Yazýn ve Kýþýn Kolay ve Rahat Oruç Tutmanýn Yollarý (Püf Noktalarý)

Bir iþte insan deneye deneye bazý kolaylýklara ve rahatlýklara ulaþýr. Yani iþ insanlara baþlangýçta zor ve sýkýntýlý görünür ama deneyimle insanlar sonra iþin kolay ve rahat olmasýný saðlayan püf noktalarýný görürler ve artýk iþ onlara zor ve sýkýntýlý görünmez. Ayeti celilide buyrulduðu üzere ‘Her zorluktan sonra kolaylýk vardýr. Evet, her zorluktan sonra kolaylýk vardýr. (Ýnþirah suresi, ayet 5-6)’.

Ben âcizane son dört yýldýr, aralýksýz pazartesi ve perþembe günleri oruçlarýný tutmaktayým. Ayrýca üç aylarda bu günleri biraz daha artýrmaktayým. Yani üç aylarda elimden geldiðince baþka günlerde de oruç tutuyorum. Bunlarý bu yolda deneyimim olduðuna ve yazýmýn inandýrýcýlýðýna kanýt olmasý için söylüyorum. Yani okuyucu yazýmý okurken bu yazýmýn altýnda bir deneyim olduðunu, bunun masa baþý yazýsý olmadýðýný bilsin istiyorum. Ýnternet ortamýnda nick ismimle yazmama karþýn gurur, kibir, riya, gösteriþ… gibi insanýn imanýný, bütün iyi amellerini yok edecek bu dehþetli afatlardan Allah’a sýðýnýrým. Allah bizleri bu afatlardan korusun. Amin.

Oruç biliyorsunuz kameri aylardadýr, kameri aylar da þemsi aylarýn içerisinde dönmektedir. 33 yýlda devir tamam olmaktadýr. Çocukluðumda yazýn oruç vardý. Þimdi kýrklý yaþlarda yaz oruçlarýný yine gördük.

Bir insan yaz kýþ belli günlerde de olsa oruca devam edince mevsimlerde bazý püf noktalara dikkat edince orucu çok rahat ve kolay bir þekilde tutabilmektedir.

Biz baþlangýçta çok sýkýntýlar çektik, ama þimdi o sýkýntýlardan elde ettiðimiz deneyimle iþin meyvelerini yemeðe baþladýk. Oruç benim için artýk çok rahat ve kolay bir ibadete dönüþtü. Sadece Ramazan’da deðil bütün yýl boyunca belli günlerde de rahat ve kolay bir þekilde tuttuðumu demin söyledim. Ýstiyorum ki, ümmeti Muhammed de benim yaþadýðým kolaylýðý ve rahatlýðý görsün onlar da bu ibadete sadece Ramazanda deðil bütün yýl boyunca da belli günlerde talip olsunlar, bunu bir hayat biçimi olarak benimsesinler.

Ýnsanýn manevi dünyasýnda pek çok uyarýcý var. Bunlardan ikisi oruç tutarken insana sýkýntý vermeye baþlarlar: Açlýk ve susuzluk. Bunlar uyarýcýlardýr. Eðer bunlar olmasa insanlar çalýþmazlardý. Çünkü insan tembel yaratýlmýþtýr. Medeniyetin temeli de bu iki uyarana baðlýdýr. Her neyse…

Bu iki uyaranýn ikisi birden, ayný anda etkili olmaz. Yani bu beden makinesini yaratan yüce Allah, bu iki uyaraný birlikte, ayný anda hareket ettirmez. Birisi etkin olur. Diðeri varlýðý hissedilmeyecek oranda geri kalýr. Yazýn oruç tutan insanlar susar, kýþýn da acýkýr. Yani yazýn oruç tutan kiþi kesinlikle acýkmaz. Ýsterse iki gün aðzýna bir lokma koymasýn, sadece susar. Deli gibi susar. Susuzluk dýþýnda bir þey düþünmez. Kýþýn da acýkýr. Yemek dýþýnda bir þey düþünmez. Ýlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise sýcaklýk durumlarý ile yaza ve kýþa benzemelerine göre deðiþirler. Yani bu mevsimlerde hava serin olduðunda acýkýrýz, sýcak olduðunda susarýz. Yani yüce Allah, merhametinden açlýk ve susuzluk gibi iki belayý ayný anda birarada, birlikte kuluna tattýrmaz. Biri baskýn olur; diðerinin üzerini örter, varlýðýný hissettirmez. Yani bebek ya kýz doðar, ya erkek onun gibi. Bu yüce Allah’ýn biz aciz kullarýna büyük bir lütfudür. Bünyemizin kanunudur.

Yazýn bir insan oruç tuttuðunda mümkün mertebe yemekle orucunu açmasýn. Daha doðrusu yemeði çok az yesin. Sývý alsýn. Kahvaltý ayarýnda bir iftar en iyisidir. Hele sahurda kesinlikle yemek yemesin. Korkmasýn, kesinlikle acýkmayacaktýr oruç günü içinde. Sadece susayacaktýr. Susuz devler gibi saatlerce su içmek isteyecektir. Onun için sahurda karný aç olsa da fazla yemek yemesin; karnýný çay, su, karpuz, kavun, meyve suyu gibi þeylerle doldursun; çünkü bu yalancý açlýktýr, gündüz bu açlýðý hissetmeyecek, sadece yavaþ yavaþ susamaya baþlayacaktýr. Kýþýnsa durum tam tersine olacak, kiþinin iftarda ve sahurda sývý þeylere deðil, yemeðe aðýrlýk vermesi gerekecektir. Kýþýn da kesinlikle susamayacaktýr. Kýþýn susuz yatsa bile, oruç günü boyunca susuzluðu ortadan kalkacak, sadece acýktýðýný hissedecektir.

Gece imsak vaktine kadar uyumayýp vazifelerinizi yaptýktan sonra uyunmasý gün içerisindeki zamanýn büyük bölümünü uyku ile geçirilmesini saðlayacaktýr. Uyku nadasa býrakýlmýþ tarla gibidir. Enerjinizi muhafaza eder, yazýn geç susamanýzý, kýþýn da geç acýkmanýzý saðlar. Yalnýz yazýn uyuduðunuz yerin serin olmasýna özellikle çok dikkat edin, tabii üþütme riskine girmeden, kapý veya pencereleri açýk býrakmayý unutmayýn. Yoksa uyku çok su kaybýna neden olacak, daha uyanmadan vücut sývýnýzýn önemli bir kýsmýný kaybetmenize neden olacaktýr. Terlemiþ vaziyette uyanýyorsanýz, bunu ortadan kaldýrmak için hemen acil önlem alýn; uyandýðýnýzda odanýn serinliðini vücudunuzda mutlaka hissedin.

Tabii çalýþanlarýn Ramazaný tatil günlerine denk getirmesi veya bu ayda izin almasý en güzelidir. Bu ayý baþtan sona ibadete tahsis etmek akýllý kiþilerin harcýdýr. Çünkü ganimet gökte bu ayda adeta yaðmaktadýr. Her ibadete verilen sevap birden yedi yüze kadar çýkar. Sair aylarý defalarca kez katlar. Bazýlarýný yüzlerce kez.

Sabah uyandýðýnýzda hemen dýþarý çýkmayýn. Alýþ veriþi sonraya býrakýn. En sona. Eve geldiðinizde iftara on beþ dakika, yarým saat gibi bir zaman kalsýn. Çünkü orucun en zor zaman dilimidir. Sýkýntýlýdýr. Sabah uyandýðýnýzda orucun sýkýntýlarýný pek hissetmezsiniz. Onun için dikkat isteyen iþlere yönelebilirsiniz. Kitap okumak gibi. Sonra ibadet, özellikle kaza namazlarý ve nafile ibadetler yapýlabilir. Kuran-ý Kerim okumak ve dinlemek de güzeldir, dinlendirici etkileri vardýr. Yavaþ yavaþ susuzluðu hissetmeye baþladýðýnýzda evde durmayýn, dýþarý çýkýn, arkadaþlarýnýzýn yanýna gidin, sohbetlere katýlýn. Dindar olanlarýný tercih edin. Yoksa gýybet yapan kiþiler orucunuzun sevabýný boþa çýkarýrlar. Bu, orucun sýkýntýlarýnýn önüne geçer. Alýþ veriþi sona býrakýn. Alýþ veriþ orucun sýkýntýlarýný yok eder. Gezmek de öyle. Son yarým saat kaldýðýnda evde bulunun. Evden erken çýkarsanýz vücudunuzdaki sývýyý erken bitirip susamaya erken baþlarsýnýz. Hele bir de bu vaziyette eve erken dönerseniz susuzluktan çatlarsýnýz, üfleyip püflemeye baþlarsýnýz. Kendinizi boþu boþuna sýkýntýya düþürmüþ olursunuz. Ama son on beþ dakika veya yarým saatte mutlaka evde bulunun. Çünkü orucu tefekkür etmeniz, son sýkýntýlarý doya doya yaþamanýz çok manidardýr. Orucun ruhuna uygundur. Duayý bu zamanda ihmal etmeyelim. Kabul oraný çok yüksektir. Yani açlýk ve susuzluk belasýyla kavrulduðumuz bu anda –tabii kerehat vakti olduðu için farz dýþýnda namaz kýlýnmaz ama- zikirle duayla Allah’a yakýn olmaya çalýþalým. Yani bu anlar tam çiftçinin mahsulü kaldýrýp kazanca dönüþtürdüðü anlardýr. Malý götürme zamaný yani. Nefis de azgýnlaþýr. Dikkat edin. Bela arar. Aman aðzýnýzý baðlayýn. Yoksa sermayeyi kediye yüklersiniz. Duaya, zikre daldýðýnýzda nefis söner. Bu zaman diliminde gün boyunca tuttuðunuz orucun, dolayýsýyla katlandýðýnýz sýkýntýlarýn rahmeti, sekineti bu sayede üzerinize inmeye baþlar.

Bir iþte çalýþanlar oruç tutarken kendilerini maratoncu gibi düþünmelidir. Ýþlerinin hýzýný yavaþ yavaþ artýrmalýdýr. Ama hoþlarýna giden, yapmaktan zevk aldýklarý, yaparken kendilerini kaybettikleri iþleri sona býrakmalý; zor ve sýkýntýlý, sevmedikleri iþleri baþa almalýdýrlar. Zira oruçta sýkýntý baþta deðil sona doðrudur.

Orucun bu kolaylýðýný ve rahatlýðýný fark eden kiþi benim gibi yaz kýþ belli günlerde de oruç tutmaya baþlar.

Allah, Ramazan ayý ve sair oruçlarý rahat ve kolay bir þekilde tutmayý ve bu yolla rýzasýna ermeyi nasip eylesin. Fazl u ikramýyla günahlarýmýzý baðýþlasýn. Amin. Dualarýnýzý istirham ediyorum. Selamun aleyküm.