Kapadokya - Peri Bacaları

Kapadokya Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeni arasında kalan bölgede yer alıyor. Bu adı Perslerden almıştr. (Katpatukya) “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geliyor. Bu Bölgede Perslerden önce Hitit ve Frigya yerleşimleri vardı. Sonra da bir ara bağımsız krallıkla yönetildi ve ardından Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarını gördü Kapadokya..Bölge aynı zamanda Peri Bacaları olarak da biliniyor.

Peki Peri Bacaları Nasıl oluştu?

60 milyon yıl önce, 3. jeolojik devirde Toroslar yükseldi, kuzeydeki Anadolu platosu sıkıştı ve yanardağlar faaliyete geçti.

60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkıyor.

Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk “Peri bacası” adını verdi.
Kapadokya için Rehberlik Bilgiler

Turizm Danışma: Nevşehir, Atatürk Bulvarı, Hastane yanı.

Tel: (384) 213 11 37

Kapadokyaya Nasıl Gidilir?

Nevşehir, , Kayseri, Aksaray, Kırşehir illerinin bir bölümünü kapsayan Kapadokyaya kara yolu ile veya Kayseriye uçakla gidilebilir. Nevşehir; Kayseri’ye 106, Ankara’ya 276, İstanbul’a 729 km. uzaklıkta.

<div>

Çünkü Ben Annemi Gülerken De Gördüm, Ağlarken De...

[/b]