Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: 11 Eylül'ün kahramanýndan þok açýklamalar

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart 11 Eylül'ün kahramanýndan þok açýklamalar

AAGiriþ Saati : 20.11.2011 12:15
    Güncelleme : 20.11.2011 12:42 Dünya William Rodrigez'i ilk kez ABD'deki ikiz kulelerin 11 Eylül 2001'de yýkýlmasýnda duydu. Saldýrýdan 6 yýl sonra Ýslam'ý seçen Rodrigez o günle ilgili çarpýcý açýklamalar yaptý:

11 Eylül'ün kahramaný William Rodrigez, olaydan 6 yýl sonra Müslüman olduðunu belirterek, ''11 Eylül saldýrýlarý Amerika'nýn Irak'a girmesini haklý göstermek için yapýldý. Saldýrýnýn Müslümanlara atýlmaya çalýþýlmasýna dayanamýyorum. Daha uçaklar binalara çarpmadan içerde patlamalar oldu'' dedi.

Dünya, William Rodrigez adýný ilk kez Amerika'daki Dünya Ticaret Merkezinin 11 Eylül 2001'de yýkýlmasýnda duydu. Ýkiz kulelerde temizlik elemaný olarak çalýþan Rodrigez, hayatýný hiçe sayarak, çok sayýda insaný kurtardý. Gösterdiði cesaret nedeniyle ulusal kahraman ilan edilen Rodrigez, bir anda Amerika'nýn en ünlü ismi oldu. Sinema ve siyaset dünyasýndan aldýðý teklifleri, ''hayatýný kaybeden insanlarýn üzerinden para kazanmayý kendime yakýþtýramýyorum'' diyerek, reddetti.
    Saldýrýnýn bir komplo olduðunu iddia etmesinin yarattýðý þaþkýnlýk atýlamamýþken Rodrigez'in, Müslüman olduðunu açýklamasý onu bir kez daha ülkesinin ve dünyanýn gündemine taþýdý.

Amerika'da 'Hero-kahraman'' ilan edilen William Rodrigez, eþi Elizabeth ile birlikte ilk kez geldiði Türkiye'de, AA muhabirine 11 Eylül'de yaþadýklarýný ve hayatýnýn nasýl deðiþtiðini anlattý.
    Rodrigez, Porto Riko'da doðduðunu, iyi bir sihirbaz olmak için 20'li yaþlarda Amerika'ya gittiðini söyledi.

Umduðu gibi sihirbaz olamayýnca, kendini Dünya Ticaret Merkezinde temizlik elamaný olarak bulduðunu kaydeden Rodrigez, 11 Eylül 2001 sabahý yaþadýklarýný þöyle anlattý:

''Güneþli bir gündü. Havayý bu kadar güzel görünce içimden iþe gitmek gelmedi. Þefimi arayýp hasta olduðumu, iþe gelemeyeceðimi söyledim. Çok kýzdý ve izin vermedi. Ýstemeyerek saat 08.30 da iþe gittim. Saat 08.46 gibi zemin 2. kattan bir patlama sesi geldi. Ben ve 14 arkadaþým bu sýrada zemin 1. kattaydýk. Jeneratör patladý sandýk, herkes panik oldu etrafa koþuþturmaya baþladý. Aradan 7 dakika geçtikten sonra yukarýda bir patlama daha oldu. Bu patlamanýn aslýnda binanýn tepesine çarpan uçaktan kaynakladýðýný o sýrada hiçbirimiz anlayamadýk. Yani uçaðýn çarpmasýndan önce zemin katta bir patlama meydana geldi.

Biz kuzey kuledeydik, Güneye geçmek isterken bir patlama daha oldu. Bu çok daha kuvvetliydi. Duvarlar yýkýlmaya baþladý. O panik haliyle içeri mi girsek, dýþarý mý çýksak bilemedik. Alttan patlamalar devam ediyordu, deprem zannettik. Herkes lobiye çýkmak istiyordu. Ama bir arkadaþýmýz yüzü gözü kan içinde 'bomba' diye baðýrarak, lobiden yanýmýza gelince oraya gitmekten de vazgeçtik. Bütün binayý çok iyi bildiðim için etrafýmda toplanan 14 kiþiyi binadan çýkarmayý baþardým. Bu sýrada dýþarda ambulanslarý gördüm yaralýlarý ambulansa kadar taþýdým. Dýþarý çýkýnca binaya uçak çarptýðýný söylediler. O zamana kadar ne olduðunu bilmiyorduk.''

''Camlardan atlayan insanlarýn parçalanmýþ cesetlerini gördüm''
    Rodrigez, dýþarýnýn toz duman içinde olduðunu görünce þaþkýnlýðýnýn daha da arttýðýný vurgulayarak, ''Ýlk baþta çöp olduklarýný düþündüðüm, camlardan atlayan insanlarýn parçalanmýþ cesetleriymiþ gördüklerim. Ýnsanlar paramparça olmuþlardý. En üst kat olan 106. katta restoran vardý. Orada kahvaltý yapan insanlar aþaðýya atlýyordu. Eðer ben de iþe geç gelmeseydim onlar gibi kahvaltý yapmak için 106. katta olacaktým'' diye konuþtu.

Arkadaþlarýný kurtarmak için tekrar içeri girdiðini ifade eden Rodrigez, sözlerini þöyle sürdürdü:

''Þefim içeri girmeme izin vermese de güney kulesine gittim. Güney kulede gördüðüm güvenlik görevlisini dýþarý çýkardým. Sonra tekrar binaya döndüm herkes bana baðýrýyor 'binaya dönme öleceksin' diyordu. Tekrar kuzeydeki kuleye döndüm. Her taraf su içindeydi. Asansörlerden 'yardým edin' diye sesler geliyordu. Bana en yakýn olan asansörde sýkýþýp kalan 2 kiþiyi dýþarý çýkarýp, ambulansa götürdüm. Sonra tekrar içeri döndüm, herkes 'deli misin gitme' diye baðýrýyordu arkamdan.''
    Rodrigez, kendisinde binadaki bütün kapýlarý açan bir mastýr anahtar olduðunu dile getirerek, þunlarý kaydetti:

''Bu anahtardan benim dýþýmda 4 kiþi de daha vardý ki, onlar böyle bir anda insanlarýn kurtulmasý için kapýlarý açmasý gereken görevlilerdi. Ama gördüm ki, bu kiþiler herkesten önce kaçýp gitmiþ. Lobiye çýktýðýmda itfaiyecileri gördüm. Lobiden 106. kata doðru çýkmaya baþladýk. Katlardaki insanlarý dýþarý çýkardýk. Cam kenarýnda oturan insanlarýn yüzlerine camlar saplanmýþtý.''

''11 Eylül'den sonra uzun bir süre asansöre binemedim''
    Rodrigez, 33. kata kadar tek baþýna çýktýðýný anlatarak, þöyle konuþtu:

''Orada bir polis iki itfaiyeci daha bana yetiþti. Öbür binadan büyük bir patlama sesi daha geldi. Sonradan öðrendik ki, ikinci binaya çarpan uçaktan kaynaklanmýþ bu patlama. Polis 'William artýk dönmeliyiz bunun için sana para vermeyecekler' dedi oysa ben para için deðil, arkadaþlarýmý kurtarmak için yapýyordum. Tekerlekli sandalyede birini gördük. Ýtfaiyecilerin yardýmýyla dýþarý çýkardýk. Bu sýrada asansörlerde sýkýþýp kalan insanlarýn sesini duyuyor ama çýkaramýyorduk. O yüzden 11 Eylül'den sonra uzun bir süre asansöre binemedim. Adamý, ambulansa taþýmak için dýþarý çýktýðýmda bina tamamen çöktü enkazýn altýnda kaldým. Ýki saat sonra çýkarýldým. Ambulansta gözümü açtýðýmda bir muhabir '30 saniye sonra canlý yayýndasýnýz' diye mikrofonu uzattý. Sadece dizim yýrtýlmýþtý baþka da bir þey olmadý'' þeklinde konuþtu.

Rodrigez, olaydan sonra 11 Eylül kurbanlarý için bir dernek kurduðunu belirterek, ''Bir anda kahraman haline geldim. Sokakta herkes beni tanýyordu. Bu nedenle politikacýlar bir merdiven temizleyicisi olmama raðmen partilerine katmak için para teklif ettiler, liderlik eðitimlerine gönderdiler. Bu sýrada iþimi de kaybetmiþtim, evsiz kaldým. Bir süre arabada ve köprü altlarýnda yaþadým. Buna raðmen siyasete girmedim, film tekliflerini kabul etmedim. 200'den fazla arkadaþýmý kaybettim, toplam 4 binden fazla insan öldü. Onlarýn üzerinden pirim yapmak istemedim'' diye konuþtu.

''Malezya'ya gitme, Müslümanlar seni öldürür'' dendi
    11 Eylül'den sonra yaþadýklarýný anlatmak için dünyanýn dört bir yanýndan davet aldýðýný belirten Rodrigez, þunlarý kaydetti:

''Malezya Baþbakanýndan davet aldýðýmda 'Malezya'ya gitme Müslümanlar seni öldürür' dendi. New York'ta da Müslüman arkadaþlarým vardý ama ilk defa Ýslamiyetle orada yakýn temas kurdum. Malezya'da Ýslam'a duyduðum samimiyetten sonra Londra'da Þeyh Yusuf Estes ile tanýþtým. Ondan sonra þahadet ettim ve 2006'da Müslüman oldum. Müslüman olduktan sonra herkes bana saldýrdý ama ben Allah'ýn dostluðunu kazandým. Hükümetle daha fazla problem yaþamaya baþladým. Ulusal bir kahramandým, onlar benim siyasetçi olmamý istiyorlardý. Onlarýn duymak istediklerini deðil, doðru olanlarý söyledim. 11 Eylül'ün üzeri örtülmeye çalýþýldý. Monica Lewinski davasý için bile 35 milyon dolar harcanýrken, 11 Eylül için 15 milyon dolar harcandý. 11 Eylül saldýrýlarý Amerika'nýn Irak'a girmesini haklý göstermek için yapýldý. Saldýrýnýn Müslümanlara atýlmaya çalýþýlmasýna dayanamýyorum. Daha uçaklar binalara çarpmadan içerde patlamalar oldu. Bu bir komploydu.

Kurbanlar üzerinden bir siyaset yapýldý. Ama Amerikan halký bunu biliyor artýk. Ancak Amerikalýlar koltuklarýnda oturur, 'bu kötü' der deðiþtirmek için bir þey yapmaz. Bugünün gençleri daha farklý. Wall Street olaylarýnda gördüðünüz gibi. Haksýzlýða sessiz kalmýyor. Þimdi de Ýran'a karþý çok güçlü bir propaganda yapýlýyor. Önümüzde seçim var bu da seçim için kullanýlýyor. Ama benim umudum var sonunda gerçekler ortaya çýkacak. 11 Eylül'ün unutulmamasý için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceðim.''

''Önemli olan isim deðil, yaptýðýn ibadettir''
    William Rodrigez, kendisine sürekli adýný neden deðiþtirip, Müslüman ismi almadýðýnýn sorulduðunu vurgulayarak, ''Dünya beni William Rodrigez olarak tanýyor ve deðiþtirmek istemedim. Önemli olan isim deðil, yaptýðýn ibadettir. Annem Müslüman olduðumu öðrendiðinde þok oldu çünkü kendisi koyu bir Katoliktir. Ben kimseye inançlarý konusunda baský yapmýyorum, örnek olmaya çalýþýyorum'' dedi.

11 Eylül'ün hayatýný tamamen deðiþtirdiðini ifade eden Rodrigez, '' Eþim Elizabeth de bir gazeteci. Benimle röportaj yaptýðýnda tanýþtýk. O sýrada niþanlýydý ama ilk görüþte aþýk olduk. Niþanlýsýndan ayrýlarak, benimle evlendi'' dedi.

Rodrigez, eþiyle birlikte Türkiye'ye ilk kez tatil için geldiðini, Van'daki depremi duyunca orayý da ziyaret etmeye karar verdiðini söyledi.

Bir kahramanýn eþi olmanýn onurunu taþýdýðýný belirten Elizabeth Rodrgiez ise bir kahramanla yaþamanýn zaman zaman zor olduðunu, hayranlarýyla eþini paylaþmak durumunda kaldýðýný ifade etti.

Eþinin Ýslam'ý seçerek Müslüman olmasýný saygýyla karþýladýðýný ifade eden Elizabeth Rodrigez, ''Ben Katolik'im. Ama ikimizde birbirimize inançlarýmýz konusunda bir baský yapmýyoruz. Kocam Ýslam inancýna göre orucunu tutuyor ve namazýný kýlýyor. Ben de kendi inancýmýn gereklerini yerine getiriyorum'' dedi

Kullanýcý Bilgi Menüsü

helal olsun adama. demek hala böyle kahramanlar var dünyada

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri