Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Gezi eylemcilerini komik buluyorum

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Icon2 Gezi eylemcilerini komik buluyorum

Rus gazeteci: Gezi eylemcilerini komik buluyorum

Giriş: 27 Haziran 2013 12:0241,769 OkunmaGüncelleme: 27 Haziran 2013 17:5714 Yorum

St. Petersburg Vedomosti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şerih Dimitri Şerih, çevreyi korumak için eylem yapan kişilerin, üçüncü köprü ve yeni havalimanına karşı çıkmaya başlamalarını komik bulduğunu söyledi. Şerih'e göre, eylemcilerin somut bir önerileri yok..

St. Petersburg Vedomosti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şerih, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) değerlendirmelerde bulundu. Olaylar sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı oldukça hararetli gördüğünü ifade eden Şerih, bu durumu, ‘Erdoğan'ın ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışırken, haksızlığa uğradığı düşüncesiyle hareket etmesine' bağladığını söyledi.

RUSYA'DA DA BENZER DURUM YAŞANDI

Son dönemde Türkiye'yi çok yakından takip ettiğini ve Başbakan Erdoğan'ın ülkenin kalkınmasına önemli katkıları olduğuna değinen Şerih, "Türkiye'deki gelişim süreci Rusya ile paralellik arz ediyor. Türkiye'de olduğu gibi Rusya'da da son yıllarda orta sınıf zenginleşmeye başladı. Bu durum Türkiye'de daha bir gözle görünür durumda. Türkiye'deki orta sınıf şu an iktidar üzerinde etkili. Özellikle bu durumu isteyenler Avrupa kültüründen olaylara bakan bir kesim. Ekonomi, çevre konularını ön plana çıkarıyorlar. Rusya'da olduğu gibi Türkiye'de de bu insanlar sokağa döküldü. Bu durum Rusya'da daha da artacak mı diye sorarsanız cevabım 'hayır' olur. Çünkü, burada da olaylar başladı, ancak daha sonra durum yine eskisine döndü." dedi.

EYLEMCİLER ORTAYA SOMUT BİR ŞEY KOYAMIYOR

Türkiye'de sokağa dökülen bu insanların belirli bir programları eylem planları olmadığını gördüğünü ileri süren Şerih, "Türkiye'de sokağa dökülenlerin park koruma iç güdüleriyle hareket etmeleri ilk başta benim oldukça hoşuma gitmişti. Ancak daha sonra, eylemcilerin devamlı bir şeyleri savunduklarını söylerken, gözle görülür tartışılabilir herhangi bir şey teklif etmedikleri ortaya çıktı. Gözlemlediğim kadarıyla, belirli bir programları yok, ya da geliştirip tartışılabilecek bir fikirleri yok." şeklinde konuştu.

EYLEMCİLERİN, ŞEHRİ RAHATLATAN PROJELERE KARŞI ÇIKMASI KOMİK

Eylemcilerin 3. Köprü ve 3. Havalimanına karşı çıkmalarını oldukça komik bulduğunu ifade eden Rus gazeteci,"Çünkü İstanbul büyük bir ulaşım ağına sahip, boğazla ikiye ayrılmış ve gelişmeye müsait devasa bir şehir. Ayrıca, ulaşım ağının geliştirilmesi dünya üzerindeki her ülke için yapılması gereken ilk adımlardan bir tanesi. Bu olmadan şehir tamamen kaosa döner. Çünkü, Asya'da yaşayan insanlar sabah kalkıp toplu taşıma araçları ile Avrupa tarafına işe gidip, akşam geri dönüyor. Bu şehir için önemli bir olay ve ülkenin tüm ekonomisini etkiliyor. Tüm bu yapılanlar, boğazın altından geçen tünel de dahil şehir için çok önemli. Ve insanlar bu olayın düzene oturmasını eleştiriyor. Bunu komik buluyorum." İfadelerini kullandı.

ORHAN PAMUK'UN ESERİNDEKİ TÜRKİYE GERİDE KALDI

Kısa bir süre önce Rusça olarak piyasaya çıkan Türk Petersburg kitabını yazma aşamasındayken, Orhan Pamuk'un eserlerini de okuma imkanını bulduğunu kaydeden Dimitri Şerih, "Orada, 80'li yılları anlattığı bir eserde, boğazda hiçbir şey yok, balıklar bile yüzemiyor gibi bir şey geçiyordu. Ama son dönemde uygulanan programlar sayesinde şu an herkes çok rahat bir şekilde temiz bir denizden rahatlıkla avlanabiliyorlar." dedi.

Şerih, "Şunu da anlamak lazım, tüm bu şeyler yapılırken bazen problemlerde ortaya çıkabilir. Bazen bir tarihi eser karşınıza çıkar etrafından dolanıp işinizi yapmaya devam edersiniz. Örneğin benim için, Marmaray sırasında ortaya çıkan eserler için inşaatın durdurulması ve bunların koruma altına alınmış olduğunu duymak çok sevindirici bir gelişmeydi. Bu örnek bile uygarca bir davranışın örneği olarak verilebilir."

ERDOĞAN'IN ÜLKESİ İÇİN ÇALIŞTIĞINA İNANIYORUM

Şerih sözlerine şöyle devam etti: "Daha önce İstanbul'a geldiğim sırada Gezi Parkı'nı da görmüştüm. Ben orasının şehir için çok önem verilecek ve şehrin ekolojik dengesini değiştirebilecek bir park olduğunu düşünmüyorum. Sadece Erdoğan'dan hoşlanmayanların bu durumu kullandığını söyleyebilirim. Ancak, şunu da söylemek gerekir ki, o dönemde Erdoğan'da biraz hararetli ve sertti. Bunu doğunun bir bilgeliği olarak, düşünebiliriz. Haklı olduğuna ve sadece ülke için doğru olan şeyleri yapmaya çalıştığına inanıyor. Bu yüzden tüm bu olaylar başladığında duruma itiraz etti. Yaptığı çalışmanın ülkesi için doğru olduğuna inanıyor."

Kullanıcı Bilgi Menüsü

yoldaş Dimitri kardeş bu gelişmekte olan ülkede birilerinin biryerlerine rahat battığı için sabah akşam gösteri yapıyorlar....düşünebiliyormusun Dimitri rusyada veya türkiyede ailesine bakmak için yıllarca it gibi çalışan ben ve benim gibi milyonlar var,bir gün işe gitmesek aç kalırız veya işimizden oluruz endişesi taşırken geziparkında haftalarca yatıp kalkıp güya ağaç katliamına karşı olan bu ne üdüğü belli olmayan muhteremler her ağacın kökünü günlerce idrarlarıyla sulayıp,bizlere ağaç öyle deyil böyle sevilir dediler...bu insanların hiçmi işi gücü yok..hiçmi sorumluluk duyduğu veya bakmakla yükümlü olduğu birileri yok...hiç kimsesi olmasa bile bir insanın günlük zaruri ihtiyaçlarını giderebilmek için bir işe bir uğraşa mesayiye ihtiyacı vardır...fakat bu arkadaşların böyle bir derdi yok sanırım,deyirmenin suyunun biryerlerden geldiği belli..yapacağın iş bağırıp çağırmak bazen sulogan bazen taş, kesmezse Molotof atıp sabah olunca atm'den paranı çekip hiç bir şey olmamış gibi normal hayata geri dönmek...Dimitri kardeş rusyayla türkiyenin corafi nedenlerle benzerlik taşıyan toplumsal olaylar vardır,geçmişte bunabenzer olayları ukranya ve rusyada gördük.gösteriler yaparak,domokratik olmayan yollara baş vurarak,muhalefetin ve dış istikbarat örgütleri ile onların içerideki iş birlikçilerinin pravakasyonlarıyla seçilmiş devlet başkanlarını bu ülkelerde koltuklarından indirdiler...türkiyede olan bitende aynısıdır..bu gün gibi ortadadır..yoksa insan sökülmesine engel olmak için gittiği geziparkındaki ağacın üstüne başına işermi...biz türkler ve siz ruslar işer dimitri çünki bizler baltalı Mehmet paşa ve katarinanın torunlarıyız,herşey o zamanda çadırla başladı bugünde....500 yılda bir çadır boyu yol alamadık...
    CİMBOMLU

Kullanıcı Bilgi Menüsü

hüseyin atıp tutmuşun işin özü öyle değil içinde olup görmen lazım kulaktan dolma laflarla ahkam kesme git gör öyle yorum yap boş konuşuyosun eski geçmişiyle avunan bi yere gelmez yerinde sayar balık baştan kokar başında seni yönetenlerin ne verdiği var sanki rahat yaşıyomuşuz gibi yorum yapma herhalde sen atm den parasını alanlardansın...

Kullanıcı Bilgi Menüsü

oarayı burayı kırarak taşları sökerek dükkanlara zarar vererek gece yarısı insanları rahatsız ederek terörist grublarla birlik olup demokrasi istemek özgürlük istemek büyük kodamanlar bankalardan paraları cektirerek güya faizlari yükseltcekler balık baştan mı kokuyor yada toplanan 3-5 kendini bilmez vatan haini capulular balıktan mı anlamıyor yada bu ülke onlara darmı mı geliyor bu ülkede yaşamka istemiyorlarsa defolup gitsinler yada adam gibi ne istediklerini sandıkta halletsinler kavgayla gürültü ile başbakn asma olyları bitti boşuna hayal kurmasınlar insanlarında huzurunu kacırmasınlar rahat huzur batıyorsa ül***i terketsinler diş güçlerin oyuncağı olmasınlar saygılar

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı kınık Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    oarayı burayı kırarak taşları sökerek dükkanlara zarar vererek gece yarısı insanları rahatsız ederek terörist grublarla birlik olup demokrasi istemek özgürlük istemek büyük kodamanlar bankalardan paraları cektirerek güya faizlari yükseltcekler balık baştan mı kokuyor yada toplanan 3-5 kendini bilmez vatan haini capulular balıktan mı anlamıyor yada bu ülke onlara darmı mı geliyor bu ülkede yaşamka istemiyorlarsa defolup gitsinler yada adam gibi ne istediklerini sandıkta halletsinler kavgayla gürültü ile başbakn asma olyları bitti boşuna hayal kurmasınlar insanlarında huzurunu kacırmasınlar rahat huzur batıyorsa ül***i terketsinler diş güçlerin oyuncağı olmasınlar saygılar

Kullanıcı Bilgi Menüsü

torun yine siyasete geçiş yapmışsın bizi böyle bilgilendirdiğin teşekkürler

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı camelh Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    hüseyin atıp tutmuşun işin özü öyle değil içinde olup görmen lazım kulaktan dolma laflarla ahkam kesme git gör öyle yorum yap boş konuşuyosun eski geçmişiyle avunan bi yere gelmez yerinde sayar balık baştan kokar başında seni yönetenlerin ne verdiği var sanki rahat yaşıyomuşuz gibi yorum yapma herhalde sen atm den parasını alanlardansın...
    ALLAH akıl fikir versin sana kardeşim...olaylara böyle at gözlüğü ile bakmaya devam edersen iki yakamız bir araya gelmez...haaa atm'den ancak emekli maaşımı çekmek için aydan aya gidiyorum..bilmem merakını giderebildimmi...
    CİMBOMLU

Kullanıcı Bilgi Menüsü

allah sana aklın daha fazlasını versin bende ayda bir gidiyorum atm ye kazın ayağı öyle değil ama maaşına baktınmı 70 80 liran yok nolduğunu biliyormusun ? suriyeyeli teröristlere kesilmiş hala konuşuyosun bida söylüyeyim bişeyleri kulaktan dolmalarla bilme bide taş söken kamu malına yani bizim malımızada zarar verenler olan provakötörlerin allah belasını versin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri