Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 8/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon
101 sonuçtan 71 ile 80 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

72Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor:
    -“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atarBir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artarBir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keserBir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşırBir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder” (Muvatta, Cihad 26)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

73Vasiyet) Edepli Olun

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idimBana şu nasihatte bulundu:
    -“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan isteYardım talep edeceksen Allah`tan yardım dileZira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlarAllah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlarKalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldüSen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır varŞunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

74Vasiyet) Fazla Gülmeyin

Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
    -“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? BuyurdularBen hemen atılıp:
    -“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedimAleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
    -Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
    -Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
    -Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol
    -Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
    -Fazla gülmeÇünkü fazla gülmek kalbi öldürür” (Tirmizi, Zühd 2)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(75Vasiyet) Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

Hz Cbir (ra) anlatıyor: (Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin” (Müslim, Cennet 81)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

76Vasiyet) En Hayırlı Kişi Olun

Hz Ebu Hreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) :
    -“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettilerCemaat: “Evet, haber veriniz!” dedi
    -“En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir” (Tirmizi, Fiten 76)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Hz Aişe (ra) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Nikah benim sünnetimdendirKim benim sünnetimle amel etmezse benden değildirEvleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz ile iftar edeceğimKimin maddi imkanı varsa hemen evlensinKim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsunÇünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi”

İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
    -“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir, miskindir!” buyurmuşlardırYanındakiler:
    -“Çokça malı olsa da mı?” dediler
    -“Evet çokça malı olsa da!” buyurdularSözlerine devamla:
    -“Kocası olmayan kadın da miskinedir, miskinedir!” buyurdularYanındakiler:
    -“Çokça malı olsa da mı?” dedilerAleyhissalatu vesselam:
    -“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (ranhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    “Dünya bir meta`dırDünya metaının en hayırlısı Saliha kadındır”(Müslim, Rada 64, Nesai, Nikah 15)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(78Vasiyet) Dindarla Evlenin

Abdullah İbnu Amr (ranhüma) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyinÇünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulurOnlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulurFakat onlarla diyaneti esas olarak evleninYemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadından) efdaldir”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(79Vasiyet) Evlenenleri Tebrik Edin

Hz Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, ikinizin arasını hayırda birleştirsin” (Ebu Davud, Nikah 37)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(80Vasiyet) Cima Esnasında Kapalı Olun

Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyrdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün, eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın”

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(81Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun

Ebu Ümame (ra)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
    -“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görürBöylesi bir kadına emretse itaat ederOna baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur

alıntı

Sayfa 8/11 İlkİlk 1234567891011 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 2 Kullanıcı var. (0 Uye ve 2 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri