PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dell inspiron 510 m ekran 10 dk.sonra kararıyor.

osmann
14-02-2011, 10:16
arkadaşlar büyük bir zahmetten sonra laptopa format çekip kurabildim. kurabildim kurmasınada ekran açıldıktan 10 dk sonra kararıyor... çok çok dikkatli bakılırsa masa üstü görülebiliyor. yani o anda film seyrediyorsanız filme makina devam ediyor. kasanın çalışmasında problem yok ama ekran kararık. makinayı açıp kapadığımda hemen düzeliyor, hiç beklemeden. fakat 2-3 dk. sonra yine kapanıyor. ne yapsam olmadı. denetim masasından güç seçenekleri 10 dk işaretli idi. ben "hiçbir zaman" yaptım yine olmadı. bios ayarlarından olabilirmi diye bios a girdim orda biraz uzun kalınca (2 dk) ekran orada da karardı. yani sadece vindows ta kararmıyor. anlamadım nedir?
Zaten makinayı kurarken canım çıktı. çok zor kuruldu. şimdide bu hatayı verdi.
Sebebini bilenlerin yardımcı olmasını rica ederim.
selametle kalınız.

Catapult®
14-02-2011, 10:33
İşlemci fanını temizle zannedersem ondan kaynaklanabilir.

Hilmi
14-02-2011, 11:47
usta invertör hatası gibi geldi bana senin anlattğın inşallah değildir ama...

Catapult®
14-02-2011, 11:58
genellikle bu tür sorunlar başıma geliyor örn mesela 1-2 dk sonra kapanıyordu makina fanını temizleyip düzeliyordu nedeni ise ısıya dayanamaması.

osmann
14-02-2011, 13:28
genellikle bu tür sorunlar başıma geliyor örn mesela 1-2 dk sonra kapanıyordu makina fanını temizleyip düzeliyordu nedeni ise ısıya dayanamaması.

yanlız kasa kapanmıyor...dediğim gibi o anda film seyrediyorsanız sadece görüntü kararıyor film devam ediyor.yada oyunda iseniz oyun devam ediyor ekran kararıyor. ve çok dikkatli bakılırsa (hatta ekrana cep telefonunun ışığı tutulduğunda ekrandaki görüntüler çok az bir şekilde görülüyor...sorun böyle...
fan dan kaynaklanan bir hatamıdır bu sizce?

Catapult®
14-02-2011, 13:51
yanlız kasa kapanmıyor...dediğim gibi o anda film seyrediyorsanız sadece görüntü kararıyor film devam ediyor.yada oyunda iseniz oyun devam ediyor ekran kararıyor. ve çok dikkatli bakılırsa (hatta ekrana cep telefonunun ışığı tutulduğunda ekrandaki görüntüler çok az bir şekilde görülüyor...sorun böyle...
fan dan kaynaklanan bir hatamıdır bu sizce?

LCD'de sorun vardır florasan arızası %70 ihtimal 200-300 tl servise :D

osmann
14-02-2011, 16:19
LCD'de sorun vardır florasan arızası %70 ihtimal 200-300 tl servise :D

satsam o kadar edermi? :)

ekranında arıza olsa ilk açtığımdada açılmaması lazım değilmi? ilk bir kaç dakika makinada herşeyi yap. problem yok. sonrasında kararıyor. ben bu makinaya format çektim. çok fazla dolu idi makina ve yavaş çalışıyordu. formattan sonra çok hızlandı ama ekran kararmaya başladı. acaba hatalı bir ekran driverımı yükledim? oysa dell in kendi sitesinden yüklemiş idim...
emanet malın canı burnunda olur derler. aynen öyle...kayınçonun makinası. "getir ben format çekerim" dedim. halt ettim. hasbinallah. :(
selametle...

barbarconan
14-02-2011, 21:47
ekran kartı driverını yenden yükle

Catapult®
14-02-2011, 22:15
Zannetmiyorum %70 florasan arızası. ekran kartı sadece data iletir ya keser ya kesmez tüpmü bu :D

izmirlim
15-02-2011, 07:16
eger interneten film seyediyorsan tarayıcını degiştir.expolorer de adobe ayarlarından donanım hızlandırma etkin cubugunu iptal et.düzelir .yada mozillada seyret kapanma olmaz.fan ısınıyor yok ekran kartı sorunları bununla ilgili degildir tarayıcının bilgisayarın çalışmasına müsade ediyor ama filmi kilitliyor..tek çare mozilla..seyrettigin filmin üstüne sag tıkla adobe ayarlarını ordan yap....

osmann
15-02-2011, 09:21
hepinize yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
mesele anlaşıldı ve hiçte tahmin edilmeyecek bir yerden.
ekranın kararması elektrik voltajı ile alakalı çıktı.
laptopun bataryası bitmiş (tükenmiş) batarya vazifesi görmüyor. sürekli kablo ile elektriğe bağlı olarak çalışılıyordu. ekranın rengi biraz fazla açılınca ekran kararıyor. ama rengi çok açmayıp orta karar olursa ekran kararmıyor.
ne uğraştırdı beni. birde emanet mal diye yiyip bitirdim kendimi. bir daha tövbe.
tekrar teşekkürler herkese...
selametle...

Hilmi
15-02-2011, 09:54
Neyse usta iyiki bataryadan çıkmış seni büyük masraftan kurtardı en azından..geçmiş olsun.:)

Catapult®
15-02-2011, 11:23
Neyse usta iyiki bataryadan çıkmış seni büyük masraftan kurtardı en azından..geçmiş olsun.:)

Batarya yeni geldi aklıma neyse :D