Hasta Annelerin Bebek Emzirmesi Sakýncalýmýdýr

Hasta annelerin bebeklerini emzirmelerinde sakýnca olmadýðý bildirildi.

Hasta iken emzirmenin ve halk arasýnda bilinenin aksine sezaryenle doðumun anne sütü vermeye engel olmadýðý bildirildi. Anne rahatsýzlýðýnýn belirtilerinin fark etmeden zaten bebeðe geçeceðini belirten Dr. Ýsmail Özcan, "Anne vücudunun hastalýða karþý oluþturduðu antikorlar sütle bebeðe geçer ve bebeðin hastalýða karþý korur. Ancak bazý hastalýklarýn gerektirdiði tedavilerde (radioaktiv, narkotik ilaçlar) emzirilmez" uyarýsýný yaptý.

BEBEÐÝ KORUR

Hasta annenin bebeðini sakýncasýz emzirebileceðini kaydeden Dr. Özcan, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren annenin de bebeðini emzirmesinde sakýnca olmadýðýnýn altýný çizdi. Aksine annenin emzirmesinin hastalýk sýrasýnda vücudunda yapýlan antikorlarý bebeðe vermesi açýsýndan koruyucu olduðunu vurguladý.

HEPATÝT B VE C'DE DURUM

Emzirilmemesi gereken hallere de deðinen Dr. Özcan, bunlarý þöyle sýraladý: "Annenin hastaneye yatacak kadar aðýr hasta olmasý ya da bebek için sakýncalý ilaç almasý durumlarýnda sakýncalýdýr. Tüberküloz tedavisi gören annenin balgamý temizlenmiþ, ev tedavisine geçilmiþ ise bebeðini emzirebilir. Bu durumda bebek koruyucu tedaviye alýnmalýdýr. Hepatit B ya da C enfeksiyonu geçiren anneler bebeklerini emzirebilir."

ADET DÖNEMÝNDE DE EMZÝRÝLÝR
Genelde ilaçlarýn anne sütündeki düzeylerinin emziren annenin plazma düzeyindekinden düþük olduðunu kaydeden Dr. Ýsmail Özcan, bebek tarafýndan emilimleri sýrasýnda da sütteki ilacýn tümünün kana geçmediðini söyledi. Özcan, "Gebelik ve adet döneminde de emzirilebilir. Bebekler, hastayken birçok besini reddederse de anne sütünü kolayca alýrlar. Hastalandýðýnda bebek annesinden ayrýlmamalýdýr" dedi.

<div>

Çünkü Ben Annemi Gülerken De Gördüm, Aðlarken De...

[/b]