Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 10/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
101 sonuçtan 91 ile 100 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(92Vasiyet) Körün Yanında Bile Örtünün

Ümmü Seleme (ranha) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın yanında idimYanında Meymune Bintu`l-Haris (ranha) da vardı(Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyorduYanımıza girdiResullulllah aleyhissalatu vesselam bize:
    -“Ona karşı örtünün!” emrettiBiz:
    -“Ey Allah`ın Resulü! O, ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedikBunun üzerine:
    -“Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu
    (Ebu Davud, Libas 37)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

93Vasiyet) Erkeklerden Ayrı Durun

Ebu Üseyd (ra) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam, mescidden çıkıyorduYolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce, kadınlara:
    -“Sizler geride kalın,Yolun ortasından gitmeyin, kenarlarından gidin!” ferman buyurduBundan sonra, kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde yürürdğBazen bu değmeler sebebiyle, elbisesinin duvara takıldığı olurdu” (Ebu Davud, Edep 180)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(94Vasiyet) Cennetin Tam Ortasına Girmek İsteyenler Dikkat Etsin

İbnu Ömer (ranhüma) anlatıyor: “Hz Ömer (ra), el-Cabiye`de bize hitaben:
    -“Ey insanlar, dediBen, (şu hutbeyi okumak üzere) aranızdan kalkıyorum, tıpkı Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın bizim aramızda kalktığı gibi(O kalkıp) şöyle demişti:
    -“Size Ashabımı, sonra da onların peşinden gelecekleri (sonra da bunların peşinden gelecekleri) tavsiye ediyorumDaha sonra (gelenler arasında) yalan, öylesine yayılacak ki, kişi kendisinden yemin talep edilmediği halde yemin edecek, şahitliği istenmediği halde şehadette bulunacakHaberiniz olsun, bir erkek bir kadınla baş başa kaldı mı onların üçüncüsü mutlaka şeytandırSize cemaati tavsiye ederimAyrılıktan sakınınZira şeytan, tek kalanla birlikte olurİki kişiden uzak dururKim cennetin ortasını dilerse, cemaatten ayrılmasınKimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse, işte o mü`mindir”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

95Vasiyet) Evinden Çıktığında Ve Çarşı-Pazarda Okunacak Duayı İhmal Etme

Muhammed Bin Vasi`den rivayet edilmiştir: Dedi ki; Mek***e gelmiştimKardeşim Salim bin Abdullah bin Öer ile karşılaşmıştımSalim babası Abdullah tariyki ile dedesi Ömer (ra)`dan Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu bana anlattı:
    -Her kimse çarşıya girer de; La ilahe illlahü vahdehü la şeriykeleh, lehülmülkü velehül hamdü yuhyi ve yümiyt vehüve hayyün la yemüt, biyedihil hayr vehüve ala külli şey`in kadiyr duasını okursa, Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler ve derecesini bir milyon yükseltir” (Tirmizi dua babı3650 numaralı hadis)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(96Vasiyet) Ekmeğe Hürmet Edin

Resulullah (sav) buyurdular:
    -“Ekmeğe hürmet edin,Çünkü ekmek semavat ve arzın bereketlerindendirKim yere düşen ekmek kırığını yerse affolunur” (Ramuz)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(97Vasiyet) Dedikodu Yapmayın, İdrar Temizliğine Dikkat Edin

İbnu Abbas radıyAllahü anhüma anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
    -“(Bunlarda yatanlar) azap çekiyorlarAzapları da büyük bir günahtan değil” buyurdularSonra sözlerine şöyle devam ettiler:
    -“Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurduDiğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı” Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı istedi, ikiye böldü,Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine diktiSonra da:
    -“Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler buyurdular”
    (Buhari, Vudu 55)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

98Vasiyet) İsraf Etmeyin, Kibirlenmeyin

İbnu Amr İbni`l-As radıyAllahü anhüma anlatıyor:”Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Yiyiniz , tasadduk ediniz, giyinizFakat bunları yaparken israfa ve kibirlenmye kaçmayınız” (Nesai, Zekat 66)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(99Vasiyet) Hasta İçin Sadaka Verin

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
    -Hastalarınızı sadaka ile tedavi edinizSadaka sizden hastalıkları ve belaları defeder (Rumuz)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

100Vasiyet) İnsanların Hayır Yapmalarına Sebep Olun

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
    -“Hayra dalalet eden hayrı yapan gibidir” (Rumuz)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

hocam allah razı olsun iyi çalışmalar

Sayfa 10/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri