Hamile Kadýnlara Hepatit uyarýsý

Doç.Dr. Selma Tosun: 'Tüm gebeler, gebelikleri sýrasýnda mutlaka Hepatit B tipi sarýlýk testinden geçmeli"

Viral Hepatit Savaþým Derneði (VHSD) Yönetim Kurulu ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalýklarý ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nde görevli Doç.Dr. Selma Tosun, "Tüm gebeler, gebelikleri sýrasýnda mutlaka Hepatit B tipi sarýlýk açýsýndan test edilmeli" dedi.

Doç.Dr. Selma Tosun, VHSD bünyesinde Ýzmir'de gerçekleþtirilen gönüllü tanýtým toplantýsýna katýldý. Viral Hepatit'e iliþkin katýlýmcýlara bilgi veren Tosun, "Tüm gebelerin gebelikleri sýrasýnda mutlaka B tipi sarýlýk testinden geçmesi gerekir" dedi.

VHSD Derneði'nin gizli tehlike Hepatit B konusunda halký bilinçlendirmek için baþlattýklarý kampanya çerçevesinde Ýzmir'de gerçekleþtirilen toplantýya VHSD Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalýklarý ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü görevlisi Doç. Dr. Selma Tosun, VHSD Bölge Temsilcisi ve Ege Üniversitesi Týp Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalý'ndan Tansu Yamazhan ile VHSD Bölge Temsilcisi ve Tepecik Eðitim ve Araþtýrma Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniði'nden Þükran Köse katýldý.

Türkiye'de Hepatit B'nin en çok 15-44 yaþlarý arasýnda görüldüðünü ve oranýn Doðu ile Güneydoðu bölgelerinde arttýðýný belirten Doç.Dr. Selma Tosun, özellikle karaciðeri etkileyen Hepatit B'nin kan ve sývý yoluyla bulaþtýðýný söyledi. Bulaþma yollarýný bilen her insanýn korunma yollarýný da bileceðini ve uygulayacaðýný ifade eden Tosun, Hepatit'in özellikle gebelik döneminde anneden bebeðine geçtiðini belirterek "Tüm gebeler gebelikleri sýrasýnda mutlaka Hepatit B tipi sarýlýk açýsýndan test edilmeli.

Eðer anne adaylarý Hepatit B taþýyýcýsý çýkarlarsa bebeklerine doðumdan hemen sonra yapýlacak aþý ve özel koruyucu serumla bebeðin Hepatit B olmasý engellenmiþ olacaktýr" dedi.

Berber ve kuaförler steril malzeme kullanmalý

Hepatit B'nin steril olmayan mikroplu malzemeler ve kiþisel bakým ürünleri yoluyla bir insandan baþkasýna kolaylýkla geçtiðini belirten Doç.Dr. Tosun, berberlerde ayný jilet ve usturanýn birden fazla kiþiye kullanýlmasý ile kuaförlerde steril olmayan manikür ve pedikür malzemelerinin farklý kiþiler üzerinde kullanýlmasýnýn Hepatit B virüsünün çok sayýda insana bulaþmasýna neden olduðunu söyledi.

Hepatit B'nin çok eþlilik ve cinsel iliþki yoluyla ve steril olmayan malzemelerle yapýlan dövme, piercing, kulak delme, toplu sünnet iþlemleri ile de bulaþma riskinin fazla olduðunu ifade eden Tosun, taþýyýcý veya hasta bir kiþiyle ayný evi paylaþanlarýn risk grubunda olduðunu söyledi. Tosun, aþý ile Hepatit B'den korunulabileceðini ve hastalýðýn mevcut ilaç ve yöntemlerle tedavisinin mümkün olduðunu dile getirdi.

Selma Tosun, dernek bünyesinde gerçekleþtirdikleri etkinlik ve toplantýlara vatandaþlarýn ilgisinin az olduðunu ve halkýn hepatit konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduðunu sözlerine ekledi.

<div>

Çünkü Ben Annemi Gülerken De Gördüm, Aðlarken De...

[/b]