Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: Okul öncesi eðitimde ailenin rolüne “Uçan Balon”dan bir bakýþ

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Okul öncesi eðitimde ailenin rolüne “Uçan Balon”dan bir bakýþ

Okul öncesi eðitimde ailenin rolüne “Uçan Balon”dan bir bakýþ

Þaþkýnbakkal Uçan Balon Anaokulu, “çocuk merkezli” eðitim programýný öðrencilerinin geliþim düzeylerine, yeteneklerine uygun olarak çaðdaþ öðrenme teknikleriyle zenginleþtirirken, ebeveynlerin eðitimini de unutmuyor.
    Anne-babalara yönelik eðitim programlarýna Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in, “Okul Öncesi Dönemde Çocuðun Eðitimi ve Geliþiminde Aile Kurumunun Önemi” eðitimiyle baþlýyor.

1994 yýlýnda Koþuyolu’nda küçük bir binada ilk adýmlarý atýlan Uçan Balon Anaokullarý’nýn bu yýlýn Haziran ayýnda Þaþkýnbakkal’da açýlan 7. þubesi, hem çocuklarýn hem de ailelerin hayatýnda fark yaratmaya yönelik çalýþmalarýyla yeni eðitim dönemine önemli bir baþlangýç yapýyor.

Çocuk odaklý eðitim programýnda eðlenirken öðrenen, çaðdaþ donanýmlarýyla birlikte kendini tanýyan ve dýþ dünyayý bilen çocuklar yetiþtirmeyi amaçlayan Þaþkýnbakkal Uçan Balon Anaokulu, bunun gerçekleþtirilmesinde ailelerin rolünü de unutmuyor. Okul öncesi yaþta çocuklarý bulunan ailelere yönelik eðitim programlarýný hayata geçiren Þaþkýnbakkal Uçan Balon, ilk olarak Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in “Okun Öncesi Dönemde Çocuðun Eðitimi ve Geliþiminde Ailenin ve Kurumun Önemi” konulu eðitimiyle yola çýkýyor.

16 Aralýk 2012 Pazar günü saat 11:00’de Þaþkýnbakkal Uçan Balon’da gerçekleþtirilecek eðitim, çocuklarýnýn geleceðine önem veren ve burada kendilerine düþen rolleri de görerek hayata geçirmek isteyen tüm anne-babalara açýk olacak.

Uçan Balon’da gizil yetiler su yüzüne çýkýyor
    Þaþkýnbakkal Uçan Balon Anaokulu, öðrencilerinin geliþim düzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarýna uygun bir þekilde çaðdaþ öðrenme teknikleri kullanýlarak zenginleþtirilen eðitim programýyla, okul öncesi dönemde biliþsel, dil, duygusal, sosyal, psikomotor alanlarý ile özbakým becerilerinin geliþimini saðlamayý amaçlýyor.

Tüm diðer Uçan Balon Anaokullarý gibi okul öncesi eðitimde çocuklardaki gizil yetilerin keþfedilmesi, geliþtirilerek ilgi alanlarý doðrultusunda çocuðun yönlendirilmesinin öneminin farkýnda olan Þaþkýnbakkal Uçan Balon’da, Ýngilizce dersleri profesyonel eðitmenler tarafýndan veriliyor. Bu derslerle çocuklarýn dillerin temel yapýlarýný öðrendikleri bir dönemde beþ duyularýna hitap eden bir öðrenme ortamýnda bu dile yatkýnlýklarýnýn oluþturulmasý hedefleniyor.

Diðer branþ dersleri arasýnda ise eðitmenin keman ile katýldýðý programlarda öðrencilerin farklý sesleri ayýrt etmelerini, dikkat ve belleklerini geliþtirmelerini ve zenginleþtirmelerini amaçlayan müzik dersleri; çocuðun bedeni ile zihni arasýndaki iletiþimi algýlama, yorumlama ve yaratýcý düþünme sistemlerini geliþtirdiði modern dans dersleri; çocuklarýn karar verme ve sorun çözme becerilerini oyunlarla yaþayarak kazanmalarýný saðlayan yaratýcý drama dersleri yer alýyor.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer kimdir?
    Çocuk geliþimi konusunda “Çocuk Psikolojisi”, “Ana-Baba ve Çocuk”, “Çocuðu Tanýmak ve Anlamak”, “Çocuk ve Suç”, “Evlilik Okulu”, “Resimleriyle Çocuk” gibi çok sayýda baþucu kitabýnýn yazarý olan Yavuzer, 1961-1965 yýllarý arasýnda Ýstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümünden mezun olduktan sonra ayný bölümde doktorasýný tamamladý. Daha sonra Londra Üniversitesi’nde Çocuk Psikolojisi ve Eðitimi ile Çocuk Suçluluðu konularýnda incelemeler yapan Yavuzer, 1989 yýlýndan itibaren faaliyete geçen ve ana-baba eðitimini amaçlayan “Ana-baba Okullarý”nýn kurucusudur. Yavuzer halihazýrda Ýstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Baþkanlýðý görevini yürütmektedir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

deltafx Dost,bu güzel paylaþým için teþekkürler!..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri