Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Bilgisayar fanı nasıl temizlenir?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Bilgisayar fanı nasıl temizlenir?

Fan bakımını ihmal etmek, donanımsal arızalara sebep olabilir. İşte size, fan temizliğindeki püf noktalar…

Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır. Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir.

Fanı belirli aralıklarla temizlemenin, aşırı ısınmanın neden olabileceği hasarları önleyeceğini belirten Pratik Servis, fan bakımında yapılması gerekenleri açıklıyor:

Masaüstü bilgisayarlarda temizliğe başlamadan önce, bilgisayar kasasından güç ve diğer kablolar çıkarılmalıdır. Fan; yumuşak, küçük bir fırça ya da blower ile temizlenmelidir. Blower, havayı püskürterek bilgisayarı tozlardan temizler. Blower yoksa soğuk ayarda, düşük basınçta çalıştırmak şartıyla saç kurutma makinası da kullanılabilir.

Dizüstü bilgisayarlar daha hassastır. Plastik aksamlar kolayca kırılabilecek yapıdadır. Vidalar küçüktür ve oldukça ufak tornavidalar yardımıyla sökülür ve takılır. Parçaları söküp çıkarırken oldukça dikkatli davranılmalıdır.

Dizüstü bilgisayar fanını temizlemeden önce bilgisayar kapalı, pil ve güç kablosunun çıkarılmış olması gerekir. Anakart üzerinde bir arada bulunan fan-heatsink ikilisi, işlemci ve ekran kartını soğutur. Söktüğünüz fan-heatsink, yine fırça ya da blower yardımıyla temizlenir.

Fan-heatsink söküldüğünde işlemci üzerindeki termal macun, izopropil alkollü bir bez yardımıyla dikkatle temizlenmelidir. Yeni termal macun, işlemcinin üzerine yanlardan taşmayacak şekilde sürülmelidir.

Yukarıdaki işlemler için profesyonel destek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınız garanti kapsamındaysa, garanti şartlarını gözeterek yetkili servise başvurunuz.
    Kullandıgım ekipmanlar;
    Vestel Smart 4K-Next Machina 3d,Next 2000 Fta,Atlanta Smart G3,Tivibu uydu yasal abonelik,Netflix,Youtube Premium

Kullanıcı Bilgi Menüsü

evet farkındayım ben kendimkimi açtıp örüncekler hepsini ağ örmüştü kapanmıştı tam temizlemiyorum sadece elektirikli süpürgeyle üzerinden geçiriyorum max hızında olmalı süpürge temizliyor bide en önemli borunun ucuna yumuşak fırçalı malzemeler takınki entegreler zarar görmesin

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Ben elektrik süpürgesi ile temizliyorum hiç sökmeden birkaç ay gidiyor

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Toz girmesin diye filtre var bende, ama yinede arada sirada süpürürüm.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

slm mrb. S-Link SLX-BL1000 Model Kompresör var her ay bilgisayarın kasasını vede fanlarını iyice temizlerim. temiz bir kasa her zaman iyidir. saygılar....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri