Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Stab HH-120 Diseqc Motor Batı Limitini Artırma

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Stab HH-120 Diseqc Motor Batı Limitini Artırma

Bu konuda Stab HH-120 Diseqc Motorun Batı limitini artırma işlemini anlatıcam. Yapılan işlemler tamamen mekanik ve elektronik işlemlerdir. Ayrıca çok ince ve ustalık gerektiren bir işlem burda sadece bilgi amaçlı veriyorum uygulama esnasındaki sorumluluk yapan kişilere aittir. GARANTİLİ CİHAZLAR ETİKETİ VARSA GARANTİ DIŞI KALABİLİR SORUMLULUK KULLANICIYA AİT.

Benim motorumun garantisi bittiği için bu işlemi yaptım. Normalde Stab HH 120 BATI ve DOĞUDA 61 derece limiti sondur. 61 dereceden sonra otomatikmen motor 0 noktasına hareket eder. Tabı bu da 0 noktası benim gibi 33 derece doğu olan kişiler için sorun yaratmakta ve 30 derece batıda bulunan HİSPASAT uydusunu bulamamak anlamına geliyor.

BU UYGULAMA İLE MOTORUN BATI LİMİTİ 65 DERECE OLACAKTIR.

Gelelim uygulamaya;

1. Motorumuzun altında bulunan 4 tane vidayı söküyoruz. LNB girişlerindeki vidaları ister sökün ister sökmeyin size bir zararı yok kablosu uzun.

2. Motorun ana dişilisinin sağında ve solunda Cam sensör limit swıchleri bulunmaktadır.

3. Sol taraftaki sönsörün vidasını gevşetip aşağı itiyoruz.

4. Sağ taraftaki sensörü ayarlamadan önce Cihazımızdan = noktası konumunu verelim ve motorun kaç derecede ve batımı doğuda durduğunu tespit edelim. Örnek vermek gerekirse 1 derece batıda durdu ise sensörü aşağı alıyoruz tabi burdaki ölçü deneme yanılma payı ile oluyor her ayardan sonra tekrar cihazdan 0 konum komutunu vererek 0 noktası tam olana dek aşağı yukarı ayarını deneme yanılma yöntemi ile yapıyoruz. Biraz uğraştırıyor ama olması gereken bu. Burda dikkat edilmesi gereken nokta sensörun civatalarını fazla sıkmayın plaket kırılabilir.

5. SENSÖR ayarı bittikten sonra motoru BATIYA doğru hareket ettirin 60 dereceden sonra adım yanı yavaş modda ilerletin yoksa birden limite dayanıp motor 0 noktasına gerei hareket eder. Aşağıda 65 derecede olduğu açıkca görünüyor. Doğuda 61 derece şeklinde halen.

Konu Volkan tarafından (27-05-2012 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taşı Delen Suyun Gücü Değil Damlaların Sürekliliğidir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Stab motorun içini merak edenler içinde güzel bir uygulama oldu. Bazı arkadaşlar motordaki boşluktan şikayetçiler ama 1-2 derecelik boşluk olmak zorunda yoksa sert rüzgarda esneme payı olmayacağı için kırılma ve dişililerin zarar görmesine neden olabilir. İçinin açtığınız zaman bence o boşluk için uğraşmayın ordaki civatayı ben sıktım ama boşluğa faydası yok onun için pul gibi bir şey kullanılmas lazım.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Volkan Usta helal olsun.Saygıdeğer bir çalışma emeğine sağlık. Kafaya takmıştım valla hafta sonu bu iş için stab motor bulup sökecektim. Çünkü katalog sağa sola 65 derece diyor. Hesap yapıyorum Eurobird 33-65= 32W yani Hispayı (30W) alması gerek diye. Hispasat olayı çözüldümü peki?Sancaktar usta bu işe çok sevinecektir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı gungor1976 Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    Volkan Usta helal olsun.Saygıdeğer bir çalışma emeğine sağlık. Kafaya takmıştım valla hafta sonu bu iş için stab motor bulup sökecektim. Çünkü katalog sağa sola 65 derece diyor. Hesap yapıyorum Eurobird 33-65= 32W yani Hispayı (30W) alması gerek diye. Hispasat olayı çözüldümü peki?Sancaktar usta bu işe çok sevinecektir.
    hesaplamalarıma göre çözülmesi lazım. Dün taktım motoru tam milimetrik ayara geçiyordum hava patladı öyle bıraktım. Şu an türksatta sinyal tam ama batıya gittikçe kayma var . 0 noktasını ayarlamam gerekiyor . Motor garantili ise hiöç elleme. Ayrıca swiclere mıknatıslı alyanla yada tornavida ile yaklaşma. Bu swıcler mıknastıs mantığına göre çalışıyor motor sapıtabiliyor.

Motor katoloğunda 65 diyor ama 61 gördümü 0 noktasına geri dönüyor.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı Volkan Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    hesaplamalarıma göre çözülmesi lazım. Dün taktım motoru tam milimetrik ayara geçiyordum hava patladı öyle bıraktım. Şu an türksatta sinyal tam ama batıya gittikçe kayma var . 0 noktasını ayarlamam gerekiyor . Motor garantili ise hiöç elleme. Ayrıca swiclere mıknatıslı alyanla yada tornavida ile yaklaşma. Bu swıcler mıknastıs mantığına göre çalışıyor motor sapıtabiliyor.

Motor katoloğunda 65 diyor ama 61 gördümü 0 noktasına geri dönüyor.
    Neden acaba disecq motorlar gibi doğu-batı 75 derece yapmıyorlar?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı gungor1976 Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    Neden acaba disecq motorlar gibi doğu-batı 75 derece yapmıyorlar?
    aslında motoru tamamen incelediğim zaman bunu yapmaları doğru orda gördüğün yay sert rüzgarlarda esneme yaparak ve d,işli arasındaki boşluğu alarak motoru koruyor. Sen motoru 70 dayadığın zaman motorun dişili gücü minimuma ve yayın sert bir rüzgarda atma gücünü maxsımuma almış oluyorsun ve böyle oluncada motorun dişli sıyırmasına neden olabilir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Kesinlikle...

ama ben az bekleyeceğim ya yaz tatilini..yahut garanti bitsin vaziyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

aslında güngör haklı h-h mount diye bir açıklama vardı eskiden nerdeyse 180 dereceye yakın tanımlamalar vardı diye hatırlıyorum motorlarda

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı sancaktar78 Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    aslında güngör haklı h-h mount diye bir açıklama vardı eskiden nerdeyse 180 dereceye yakın tanımlamalar vardı diye hatırlıyorum motorlarda

hocam kayacenterla durumu görüştüm. motorun limiti için firma yazılım vermeye karar vermiş ama sonra testlerde ne olduysa yazılımı vermemişler. Bakalım şu anda yabancı forumlardaki konuları inceliyorum.

ama bence garantisi bitmeden motoru sakın ellemeyin gerekirse hispa için ayrı canak kurarız.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

stab 120 diseq motor ve atlanta marka 135 lik offset çanak ve iyi bir lnb(invacom) ile izmirde ikamet edenler 28,2e deki skysport v.b bazı kanalları izleyebilirmi acaba? ben şu an yeterli sinyal seviyesi alamıyorum(bende normal diseq motor 120 lik offset çanak var lnb de vasat bir marka)
    Konu wannafun tarafından (24-07-2013 Saat 11:45 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri