın fethini,mohaç meydan savaşını,viyana kuşatmasını,almanya seferini ve en son zigetvar kuşatmasını anlat bakalım.bunları yapabiliyor musun.yapamıyorsun.gücün ve çapın yetmiyor tabii.tarih bilmeyen insanlar bu diziyi izleyince vaybe bizim kanuniye bak derler.neymişte haberimiz yokmuş.sarayıda anlat,seferlerini de anlat.bakalım diğer bölümlerde ne idiğü belirsiz hangi sahneler olacak.ucuz işler bunlar.osmanlı eğrisiyle doğrusuyla,sevabıyla günahıyla bizim geçmişimiz,bizim medeniyetimiz.eğer dünya coğrafyasının büyük bölümünde bir kaç yüzyıl adalet hoşgörü ve barış olmuşsa gerçekleşmişse bunu kesinlikle müslüman türk milleti gerçekleştrimiştir.36 etnik unsuru 500 yıl kendi egemenliği altında yaşatabilmişse,bunu başarabilmişse bu osmanlının adalet anlayışından hoşgörüsündendir.başka bir şeyden değil.yoksa bu kadar etnik grubu koskoca bir coğrafayada barış içerisinde tutabilmek mümkün değildir.eğer osmanlı başka türlü olsaydı mesela durup durup tam da yıkılacağı zamanda gücünün iyice zayıfladığı 1915 yılında ermenilere husumet(husumet beslediği yok zaten) beslemez gücünün zirvesindeyken onları yeryüzünden siler bir tane ermeni bırakmaz amerikanın kızılderililere yaptığını yapardı.isteseydi diğer etnik unsurlara da soykırım uygular soylarını kuruturdu.zamanın tek egemen gücüne kim karşı gelebilirdi ki.isteseydi bugünün abd si ingilteresi fransası italyası gibi gittiği her coğrafyada yeraltı ve yer üstü kaynaklarını sömürür afrikayı taaa o zamanlar kuru bir çul üstünde bırakabilirdi,dillerini değiştirebilirdi..kim ne diyebilirdi...bugünün abd sine kim ne diyebiliyor.istediği gibi sömürüyor dünyayı..müslüman türk milletinin savaşları da yaptığı fetihler de ecnebilerin savaşlarına ve onların niyetlerine hiiiç benzemez.velhasıl bir işi yaparken ne niyetle yaptığınız çok önemli.bu dizi böyle tarihi bilgisizlikten mi yoksa tarihe karşı bir art niyet taşıyarak mı yapıldı.burası da çok önemli.bizim batıdan öğreneceğimiz hiç bir medeniyet olmadığı gibi böyle saçma sapan dizilerden de tarih öğrenmeye tarihin anlatılmasına ihtiyacımız yok.kanuni böyle mi anlatılır.ayıptır be...

tokersari
08-01-2011, 23:48
Yerli dizileri hiç seyretmediğim için bir yorum yapamayacağım

alperen
09-01-2011, 00:25
Dizinin tarihle bağlantısız olduğuna ilişkin yapılan hatalardan bazıları:

1.Olaylar 1520′de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı’na haremin gelmesi 1540′ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt’taki Eski Saray’daydı.
2. Yavuz Sultan Selim’in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı’da ilk harp gemisi 1644′te inşa edilmiştir.
3. 16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.
4. Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen ’saray terbiyesi ve nezaketi’yle alâkası yok.
5. Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.
6. Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.
7. Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.
8. Kostümler Osmanlı’dan çok İngiliz dizisi Tudors’tan alıntı gibi…
9. Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

Bu nedenle diziye hayır diyorum.

çok güzel özetlemişsin sonuna kadar katılıyorum:45:

rselturk
09-01-2011, 00:29
Bu diziye emek verenleri kutluyorum!
Ben bu diziyi izlemedim,dizi izlemek gibi bir alışkanlığımda yok! Ama dün "Kurtlar vadisi",ardından "Ayşegül'ün Suçu ne?" ve şimdi de "Muhteşem Yüzyıl" gibi dizilere ne kadar da yasakçı bir yaklaşımla değerlendirme yapıyoruz!..

"Fikri hür,vicdanı hür nesiller böyle mi olmalı?":nono:

caydinel
09-01-2011, 00:31
kaldırılmasın ama osmanlı hep aşk meşk yapmamış ki sürekli kadınlar gösteriliyor.ileryen haftalar gösterecek.o zaman daha fikrimiz değişebilir.

kanberoğlu
09-01-2011, 01:37
Bende bu dizinin kaldırılması yönünde oy kullandım. Nedenleriden biri albette çok eşli yada yatak sahnesiyle alakalı değil.sadece özümüzn anlatım tarzını beğenmedim o nedenle kaldırılması yönünde oy kullandım. Herkes hür iradesiyle oyunu kullanabilir. Nedenleri kendimize göre dir. O yüzden kimseyi şöyle yada böyle eleştirmek doğru olmaz kanısındayım. saygılar.

cngzhn
09-01-2011, 01:43
Nedir bu osmanlı korumacılığı? Süleyman da bir insan ve diger padişahlar gibi harem hayatı var. Doğrulardan niye rahatsız oluyorsunuz. KURULMUŞ RAYINA OTURMUŞ BİR DEVLETİN padişahı. Çok iyi devleti idare etmiş. DOĞRU. Bu dizi, Padişah Süleyman'ın fetihleri dizisi değil, İNSAN SÜLEYMAN'ın Hürrem Sultan'la birlikte o devirde yaşadığı olaylarla
ilgili. Sizin için içki ve kadın niye bu kadar ön plânda? (Meşhur bir reklâm sözü var dı: Hiç aklınızdan çıkmıyor ki). Aklı omuzlarının üstünde olanlar için bu konular talidir.

Madem ki İçki ve sigara sizler için bu kadar önemliydi de, Kurulmuş devleti değil , Yeniden bu devleti kuran ve yaşarken dünyadaki devletlerin 20. Yüzyılın dahisi, en büyük askeri ve devlet adamı seçtiği Atatürk'ü kötülemek için- özel hazırlanan- en ücra köylerdeki minicik çocuklara dahi- beyin yıkamak için- O'nun çok içki ve sigara içtiği propağandasını yapan filminin gösterilmesinde bu yaygarayı yapmadınız? Yüzünüz de kızarmaz sizlerin.

atakurtul
09-01-2011, 03:03
Devam etsin (normel şeyler hemde o zamanlar)

alperen
09-01-2011, 04:17
Nedir bu osmanlı korumacılığı? Süleyman da bir insan ve diger padişahlar gibi harem hayatı var. Doğrulardan niye rahatsız oluyorsunuz. KURULMUŞ RAYINA OTURMUŞ BİR DEVLETİN padişahı. Çok iyi devleti idare etmiş. DOĞRU. Bu dizi, Padişah Süleyman'ın fetihleri dizisi değil, İNSAN SÜLEYMAN'ın Hürrem Sultan'la birlikte o devirde yaşadığı olaylarla
ilgili. Sizin için içki ve kadın niye bu kadar ön plânda? (Meşhur bir reklâm sözü var dı: Hiç aklınızdan çıkmıyor ki). Aklı omuzlarının üstünde olanlar için bu konular talidir.

Madem ki İçki ve sigara sizler için bu kadar önemliydi de, Kurulmuş devleti değil , Yeniden bu devleti kuran ve yaşarken dünyadaki devletlerin 20. Yüzyılın dahisi, en büyük askeri ve devlet adamı seçtiği Atatürk'ü kötülemek için- özel hazırlanan- en ücra köylerdeki minicik çocuklara dahi- beyin yıkamak için- O'nun çok içki ve sigara içtiği propağandasını yapan filminin gösterilmesinde bu yaygarayı yapmadınız? Yüzünüz de kızarmaz sizlerin.
sen ne saçmalıyorsun ben ne ATATÜRK hakkında nede herhangi bir TÜRK büyüğü hakkında bu tür filmler yapılmasın diyorum sen osmanlıyı savunmayabilirsin ama ben osmanlıdan geldiğim için hem ATATÜRK'ü hemde osmanlı padişahlarını savunurum ilerde ATATÜRK hakkındada bu tür diziler çekilirse itiraz etmiyelim mi sonuçta ATATÜRK te bir insandı.ismi önemli değil bu vatan hizmet etmiş TÜRK büyüklerine saygı göstermek her TÜRK'ün görevi

erdal05
09-01-2011, 04:26
cumhuriyet sonrasının hayata ,olaylara klasik bakış açısı ...
ne yani sıradan bi cumhuriyet senaristinin/yönetmeninin osmanlı ile ilgili olumlu düşünceler mi beslemesini düşünüyorduk...
öyle ya cumhuriyet kuruldu ...kötü padişah/lar kovuldu ......
ve o padişahlar zaten onların gözünde ...hiç iyi görünmedi...
işte bu yüzden kendi geçmişine, tarihine,halkına ,bilgi ve birikimine yabancı bir yeni köşe başı tutucuları yetişti...

bu geçmişi her şeyiyle kötüleyen köşe tutucular...yeri geldi kitap yazdı...
yeri geldi film çekti...
çünkü zengindiler....
çünkü derin devletin tüm imkanları bunlar için seferber edilmişti....

peki geçmişimiz pürü pak mı....
padişahlık...harem ...oğlancılık....kardeş katliamları/fetvası...bizim/osmanlının bir gerçeği değil mi...
öyle tabiki...ama bu konular bahs-i diğer mevzu olsa da....
bu konuları...bu yeni yetme zihniyetlerle konuşamayız...
geçmişi her yönüyle kötüleyip...cinselliği ön plana çıkaran bir bakış açısı...şaşı bakan bir bakış açısıdır...

olaylara...tarihine... kel aynak bakanlar...
kendi toplumunda da...kel aynak kalırlar.....

peki dert nedir...oturup ağlayıp...şikayet etmekmi...
bunlar yapılabilir belki ama...
asıl yapılması gereken....
ömer akkad gibi....hayata,olaylara evrensel bakan...senaristler....yönetmenler çıkarmak ve onları desteklemektir....!!!

gacvokem
09-01-2011, 11:31
cumhuriyet sonrasının hayata ,olaylara klasik bakış açısı ...
ne yani sıradan bi cumhuriyet senaristinin/yönetmeninin osmanlı ile ilgili olumlu düşünceler mi beslemesini düşünüyorduk...
öyle ya cumhuriyet kuruldu ...kötü padişah/lar kovuldu ......
ve o padişahlar zaten onların gözünde ...hiç iyi görünmedi...
işte bu yüzden kendi geçmişine, tarihine,halkına ,bilgi ve birikimine yabancı bir yeni köşe başı tutucuları yetişti...

bu geçmişi her şeyiyle kötüleyen köşe tutucular...yeri geldi kitap yazdı...
yeri geldi film çekti...
çünkü zengindiler....
çünkü derin devletin tüm imkanları bunlar için seferber edilmişti....

peki geçmişimiz pürü pak mı....
padişahlık...harem ...oğlancılık....kardeş katliamları/fetvası...bizim/osmanlının bir gerçeği değil mi...
öyle tabiki...ama bu konular bahs-i diğer mevzu olsa da....
bu konuları...bu yeni yetme zihniyetlerle konuşamayız...
geçmişi her yönüyle kötüleyip...cinselliği ön plana çıkaran bir bakış açısı...şaşı bakan bir bakış açısıdır...

olaylara...tarihine... kel aynak bakanlar...
kendi toplumunda da...kel aynak kalırlar.....

peki dert nedir...oturup ağlayıp...şikayet etmekmi...
bunlar yapılabilir belki ama...
asıl yapılması gereken....
ömer akkad gibi....hayata,olaylara evrensel bakan...senaristler....yönetmenler çıkarmak ve onları desteklemektir....!!!

erdalo5 bazen doğru şeyler söylüyon , hepsine katılmamakla birlikte yazdıklarının yarısını desdekliyorum:=), kendigörüşüm dizi kesinlikle yayınlanmalı..izleyen izler izlemeyen izlemez

pirler
09-01-2011, 12:46
isteyen seyreder istemeyen seyretmez anlatılanların birçogu gerçek

hozkaya
09-01-2011, 12:49
Dünyanın hiçbir yerinde geçmişini bizim kadar kötüleyen millet görmedim.Kaldıki Osmanlı bu dizideki gibi olsaydı 600 sene değil 6 sene bile dayanmazdı.

lewntk
09-01-2011, 13:06
bişe sorcam dizi bi belgesel mi netekim hiç history seyretmediniz mi o bile yanlı veya bazen abartıyor

HaSSaN1988
09-01-2011, 13:55
konu kanuni sultan süleyman ise söyledikleri tek bir lafa attıkları adıma dikkat edecekler ama bunların kanuniyi anlatmaya falan niyetleri yok bunlar osmanlı padişahlarını zevk sefa düşkünü olarak göstermeye çalışıyorlar bunu yapanlarda belli zaten yahudi bozmaları öncelikle bakın hangi kanalda ona göre şimdi kaldırılmasın diyen arkadaşlara soruyorum çocuklarınız tarihini yaptığı zaferlerlemi öğrenmesini istersiniz yoksa bu dizide anlatıldığı gibi harem hayatınımı (hoş harem hayatıda doğru degil) bugün kanuni yarın fatih sultan mehmet şimdi siz düşünün

bence hemen kaldırılmalı böyle birşey ne dizi nede belgesel olur

kesmin
09-01-2011, 15:25
adam elimde içki kadehimi var diyor? şerbet olamazmı? hem içki çokmu kötö? insan içki içemezmi ? bunlar yapılmamışmı? bunların başı sejdedn kalkmıyormuydu ? bunların haremi yokmuydu ? düne kadar osmanlı padişahlarının kadınlara kızlara düşknlüğü anlatılmıyormuydu ? baltacı mehmet paşa öğönç duyduğumuz osmanlı paşası değilmiydi ? bu diziyi hazırlıyanları destekliyorum.

zeusxs
09-01-2011, 18:18
ben seyretmedim ama bukadar eleştiriye merak ettim fırsat bulursam seyredecem.

firuz
09-01-2011, 19:12
Bende diziyi seyrettim çok güzel ve tarihe uygun yapılmış 2 gün önce Ntv de tartışma vardı oradada tarihe uygun olup her hangi bir sapıtma yok.Bazı insanlar tarihle yüz yüze gelmekten korkuyor,bu yüzden bu diziye karşı.Orda yanliş bir şey yok tarihi inceleseler ne işler var ne işler.

cilginizmirli
09-01-2011, 19:17
Bu ülkede Aşk-ı Memnu gibi saçmasapan bir dizi yayınlanmış.Ona laf yok da bu diziye mi laf var.Devam etmeli bence.

kesmin
09-01-2011, 22:11
evet devam etmeli

ahmetim
09-01-2011, 23:23
Evet bende acizane kaldırılmasından yanayım.Bizim tarihimiz böyle değil.Zaten tarihimizi doğru bir şekilde öğretmiyorlar.Birde bu şekildeki rezilliğe katlanmamızı bekliyorlar.Selam ve dua ile

veyselbakan
10-01-2011, 10:02
Bu ülkede Aşk-ı Memnu gibi saçmasapan bir dizi yayınlanmış.Ona laf yok da bu diziye mi laf var.Devam etmeli bence.
aşkı memnu da senin tarihinin bir padişahını rezil edip küçük düşürmüyorlardıki diye düşünmekteyim!

osmann
10-01-2011, 10:37
bence yayından kaldırılmalı...aslından yayından kaldırılmayıp reyting i düşük olduğundan dolayı yayından kaldırılmak zorunda kalması çok daha iyi olur...ee buda bizim milletimize bağlı...
Önüne ne verilirse seyreden bir millet olduktan sonra "1 gece liğine 100,000 desen bile" tepki almazsın.. yani çuvaldızı daha çok kendimize batırmak lazım.
bu tür dizileri yapanların senaryoyu hazırlarken bilerek yaptığını zannediyorum...çünkü bir kısım tepki göstersinki diğer kısımda merak uyandırarak seyretsin, reyting alsın düşüncesi var...aynı aşkı memnu gibi. o kadar tepki almasına rağmen reytingi yüksekti.
öte yandan son zamanlar hasta adamın iyileştiğine yönelik söylemler çoğaldı. ee o hasta adamın iyi olduğu dönemleri kötü göstermek lazımki insanlar hasta adama, hasta olmasın...onu pis necis, karı düşkünü, içki müptelası, zevki için her şeyi yapan dinsiz (yada dini farklı şekillerde ifa eden) biri olarak tanıtmalılar...bunuda yapıyorlar... güzel yapıyorlar...erdalın söylediği gibi kalifiye adamlara ihtiyacımız var.film sektöründe mustafa akkad gibi
selametle...

seyfi505050
10-01-2011, 14:36
Diziyi izlemedim ama ilerleyen bölümlerde eleştirilen konular düzeltilirse izleneceğini sanıyorum

osmann
10-01-2011, 14:54
şimdi aklıma geldi eklemek istiyorum... şu cüneyt arkın onca film çekti. battalgazi, malkoçoğlu vs. arkadaş birisinde milletini kötülemedi ama şimdikilerin tamamı aynı yahu.
hemde cüneyt arkının çektiği filmler şimdiki gibi yüksek bütçeli falanda değildi. yıllardan beri bir çok sahnesi saçma olmasına rağmen seyredilir durur. bir adam gibi film çekseler, o film namık kemalin eserleri gibi yüzyıllarca seyredilecek. yönetmenide oyuncularıda hayırla anılacak. aynı çağrı filmi gibi...hem bu tür filmler 70 milyonluk türkiyede seyredilmiyor. koskoca islam cografyasında seyrediliyor. yani parada kazandıracak bir film olur. ama niyetlerimi kötüdür nedir anlamadımki? (bence kötüde aleni söylemiyeyim dedim) :)
selametle...

cafi
10-01-2011, 19:18
bence kaldılmasın senarit tarih i çok iyi araştırıp diziyi tüm gerçeği ile çekilmeli

cngzhn
10-01-2011, 21:33
Bir film senaryosu yazılırken yüzlerce kitap ve belgesel incelenir. Sadece senarist değil oyuncular da canlandıracakları kimselerin konuşmaları, mimikleri, tikleri, asabi veya normal zamanlardaki davranışlarını anlatan belgesel niteliğindeki -bulabildikler kadarı- kitap okurlar. Hayatları senarist ve oyuncular tarafından incelenir. Sizlerin hayal ettiğiniz değil olanlar anlatılır. İnsanlar işleri dışındaki zamanda konumu ne olursa olsun özel hayatlarını yaşarlar. Harem diye birşey yokmuy du? Yüzlerce kadın/kızın oraya kapatılması kimin zevki için di. Bir köşe yazarının dediği gibi '' orası nakış işlemek için mi vardı veya padişah orada ip mi atlıyordu? '' Bu dizide Sultan Süleyman'la ilgili her konuya vurgu yapılacak. Bekleyin biraz.Tarihi okumadan başkalarının önünüze koyduğunu yiyerek gülünç duruma düşmeyin.

Aklınızı omuzlarınızın üzerine alın da, ne büyük emek ve fedakârlıklarla çevirilen bu diziyi
oyun ve oyunculuk kalitesinden zevk alarak seyredin. Çekimlerde Birkaç dakikalık bölümlerin bile bazen kaç saatte çekildiğini tahmin dahi edemezsiniz .Beğenmiyorsanız beğendiğiniz kanala geçersiniz. Sizin aileniz için özel çevirilmiyor.

Tüm emeği geçenlerin eline sağlık.

uydu3405
10-01-2011, 22:49
daha kısa bir süre önce bilmem hatırlarmısınız GÜLBEN ERGEN star tv de aynı dönemi anlatan HÜRREM SULTAN dizisinde oynamıştı ve bu dizi gerçekte yaşanmış dönemi canlandırıyor ve entrikaları anlatıyordu ama bu dizi başka, zamanında aşk şevk yaşanmış olabilir ama bu insanlara üstüne basa basa gösterilmez ki sanki siz tarihinizden utanın diye ayıptır bu hayal ürünü bir dizi değil ki bazı kurgular senaryo gereği yapılabilir ama sultan ın karı kız düşkünü olduğu böyle anlatılmamalı hatta üstten geçilmeliydi bu bölümler işin entrikası anlatılsa

tıpkı HÜRREM SULTAN daki gibi GÜLBEN ERGEN i tekrar oynadığı diziden dolayı tebrik ediyorum

can123
11-01-2011, 10:52
anlamak zor biz değerlerimiz aşağılanıp yerin dibine sokulmasından zevk alan bunu benimseyen kabullenen bir millet olmuşuk gibi kanuni uçkurundan başka birşey düşünmeyen atatürk alkolik zavallı ama elin gavurun öylemi dürst delikanlı dünyaya hertürlü yapan güzelliği yapan adamlar bu sessiz çok güzel bilinçli şekilde işleniyor

veyselbakan
11-01-2011, 12:54
anlamak zor biz değerlerimiz aşağılanıp yerin dibine sokulmasından zevk alan bunu benimseyen kabullenen bir millet olmuşuk gibi kanuni uçkurundan başka birşey düşünmeyen atatürk alkolik zavallı ama elin gavurun öylemi dürst delikanlı dünyaya hertürlü yapan güzelliği yapan adamlar bu sessiz çok güzel bilinçli şekilde işleniyor
dediklerine tamamen katılıyorum gençlerimize atalarını tarihe isimlerini yazdırmış değerleri uçkur meraklısı diye sadece raiting amacıyla karalayan zihniyeti ise kınıyorum! ondan sonra gençlerimiz için batıya özeniyorlar amerika sevdalısı oldular diye zerzenişte bulunuyoruz bizler gençlerimize tarihimizi bu şanlı türk ordusunu ve yedi düvele nam salmış şanlı padişahlarımızı ne kadar anlatıyoruz ne bilgiler veriyoruzki o gençleri eleştiriyoruz!

kirmastılı
11-01-2011, 21:14
yüzde yüz kaldırılmalı

nizamettin
11-01-2011, 21:46
hiç kimse bizim tarihimizle saçma sapan konularla gündeme gelemez bizim tarihimiz mücadele ve kanlarla şehitlerle yazılmiştır herkes haddini bilmeli bence kesinlikle yayından kalkmalı.saygılar...

gungor1976
12-01-2011, 01:40
Ey senaristler!!! Rayting uğruna ceddinizi karalamayın,saçma sapan konularla süslemeyin.GERÇEKLERİ senaryo yapınki EVLATLARIMIZ ve BİZLER tarihimizi yaşayıp öğrenelim.:nono:

beydemir
12-01-2011, 03:12
bencede kesinlikle kaldırılmalı ama bundan daha kötü toplum ahlakını bozan diziler var ya onlara ne demeli

COOSKUN
12-01-2011, 15:24
yıllardır bize gizli bir güç Osmanlı Devletini yani bizim atalarımızı karalayıp durdu. Ben kendimi bildim bileli bu güç Oamanlı yı karalayıp durdu. söyleyin bana gerçek osmanlı hakkında kim ne biliyor. bana kaç kişi padişahları sayabilir? yani bize atalarımızı kötüleyip durdular. bu diziyi izleyenler bu tamamen kurgu olan senaryoyu görünce Osmanlı nın gerçekten öyle olduğunu sanacaklar... eee! nede olsa bilmeyen bir kişi herşeye inanır.simdi bu diziyi yapanlar ''bilerek yada bilmeyerek'' bu güce hizmet etmeye kalkışıyorlar. inşallah hemen yayından kaldırılır da genç beyner bu propagandadan etkilenmez...

kılavuzlu
13-01-2011, 16:44
değerli dostlar tarihten bihaber yöneticiler ve Osmanlıyı kötü göstermek isteyenler bizim ecdadımızı bilmeyenler sırf reyting uğruna bizim o şanlı geçmişimizle alay edemezler o sultanların kemikleri sızlar be. lütfen biraz saygılı olalım birazda tarihi bilgileri olsa daha iyi olurdu. herkese saygılar sunarım.

hasansirdas
13-01-2011, 18:41
arkadaş bu dizi neden kaldırılsın senaristler ben bunu belgesel olarak çekiyorum demiyor ki bu tamamen kurgulanmış yani bir hayal ürünü bu dizi kalkacaksa hemen tüm diziler kalksın hangi diziyi açsam kimin eli kimin cebinde belli değil o yüzden kalkmamalı kalkacak tek program evlendirme programları...

siestagunay
13-01-2011, 19:18
yani geçmişimizi anlatan bu diziyi kaldirmamaliyiz. fakat biraz daha düzenleme ile daha güzel olacaginin kanaatindeyim..

alusta
13-01-2011, 21:11
Biraz dikkatli düşünelim. Devleti kutsallaştırarak bu güne kadar hep sürüne sürüne geldik. Bir bakın devlet gücü hep başka unsurların elinde olmuş. Gücü ele geçiren saltanat sürmüş, zengin olmuş. Milletin kanını emmiş.Halen emmekte... Millet evlatlatları da; türkü, kürdü, lazı.. uşaklık , askerlik etmeye devam ediyor. Yüzlerce kadının bulunduğu haremlerde ne yapılıyor sanıyordunuz ki? Yeniden osmanlıya özenenlerin başlattığı bir kampanya bu. Tarihe hakaretmiş. Kimin tarihi Allah aşkına. Sultanların, devşirmelerin, içoğlanlarının, cariyelerin, ermeninin, rumun, sırpın, hırvatın sarayının tarihidir herhalde. Fakat asla Müslüman Türk Milletinin tarihi değil. Öyle ise bırakın kirli yüzleri görünsün.
Son cümle Türk olan Osmanlıyı Tarık Buğranın Osmancık'ında gördük. Ondan sonrası yalan.

Dipnot. Seyretmedim, seyretmeyi de düşünmüyorum. Fakat sessiz kalamadım.

gungor1976
14-01-2011, 00:24
arkadaş bu dizi neden kaldırılsın senaristler ben bunu belgesel olarak çekiyorum demiyor ki bu tamamen kurgulanmış yani bir hayal ürünü bu dizi kalkacaksa hemen tüm diziler kalksın hangi diziyi açsam kimin eli kimin cebinde belli değil o yüzden kalkmamalı kalkacak tek program evlendirme programları...

yani geçmişimizi anlatan bu diziyi kaldirmamaliyiz. fakat biraz daha düzenleme ile daha güzel olacaginin kanaatindeyim..Arkadaşlar Osmanlı'nın Tarihini öğrenmeye sözüm ona Kanuni Sultan Süleyman Hanın haremiyle,sevişme sahneleriylemi başlamalıyız.Edep yahu...Bir Viyana kuşatmasını,bir Fatih Sultan Mehmetin İstanbulu nasıl aldığı,Osmanlının adaleti ve uygarlığını, aldığı yerlerdeki hakkaniyetli davranışları nerede.çekecekseniz bunları çekin.

alperen
14-01-2011, 03:04
aslında dizi harem sahnelerinden çok kanuni sultan süleymandan sonra olmanlı imparatorluğu neden duraklama dönemine ve ardından çöküşe geçti kanuninin hürrem sultan ile evlenmesi osmanlının temeline dinamit etkisimi yaptı.dizi bu konulara değinse daha az tepki çeker

osmann
14-01-2011, 11:01
Arkadaşlar Osmanlı'nın Tarihini öğrenmeye sözüm ona Kanuni Sultan Süleyman Hanın haremiyle,sevişme sahneleriylemi başlamalıyız.Edep yahu...Bir Viyana kuşatmasını,bir Fatih Sultan Mehmetin İstanbulu nasıl aldığı,Osmanlının adaleti ve uygarlığını, aldığı yerlerdeki hakkaniyetli davranışları nerede.çekecekseniz bunları çekin.

olmaazzz...oraları çekerlerse amaçlarına ters düşer...baltalamak için belden aşağı vurmaları gerek...

hilalyıldız
14-01-2011, 14:02
S.A.Ne demiş şair:nono:;Kanayan yara gördüm mü yanar ta ciğerim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem,
Gelenin zevki için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdı mi hatta boğarım..
- Boğamazsın ki!
- Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum.

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
Adam aldırmada geç git, diyemem, aldırırım
Çiğnerim, çiğnenirim, hakki tutar kaldırırım.

AEO.:praying::praying::praying:

hilalyıldız
14-01-2011, 15:00
S.A.
Only the registered members can see the link

AEO.:praying:

samiabi
14-01-2011, 17:20
acaba fatihin hayatını anlatan bi dizi yapsalar aha yine böyle yaparlar allahtan dizi seyretme alışkanlığım yok o yüzden kafa yormuyorum aslında bu konu hakkında yazacaklarım çoktur boşver diyorum bu dünyada herkesin bir rolü var o roller ahirette karşımıza çıkacak

zekı62
14-01-2011, 17:30
Tartışmada son nokta

Osmanlı dudaktan öpüşmezdi!

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, son günlerin tartışma konusu ' Muhteşem Yüzyıl' ile ilginç bir iddiada bulundu.

Konuk olduğu ' 2. Sayfa' da dizide Padişah'ın dudaktan öpüşmesinin gerçeklere aykırı olduğunu belirten Bahadıroğlu; "Biz dudaktan öpüşmeyi sonradan öğrendik. Bunu Avrupalılar'dan gördük. Osmanlı'da dudaktan dudağa öpüşme yoktu. Yanaktan buse alınırdı. Çünkü o dönemde hastalıklar çok yaygındı ve bu hastalıkların ağızdan ağıza yayılacağına inanılırdı. Bunun zevkini 19. y.y.'dan itibaren öğrendik." dedi.

hilalyıldız
15-01-2011, 17:59
aslında dizi harem sahnelerinden çok kanuni sultan süleymandan sonra olmanlı imparatorluğu neden duraklama dönemine ve ardından çöküşe geçti kanuninin hürrem sultan ile evlenmesi osmanlının temeline dinamit etkisimi yaptı.dizi bu konulara değinse daha az tepki çeker

S.A.Ve TEK BAYRAK.Fikirlerine katılıyorum.Selametle.AEO.:praying:

ahmetyx
15-01-2011, 22:51
Abdest almadan toprağa basmayan, hayatı savaş meydanlarında geçmiş Kanuni Sultan Süleyman'ın bu şekilde canlandırılmasını şiddetle kınıyorum.İçki, alem, kadın, göğüs dekoltesi gibi her türlü uygunsuzluk mevcut dizide. Nerde okuyup duyduk bu tür şeyleri? çok yazık söyleyecek birşey bulamıyorum...:mad2:

hilalyıldız
16-01-2011, 01:11
:praying:S.A.'Muhteşem Yüzyıl' dizisiyle yeniden alevlenen 'Osmanlı'da Harem' tartışmalarına, bu başlıkla bir kitabı bulunan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de katkı yaptı. Akgündüz, "Harem konusunda asıl üzüldüğümüz nokta, ülkemizde yetişen Cumhuriyet dönemi yazarlarının da, belgelere dayalı ilmî araştırma yapmak yerine, yabancı yazarları aratmayacak şekilde ve onların yazdıklarını yahut çizdiklerini aynen taklit ederek yazılar kaleme almalarıdır. Bunların hemen hemen tamamı, doğru olmayan bilgilerdir." dedi. Hürem Sultan'ın bugünkü ilahiyatçılara taş çıkaracak bilgiye sahip olduğunu kaydeden Akgündüz, "cariyelerle halvet" konusuna da açıklık getirdi.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Cihan Haber Ajansı'na verdiği mülakatta 'Muhteşem yüzyıl' dizisiyle yeniden gündeme gelen tartışmaları değerlendirdi. Osmanlı'da saray hayatının Batıdakilerle karıştırıldığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri kullandı: "Maalesef Türkiye'de televizyon dizileri, sanatçılar, romancılar ya da basın mensupları Osmanlı'yı değerlendirirken Batıdaki tarzlara bakarak değerlendirme yapıyorlar. Harem ile ilgili Batı'da ya da Türkiye'de yapılan müstehcen yayınların hiçbiri doğru ya da orijinal değil. Bunlar Batılı ressamların vs. hayal ürünleridir."

Osmanlı sarayında hareme padişahın ailesi ve hizmetçiler dışında kimsenin girmediğini vurgulayan Akgündüz, "Tanzimat dönemine yani 1839 yılına kadar hiçbir Batılı ve gayrimüslim buraya girmemiştir... Tamamen kendi krallarının veya kendi toplumlarındaki gayrimeşru işleri nakleden insanlara nasıl inanabilirsiniz. Bunlara göre Haremi nasıl değerlendirebilirsiniz?" diye sordu.

KANUNİ'NİN ÖMRÜNÜN YARISI SEFERDE GEÇTİ

Osmanlı Devleti'nde 46 sene padişahlık yapan Kanuni Sultan Süleyman'ın 20'ye yakın büyük sefere çıktığını hatırlatan Ahmet Akgündüz, şunları söyledi: "Ömrünün üçte biri zaten İstanbul dışında, seferlerde geçti. Geriye kalan kısımda ise büyük tarihçiler ve şeyhülislamlar ile sohbetler ettiğini, onlar ile müzakerelerde bulunduğunu, tarih kitapları bize anlatıyor. Padişah da bir insandır. Akşam da hanımı ile beraber olması gayet normaldir. Kaldı ki nikâhlı hanımları arasında adalete riayet etmesi de dini bir görevdir. Ancak Osmanlı padişahlarının eşlerine çok az zaman ayırdığını çok rahatlıkla söyleyebilirim."

Kanuni'nin edebiyatçı yönüne dikkat çeken Akgündüz, "Ömrünün yarısı cephede geçen bu padişah Muhibbi adıyla önemli bir divan kaleme alacak kadar alim." dedi. Kanuni'nin vefat ettikten sonra kabrine Ebu's-Suud Efendi'den aldığı fetvaların konulması talimatını verdiğini hatırlatan Akgündüz, "Şayet Cenab-ı Allah hesap sorar ise 'Ben fetvasını aldım Yarabbi' diyeceğini söylüyor. Böyle bir insanın gayri İslami bir hayat yaşaması mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

BU TÜR DİZİLER KAFA KARIŞTIRMA OPERASYONU

Son dönemde Türk gençliğinin, tarihini doğru olarak öğrenmeye yöneldiğini vurgulayan Prof. Akgündüz, dizideki sanatçıları suçlamadığını; fakat bu tür projelere yatırım yapan insanlarda iyi niyet aramadığını söyledi. Ahmet Akgündüz, "Bu gibi diziler, son zamanlarda Türk gençliğinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı başlatılan bir kafa karıştırma projesidir."

Birden fazla hanımla aynı anda münasebetin İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür alemler düzenlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Akgündüz, "Bu İslam'a da hakarettir. Osmanlı'ya da hakarettir. Zihinleri de bozmak için müthiş bir kasıt vardır. Bu kastı filmi çevirenlerde aramıyorum. Çünkü onların bir kısmının hayatı böyle. Bu diziyi yönetenlerde ve yayınlayanlarda çok ciddi manada bir kasıt hissediyorum." ifadelerini kullandı.

HAREM, PADİŞAHIN DİLEDİĞİ KADINLA YATMASI İÇİN DÜZENLENMİŞ BİR KURUM DEĞİL

Batılı yazarların nasıl meseleyi çarpıttıklarını , 1960'lı yıllarda Harem'in restorasyonunda görev alan tarihçi Robert Anhegger'ın eşi Mualla Anhegger'ın anlattığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri aktardı: "Haremin Avrupalıların yüzyıllarca yazıp çizdiği ile hiçbir alakası olmadığını fark ettim. Harem padişahın dilediği kadınla yatması için düzenlenmiş bir kurum değil. Mimarisi bile buna göre düzenlenmemiş. Padişahın cariyeleri görebilmesi ve aralarından birini seçebilmesi mümkün değil. Kapılar, daireler, geçişler buna göre planlanmamış. Cariyeler 25 kişilik koğuşlarda yatıyor, üst katta yatan kalfaların sıkı denetimi söz konusu. Padişahın annesi kendi bölümünde, padişahın kadınları kendi bölümlerinde, padişah ise kendi dairesinde. "

Ahmet Akgündüz, Batı'da yaygın olarak rastlanan ve özellikle padişahın süt banyosu yaptığını, çırılçıplak cariyelerin ortasında poz verdiğini gösteren resimlerin de tamamen hayal ürünü olduğunun altını çizdi.

EN FAZLA 4 CARİYE İLE NİKÂH KIYILABİLİR

Prof. Ahmet Akgündüz, padişahların 'çok eşliliği' ve cariyelerle halveti konusuna ise şöyle açıklık getirdi: "Bir padişah, veya siz, isteseniz İslam'a göre, İslam hukukuna göre bir cariye ile de nikah kıyabilirsiniz. Nikah kıydığınız an, o cariye sizin hanımız olur. Nikah kıydığınız cariyelerin sayısı dördü geçemez. Bu önemli bir hukuki statü. Şayet bir çocuğu olur ise o cariyeyi hür hale getirmek mecburiyetindesiniz."

Akgündüz, harem mektebine alınan cariyelerin zekâlarına, ahlaklarına ve güzelliklerine göre, evvela haremin hizmetçi statüsündeki grubu olan cariye, kalfa ve ustalar makamlarına ve sonra da Padişahlar tarafından seçilmeleri halinde Padişah ile karı koca hayatı yaşayan gözde, ikbal, kadın efendi ve neticede valide sultan payelerine kadar yükselme imkânlarına kavuşabildiğini anlattı. Akgündüz, sarayda sayıları bazı dönemler 500'e kadar ulaşan cariyelerin çok büyük bir kısmının hizmetçi grubundan olduğunu dile getirdi.

HÜRREM SULTAN, BUGÜNKÜ İLAHİYATÇILARA TAŞ ÇIKARACAK BİLGİYE SAHİPTİ

Prof. Akgündüz, Hürrem Sultan konusunda bazı yanlış anlaşılmaları giderecek şu değerlendirmeyi yaptı: "İster Ukraynalı olsun, ister bir kısım tarihçilerin iddia ettiği gibi İtalyan olsun. Aslı ne olur ise olsun. Osmanlı Devleti'nin haremine alınan ve İslami bir manevi terbiyeden geçen çok kıymetli bir hanımefendi. Ben bu hanımefendinin birkaç tane "aşk mektubu" diye tabir edilen mektuplarını da yayımladım. Bir mektubunda şunu diyor: "Efendi, Hoca Sadettin Efendi'nin eserini okuyorum. Bu gece birinci cildi bitirmek istiyorum. Bu gün teravih namazına gelemeyeceğim." Ben şunu açıkça ifade edeyim ki bu eserin bir iki sayfasını bir iki saat içinde çözebilecek çok az ilahiyat profesörü var. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Yani Hürrem Sultan da böylesine bir kültürlü hanımefendidir. Ancak onun da bir insan olduğunu ve hırslı bir kadın olması hasebiyle Sadrazam Rüstem Paşa ile birlikte oğlu Selim'in padişah olması için bazı siyasi oyunlara girdiğini de görmezlikten gelemeyiz." AEO.
:praying::praying::praying:

alperen
16-01-2011, 04:18
:praying:S.A.'Muhteşem Yüzyıl' dizisiyle yeniden alevlenen 'Osmanlı'da Harem' tartışmalarına, bu başlıkla bir kitabı bulunan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de katkı yaptı. Akgündüz, "Harem konusunda asıl üzüldüğümüz nokta, ülkemizde yetişen Cumhuriyet dönemi yazarlarının da, belgelere dayalı ilmî araştırma yapmak yerine, yabancı yazarları aratmayacak şekilde ve onların yazdıklarını yahut çizdiklerini aynen taklit ederek yazılar kaleme almalarıdır. Bunların hemen hemen tamamı, doğru olmayan bilgilerdir." dedi. Hürem Sultan'ın bugünkü ilahiyatçılara taş çıkaracak bilgiye sahip olduğunu kaydeden Akgündüz, "cariyelerle halvet" konusuna da açıklık getirdi.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Cihan Haber Ajansı'na verdiği mülakatta 'Muhteşem yüzyıl' dizisiyle yeniden gündeme gelen tartışmaları değerlendirdi. Osmanlı'da saray hayatının Batıdakilerle karıştırıldığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri kullandı: "Maalesef Türkiye'de televizyon dizileri, sanatçılar, romancılar ya da basın mensupları Osmanlı'yı değerlendirirken Batıdaki tarzlara bakarak değerlendirme yapıyorlar. Harem ile ilgili Batı'da ya da Türkiye'de yapılan müstehcen yayınların hiçbiri doğru ya da orijinal değil. Bunlar Batılı ressamların vs. hayal ürünleridir."

Osmanlı sarayında hareme padişahın ailesi ve hizmetçiler dışında kimsenin girmediğini vurgulayan Akgündüz, "Tanzimat dönemine yani 1839 yılına kadar hiçbir Batılı ve gayrimüslim buraya girmemiştir... Tamamen kendi krallarının veya kendi toplumlarındaki gayrimeşru işleri nakleden insanlara nasıl inanabilirsiniz. Bunlara göre Haremi nasıl değerlendirebilirsiniz?" diye sordu.

KANUNİ'NİN ÖMRÜNÜN YARISI SEFERDE GEÇTİ

Osmanlı Devleti'nde 46 sene padişahlık yapan Kanuni Sultan Süleyman'ın 20'ye yakın büyük sefere çıktığını hatırlatan Ahmet Akgündüz, şunları söyledi: "Ömrünün üçte biri zaten İstanbul dışında, seferlerde geçti. Geriye kalan kısımda ise büyük tarihçiler ve şeyhülislamlar ile sohbetler ettiğini, onlar ile müzakerelerde bulunduğunu, tarih kitapları bize anlatıyor. Padişah da bir insandır. Akşam da hanımı ile beraber olması gayet normaldir. Kaldı ki nikâhlı hanımları arasında adalete riayet etmesi de dini bir görevdir. Ancak Osmanlı padişahlarının eşlerine çok az zaman ayırdığını çok rahatlıkla söyleyebilirim."

Kanuni'nin edebiyatçı yönüne dikkat çeken Akgündüz, "Ömrünün yarısı cephede geçen bu padişah Muhibbi adıyla önemli bir divan kaleme alacak kadar alim." dedi. Kanuni'nin vefat ettikten sonra kabrine Ebu's-Suud Efendi'den aldığı fetvaların konulması talimatını verdiğini hatırlatan Akgündüz, "Şayet Cenab-ı Allah hesap sorar ise 'Ben fetvasını aldım Yarabbi' diyeceğini söylüyor. Böyle bir insanın gayri İslami bir hayat yaşaması mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

BU TÜR DİZİLER KAFA KARIŞTIRMA OPERASYONU

Son dönemde Türk gençliğinin, tarihini doğru olarak öğrenmeye yöneldiğini vurgulayan Prof. Akgündüz, dizideki sanatçıları suçlamadığını; fakat bu tür projelere yatırım yapan insanlarda iyi niyet aramadığını söyledi. Ahmet Akgündüz, "Bu gibi diziler, son zamanlarda Türk gençliğinin Osmanlı'yı doğru öğrenmesine karşı başlatılan bir kafa karıştırma projesidir."

Birden fazla hanımla aynı anda münasebetin İslam'a aykırı olduğunu ve padişahın da bu tür alemler düzenlemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Akgündüz, "Bu İslam'a da hakarettir. Osmanlı'ya da hakarettir. Zihinleri de bozmak için müthiş bir kasıt vardır. Bu kastı filmi çevirenlerde aramıyorum. Çünkü onların bir kısmının hayatı böyle. Bu diziyi yönetenlerde ve yayınlayanlarda çok ciddi manada bir kasıt hissediyorum." ifadelerini kullandı.

HAREM, PADİŞAHIN DİLEDİĞİ KADINLA YATMASI İÇİN DÜZENLENMİŞ BİR KURUM DEĞİL

Batılı yazarların nasıl meseleyi çarpıttıklarını , 1960'lı yıllarda Harem'in restorasyonunda görev alan tarihçi Robert Anhegger'ın eşi Mualla Anhegger'ın anlattığını ifade eden Akgündüz, şu ifadeleri aktardı: "Haremin Avrupalıların yüzyıllarca yazıp çizdiği ile hiçbir alakası olmadığını fark ettim. Harem padişahın dilediği kadınla yatması için düzenlenmiş bir kurum değil. Mimarisi bile buna göre düzenlenmemiş. Padişahın cariyeleri görebilmesi ve aralarından birini seçebilmesi mümkün değil. Kapılar, daireler, geçişler buna göre planlanmamış. Cariyeler 25 kişilik koğuşlarda yatıyor, üst katta yatan kalfaların sıkı denetimi söz konusu. Padişahın annesi kendi bölümünde, padişahın kadınları kendi bölümlerinde, padişah ise kendi dairesinde. "

Ahmet Akgündüz, Batı'da yaygın olarak rastlanan ve özellikle padişahın süt banyosu yaptığını, çırılçıplak cariyelerin ortasında poz verdiğini gösteren resimlerin de tamamen hayal ürünü olduğunun altını çizdi.

EN FAZLA 4 CARİYE İLE NİKÂH KIYILABİLİR

Prof. Ahmet Akgündüz, padişahların 'çok eşliliği' ve cariyelerle halveti konusuna ise şöyle açıklık getirdi: "Bir padişah, veya siz, isteseniz İslam'a göre, İslam hukukuna göre bir cariye ile de nikah kıyabilirsiniz. Nikah kıydığınız an, o cariye sizin hanımız olur. Nikah kıydığınız cariyelerin sayısı dördü geçemez. Bu önemli bir hukuki statü. Şayet bir çocuğu olur ise o cariyeyi hür hale getirmek mecburiyetindesiniz."

Akgündüz, harem mektebine alınan cariyelerin zekâlarına, ahlaklarına ve güzelliklerine göre, evvela haremin hizmetçi statüsündeki grubu olan cariye, kalfa ve ustalar makamlarına ve sonra da Padişahlar tarafından seçilmeleri halinde Padişah ile karı koca hayatı yaşayan gözde, ikbal, kadın efendi ve neticede valide sultan payelerine kadar yükselme imkânlarına kavuşabildiğini anlattı. Akgündüz, sarayda sayıları bazı dönemler 500'e kadar ulaşan cariyelerin çok büyük bir kısmının hizmetçi grubundan olduğunu dile getirdi.

HÜRREM SULTAN, BUGÜNKÜ İLAHİYATÇILARA TAŞ ÇIKARACAK BİLGİYE SAHİPTİ

Prof. Akgündüz, Hürrem Sultan konusunda bazı yanlış anlaşılmaları giderecek şu değerlendirmeyi yaptı: "İster Ukraynalı olsun, ister bir kısım tarihçilerin iddia ettiği gibi İtalyan olsun. Aslı ne olur ise olsun. Osmanlı Devleti'nin haremine alınan ve İslami bir manevi terbiyeden geçen çok kıymetli bir hanımefendi. Ben bu hanımefendinin birkaç tane "aşk mektubu" diye tabir edilen mektuplarını da yayımladım. Bir mektubunda şunu diyor: "Efendi, Hoca Sadettin Efendi'nin eserini okuyorum. Bu gece birinci cildi bitirmek istiyorum. Bu gün teravih namazına gelemeyeceğim." Ben şunu açıkça ifade edeyim ki bu eserin bir iki sayfasını bir iki saat içinde çözebilecek çok az ilahiyat profesörü var. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Yani Hürrem Sultan da böylesine bir kültürlü hanımefendidir. Ancak onun da bir insan olduğunu ve hırslı bir kadın olması hasebiyle Sadrazam Rüstem Paşa ile birlikte oğlu Selim'in padişah olması için bazı siyasi oyunlara girdiğini de görmezlikten gelemeyiz." AEO.
:praying::praying::praying:
çok güzel açıklamışsın ama bu adamların amacı gerçekleri ortaya çıkarmak değil osmanlı padişahlarını küçük düşürmek gençlerin kafasını karıştırmak bir mustafa filmi yüzünden can dündarı dar ağacına çıkaran zihniyet yüzyılın kepazeliği filminin yapımcılarını göklere çıkarıyor.
saygılar

kınık
16-01-2011, 13:41
çok güzel açıklamışsın ama bu adamların amacı gerçekleri ortaya çıkarmak değil osmanlı padişahlarını küçük düşürmek gençlerin kafasını karıştırmak bir mustafa filmi yüzünden can dündarı dar ağacına çıkaran zihniyet yüzyılın kepazeliği filminin yapımcılarını göklere çıkarıyor.
saygılar
bizim icimizdeki irlandalıları temizlemek lazım önce o dizi değil resmen tarihimzile dalga gecmek en güzeli show tv yi diziyi yayından kaldırıncaya kadar izlemmek zaten hayırlı bir kanalmı sanki he abuk sapık programalr var

hilalyıldız
16-01-2011, 23:36
S.A.Atalarımız çok güzel söylemiş;''kendi aslını bilmeyen hiç,tarihini,geçmişini karalayan ve söven piçtir.''Bu atasözü kulağımıza küpe olur.Her zaman ders alırız bu sözden inşaallah.AEO.:praying:

erdal05
17-01-2011, 05:16
tarih dediğimiz....
cumhuriyetle başlıyosa....ki bize okullarda hep bu öğretildi...
tabiki...osmanlı kötü ve bizim tarihimiz değil....

ama olaya daha geniş bakıp....tarihini osmanlıyla başlatanlar açısından ise....
tabiki ...padişahlar iyi ve büyük işler başarmıştır...

ama ben bunu ikisini de ciddiye almam....
cumhuriyet kurulduktan sonra yapılan istiklal mahkemelerini...binlerce masumun asılmasını da bilirim....
osmanlı döneminde ...kardeş katlinin kabulünü...haremi...oğlancılığı ve topyekün padişahlık kurumunu da....

dolayısı ile...aslında diziyi savunanlarda...yanlışlar içersinde diziyi savunuyor....
kaldırılmasını isteyenlerde.........

aslolan.....adam gibi senaristler/yönetmenler yetiştirip....tarihimizi objektif bir biçimde yansıtmaktır....varmı bir mustafa akkad'ımız....
mustafa akkad...çağrı ve ömer muhtar filminin senarist/yönetmeni....
türkiyeye gelip....fatih sultan mehmet'in hayatını film yapacağım dediğinde...bugün muhteşem yüzyıla (hadi haklı olarak diyelim) tepki koyanlar....o yönetmene sponsor olsaydı...dünya bir film görürdü...
ama adam eli boş döndü....nerdeydi o zaman zengin muhafazakarlarımız...
ve şimdi öldü mustafa akkad....kaldık mı öksüz....
o zaman arkadaşlar... biz daha çokk konuşuruz....hayata...olaylara böyle şaşı bakanlar ise malı götürür...
bizse lafla peynir gemisi yürütmeye çalışırız....

tabiki....yanlışlar varsa eleştireceğiz....(hele bu film...yanlışlar içersinde buram buram cinsellik kokuyo...)
ama sonuçta...isteyen izler ...isteyen izlemez arkadaşlar...

mustafa filmine ve hür adam filmine....atatürkçülük adına karşı çıkanlarla....
muhteşem yüzyıla...osmanlı adına karşı çıkanlar....sonuçta yasakçı zihniyettir.....

izleyici notunu versin...izlenmesin....yayından kaldırılsın....

can123
17-01-2011, 15:37
tarih dediğimiz....
cumhuriyetle başlıyosa....ki bize okullarda hep bu öğretildi...
tabiki...osmanlı kötü ve bizim tarihimiz değil....

ama olaya daha geniş bakıp....tarihini osmanlıyla başlatanlar açısından ise....
tabiki ...padişahlar iyi ve büyük işler başarmıştır...

ama ben bunu ikisini de ciddiye almam....
cumhuriyet kurulduktan sonra yapılan istiklal mahkemelerini...binlerce masumun asılmasını da bilirim....
osmanlı döneminde ...kardeş katlinin kabulünü...haremi...oğlancılığı ve topyekün padişahlık kurumunu da....

dolayısı ile...aslında diziyi savunanlarda...yanlışlar içersinde diziyi savunuyor....
kaldırılmasını isteyenlerde.........

aslolan.....adam gibi senaristler/yönetmenler yetiştirip....tarihimizi objektif bir biçimde yansıtmaktır....varmı bir mustafa akkad'ımız....
mustafa akkad...çağrı ve ömer muhtar filminin senarist/yönetmeni....
türkiyeye gelip....fatih sultan mehmet'in hayatını film yapacağım dediğinde...bugün muhteşem yüzyıla (hadi haklı olarak diyelim) tepki koyanlar....o yönetmene sponsor olsaydı...dünya bir film görürdü...
ama adam eli boş döndü....nerdeydi o zaman zengin muhafazakarlarımız...
ve şimdi öldü mustafa akkad....kaldık mı öksüz....
o zaman arkadaşlar... biz daha çokk konuşuruz....hayata...olaylara böyle şaşı bakanlar ise malı götürür...
bizse lafla peynir gemisi yürütmeye çalışırız....

tabiki....yanlışlar varsa eleştireceğiz....(hele bu film...yanlışlar içersinde buram buram cinsellik kokuyo...)
ama sonuçta...isteyen izler ...isteyen izlemez arkadaşlar...

mustafa filmine ve hür adam filmine....atatürkçülük adına karşı çıkanlarla....
muhteşem yüzyıla...osmanlı adına karşı çıkanlar....sonuçta yasakçı zihniyettir.....

izleyici notunu versin...izlenmesin....yayından kaldırılsın....

kurtuluş savaşı kazanılmasaydı tarihimizin olaçağını düşünemüyorum be dinkardeşim

osmann
17-01-2011, 17:47
kurtuluş savaşı kazanılmasaydı tarihimizin olaçağını düşünemüyorum be dinkardeşim

bence alakası yok can kardeşim...kurtuluş savaşı tarihimizi taçlandırmıştır evet... ama bu memleket 1000 yıldır (hatta hunlarıda sayalım 2231 yıldır) türlü gailelerle karşılaşmış, yıkılmış kalkmış yıkılmış kalkmış bugüne kadar gelmiş...ve evel allah kaya gibi ordumuz hala dimdik, çakı gibi... kurtuluş savaşı öncesi durumumuz gibi hatta besbeteri olan 1402 deki ankara savaşı gösterilebilir. timurun yıldırım bayezid ile savaşması, anadoluyu tarumar etmesi, çekip gitmesi..11 yıl ülkenin sahipsiz kalması ve daha kötüsü iç savaş çıkması...(kardeşler kavgasından bahsediyorum...nice kanlar döküldü. kardeş katline ve buna cevaz verenlere lanet edenler bunları es geçerler. kardeşler yüzünden giden binlerce can göze gözükmez...) diyeceğim o ki; illede tarihimizin olabilmesi için bir facia göstermemiz gerekiyorsa evvelinde ankara savaşıda gösterile bilir. cenabı hak bu milletin devamını dilemişse türlü türlü sebepler halk eder...hiç ummadığımız yerden bırak düşmanı bizim bile bilmediğimiz bir seyit onbaşıyı çıkarıverir. hooop herşey bir anda lehimize döner... misal yani... o istemeden batmayız...gerçi şimdi batmayı istesin diye her haltı yiyoruz afedersin...
selametle...

umut55
18-01-2011, 09:26
bence bu dizinin yayınının devam etmesi lasım.şimdi herkese merak saldı kanuni kim hurrem sultan kim.osmanlı nasıldı..yonetim padişahlar nasıldı iyi yönuyle kötu yönuyle osmanlı tarihini öğreniyoruz dizi, sayesinde..tabiiki olumsuz yönleride var ama sonuçta bu dizi belgesele değil...

f47xfenerli
18-01-2011, 17:30
anca böyle bir ülkede bunu tartışmasını yaşarız.her şeyimiz hasır altı kaldı ki bu dizide hasırdan sizan kim ne görmüş.birileri ülkenin bekçilliğini yapacak ya.

atakurtul
18-01-2011, 21:35
Dizi davam ediyor daha da güzelleşiyor

yapımcılaran allah razı olsun

harem den başka konulara geçmenin

zamanı gelmiştir diziye devam kolay gelsin

Byteman
19-01-2011, 00:50
Ne harem, ne özel hayat mevzubahis burada. Bunlar işin özünü gizlemek için popüler kültür araçlarının kullanılması. Burada asıl mesele, neydi o has odabaşı mı ne karınağrısı gencin, aslında devşirme bir İtalyan olduğu, aslında kendi kültürü özlemiyle yanıp tutuştuğu, ama bu ACI'yla yaşayabilmek için aslında "sözümona" acılarını içlerine bastırdıkları gibi bir mesajı , bugünkü kürtçe şu bu dil tartışmalarıyla, nasıl bir tesadüf eseri ise!!!, eş zamanlı olarak- çoook yumuşak acıtmadan vermeleridir bence. Popüler kültür silahları öyle ki, en sevdiğin vatanperver bildiğin aktörü alır, onun ağzından sana "bu milletin içinde kültürünü unutmak ZORUNDA BIRAKILAN, aslında bundan acı çeken insanlar olduğu" mesajını verir. Sen bile kendini sorgulamaya başlarsın bir müddet sonra, "Biz bu başka milletlere acaba baskı mı yapmış olabilir miyiz yahu???" demeye. Ayrıca onca yıl mutlu mesut Osmanlı tebası olarak yaşayan insanları aslında mutsuz ve zoraki olarak bunu yapmışlar gibi göstererek, dolaylı bir mesajla bugün dee Türkiye Cumhuriyeti'nin başka etnik kökendeki vatandaşlarını bir sorun olduğuna, aslında bu ülkede böyle refah içinde yaşamalarının ZORAKİ!!! olduğu düşüncesine ikna olmalarına çalışıyorlar utanmadan ve göz göre göre.
O çıplaklık, erotizm de sadece mesajı gizlemek maksatlı bir maskedir. Yüzyıllardır uğraştınız şu milleti yoketmek için olmadı bu kıçıkırık projelere kaldınız öyle mi?
diyorum sadece :D

MUTAF
19-01-2011, 22:42
aslan gibi dizi, bırakın ellemyin..
:)

Admin
21-01-2011, 01:25
Dizi reytingleri süpürüyor bu dizi yayından kalkmaz artık:) ankette kapanmıştır