Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 1/11 12345678910 ... SonSon
101 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

(1.Vasiyet) Cennete Koyacak Güzel Ameller İşleyin

Muaz bCebel (ra) şöyle riavyet ediyor:
    Peygamber aleyhisselam ile bir seferde bulunuyordumBir gün sabahleyin onun yanında beraber ve yürüyordukKendisine dedim ki:
    -Ey Allah`ın Resulü, bana cehennemden uzaklaştıran ve cennete koyan bir iş haber verAllah`ın Peygamberi buyurdular ki:
    -Bana büyük bir şeyden sordunAncak Allah`ın kolaylaştırdığı kimseye o, kolaydırŞöyle ki: Allahà ibadette bulunur, ona hiçbir şeyi ortak koşmasın, namazı devamlı olarak kılar, haccını da eda edersinVe ilave ederek:Sana hayır kapılarını gösteriyim mi? Oruç, günahlardan koruyucu bir ibadettirSadaka, suyun ateşi söndürdüğü gibi gnahların ateş azabıbı söndürürKişinin, gecenin tenha vaktinde kıldığı namaz, Salih kulların alametidirSonra Resulullah aleyhisselam:
    -“Çok ibadet etmekten, ( o kimselerin) vücudları yatakalrdan uzak kalır:Korkak ve ümid ederek Rablerini yalvarırlar, verdiğimiz rızıklardan başkalarına veririler, yaptıklarına karşılık olarak, onlar için gizlenen müjdeyi bilen olmaz” Mealindeki (Secde Suresi) Ayet-i Kerimeyi okuduBundan sonra buyurdular:

-Sana işin başını, temel direğini ve zirvesini söyleyim mi?
    -Söyle ey Allah`ın Resulü dedimBuyurdular ki:
    İşin başı İslam, temel direği namaz, zirvesi de cihad`dır (Allah`ın dininin yayılması için çalışmaktır) Bundan sonra buyurdular ki:
    -Bunların hepsini koruyan şeylerin ne olduğunu haber vereyim mi?
    -Haber ver, Ey Allah`ın Resulü dedim
    Bunun üzerine eli ile dilini işaret ederek:
    -Bunu yani dilini koru, buyurdularBunun üzerine:
    -Konuştuklarımız ile mesul tutulur muyuz, ey Allah`ın Resulü? Diye sordum
    -Allah, Allah, ey Muaz! Dillerinin ettiğinden başka bir şey insanları cehenneme atar mı? Yani çoğu defa insanı felakete götüren dilinin yaptıklarıdır, buyurdu(Tirmizi)

alıntı
    Bana Ümit Bağlama Ben Toprağa Sözlüyüm....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

2Vasiyet) Sakın Namazı terk etmeyin

Hazreti Hüseyin (ra) henüz süt emmekte iken hastalanmış ve sabaha kadar uyumamıştıSabaha doğru biraz uyur gibi olmuş, Hazreti Fatıma Validemiz de vakitten istifade ederek, sabah namazını kılıp yatmışlardıMescid-i şerifte sabah namazını kıldıran Resulü Ekrem Efendimiz, adeti üzere kızı Fatıma`nın saadetli evine teşrif etmişlerdiHazreti Fatıma`yı uyur vaziyette görünce; onu sabah namazını kılmadan yatmış sanarak:
    -Ey kızım Fatıma, Peygamber kızıyım diye sakın namazı terk etme! Beni hak peygamber olarak gönderen Allah`a yemin ederim ki, namazını vaktinde kılmadıkça; cennete gireceğini zannetme, buyurmuşlar ve namazın hiçbir suretle ihmal edilemeyeceğini beyan buyurmuşlardır
    Ondan sonra Hazreti Fatıma:
    -Canım babacığım, sabaha kadar uyumadımSabah namazını kılıp da yattım, deyince Peygamber Efendimiz:

-Müjdeler olsun sana ey kızım Fatıma, Ahirette böyle sıkıntılar görmeyeceksin, buyurdular

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

3Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun

Ebu Ümame (ra)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
    -“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görürBöylesi bir kadına emretse itaat ederOna baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

4Vasiyet) Kocalarına Eziyet Veren Kadınlardan Olmayın

Ebu Ümame (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam`a bir kadın geldi, yanında iki çocuğu vardıKadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediriyorduAleyhissalatu vesselam onu görünce (taktirlerini) şöyle ifade buyurdular:
    -“(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerlerBunlar bir de kocalarına eziyet vermezler ve namazlarını kılarlarsa cennete girerler” buyurmuşlardır

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(5Vasiyet) Sadaka Verin

Cabir (ra)`ten şöyle anlatılır:
    Peygamberimiz aleyhisselam ile Bayram namazında bulundun da, ezan ve kamet okumadan, hutbeden önce namaza başladıSonra Bilal (ra)`e dayanarak hutbe okumak için kalktıVe takvayı emrederek Allah`a taat ve ibadete teşvik etti ve insanlara vaz-u nasihatte bulunduSonra, Mescidin gerisinde bulunan kadınlara geldi ve onlara da vaz-u nasihat ederek:
    -Sadaka veriniz, çünkü çoğunuz cehennem yakacağısınız!, deyince kadınların hayırlılılarından, yanakları al biri kalktı ve:
    -Ey Allah`ın Resulü; neden çoğumuz cehennem yakacağı oluyoruz, dedi
    Peygaberimiz aleyhisselam bana cevaben şöyle buyurdu:
    -“Çünkü, siz çok çok şikayet eder ve kocanızın nimetlerini örter, görmesiniz”

Bunun üzerine kadınlar ziynetlerinden küpelerini ve yüzklerini Bilal`in elbisesine koyarak sadaka vermeye başladılar

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(6.Vasiyet) Nimetlere Küfretmeyin

İbni Abbas (ra) anlatıyor:
    Peygamber aleyhisselam zamanında güneş tutulmuştuAllah`ın Resulü namaz kılıp uzun uzun kıyamda kaldı
    -Muhakkak güneş ile ay Allah`ın ayetlerinden birer ayettirHiç bir kimsenin ölümü ve yaşaması için tutulmazlar; şu halde tutulduklarını görünce Allah`ı zikrediniz
    İnsanlar dediler ki:
    -Ey Allah`ın Resulü, durduğun yerde bir şey almaya uzanmış oldun mu, sonra da irkilip geri çekildiğini gördük
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Kati olarak cenneti gördüm de, bir salkım üzüm yakaladımKoparmaya Muaffak olsaydım, dünya durduğu sürece ondan yiyebilecektinizBana cehennem de gösterildiŞu anda gördüğüm manzaradan daha kötü bir manzara görmedimCehennemdekilerin çoğunu da kadınlardan gördüm, buyurdu
    -Ey Allah`ın Resulü, ne sebeple onların çoğu kadınlardandır? Diye sordularPeygamberimiz aleyhisselam
    -Küfürleri sebebiyle, cevabında bulundu
    -Allah`a mı küfrediyorlar? Diye yine sordular
    Peygamberimiz aleyhisselam:
    -“Kocalarına ve kendilerine yapılan nimete küfrediyorlar; onlardan birine dünyayı versen, yahud ömrü boyunca iyilikte bulunsan, yine senden hoşlarına gitmeyen bir şey görünce, senden hiçbir zaman hayır görmedim, derler” buyurdu(Buhari, Mülslim, Nesei)

Alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

7Vasiyet) Zekatınızı verin

Ebu Hüreyre (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın zekatını vermeyenler hakkında şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Kim Allah kendisine mal vermiş de zekatını vermemişse, zekatı verilmemiş olan o malı, kıyamet gününde, iki gözü üzerinde iki siyah nokta bulunan korkunç ve zehirli erkek bir yılan suretine konulur ve bu korkunç yılan kıyamet gününde mal sahibinin boynuna sarılırSonra, ağzı ile sahibinin çenelerini iki tarafından yakalar ve:
    -Ben senin malınım, ben senin hazinenim! Der
    Peygamberimiz aleyhisselam bunu anlattıktan sonra Al-i İmran Süresinden şu ayet-i kerimeyi okur:

-Sakın Allah`ın kendilerine ihsan buyurduğu nimetlerden başkasına vermekte bahillik gösteren kimseler bunun kendileri hakkında hayırlı olduğunu zannetmesinler, aksine bu onlar hakkında bir şerdirBahillik yaptıkları şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır
    (Buhari,Müslim,Ebu Davud,Tirmizi,Nesei)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

8Vasiyet) Kul Borcu İle Ölmeyin

Cabir (ra) şöyle anlatır:
    Resulullah Aleyhisselam üzerinde borç bulunduğu halde ölen kimsenin, cenaze namazını kılmazdıBir cenaze getirilince,
    -Ölen kişinin borcu var mı? Diye sordu
    -Evet, iki dinar borcu var, dediler de, Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Arkadasınızın cenaze namazını kılın! Buyurdu ve kendisi kılmak istemediEbu Katade:
    -“O ,ki dinar borcu ödemeyi ben üzerime alıyorum” deyince, Allah`ın Resülü de cenaze namazını kıldı
    Allah, Peygamberine fetihler müyesser kılıp bereket meydana gelince, Resulullah aleyhisselam;
    -“Ben her mümine kendisinden daha yakınımKim ölüp de borç bırakırsa, onun borcunu ödemek benim üzerimedirMal bırakanın malı ise mirasçılarınındır” Buyurdu( Buhari, Müsşim, Ebu Davud,Tirmizi,Nesei

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

9Vasiyet) Hayvanlara da Merhametli Davranın

Ebu Hüreyye (ra) Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatır:
    -Bir yolcu, yoluna devam ederken, çok susamıştıBir kuyua rastladıİnip ondan su içtiÇıktığında bir de baktı ki, ziyadesiyle susamış bir köpek dilini çıkarıp susuzluktan toprağı yiyiyorYolcu:
    -Bu köpek de biraz önce benim olduğum halde ki gibi, çok susamış, ded, ve onu suladıAllahü Teala da bu kişinin yaptığını makbul sayarak günahlarını mağfiret buyurduAshabı Kiram dediler ki:
    -Ey Allah`ın Resulü! Hayvanlara yaptığımız iyilikte ecir, ücret var mıdır?Peygamber aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -Her canlı ciğer taşıyan hayvana yapılan iyilikte ecir, ücret vardır
    (Buhari, Müslim)

alıntı

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(10Vasiyet) Koca Hakkı Üstündür

Kays bin Saad (ra) anlatıyor:
    Hireye geldim, oradaki halkı, başkalarına üstün tutan bir İranlıya secde eder halde gördüm ve “Allah`ın Resulü bu secde edilmeye herkesten daha layıktır” dedimSonra gelip bunu Peygamberimiz aleyhisselamın kendine anlatınca, Allah`ın Resulü şöyle buyurdular:
    -Ne dersin, bir kabre uğrarsan ona secde eder misin? Dedim ki:
    -Hayır etmemPeygamberimiz aleyhisselam:
    -Şu halde bunu asla yapmayınBir insanın başka bir insana secde etmesini emretseydim, Allah`ın, hanımları üzerinde kocalarına verdiği haktan dolayı, hanımların kocalarına secde etmelerini emrederdim, buyurdular
    (Ebu Davud,Hakim,Tirmizi)

alıntı

Sayfa 1/11 12345678910 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri