Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Hukuk ve Adalet Dersi Geliyor

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Hukuk ve Adalet Dersi Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve imam hatip ortaokullarında gelecek yıl okutulmaya başlanacak hukuk ve adalet dersinin öğretim programını yayımladı.

2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren, 6 ve 7. sınıflarda seçmeli dersler arasında yer alacak hukuk ve adalet dersiyle, öğrencilerin adalet ve hukuk bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor.
    Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında "Hukuk Bilinci Geliştirme Komisyonu" oluşturuldu. Komisyon tarafından geliştirilen "Hukuk ve Adalet Dersi" öğretim programı, MEB'in internet sitesinde yayımlandı.
    Programa göre, hukuk ve adalet dersiyle, öğrencilerin, "Evrenin ruhu olan adalet duygusu" ve hukuk bilincinin erken yaşlarda geliştirilmesi amaçlanıyor.
    Dersle çocuklara başkalarının hakkına saygı duyması, bunu ilişkilerine yansıtması, vatandaş olarak hak ve sorumluluk bilincine sahip olması, güncel hayatta karşılaşabileceği sorunlara yönelik temel hukuki bilgi ve becerileri edinmesi hedefleniyor.
    "Hukuk ve Adalet Dersi" öğretim programı, öğrencilerin günlük yaşamda karşılaşabileceği hukuk ve adalet kavramlarıyla ilişkili sorunların çözümünde özellikle barışçıl yöntemlere ilişkin gerekli bilişsel ve duyuşsal kazanımları vurgulamayı temel alıyor. Bu noktada öğrencilerin kendi yaşantıları yoluyla örnek olaylara dayalı çözümlemeler yapmaları, hukuk ve adaletle ilgili yaşantı ve gözlemlerinden hareketle bu derste öğrendikleri yeni kavramları içselleştirmeleri ve temel beceriler kazanmaları bekleniyor.
    Yargı kurumları ziyaret edilecek
    Programdaki kazanımların gerçekleştirilme sürecinde; yargı sistemindeki kurumlara ziyaret düzenlenmesi, sınıflarda temsili mahkemelerin oluşturulması gibi etkinliklerle örnek olay yönteminden de yararlanarak dersin işlenmesi, adaletin sağlanması ve hukukun uygulanması konularında sınıf ortamına yargı sisteminde görevli hukuk uygulayıcılarının davet edilerek birincil kaynaklardan yararlanılması öneriliyor.
    Yargılama sisteminin işleyişi ve bu sistemde çalışan kişilerin rolleriyle ilgili adliye ziyareti şeklinde bir etkinlik düzenlenmesi durumunda adliye yetkililerince öğrenciler için pedagojik açıdan herhangi bir probleme neden olmayacak bir ziyaret ortamının temin edilmesi halinde adliye ziyaretleri gerçekleştirilecek.
    Ders işlenirken öğrencilere hukuk kurallarına uyulmadığı takdirde bir yaptırımla karşılaşılabileceği ve uygulanacak yaptırımın da olağan hayatını ve geleceğini etkileyebileceğinin hatırlatılması isteniyor.
    Öğretmenler "korkuya" dikkat edecek
    Ders işlenirken öğrencilerin beceri ve tutumlarının geliştirilmesi amacıyla çatışma çözme, yorumlama, neden-sonuç ilişkisi kurma, empati kurma, makul çözümleri kabul etme ve karar verme becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler düzenlenecek.
    Derslerde, öğretmenlerin örnekler üzerinde titizlikle durularak hukuk sisteminin karmaşıklığı, süreçlerden bunalma, korku gibi etkenlerin öğrencilerde hak aramaktan çekinme duygusu yaratmaması konusuna dikkat etmesi isteniyor.
    Öğrenme öğretme sürecinin daha etkin ve verimli olabilmesi için derste; hukuk terimleri sözlüğü, kanunlar, ilgili resmi internet siteleri gibi yardımcı kaynaklar ile hâkim, savcı, avukat gibi kişilerden yararlanılabilinecek.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

İyi bir girişim,inşallah başarılı olur.Zira önceHayat Bilgisi Dersi vardı.Sürdürülemedi.Sonra "Yurttaşlık Bilgisi Dersi" kondu,o da dumura uğradı.Dilerim bu uzun ömürlü olur.Ancak yanlış yerden başlamışlar;ilk önce bir yıl süreyle TBMM de denenmeli,sonrada başarılı olursa tüm okullarda uygulamaya konulmalıydı.Hayırlı olsun diyelim!.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Dört gözle bekliyoruz gelsin. Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri