Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 7/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
101 sonuçtan 61 ile 70 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(62Vasiyet) Asla Yalan Söylemeyin

Safhan bin Süleym (ra)`dan: dedi ki:
    -“Ey Allah`ın Resulü! Mü`min korkak olur mu?”
    -“Evet olabilir” buyurduŞöyle denildi:
    -“Peki mü`min cimri olur mu?”
    -“Evet olabilir” buyurdu
    -“Mü`min yalancı olabilir mi?”
    -“Hayır asla!” buyurdu (Malik)

İnb Ömer (ra)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kul yalan söylediği zaman, yaptığı şeyin kötü kokusundan melek ondan tam bir mil uzaklaşır” (Tirmizi)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

63Vasiyet) Kuràn Öğrenin Ve Kuràn Öğretin

Mus`ab İbnu Sad`ın babası anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“En hayırlılarınız Kur`anı öğrenen ve öğretenlerdir”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

64Vasiyet) Dini Bozmak İsteyenler Dikkat Edin

Mikdam İbnu Ma`dikerib (ra) anlatıyor: Resululah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
    -“Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardırOnda neler denmişse onları helal bilirizNelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındırBilin ki, Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir” (Tirmizi, İlim 16)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(65Vasiyet) Çok Salevat Okuyun

Ubeyy İbnu Ka`b (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
    -“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir “takipçi” de onun arkasından gelecektirÖlüm, içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek, (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdiÜbey devamla dedi ki:
    -“Ey Allah`ın Resulü dedim, ben sana çok salat okuyorumDuamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular
    -“Dörtte bir?” dedim
    -“Dilediğin kadar”! buyurdular, “Eğer artıtırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler
    -“Yarı?” dedim
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler
    -“Üçte iki?” dedim
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular, “Eğer artırırsan, bu senin için daha iyi!” dediler
    -“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim
    -“Bu takdirde, dileğin kabul edilir, günahın affedilir!” buyurdular” (Tirmizi, Kıyamet 24 (2459)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

66Vasiyet) Münakaşa Etmeyin

Hz Enes İbnu Malik (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina inşa edilirHaklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilirKim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(67Vasiyet) Zenginliğin En Güzelini Seçin

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
    “Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
    -“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver, gönlünü zenginlikle doldurayım, fakirliğini kapayayımBöyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum, fakrını da kapamam” (Tirmizi, Kıyamet 31)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

68Vasiyet) Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun

Sehl İbnu Sa`d (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, ben de ona cennet hususunda garanti veririm” (Tirmizi, iman 11 (2627)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
    -“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı dururZinadan çıkınca iman adama geri döner”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

69Vasiyet) Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın

Cündüb (ra) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
    -“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa, Allah da (onun kusurlarını) duyurur,Kim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır” (Buhari, Rikak 36)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

70Vasiyet) Alçak Gönüllü Olun, İsraf Etmeyin

İyaz İbnu Hımar (ra) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Allah Teala Hazretleri, bana “Mütevazi olun, öyle ki, kimse kimseye zulmetmesin, kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti”
    (Ebu Davu, Edep 48)

İbnu Amr İbni`l As (ranhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
    -“Yiyiniz, tasadduk einiz, giyinizFakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız” (Buhari, Nesai)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

71Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (ra) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidirKim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilirKişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildirMü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidirBir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidirKim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilirKim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır” (Buhari, Müslim)

alıntı

Sayfa 7/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri