Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 1/5 12345 SonSon
48 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Lnb motoru ayar için yardım

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Lnb motoru ayar için yardım

arkadaşlar volkan hoca ile de görüştüm o bugün gerekli linkleri vereceğini ama forumdada bu konuyu paylaşırsam hem başka arkadaşlarında yardımcı olacağı hemde bilmeyen arkadaşların faydalanabilmesi için burayada yazmamı istedi.

2 gündür uğraşıyorum bulunduğum yer ankara nın çayırhan kasabası nallıhana bağlı volkan hocaya da verdim bu fotoyu benim evin bulunduğu noktanın dishpointer den bakılmış hali

Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.

bu resme göre benim evden motor açı ne olmalı ben 30,5 yaptım normal koordinatları buranın 40.08 - 31.65 tam olarak navigasyon dan aldım koordinatları bu koordinatlara göre motor açısı ve 0 konumu hangi yöne bakmalı motor 0 konumunda iken hotbird ün olduğu yöne bakıyor bende bu mantıkla 0 konumunu balkonun tam sağına hotbirdün karşısına getirdim sonra motoru çalıştırdım türksat a aldım çalıştığında gördüm ki motor türksat yönüne dönüyor yani mantıken 0 konumunu doğru yapmışım o zaman motor derecesini de tutturduğum da herhangi bir uyduyu mesela türksatı ayarladığım da geri kalan uyduların hepsi otomatik olarak kuşağa oturmuş olur mu . kafayı sıyırmak üzereyim elimde çanak 2 gündür balkonda dolanıyorum komşular deli sanacak yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Merhaba;

İlk olarak bu konuyu hiç bilmediğiniz olarak varsayıyorum..

Motorun üzerindeki laitude açısını 40.5 yapın. Aşağıdaki resimde sancaktar hoca yapmış burdan örnek alabilirsiniz.

Montaj direğiniz 90 derece olmalı. Direğe motoru monte edin sonra motorun kolu tam 0 noktasında iken çanağıda motora monte edin çanakta tam olarak 0 yönünde olmalıdır. Bu işlem tamamsa ayar yapmak için kullanacağımız iki nota var. İlk olarak çanağın kendi mauntunda şağı yukarı ayar yapma ikincisi motorun direğe tutturduğumuz notadan sağa sola ayar yapma.

Şimdi motormotor sıfır noktasında iken motoru çanakla beraber sağa sola çevirerek ve çanağın kendi aşağı yukarı ayarı ile çanağımızı 31 ereceye ayarlıyoruz. 31 derecedeki uyduyu bulduktan sonra motorun direğe tuttrma vidalarını sıkarak sabitliyoruz daha sonrada çanağın aşağı yukarı mauntunu sıkıyoruz ve şimdi bundan sonra motoru cevirmeye başlıyoruz.

Sizin yanlışını siz motoru kolunun
    üzerinde çanağı sağa sola veviriyorsunuz bu yanlış. Motorun üzerindeki çanağın sadece aşağı yukarı ayarı yapılır.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taşı Delen Suyun Gücü Değil Damlaların Sürekliliğidir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

çok teşekkür ederim hocam tamamen aydınlanmış oldum sayenizde bu 31 .derecedeki uydu 5a mı acaba bendeki satfindırla bunu ayarlamak mümkün olmadığı için kızdım ve yeni satfindır aldım aldığım cihaz SATFINDER 2 HD DVB-S2 bu bununla hiç zorlanmadan bulacagıma inanıyorum . deneyeyim olmazsa gene başınızı ağrıtırım hocam

31.5 E astra var bide

31.5 W intelsat var hangisini baz alacağım

bide aklıma takılan son bir soru daha motorun kolu aşağı doğrumu bakacak yukarı doğrumu acaba motoru ters takıyor olabilirmiyim bazı resimlerde aşağı bakıyor bazılarında yukarı bakma yönü fark ediyor mu ?
    Konu ahmet25ve25 tarafından (30-06-2012 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

astra yı baz al

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı Volkan Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    astra yı baz al
    sağol hocam peki motorun kolu aşağı mı bakacak yukarımı onada bir şey söylerseniz aşağı baktığındaki dönme şekli ile yukarıdaki dönme şekli farklı mı ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.

yukardaki linkte fotoğrafları var bakarsanız.

sağ alt köşedeki benim sabit türksat hocam motor doğruum üzerine çanağı 0 noktasına göre sabitleyip astra ya çevireceğim birazdan motor doru ise

Kullanıcı Bilgi Menüsü

hocam sizi sıkıyorum ama aklıma gene bişey daha geldi şimdi diyelim ki dediğiniz gibi ayarlaık motur 40,5 yaptık bu şekilde iken kol 0 ayarında 31. de astrayıda ayarladık çanagı sabitledik diyelim .

ancak receverden ayarları motor ayaru usals olduğunda diyelim hotbird ü seçtik motor kımıldamıyor o zaman 0 konumunda kalıyor bu nası olacak hafızasında 0 konumu hotbird olarak kayıtlı ? motorun başşka bir ayarı mı var usals yerine diseck1-2 mi yapacagız ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

hocam evrekaa evreka evreka disecq menüde usals ayarları var onlarıda söylerseniz sizin dediğiniz gibi yapınca cuk oturacagını tahmin ediyorum

boylam açısı = ?
    boylam yönü = ?
    enlem açısı = ?
    enlem yönü = ?
    dönme hızı

sanırım benim bu enlemlerle boylamlar yanlış olduğu için motordan değiştirdiğim zaman farklı yerlere dönüyor bunları söyleyebilirmisiniz

cihazım botech 207 hd usals ayarlar menüsünde tükiye ayarları mevcut değil .

sanırım ben buldum doğrulugunu bi kontrol edermisiniz.
    boylam açısı = 31.6
    boylam yönü = kuzey
    enlem açısı = 40
    enlem yönü doğu

usals ayarlarını bu şekilde yapıp motoru 40.5 dereyece ayarlayıp 0 konumunda astrayı bulduğumda dediğiniz gibi sağ sol ayarı motordan aşağı yukarı ayarı çanaktan yaptıktan sonra bütün uyduları bulurmu sanırım mantığı anladım bu şekilde motor çalışırmı.
    Konu ahmet25ve25 tarafından (30-06-2012 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

stab motorda kol yukarı olur.. Şimdi cihazınızın menüsünü hiç bilmiyorum onun için usals ayarları konusunda yorum yapamıcam. Sen normal motor konumunda uyduları ayarla y
    ksek ihtimal olacaktır.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

hocam kol alaşıda monteledim ben 31.5 derecede astıra 1 g yide buldum şu anda türk satı astıra 1 g yi helle satı falan motor dönerek gayet güzel görüyor ancak hotbird ü falan etelle satı almıyor bunun nedeni balkonda olması ve balkonun içine çok dönmesi olabilirmi cihazını kullandığım arkadaş öyle dedi yarın çanağı çatıya çıkaracağım oraya monte edeceğiz

buradada motorun kolu aşağımı baksın yoksa yukarı çevireyim mi yukarı çevirdiğimde kolun dönme yönü değişirmi ? ne yapmalıyım .

yardımlarınız için çook teşekkür ederim tekrardan .

sayenizde ilk motorlu çanağımı kurdum ve kurduktan sonra da anlıyorum ki gerçekten göründüğü kadar zor değilmiş tek gereken işi bilen anlayan bir yol gösterici bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Sayfa 1/5 12345 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri