Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 3/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
101 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

21Vasiyet) İki Cihanda İyilik İsteyin

Enes (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam Müslümanlardan hasta olan bir kimsenin ziyaretine gitmiş idiHasta o kadar zayıflayıp küçülmüştü ki, adeta bir civciv gibi olmuştuPeygamberimiz aleyhisselam kendisine:
    -Bir şey için dua eder veya Allah`tan dilermiydin? Diye sorduAdam:
    -Evet, “Ey Allah`ın bana ahirette vereceğin cezayı dünyada ver!” derdim, diye cevap verdi
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Sübhanellah, yapamazmıydın, yahut beceremezmiydin “Ey Allah`ım bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennemden koru!” deseydin ya buyurduSonra Allah`ın Resulü bu kimseye dua etti; Allahü Teala da sıhhatini bağışladı(Müslim,Tirmizi)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

22Vasiyet) Dertlerin Devası Vardır, Ona Sarılın

Ebu Said (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam bir gün mescide girdi ve orada Ensar`dan Ebu Ümame denilen adama rastladı da, kendisine:
    -Ey Ebu Ümame! Ne diye namaz vaktinin dışında seni mescide oturur halde görüyoruö? Diye sordu
    Ebu Ümame:
    -Beni saran dertler ve borçlar yüzünden ey Allah`ın Resulü, dedi
    Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Sana bir dua öğretiyim mi ki, bunu okuduğun zaman, Allah derdine deva verir, borcunu ödettirir? Buyurdu
    Bunu üzerine ben:
    -Öğret, ey Allah`ın Resulü, dedim
    -Sabah ve akşam şu duayı oku! Buyurdu
    “Allahümme inni euzü bike minel cübni vel buhli ve minel aczi vel keseli ve min galebetiddeyni ve kahrirrical” “Ey Allah`ım, kederden,dertden aczden, ve tenbellikten, korkudan ve cimrilikten, borcun üstelenmesinden ve ricalin kahrından sana sığınırım!”
    Ebu Ümame diyor ki: Bunu okudum, Allah hem derdimi giderdi, hem de borcumu ödetti(Ebu Davud)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

23Vasiyet) Allah`ın Merhameti Çok Büyüktür

Hz Ömer (ra)`ten şöyle anlatılır:
    Peygamberimiz aleyhisselama bir kısım esirler getirildiAralarında bir kadın esir, bir şeyi arar halde telaş içeresinde koşuyorduEsirlerin arasında bir çocuğu bulur bulmaz onu bağrına bastı ve emzirmeye başladı
    Bunun üzerine Paygamberimiz aleyhisselam:
    -Bu kadının evladını ateşe atmasını düşünebilir misiniz? Diye sordu
    Biz de:
    -Hayır, vAllahi, atmamaya gücü yettikçe atmaz, dedik
    -İşte Allahü Teala, bu kadının çocuğuna karşı olan merhametliliğinden kullarına karşı daha merhametlidir, buyurdu(Buhari, Müslim)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

24Vasiyet) Şeytana Sövmeyin

Ebu Melih (ra)`den şöyle anlatılıyor:
    Bir adam dedi ki, Allah`ın Resulünün terkisinde idimHayvanın ayağı surçtüBunun üzerine ben de:
    -Şeytan helak olsun! Diye söyledim
    Peygamberimiz aleyhisselam da buyurdular ki:
    -“Şeytan helak olsun” demeZira böyle söylediğin zaman, şeytan o kadar kabarır ki koca bir ev gibi olur ve “Bu işi ben yaptım” der “Bismillah” de ki, böyle söylediğin zaman, şeytan sinek miktarı oluncaya kadar küçülür
    (Ebu Davud, Nesei)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(25Vasiyet) Kelime-i Şehadetin Ağırlığı Çok Fazladır

Abdullah bin Amr (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Muhakkak ki, Allahü Teala, ümmetim içerisinden bir adamı kıyamet gününde bütün halkın huzurunda kurtaracaktırO kimsenin önüne doksan adet amel sahifesi serecektir ki, onun her sahifesi gözün görebildiği kadar uzun olacaktır
    Allah bu adama:
    -Bunlardan inkar ettiğin bir şey var mı? Amelleri kaydeden katiplerim haksızlık etti mi? Diye soracaktırAdam:
    -Hayır, haksızlık etmediler, ey Rabbim, diyecektirAllahü Teala:
    -Bunlar için söyleyeceğin bir özrün var mı? DerAdam:
    -Hayır, bir özrüm yok, ey Rabbim, diyecektirAllahü Teala:
    -Evet, bunlardan hepsi doğru, ancak senin bizim nezdimizde bir iyi amelin vardırBugün sana asla haksızlık yapılmayacaktır, buyuracaktırBunun üzerine içerisinde “Eşhedü enla ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülühü,” yazılı olan bir tezkere çıkarılacak ve Allahü Teala kendisine:
    -Amellerin tartılmasına hazır ol! DiyecektirAdam:
    -Ey Rabbim, bu kadar sahifeler yanında bu tezkere ne kıymet ifade eder ki? Diye soracaktırAllahü Teala:
    -Sana kat`iyetle haksızlık edilmeyecektir, diye cevap verecektirSonra o tezkere terazinin bir kefesine, sahifeler de diğer kefesine konulacak ve neticede sahifeler hafif, tezkere ise ağır gelecektirZira Allah`ın ismi ile tartılan hiçbir şey, onun isminden daha ağır gelemez!(Tirmizi)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

26Vasiyet) Allah`tan Ümit Kesmeyin

Ebu Hureyre (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatır:Cehennem ateşine giren kimselerden iki kişi şiddetli bir şekilde feryad ettiBunu üzerine Allahü Teala:
    -Çıkarın şunları! Diye emir buyurduÇıkarılınca kendilerine:
    -Neden feryadınız şiddetlendi? Diye sorduOnlar:
    -Bize merhamet edersin, diye böyle yaptık, diye cevap verdiler
    Allahü Teala:
    -Benim size rahmetim, gidip kendinizi önceden bulunduğunuz ateşin içersine atmanızdır, buyurdu
    Dönerler ve bunlardan birisi, kendini tekrar ateşe atarAllahü Tealada, kulu emrine uyduğu için ateşi soğuk ve selamet kılarDiğeri ise yerinde durur ve kendini tekrar ateşe atmazAllahü Teala kendisine:
    -Niçin arkadasının attığı gibi, sen de kendini ateşe atmadın? Diye sorarAdam:
    -Ey Rabbim, muhakak ki ben, ateşten çıkarıldıkan sonra tekrar beni oraya atmayacağınızı ümid ve niyaz ederim, diye cevap verir
    Bunun üzerine Allahü Teala:
    -Niyaz ve ümidim kabul olmuştur,buyurur ve Rablerinin rahmeti ile ikisi de cennete girerler(Tirmizi)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

27Vasiyet) Evlat acısını sabredin

Bir kadın, Peygamberimiz huzuruna gelerek:
    -Ya Resulullah! Benim üç çocugum vefat ettiDua et de cennete gireyim, dediKadının bu sözlerini dinleyen Resulü Ekrem Efendimiz:
    -Sen zaten cennette yerini hazırladın, buyurdular

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

28Vasiyet) Erkekle Kadın Arasında Sevap Müşterektir

Esbabın büyüklerinden hanım sahabi Hz Esma (ra) Peygamberimizin huzuruna çıkarak şunları söyledi:
    -Ya Resulullah! Anam, babam sana feda olsunBen Müslüman kadınlarını temsilen huzurunuza geldimHak Teala sizi erkek ve kadınlara peygamber olarak göndermiştirBiz artık sizin yolundayız, size inandık, iman ettikBiz evimizin dört duvarı arasındayız, dışarı çok az çıkabiliyoruzErkekler ise, Cuma namazı, cenaze namazı, bayram namazı kılarlarEn büyük ibadet olan cihat ederlerBiz ise bunlardan mahrunuzBiz hep evde çocuklarımızla meşgul olur, kocalarımızın elbiselerini dikeriz, yemek yapar, evin temizliği ile uğraşır onların rahat etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırızKocalarımızın yaptığı ibadetten bize de bir hisse var mı? Yoksa biz onların kazandıkları sevaptan mahrum mu oluyoruz? Dedi
    Efendimiz memnun olmuşlardıOrada bulunan Eshaba dönerek:
    -Siz bu zamana kadar din hususunda bir kadının böyle konuştuğunu duydunuz mu? Diye sordularEshap:
    -Ya Resulullah, bizim aklımızdan bile geçmiyordu ki bir kadın gelsin de böyle güzel şeylerden sual etsin, dediler
    Efendimiz (sav) Hz Esma (ra)`ya dönerek:
    -Ey Esma! Eğer bir kadın kocasını razı ederek onun gönlünü hoş tutar, kadınlık vazifelerini yerine getirirse, işte o kadın kocasının her kazandığı sevaba ortaktır, buyurdular
    O büyüklerin her hali bizlere bir ikaz mahiyetini taşırNe mutlu o kadına ki kocasını razı etmiş ve onun yaptığı sevaplara ortak olma bahtiyarlığına erişmiş

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

29Vasiyet) Yemekte Besmeleyi Unutmayın

Hazreti Aişe (ranha) anlatıyor:
    Resululluh aleyhisselam sahabilerinden altı kişi beraber yemek yiyorduBu arada bir Arabi geldi ve iki lokma yediBunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Eğer şu Arabi besmele ile yemiş olsaydı yemek hepinize yeterdi, buyurdular
    Yine, Ümeyye bin Mahşi (ra)`dan:
    “Peygamber Aleyhisselam oturuyordu, bir adam da yemek yiyorduBesmele çekmemişti; yemekten geriye tek lokması kalmıştı ki: `Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi (başında da sonunda da Allah`ın adıyla)`dediSonra Peygamberimiz elyhisselam güldü ve şöyle buyurdu:
    -Şeytan da onunla beraber yiyordu, sonunda adam besmele çekince, şetan karnındakini kustu(İkisi de Ebu Davud`a aittir)
    Huzeyfe (ra)`dan:Peygamberimiz aleyhisselam ile yemek yemeye hazırlandığımız zaman, o başlayıp elini uzatmadıkça biz elimizi (yemeğe) koymazdıkBir keresinde onunla birlikte bir yemekte bulundukBir cariye gelip süratle elini yemeğe daldırdı, hemen Peygamberimiz aleyhisselam onun elini çektiSonra bir bedevi geldi, o da süratle elini yemeğe daldırmak istedi, onun da elini tuttu ve şöyle buyurdu: `Şeytan besmele çekilmediği zaman yemeği kendine helal kılarŞeytan bu cariye vasıtası ile yemeği kendisine helal kılmak istedi,( bu nedenle ben de) cariyenin elini tuttumSonra bu bedevi vasıtası ile besmele çekmediği için yemeği kendine helal kılmak istediOnun da elini tuttumNefsim kudret elinde olan Allah`a yemin ederim ki, onun (şeytanın) eli o ikisinin eliyle birlikte benim elimdedir(Müslim ve Ebu Davud)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(30Vasiyet) Dünya işleri için üzülmeyin

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki:
    Geçim sıkıntısından şikayetçi olan, Rabbini şikayet etmiş gibi olur
    Dünya işleri için üzülen, Allah`a kızmış gibi olur
    Bir zengine, zengin olduğu için tevazu gösterenin, dininin üçte ikisi gider

alıntı

Sayfa 3/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri