Son bir haftadýr Beþiktaþlýlardan birçok e-mail aldým:
"Þu gazete Beþiktaþ'ýn 11. Þampiyonluðu olduðunu söylüyor...", "Þu kanalda Kartal'ýn 11. Þampiyonluðu olduðu konuþuluyor... Ne olur bir þeyler yapýn... 13. Þampiyonluðumuz olduðu konusunda onlarý uyarýn..."
Bana mail gönderenlere, bu konuda muhataplarýn anlayacaklarý dilden bir þeyler yayýnlayacaðým sözünü verdim... Sözümü tutuyorum:

Bir þey daha söylemeden edemeyeceðim... Eðer sýfatýnýn baþýna "gazeteci" kimliði ekleyen bazý þahýslar, TFF internet sitesinin resmi kayýtlarýný dikkate almamakta direnip, ýsrarla 11. Þampiyonluk olduðunu yazýyor ve dile getiriyorlarsa, bunda kasýt aramamak için çok iyi niyetli olmak gerekiyor...
Bu konuyu çeþitli yayýn organlarýnda defalarca yazdým, ekranlarda da konuþtum... Bu kez ayrýntýya girmeyeceðim... O, 11. Þampiyonluk olduðu konusunda ýsrar edenlerin dahi anlayacaðý dilde, kýsa cümlelerle yazacaðým...

1957 yýlýnda Avrupa Þampiyon Kulüpler Kupasý oynanacak...
Federasyon, Türkiye þampiyonun da bu kupada yer almasý için baþvuruda bulunuyor.
1956-57 sezonunda henüz Milli lig olmadýðý, Ýstanbul, Ankara, Ýzmir, Adana de ayrý ayrý ligler oynandýðý için alelacele bir organizasyona gidilerek TÜRKÝYE ÞAMPÝYONUNU BELÝRLEMEK ADINA Ýstanbul, Ankara, Ýzmir takýmlarýnýn katýldýðý lig düzenleniyor.
Bu ligin þampiyonunun adý BEÞÝKTAÞ... Sezon 1956-57... ÝÞTE BU ÝLK ÞAMPÝYONLUK...

(28.06.1957)
Ancak Türk Futbol Federasyonu yöneticileri akýl almaz bir ihmalde bulunarak Beþiktaþ'ýn adýný UEFA'ya zamanýnda bildirmiyorlar. Bu nedenle 1957 senesindeki Avrupa Þampiyon Kulüpler Kupasý'na siyah-beyazlýlar katýlamýyor...

Ayný organizasyona bir sonraki sezon devam ediliyor... Bu ligin de þampiyonunun adý BEÞÝKTAÞ oluyor. Sezon 1957-58... BU DA ÝKÝNCÝ ÞAMPÝYONLUK...

Türk Futbol Federasyonu bu kez lig þampiyonunun adýný UEFA'ya zamanýnda bildiriyor. Kurada Beþiktaþ'ýn rakibi Olympiakos oluyor...

Pire þehrinin takýmý "Türk-Yunan gerginliðini" ileri sürerek Beþiktaþ'la oynamayacaðýný açýklýyor... Beþiktaþ hükmen galip ilan edilerek 2. Tura çýkýyor...

2. turda rakip, dünya devi Real Madrid oluyor...

Madrid'deki ilk maçta kaleci Varol harikalar yaratýyor... Real Madrid tartýþmalý gollerle 2-0 kazanýyor...

Ýstanbul'daki rövanþ 1-1 beraberlikle sonuçlanýyor... Beþiktaþlý Kaya Köstepen, Avrupa kupalarýnda gol atan ilk Türk futbolcu olarak tarihe geçiyor...

Var mý anlaþýlmayan bir nokta?
Yok , deðil mi?
Demek ki kaçýncý þampiyonlukmuþ?
Hadi, hadi, kendinizi alýþtýrýn... Söylemekte zorlanmayýn... Bir yerinize bir þey olmaz...
Onnn, üç...
Onnnnn, üç...
Ne kadar kolay deðil mi?

Gayet Önemli Not:

Ýnsanlarýn gözünün içine baka baka yanýltmak bu kadar kolay mý?
Hadi dünyadan bir haber bazý medya mensuplarýný geçtik, ya yayýncý kuruluþ Lig TV'ye ne demeli?
"Mustafa Denizli 3 Büyük takýmý da þampiyon yapmýþmýþ"
Daha önce yazdým, bir kez daha yazýyorum...
Galatasaray'ý iki yýl üst üste þampiyon yapan JUPP DERWALL'di...
Denizli, Derwall'in yardýmcý antrenörüydü...
Þansal BÜYÜKA bunun böyle olduðunu bilmiyor mu? O dönemde kendi kaleminden çýkma yazýlarý ve haberleri Medyaspor'da yayýnlarsam ne yapacak?
1987-88 sezonu þampiyonluðunu Denizli'nin hanesine yazan Erman TOROÐLU'na ne demeli? Allah korusun, unutkanlýk hastalýðýna falan mý yakalandý? O sezonun ikinci yarýsýnda Ali Sami Yen'de oynanan ve þampiyonluðun kaderini belirleyen maçý yöneten hakemin adý Erman TOROÐLU deðil miydi?
Saha kenarýna baktýðýnda takýmýn baþýnda Jupp DERWALL'in olduðunu görmedi mi? Maç sonunda Jupp Derwall gazetecilere ve TRT kameralarýna karþýlaþmayý yorumlarken, Mustafa Denizli, Derwall'in söylediklerini Türkçeye çevirmekle yetinmiyor muydu?
Ayýptýr ya...
Daha insanlar bunamadý...
Ahmet Akçan'a sorun... Ergun Gürsoy'a sorun... Bir sonraki sezon Derwall'i teknik danýþman yapýp Denizli'yi takýmýn baþýna getirdiði için yemediði eleþtiri kalmayan Alp Yalman'a sorun...
Takým kaptaný Cüneyt Tanman'a sorun... Diðer futbolculara sorun...
1996 yýlýna kadar böyle bir iddia gündemde deðildi...
Ne zaman ki Fatih TERÝM, Galatasaray'ý þampiyon yapan ilk Türk teknik direktör olarak tarihe geçti, o günden bu yana bu malum palavra pompalanmaya baþlandý...
Þimdi ben Mustafa hocanýn çok acele kendisinden bir açýklama bekliyorum...
Çýkýp "BEN GALATASARAY'I ÞAMPÝYON YAPMADIM... O DÖNEM SADECE YARDIMCI ANTRENÖRDÜM!" demesini ve bu SAHTE EFSANEYÝ POMPALAYANLARI yalanlamasýný bekliyorum...
Birkaç gün daha bekleyeceðim...
O sezonun tüm maçlarýnýn videolarý arþivimde var...
O sezonun gazeteleri, dergileri arþivimde var...
SÝZLER YALAN SÖYLEYÝP YANILTMAYA TEÞEBBÜS EDEBÝLÝRSÝNÝZ AMA, BELGELER YALAN SÖYLEMEZ!
Medyaspor'da okur, inceler, bir güzel de seyredersiniz...

Tuðrul Yenidoðan