Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 2/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
101 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

11Vaiyet) Hz Fatıma`yı (ra) Örnek Alın

Hz Ali (ra) anlatıyor:
    Fatıma (ra)`nın el değirmeni ile un öğütmekten elleri acıyorduBu acıdan dolayı, bir hizmetçi ihtiyacını arzetmek maksadıyla, Peygamberimiz aleyhisselama şikayette bulunmaya geldiResulullah aleyhisselama un geldiğini de haber almış, fakat bu undan kendisine bir hisse düşmemiştiBu hususu Hz Aişe (ra)`ya söylediAllah`ın Resulü eve gelince Aişe (ra) meseleyi kendilerine bildirdiBunu üzerine Peygamberimiz aleyhisselam bize geldiBiz yatmış bulunuyordukGeldiğini görünce kalkmaya başladıkResulullah aleyhisselam:

-Yerinizde kalınız buyurdu ve Fatıma ile benim aramda oturduAyağı karnıma değmişti de serinliğini hissediyordum
    Hemen buyurdular ki:
    -İstediğinizden daha hayırlısını size haber vereyim mi? Yatmaya gittiğiniz vakit 33 defa Sübhanellah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahüekber deyinBu, sizin için istediğiniz hizmetçiden daha hayırlıdır
    (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

12Vasiyet) Hastalık Günahları Döker

Abdullah (ra) anlatıyor: Allah`ın Resulünün huzuruna girdimÇok ızdırablı bir hali vardıDedim ki:
    -Ey Allah`ın Resulü! Sıtma hastalığın çok şiddetli
    Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Evet ben hastalandığım vakit duyduğum ızdırap iki kat olup sizden iki kişinin duyduğu ızdırap derecesindedir, buyurdularDedim ki:
    -Bu belki sana iki kat ecir sağlamak içindirBuyurdular ki:
    -Evet, söylediğin gibidirBelaya uğrayan, bir diken ve bundan fazla bir şey kendisine isabet eden bir Müslüman yoktur ki, bu sebepten dolayı ağaç yapraklarının döküldüğü gibi, Allahü Teala onun günahlarını bağışlamasın(Buhari, Müslim)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

13Vasiyet) İnsanlara Yardım Edin

Ebu Hureyye (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala kıyamet gününde şöyle buyuracaktır:
    -Ey insanoğlu! Ben hasta olmuştum da sen ziyaretime gelmemiştinİnsanoğlu:
    -Ey Rabbim! Ben senin ziyaretine nasıl gelirdim ki, Sen alemlerin Rabbisin, diyecektiAllahü Teala:
    -Bilmiyor muydun ki, hasta kulumun ziyaretine gitseydin benim ricamı ve ecrimi o hasta kulumun yanında bulacaktın, buyuracaktırYine Allahü Teala:
    -Ey insanoğlu! Bana yedirmeni istemeştim de, sen bana bir şey yedirmemiştinİnsanoğlu, sen alemlerin Rabbisin, diye cevap verecektir
    Allahü Teala:
    -Bilmiyor muydun ki, filan kulum kendine bir şey yedirmeni istemişti de, sen ona yiyecek bir şey vermemiştinEğer ona yiyecek bir şey vermiş olsaydın, bunun ecrini bende bulacaktın, buyuracaktırYine Allahü Teala:
    -Ey insanoğlu! Senden su istemiştim de sen bana su vermemiştin, buyuracaktırİnsanoğlu da:
    -Ey Rabbim, ben sana nasıl su vereyim ki, sen alemlerin Rabbisin, diyecektirAllahü Teala:
    -Filan kulum senden su istemişti de sen ona su vermemiştinEğer vermiş olsaydın, bunun sevanını bende bulacaktın, buyuracaktır(Müslim)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

14Vasiyet) Tebareke Suresini Okursanız, Kabir Azabı Görmesiniz

İbni Abbas (ra) anlatıyor:
    Resulllah aleyhisselamn sahabilerinde birisi, bilemyerek çadırını bir mezarın üzerine kurduBir de baktı ki; mezarın içinde bulunan kişi “Tebarekellezi biyedihil mülk” suresini okuyorMezarda ki insan sureyi bitirdikten sonra, bu sahabi kalkıp Peygamberimiz aleyhisselamın huzuruna geldi ve :
    -Ey Allah`ın Resulü! Farkına varmadan bir kabir üzerine çadır kurdumBir de mezar içindeki insanın “Tebare***i sonuna kadar okuduğunu duydum diye anlattı
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -O süre koruyucudur, o süre kurtarıcıdır; kabir azabından kurtarır(Tirmizi)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

15Vasiyet) Amel Niyete Göre Değerlendirilir

Ümmü Kays (ranha) Mekke`nin hem güzel hem de varlıklı kadınlarından biri idiBir adam kendisi ile evlenmek teklifinde bulunduÜmmü Kays (ranha) bu teklifi, adam kendisi ile Medine`ye hicret etmek şartı ile kabul ettiÜmmü Kays (ranha) Muhacirlerle beraber, Allah ve Resulünün rızası ile Medineye hicret edince, bu adam da onunla evlenmek isteği ile Ümmü Kays`a uyarak hicret ettiAncak adam bu hicretini Allah ve Resulünün rızası için yapmış gibi gösteriyorduHazreti Ömer`in bildiğine göre, bu sebepten dolayı Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -Ameller niyete göredirKişiye ancak niyetinin karşılığı verilirKimin hicreti Allah Ve Resulü için ise, hicreti Alla`a ve ResulünedirKimin hicreti de elde edeceği bir dünyalık, veya evleneceği bir kadın ise, o kimsenin de hicreti o kadınadır(Buhari, Müslüm, Ebu Davud, Tirmizi, Nesef)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

16Vasiyet) Yaptığınız İyiliği Gizli Yapın

Enes (rz) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala yeri yarattığı zaman yer hareket edip duruyorduBunun üzerine dağları yarattıDağları yer yüzüne oturtunca, yer karar bulduMelekler dağların şiddetine hayret ettiler:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında dağlardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordularAllahü Teala da:
    -Evet, demir diye cevap verdiMelekler de bu defa :
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların içinde demirden daha kuvvetli olanı var mı? DedilerAllahü Teala:
    -Evet, ateş buyurduBunun üzerine melekler:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında ateşten daha kuvvetlisi var mı? DedilerAllahü Teala:
    -Evet, rüzgar var buyurduMelekler de bu defa da:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında rüzgardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordular
    -Allahü Teala da buna cevap olarak şöyle buyurdu:
    -Evet var, sağ eli ile sadaka verirken bunu sol elinden gizleyerek veren Ademoğlu daha kuvvetlidir(Tirmizi)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

17Vasiyet) Anaya İyilik En Öndedir

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor:
    Adamın biri:
    -Ey Allah`ın Resulü, insanlardan kendisine iyi muamele yapmama en layık olan kimdir? Diye sordu
    Peygamberimiz aleyhisselam da:
    -Anan, sonra anan, sonra yine anan; bundan sonra da babandır
    Bunlardan sonra sırasıyla akraba ve taalukatından sonra en yakın olan kimsedir, buyurdu

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

18Vasiyet) Çocuklara Şefkatli Davranın

Ebu Hureyre (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam, torunu Hazreti Hasan`ı öptüYanında da sahabilerden Akra bin Habis Teymi oturmaktaydı
    Akra:
    -Benim on tane evladım var, bunlardan hiç birini öpmedim, dedi
    Peygamberimiz aleyhisselam kendisine baktı ve:
    -Şefkat ve merhamet göstermeyen kimseye, Allah da kendi rahmetini ihsan etmez, buyurdu(Buhari, Ebu Davud,Tirmizi)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(19Vasiyet) Öfkenize Hakim Olun

Abdullah (ra)`ten şöyle anlatılıyor:
    -İçinizde kimi “rekup” sayarsınız? Diye sorduBiz:
    -Evladı olmayan kimseyi, diye cevap verdik
    -Hayır, “rekup” öyle kimse değildirAsıl “rekup” ahirette evlad göndermemiş, yani hiçbir evladı vefat etmemiş olan kimsedir, buyurdu
    Sonra:
    -Güreşte en çok galip kimi sayarsınız) diye sorduBiz:
    -Sırtı yere gelmeyen pehlivanı, dedikPeygamberimiz aleyhisselam:
    -Hayır, öyle değildirAsıl, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kişi, en çok galip gelen ve sırtı yere düşmeyen pehlivandır, buyurdu(Müslim, Ebu Davud)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

20Vasiyet) Zikir Meclislerine, Zikre Devam Edin

Ebu Hureyre (ranh), Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala`nın bir kısım melekleri vardır ki, onlar yollarda gezer, zikir ve ibadet meclislerini ararlar
    Zikir ve ibadetle meşgul olan bir topluluk gördüler mi:
    -Gelin, burada aradığınızı bulursunuz diye birbirlerine çağırırlarBunun üzerine dünya semasına melekler toplanıp kanatları ile onları kuşatırlarSonra kullarının hallerini en iyi bilen Rableri, meleklere sorar:
    -Kullarım ne diyor? Melekler:
    -Seni tespih ediyorlar, tekbir ediyorlar, hamd ve tazimde bulunuyorlarAllahü Teala:
    Onlar beni gördüler mi? Diye sorarlarMelekler:
    -Hayır, seni görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Beni görmüş olsalardı nasıl olurdu? Diye sorarMelekler:
    -Seni görmüş olsalardı, daha çok ibadet eder, daha çok tazim ve tespihte bulunurlardı, diye cevap verirlerAllahü Teala:
    -Benden ne diliyorlar? Diye sorarMelekler:
    -Cenneti diliyorlar derlerAllahü Teala:
    -Onlar cenneti gördüler mi? Diye sorarMelekler:
    -Hayır, vAllahi ey Rbbimiz, görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Görmüş olsalardı, iştiyakları daha çok olur, arzuları daha şiddetli olur, rağbetleri daha büyük olurdu, derlerAllahü Teala:
    -Onlar neden bana sığınıyorlar? Diye sorarMelekler:
    -Cehennemden sığınıyorlar, derlerAllahü Teala:
    -Onlar cehennemi gördüler mi? Diye sorarMelekler:
    -Hayır, vAllahi görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Görmüş olsalardı nasıl olurdu? Diye sorarMelekler:
    -Görmüş olsalardı, ondan daha çok kaçarlar, daha çok korkarlardı, diye cevap verirlerAllahü Teala:
    -Siz şahid olun ki, onları mağfiret ettim, buyurur
    Meleklerden birisi:
    -Mecliste bulunan filan kişi onlardan değildirKendisinin bir işi sebebiyle oraya gelmiştir, diye söylerAllahü Teala:
    -Oralar zikir ve ibadet meclisidir; yanlarına gelip oturan kimse de oradakilerin sebebi de ile saadete ere buyur(Buhari,Müslim,Tirmizi)

alıntı

Sayfa 2/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri