PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şener votka fabrikası açtı

Hakan Gül
05-07-2006, 08:02
AKP'li Şener, Dinar'da AKP milletvekili ve AKP'li belediye başkanıyla birlikte votka ve malt fabrikasının açılışını yaptı. Bakan Şener, alkolün hoşgörü ortamlarında kullanıldığını söyledi

Only the registered members can see the link

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Rus işadamı Alexander Rybakov ile Türk ortağı Özdemir Akoğlu'nun Dinar'da 5 milyon dolar yatırım yaparak kurduğu votka ve malt fabrikasının açılışını yaptı.
Dinar'ın antik adı olan "Apameia" adını taşıyan ve yıllık 1 milyon litre votkayla 2 milyon litre etil alkol üretme kapasitesine sahip fabrikanın açılış kurdelesini Şener'le birlikte TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP'li Sait Açba, Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek ve Dinar Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Tarlacı birlikte kesti.

'Meyhaneye gel'
Açılışta konuşan Şener, Türk kültüründe alkolün hoşgörü ortamlarında kullanıldığını söyledi. Önce bir Bektaşi fıkrası anlatan Şener, daha sonra divan şairi Şeyhülislam Yahya'nın bir beytini okuyarak şöyle konuştu: "Bunun anlamı, 'Mescidde gösteriş yapıyorsa bazı insanlar, onları bırak, meyhaneye gel. Çünkü orada kimse gösteriş yapmaz, herkes gönlünce içer' demektir. Bunu neden söylüyor şeyhülislam? İçki etrafında hoşgörülü bir toplum oluşturmak için. Şarabın tadı hariç her şeyini bilirim demiştim. Cümlelerim çok tartışıldı.
Bu olaydan sonra nerede şarapçılık toplantısı var, hep beni davet ettiler. Ama içkiler farklı farklıdır. Diğer içkilerle ilgili faaliyetlere çağrılmıyorum diye çok üzülüyordum. Bunun siftahını Dinar yaptı. Bugünlerde 'Altı Bardakta Dünya Tarihi' adlı bir kitap okuyorum. Bunlardan 3'ü alkolle, yani bira, şarap ve damıtılmış içkilerle ilgili. Kitabı bitirmiş olsaydım, votka ve malt içkilerle ilgili de yorum yapardım." Şener, daha sonra makamına gittiği Belediye Başkanı Tarlacı'yı yerinde bulamayınca da öfkelenerek belediyeden ayrıldı.