Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: MsI Servis Hikayesi ve Magduriyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart MsI Servis Hikayesi ve Magduriyeti

Öncelikle konuyu açma nedenim bir marka ve ürününü karalamak değil , ürettiği ve pazarladığı kaliteli ürünlerinin arkasındaki kötü servis desdeğini bilmesini istememdir. konu tamamen Serkan YILMAZIN insafiyetindedir büyük bir ihtimalle Türkiyenin en büyük forumlarından biri olan süpersatforuma bir şekilde ulaşıp konuyu kaldırmaları istenecektir. Ben tamamen Bu yöndeki insafiyeti Serkan YILMAZA bırakıyorum servis mağduriyetlerinin yaşanmaması vede böyle durumlarda insanların izlemesi gereken yolları bilmesi adına konuyu açıyorum. Bir arkadaşımızın başından geçen olay okuyun görün...

Hikaye gerçektir. MSI Global ve MSI Türkiye'ye haber verilmiştir. MSI Türkiye yetkilisi Cenk bey yakından ilgilendi ve konuyu araştıracak. Donanımhaber yine yan yattı ve başlığı uçurdu. Ancak aynı mesajı daha önce açık kalan başlığa taşıdım. Halbuki bekleselerdi, MSI Türkiye ile görüştüğümü göreceklerdi. Kraldan fazla kralcı oluyorlar bazan...

Distribütör firma Mascom ile görüşülmüştür ayrıca. Onların olayda dahli yoktur. Sadece bilgi verdim. Bundan sonrası donanımhaber'de açtığım başlıktan;

Öncelikle bu başlığı şikayet amaçlı açmadığım bilgisini düşeyim. Zira işin o yönünü Sanayi bakanlığı ve tüketici hakem heyeti nazarında çözeceğim. Sebebi başka tüketicilerin zarar görmemesi ve bilgilenmenizdir. Ve izaha muhtaç bu durumun MSI Türkiye tarafından açıklığa kavuşturulmasıdır. Yönetim burda firmayı karaladığımı düşünmesin, zira imzama bakar iseniz bir adet MSI HD 6950 olduğunu görürsünüz. Hatta istenirse tamire giden kartımın seri numarasını yazabilirim. Şimdlik gerekli görmediğim için yazmıyorum. Finalde şok olacaksınız.

Malumunuz daha önce bir adet MSI HD 6870 kullanıcısıydım. Bir yıl önce TV'im görüntü kesti ve HDMI portları uçtu. Sony müşteri hizmetlerini aradım (gece 23:00) durumu bildirdim. Sabah 11 gibi gelip TV'yi aldılar. Ertesi gün sabah 9'da aradılar evde misiniz diye sordular (cumartesi üstelik) Ben de neden diye sordum ve TV'nin anakartı değişmek sureti ile tamir olduğunu getireceklerini söylediler!? Şaşırdım, 24 saat geçmemişti. Müşteri memnuniyeti budur. Ve arızanın konuşmamız esnasında ekran kartından kaynaklanabileceğini söylediler. Bu arada, o anda çift DVI çıkış kullanıyordum. Ancak erkan kartı çalışıyordu.

Aradan geçen 1 ay sonunda HDMI girişli bir adet monitör aldım. Tabi bağlantıları yeniden yaparken, HDMI monitör, DVI TV'ye derken, alttaki DVI portuna takmışım ve görüntü gelmedi. Tabi ben ne oluyor vs. derken kartı söküm esnasında fanlardan bir tanesinin yaprağını kırdım. Kartın soğutmasında bir şey değişmedi. yüksüz 60 derece dolaylarından çalışan kart aynı sıcaklıklarda çalışmaya devam etti. İlk DVI portuna takınca görüntü geldi. Bu bende şu kanıyı oluşturdu; DVI portlarımdan biri gitti.

Aradan geçen süre zarfında (1 ay öncesine kadar) bu durumu çok önemsemdim. Nihayetinde kart çalışıyor ve bana problem çıkartmıyordu. Ta ki bir arkadaşıma HD 6950 alana kadar. Baktım onun kartı 35 derecede çalışıyor. Ben MX-3 macun kullanmama rağmen o dereceyi hiç görmedim. Bunun üzerine kartı tamire götürmeye karar verdim. Kadıköy civarlarıdan düştüm yola ve servis point'e ulaştım. 1 saat üzeri bir yolculuk. Nasıl bir muamele söyleyeyim. "Siz buraya kart filan getiremezsiniz, Eksen'e verin onlar göndersin"... Ya hu bakın faturası yanımda, kartın gerçek sahibiyim ne diye uğraştırıyorsunuz... Yok, almadılar. Ayağına kadar gelmiş bir müşteriyi geri çevirdiler. Ve tabi fan kırık diye garanti dışı dediler hemen. Ben ısrarla, peki fan parasını ben vereyim, ama siz diğer arızayı giderin. O benden kaynaklanmıyor. Yok... Burası zararlarımdan biri kısmında önemli, burayı aklınızda tutun.

Geri Eksen'e döndüm ve kartı teslim ettim. Kartsız kalacağımdan bir adet MSI HD 6950 TF II OC alarak çıktım. Kartı taktım. Sessiz ve serin... Hiç bir sorun yok, memnunum. Aradan geçen 2 hafta sonunda arandım. İyi günler ... bey. Yaptığımız incelemede kartınınız fanı kırık olması sebebi ile ürün garanti dışı. Peki...

Diğer arızada yaptığımız inceleme sonucunuda falanı filanı yanmış olduğundan 175 USD tamir ücreti var. Ancak biz size başka bir şey önerelim.

-Nedir?

-175 USD verin ve karşılığında size bir adet MSI GTX 560 Ti verelim. Kartın fiyatına 310 USD gibi bir şey söyledi

İlk aşamada gayet mantıklı geliyor.. Ben o anda şehir dışındayım ve internetten kontrol imkanım olmadığından, 1-2 gün sonra görüşelim dedim ve kapattım. Ben tabi akşam bir internet buldum ve kartın fiyatlarına baktım. Söyleneden 100 TL daha ucuz bir rakamdaydı. Üstelik NViDiA bir kart olduğundan kullanamayacaktım. Önce kabul eder gibi oldum ve sonra vazgeçtim. Siz bunu HD 6950 yapabiliyorsanız ben kabul ederim dedim ve tekrar görüştük. Yurtdışı ile görüşüleceğini ve sonucu yazacaklrını söylediler.

Bu arada ben düşünüyorum. 300 TL veriyorum ama, bir de üzerine kart bırakıyorum. Her hali yine nerden baksak 200 TL eder..

Sonra cevap gelmeyinvce ün akşam sonuç ne oldu diye sordum ve Tayvan'da ulusal tatil varmış, bekliyorlarmış.

En nihayetinde bu sabah ingilizce kaynaklardan araştırma yaparken ilginç bir detay buldum!?!? Şöyle diyordu;

Not sure with Nvidia cards but with ATI/AMD cards, when you use the HDMI port, you loose one of the DVI ports, since they are the same except sound from the HDMI. As to which DVI port is port 1 and port 2, I'm not sure. Does your TV have a HDMI port? If so, go HDMI to HDMI to GPU for the TV and then go DVI to DVI for the monitor. Then trail and error as to which DVI port is 1 and 2 on the GPU.

Basitçe meali; eğer diyor, çoklu ekran kullanırken, portlardan birini HDMI olarak kullanır iseniz, DVI portlardan bir tanesi çalışmaz. 1 ya da 2 olduğundan emin değil.

Kafamda şimşekler çaktı. Acaba benim kartın bir problemi yok muydu? Yoktu neden 3 haftadır bekliyorum, yoktu neden 175 USD tamir istiyorlar. 3 kuruşluk plastik bir fan o kadar edemez... Zaten o tarafa geçecektim. Şüphe düştü ve gidip kartımı alayım dedim. Ancak bunlara sabah sabah eposta attım. Benim kartta bir problem olmayabilir, geliyorum...

O şüphe ve sinirle daldım. İlk eleman veremeyiz, eksen'e göndeririz dedi ve biraz sert yapınca yetkili çağrıldı. Kartımı verin, sizin tamirinizi değişiminizi istemiyorum. Bu nedir, 3 haftadır zerre kadar ilerlemedik. Sinirli olduğumu grünce üstelemediler ve geitrdiler kartımı. Hemen seri numarasını vs. kontrol ettim ve servis fişini okudum.

Fan kırık, DVI portu çalışmıyor

Tabi tam çıkacakken arkadan bir ses; erken geldiniz, tam da yurt dışından fanı isteyecektik ve ücretsiz değişim yapacaktık.

Kan beynime çıktı. 3 haftadır burada, neden değişmediniz?!?! Ayrıca istemez, getirin fanı parası ile alacağım. Kimsenin emeğimde gözümüz yok. Ezik değiliz, muhtaç değiliz.

Çıktım tabi sinirle. 3 kuruşuluk fanı yurtdışına soruyorlar. Getir 10 tane elinde bulunsun...

En nihayetinde eve ulaştım ve kartı denemeden önce takılı HD 6950'de bir sağlama yapayım dedim.

HDMI port monitöre gider iken, DVI üst porta DVI-HDMI kabloyu taktım. Hem monitörde hem de TV'de görüntü geldi.

HDMI port monitöre gider iken, DVI alt porta DVI-HDMI kabloyu taktım. Monitöre görüntü geldi, TV'ye gelmedi.

HDMI portu çıkarttım ve DVI alt porta takılı bıraktım, TV'ye görüntü geldi.

!??

Taktım HD 6870'i aynı işlemleri gerçekleştirdim ve sonuçlar benzer.

Söylenen doğruydu ve benim DVI portlarımın her ikiside çalışıyordu.

Peki benden neden 175 USD tamir ücreti istediler? Arızası olmayan ürüne neden arızalı fişi düzenlediler?

Bakın olay ters Arızalı gönderdiğiniz ürünleri genelde arızası yoktur deyip gönderirler. Burda arızası olmayan ürüne arızalı dediler ve 3 kuruşluk fanı garanti dışı sebep gösterip 175 USD almaya çalıştılar.

Eğer ki biraz araştırmasa idim, 175 USD + çalışan bir kartı (tahminim toplamda en az 600 TL yapardı) alacaklar ve işime yaramayacak bir kart verceklerdi. Şimdi "burayı unutmayın" dediğim yere dönüyorum; eğer o gün ben gittiğimde kartı kontrol etselerdi ve dürüstçe söyleselerdi, ben HD 6950 almayacak ve 625 TL vermeyecektim. Bir de bunu kabul etseydim 1200 TL gibi bir zararım olacaktı.

Hadi diyelim iyisini düşünelim (iyisi yokta); bunlar aslında kartı hiç kontrol etmediler, ve kafadan arıza yazdılar. Peki bu ne? 175 USD'yi neye göre belirlediniz o zaman. 3 hafta kartı orada yatırdınız mı?

Hiç bir görüşmemizde (eposta - telefon - kayıtlar durmaktadır) fan arızasını ücretsiz çözeceklerini beyan etmemiş ve tersine para alacaklarını söylemişken, neden bu gün birdenbire fanı ücretsiz değişcektik dediler!?

Hadi ben müşteriyim, bilgisizim; yahu siz servissiniz. Siz bileceksiniz HDMI port ile DVI çıkışın çakışma yaşayabileceğini ve uyaracaksınız. Bu kadar araştıracağımı tahmin edemediler... 3 hafta önce kapıdan çevrilen ben, sahte güleryüzle karşılanıyorum...

MSI Türkiye tarafından izaha muhtaçtır bu konu. Gümrük ve Sanayi Bakanlığı ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Bu yazıyı yazmadan az evvel Mascom ile görüşüp durumu ilettim ve teknoloji sitelerinde tüketicilerin bilgilenmesi amaçlı yazacağımı belirttim. Onlarda kendileri açısından sorun olmadığını belirttiler. Ki Mascom tüm bu süreçte yeterince yardımcı oldu, onlarla ilgili bir sorun yok. Servisin ne tarz testler uyguladığını bilemeyeceklerinden, yorum yapamayacaklarını, ancak sürecin 3 hafta sürmesi nedeni ilede üzüntü duyduklarını belirttiler. Ve ayrıca servis antlaşmalarının kendileri ile ilgili olmadığını, tamamen yurtdışından olduğunu belirttiler.

Burdan benim çıkartığım ders şudur. MSI Türkiye ya da MSI global bu servis işlerini yeterince ciddiye alana dek MSI'a tövbeliyim. Sizlere tavsiyem; ürün alırken servis kısmını mutlaka araştırın. MSI çok kaliteli evet, memnunum ama arıza durumunda batıyoruz...

Tamire gönderdiğiniz ürünlerin arızalarını açıkça belirtin. Göndermeden önce araştırın. Ve size önerilen her şeyi etrafıca düşünün. Hepimiz zengin değiliz ve 3-5 kuruşun hesabını yapmak durumunda kalıyoruz çoğu zaman. Her sene kart alacak lüksümüz olmuyor. En iyisini, en kalitelsini en ekonomik almak derdimiz. Bu açıdan umarım sizlere bir faydam dokunmuştur. Bir yanda 24 saat dahi geçmeden TV'yi alıp, tamir edip getiren SONY servisi (üstelik 5 kuruş almadılar), diğer tarafta arızası olmayan ürüne 175 USD tamir ücreti isteyen bir servis. Derdimiz bu servis hizmetlerinin yükselmesi.

Saygılarımla.

Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.

Mesaj 2:

Bu durum MSI Türkiye üzerinde beklemektedir. Servise sorulmuş, ancak cevap henüz gelmemişti bu gün itibarı ile. Verilecek bir cevap olsa, zaten verilirdi. Şimdi çok basit bir hesap yapacağım servis fişini inceleyerek;

Sonuç bölümü;

"Ürünün fanı kırık olduğundan garanti dışı işlem görecekti. Müşteri onarımı kabul etmediğinden iade edilmiştir."

Bana 175 USD olarak belirtilen DVI portu arızasından görüldüğü üzere hiç bahsedilmiyor (bu fiyatın bir kısmının fan olduğunu kabul edelim, ancak fişte DVI belirtilmediğinden tamamı fan ücreti diyebiliriz)

Kartta 2 adet fan var. Bir tanesi kırık. Demek ki 1 adet kırık fanın malzeme ve işçiliği 175 USD. Eğer her iki fan kırık olsaydı, bu durumda fiyatın 350 USD olacağını kabul edebiliriz. Şimdi ben fatura bilgilerime bakıyorum, kartı 321 USD'ye almışım. Tamiri kendisinden pahalıya geliyor. Eksiye düştüğü gibi, kartın geri kalan tüm elektronik ve soğutma aksamlarının bir değeri yokmuş.

Servis fişi açıklama bölümüne tekrar bakalım;

"Müşteri onarımı kabul etmediğinden iade edilmiştir"

Çok ilginç, her nedense teklif ettikleri değişimi yazmamışlar. Yani şöyle olması gerekirdi;

"Müşteri tamir veya tamir bedeli değişimi kabul etmediğinden iade edilmiştir"

Değişim ile ilgili saklanan bir şey mi vardı acaba... Tamir görmüş ve resmi olarak ortaya çıkması istenmeyen bir başka kart mı verilecekti?

Ve ayrıca ücretin ne olduğu yazılmamış fişe.

Ve yine ekliyorum; madem fan kırık ve garanti dışı işlem görecekti, son anda neden ücretsiz fan değişimi yapılacaktı dediler.

Ve öğrendiğim kadarı ile, prosedür gereği kart satamazlar. Kart satabilmek gibi bir yetkileri yok. Yani işlem şöyle olacaktı; ben değişim + para kabul etse idim, buna dair bir tutanak düzenleyecekler ve aldığım yere göndereceklerdi ve ben işlemimi oradan yapacaktım. Benden para al(a)mamaları gerekir iken, peşin para alacaklardı.

Sapphire kullanıcısı değilim ama, açıkçası Sapphire Türkiye'ye de bu durumu bildirmeyi düşünüyorum.

Nihayetinde yarın paramı alacağım. Son süreçte yine sıkıntı ve gecikme yaşamama rağmen durum çözüldü. Buna rağmen ben daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurmuş ve firma ismi vermeden bir eposta atmıştım. Cevap gelmiş, onuda paylaşayım;

"

İlgi: .... tarihli başvurunuz.

İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiş olup, yasal haklarınız ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında yarar görülmüştür.

4077 sayılı Kanun gereğince; ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilmiştir.

Ayıplı maldan kaynaklanan uyuşmazlıklarda, tüketiciler malın ayıpsız misliyle değişimini isteyebilecekleri gibi, ücretsiz onarımını, ayıp oranında bedel indirimini ya da bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme hakkını da talep edebilirler. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmek zorundadır.

4077 sayılı Kanun’a göre garanti belgesi ile satılmak zorunda olan bir ürün, tüm parçaları ile birlikte garanti kapsamındadır. Satıcı, garanti belgesi kapsamındaki malların garanti süresi içersisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değişen parça bedeli, ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür. Ancak, ürünün tanıtma ve kullanma kılavuzundaki bilgilere aykırı kullanılmasından kaynaklanan bir arıza söz konusu ise, bu durumda cihaz garanti kapsamı dışında kalacağından ücreti mukabilinde tamir edilmesi gerekecektir.

4077 sayılı Kanun kapsamına giren bu tür uyuşmazlıkların çözüm yerleri; illerde “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü”, ilçelerde “Kaymakamlık” bünyesinde oluşturulan “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri” ile bulunduğunuz yer adliyesinde bulunan “Tüketici Mahkemeleri”dir. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Buna göre;

a) 2012 yılı için değeri 1.161,67-TL’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetine başvurmanız zorunludur. Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar.

b) 2012 yılı için değeri 1.161,67-TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise tüketici sorunları hakem heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan tüketici mahkemesine de başvurulabilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklar için hakem heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliği taşıdığından, taraflarca benimsenmemesi halinde yine tüketici mahkemesine başvurulması gerekecektir.

Bu nedenle, söz konusu şikâyetinizin çözümlenebilmesi için başvurunuza konu uyuşmazlığınızın değeri dikkate alınarak ikamet ettiğiniz veya mal yâda hizmeti aldığınız yerde bulunan tüketici sorunları hakem heyeti veya tüketici mahkemesine fatura, satış fişi, sözleşme vb. belgeler ile birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, garanti süresi içerisinde servis ücreti alınması, servis hizmeti verilmemesi yada yasal süresi içerisinde ürünün tamirinin yapılamaması gibi sebeplerle ve firma bilgilerini göndererek başvurmanız halinde, Bakanlığımız, firma merkezinin bulunduğu ilin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü vasıtasıyla, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi halinde idari yaptırım uygulanmak üzere inceleme başlatmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

"

Konu her ne kadar çözülmüş olsada (ki benim çabalarımla) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarına teşekkür ediyorum. En azından bu tip durumlara karşı güvende olduğumuz bilgisini almış oluyoruz. Benzeri durumlarla karşılaşmanız halinde başvurabileceğiniz ve şikayetinizi iletip sonuç alabileceğiniz bir yer var.
    Konu gacvokem tarafından (06-12-2012 Saat 12:19 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri