Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
7 sonuçtan 1 ile 7 arasý

Konu: Taçsýz KRAL METÝN OKTAY

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart TAÇSIZ KRAL Metin Oktay

Metin Oktay - Taçsýz Kral (film)

[YOUTUBE]32vvzLrwQoE[/YOUTUBE]

Taçsýz Kral Metin Oktay'ýn Galatasaray Sevgisi

[YOUTUBE]WYvj5AS2MFw[/YOUTUBE]

Bizi Sevenleri Üzmeyelim BABA " 10 Metin Oktay "

[YOUTUBE]KlJSoFywFrk[/YOUTUBE]
    Konu bayram tv tarafýndan (14-06-2014 Saat 23:38 ) deðiþtirilmiþtir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Metin Oktay Son Mac

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Wd3FASaxAEE[/YOUTUBE]

Metin Oktay'ýn Jübilesi

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=07w4fTXNAUw[/YOUTUBE]

Kullanýcý Bilgi Menüsü

METÝN OKTAY

Sarý Kýrmýzýlý takýmýn ve Türk futbolu'nun gelmiþ geçmiþ en büyük golcülerinden biridir. 1969 yýlýnda takýmý þampiyon ve kendisi de gol kralý olarak futbolu býrakan Metin Oktay'a baþka hiçbir futbolcuya nasip olmayan jübile yapýlmýþ, bu unutulmaz futbolcunun uðurlanmasýÝstanbul ve Ýzmir'deki karþýlaþmalarla, þanýna yakýþýr bir þekilde olmuþtur.
    Ýstanbul'da yapýlan jübile maçýnda Galatasaray- Fenerbahçe 1-1
    berabere kalmýþ, Ýzmir'de ise Göztepe, Galatasaray'ý 1-0 yenmiþtir.
    Ýstanbul'daki jübilenin en ilginç yanýný ise Metin Oktay'ýn kýsa bir süre Fenerbahçe, Can Bartu'nun da Galatasaray formalarýný giymesi
    oluþturmuþtur.

Böylece, iki takýmýn taraftarlarýnýn belki de en büyük özlemlerinden
    biri, simgesel olarak yerine gelmiþtir. 1936 yýlýnda Ýzmir'de doðan Metin Oktay, Damlacýk kulübünde futbola baþlamýþ, Yün Mensucat takýmýndan sonra geçtiði Ýzmirspor'da kendini göstererek genç milli takýma yükselmiþtir.

1956 yýlýnda Galatasaray'a gelen Metin Oktay, Ýtalya'nýn Palermo takýmýna transfer olduðu 1961-62 sezonu dýþýnda sürekli Sarý Kýrmýzýlý formayý giymiþtir.

Daha Ýzmirspor'da oynarken, attýðý 17 golle Ýzmir Profesyonel Ligi gol kralý olan Metin Oktay, ondan sonraki yýllarda da bu ünvaný nadiren baþkalarýna kaptýrmýþtýr.

Metin Oktay kral olamadýðý yýllarda da çok sayýda golle listenin hep ilk sýralarýnda yer almýþ, toplam 614 golle bir rekorun sahibi olmuþtur. (Bazý kaynaklarda bu sayýnýn 632 olduðu belirtilmektedir.) Bir sezonda attýðý 38 golle oluþan rekor ise, tam 25 yýl sonra yine Çolak tarafýndan kýrýlabilmiþtir. Metin Oktay, 36'sý A, 4'ü de genç olmak üzere Milli Takým formasýný 40 kez giymiþ, 7 kez kaptanlýk yaparken, 19 gol atmýþtýr.

10 Haziran 1959'da Fenerbahçe kalesinin aðlarý yýrtan golü, Türk futbol tarihine geçen büyük olaylarýndan biridir.

Metin Oktay, Türkiye'deki Galatasaray sevgisinin büyümesinde ve taraftar sayýsýnýn artmasýnda çok önemli bir rol oynamýþ olan futbolcudur.
    1965 yýlýnda ''Taçsýz Kral'' adlý bir filmde de rol alan Oktay, futbol yaþamý boyunca sadece 1 kez oyundan atýlmýþtý. Ona da Fenerbahçeli Yýlmaz Þen'in tahriki neden olmuþtu. Büyük bir golcü oluþunun yaný sýra, efendi ve sportmen kiþiliðiyle de Türk futbolseverlerinin sevgilisi olan Metin Oktay, futbolu býraktýktan sonra yine futbolla ilgili çeþitli iþler yaptý. Sarý Kýrmýzýlý kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan Metin Oktay'ýn son görevi spor yazarlýðý idi. Oktay, Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak da görev yapmýþtý. Türk futbolunun efsane golcüsü Metin Oktay, 13 Eylül 1991'de bir trafik kazasý sonucunda yaþamýný yitirmiþti.

Metin Oktay'ýn gol krallýðý listesi þöyledir:
    1956-57 Ýstanbul Profesyonel ligi, 17 gol
    1957-58 Ýstanbul Profesyonel ligi, 19 gol
    1958-59 Ýstanbul Profesyonel ligi, 22 gol
    1959 Türkiye ligi,11 gol
    1959-60 Türkiye ligi, 33 gol
    1960-61 Türkiye ligi, 36 gol
    1962-63 Türkiye ligi, 38 gol
    1964-65 Türkiye ligi, 17 gol
    1968-69 Türkiye ligi, 17 gol
    ----------------------------------------------------
    METÝN OKTAY'IN KENDÝ KALEMÝNDEN ANILAR...

"Sarý-Kýrmýzýlý renklere küçüktenberi hayrandým.Galatasaray Ýzmir'e geldiðinde okuldan kaçar, maça giderdim. Bence Galatasaraylýlýk din gibi, mezhep gibi yerleþmiþ, köklü bir inançtýr. Galatasaray'ý iþte bunun için tercih eder ve Galatasaraylýlýðýmla her zaman gurur duyarým."

"Fenerbahçe 20 bin, Adalet bir yýl için 10 bin lira transfer ücreti teklif ederken, ben Galatasaray ile yýllýðýna 8 bin liraya anlaþma yaðptýðým gün mutluluktan uçuyordum..."

"Sahaya çýkmadan önce Allah'a dua eder, sahaya en son çýkmayý uður sayardým. Aut çizgisini geçerken daima sað ayaðýmý atardým. Maça baþlamadan önce arkadaþlarým kaleye þut atarken, ben dolanýp durur, oyun baþlayýncaya kadar topa vurmazdým... Sakatlandýðým zaman, secde ederek iki elim önde 'Allah'ým sen bacaklarýmý koru' diye dua ederdim."

"Galatasaray'ýn alt yapýsýnda 18 tane Metin vardý... Galatasaray'daki bu Metin'lerin sayýsý bana söylendiðinde önce inanmamýþtým. Futbol okulunun çeþitli kademelerinde bu Metin ismi dikkat çekmiþ ve onlarý biraraya getirmiþler. Sonra da bana haber verdiler, gittim hepsini kucakladým."

"Fenerbahçe'ye attýðým aðlarý yýrtan golüm çok konuþulmuþtu. Hikayesi ise þöyledir ; Fenerbahçe ile oynayacaðýmýz her maçýn havasý ayrý olurdu. 1959 yýlýnýn 10 Haziran günü oynayacaðýmýz Milli Lig'in ilk Final maçýnýn önemi çok büyüktü. Futbol Federasyonu bu kritik maça Yugoslavya'dan hakem getirmiþti. Tansiyon yüksekti. Maçtanbir gece önce Çýnar otelde Yugoslav hakemin üç Fenerbahçeli yöneticiyle birlikte yemek yediði görülünce, Ýstanbul'da kýyamet koptu. Galatasaray Kulübünün telefonlarý ihbarlarla inliyordu: ' Maç Çýnar Otel'de masa baþýnda satýldý...Yugoslav hakem Fenerbahçe'yi galip getirmek için ne lazým gelirse yapacak!..'
    Bunun üzerine Galatasaray Kulübü hakemin deðiþtirilmesi için Federasyona baþvurdu. Hakem þaþýrmýþtý. Ve aðlayýp sýzlamaya baþlamýþtý. 'Ne olur Galatasaraylýlar'a söyleyin böyle bir sebepten dolayý memleketime dönemem maçý namuslu bir þekilde yöneteceðim.'

Yöneticilerimiz bir toplantý yaptý, hakemi kabul etti ve o Yugoslav hakemle iki takým maça çýktý. 10 Haziran 1959... Dolmabahçe Stadý yükünü almýþ, ezeli mücadeleyi bekliyor. Sýcaða raðmen tribünler herzamanki gibi rengarenk... Oyun hýzlý baþlamýþtý. Maçý mutlaka kazanmak istiyorduk. Çok hýrslýydýk... Turgay uzun bir degaj yaptý. Boþ top, ceza sahasýnýn üstüne süzülmüþtü. Topa kaleci Özcan Arkoç ile birlikte yükseldik.
    Özcan topa uzanabilmek için adeta benim sýrtýma týrmanmýþtý.. Çok yükselmiþ, bu sebepten de dengesini kaybetmiþti. Ýkimiz birden yere düþtük. Özcan anlayamadýðým bir þekilde kývranmaya baþladý.
    O anda Fenerbahçe tribünleri benim Özcan'a vurduðumu zannederek küfretmeye baþlamýþtý. O çirkin tezahüratýn ilk defa muhatabý oluyordum. Þaþýrmýþtým ve utanmýþtým. Suçlu olmamama raðmen utanmýþtým. O sýrada yanýma Fenerbahçeli Nazi Erdem ve Basri Dirimlili geldiler. Ýkisi de çok sevdiðim arkadaþlarýmdý.

Benim kasýtlý bir hareket yapmayacaðýmý benden iyi bilirlerdi. Ben onlarla konuþurken birden diz kapaðýma bir tekme yedim. Acýyla tekmeyi vurana baktým. Bbana vuran, kendine Fenerbahçe'de yer edinmeye çalýþan Avni idi. O acýyla ben de Avniye bir yumruk attým. Yumruðu Avni'nin suratýna indirince saha karýþtý. Antrenörümüz George Dick, Eþfak Aykaç, Muzaffer Bozok ve menajerimiz Osman Ýncili beni olaylardan sýyýrýp saha dýþýna götürmeye çalýþýyorlardý. O kargaþa arasýnda yöneticimiz Muzaffer Bozok ile Osman Ýncili Yugoslav Hakeme kýzýyorlardý. Aradan iki üç dakika geçmiþ, saha boþaltýlmýþtý. Yugoslav hakem hýþýmla yanýma yalaþtý ve saha dýþýný gösterdi. O güne kadar hiçbir hakemden bu kararý duymadýðým için neye uðradýðýmý þaþýrmýþtým. Hýrsýmdan aðlýyordum. Sahadan çýkmadan önce gidip Ffenerbahçe tribünü önünde çakýldým. Ben gidince onlar da þaþýrdý. Biraz önce o çirkin kelimeleri bana layýk gören insanlardý onlar. Durdum. Bir baþtan bir baþa o triibünleri süzdüm. Sonra eðildim ve bana küfedenleri selamladým.

Ortalýk sakinleþmiþti. Ben soyunma odasýna gitmeye kara verirken Suat, Turgay ve diðer arkadaþlarým kolumdantutup 'Dur,hakem kararýný deðiþtiridi galiba" dediler.

Oyun duralý 7 dakika olmuþtu ve 7 dakikadan sonra Yugoslav hakem beni sahadan atmaktan vazgeçmiþti. Karar deðiþince Fenerbahçeli futbolcular kahroldular.

Bundan sonra yüzbinleri aðlatan tek golü ben atacaktým. 37.dakikada aðlarý parçalayan bazukayý Fenerbahçe kalesine ben yolluyordum. Allahým rüya gibiydi sanki o an...

Nuri bir pas atmýþtý, sola doðru kaçtým. Osman hýzla üzerime geldi, onu atlatmak benim için zor olmadý. Aut çizgisine kadar gittim sol ayaðýmý çizgiye dayayýp topu kepçeledim. En büyük korkum Naci idi. Naci Erdem ekseri bu toplara çift dalardý. Fakat ondan da sýyrýldým. Evet, önümdeki topa çok dar açýdan vurmak zorundaydým. Bu bir an meselesiydi. Bu kýsa zaman içinde baþýmý kaldýrdým ve kale içinde bir noktaya tüm kuvvetimle vurdum. Kaleci Özcan, köþeyi kapatmýþtý. Buna raðmen top hýzla kaleye girdi. Ýnanýn topun baktýðým noktadan dýþarý çýktýðýný ve aðlarý parçaladýðýný sonradan öðrendim. Golden sonra arkadaþlarýmýn sýrtýndaydým. Tribünlerden 'Cim Bom Bom..." sesleri yükseliyordu. Halbuki hakem de dahil, golü Dolmabahçe satdýndaki kimse farketmemiþti. Hakem önce aut vermiþ, sonra parçalanmýþ aðlarý görünce gole hükmetmiþti. Maçtan sonra Fenerbahçe'nin eski kaptanlarýnda Fikret Arýcan 'Vallahi azizim bizim zamanýmýzda topa en iyi vuran adam Bekir'di...Ama itiraf edeyim ki Metin daha iyi vuruyor...' diyordu . "

"Eþim ve ailesinin sürekli baskýsýndaydým. Evliliðimin ilk günlerinde topu býrak diye diretmiþlerdi. Gülüp geçmiþtim bu komik sözlere. Ben nasýl aç susuz yaþardým ki? Futbol benim dünyamdý. Topu býrak emri yerine gelmeyince bu defa daha komedi bir teklifle karþýlaþtým ' Galatasaray'ý býrak Ýzmir'e dön...' diye diretiyorlardý. Galatasaray'ý býrakacaðým ha? Allah korusun! Allah yazdýysa bozsun! Galatasaray benim
    dünyam, Galatasaray benim yuvam. Nasýl býrakýrým Galatasaray'ý? Evet Ýzmir'i eþim kadar severim. Ama benim bir de sevdiðim Galatasaray'ým var.
    O aralar bizim Rusya seyahatimiz vardý. Eþim Oya, kafasýndaki acý planý Ýzmir' de uygulamaya koymuþ. Benim adýmý ve imzamý kullanarak, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüðüne bir mektup götürmüþ...Gazetecilere de 'Metin Galatasaray'da satýþa çýkarýlmasýný istedi ' demiþ... Aman Yarabbim... Böylesi görülmüþ þey deðildi. Ýzmir Bölge Müdürü mektubu almýþ ve 'Peki efendim' demiþ. 'Mektubu hemen Ankara'ya yolluyorum...'
    Bu mektubu ciddi zanneden Galatasaraylýlarý bir telaþ almýþ. Ben Rusya'da iken bir yardým kampanyasý açýlmýþ. Amaç para toplayýp benim Galatasaray'da kalmamý saðlamak. Bunu duyunca Oya Ýzmir'den feryadý basmýþ ' Metin 500 bin liraya bile Galatasaray'da kalmayacak '
    Haber bana ulaþtýrýlýnca, gazetecilere bir açýklama yapmak zorunda kaldým. Ve þu mesajý ilettim :

'Galatasaray'da kalmaya ailece karar vereceðiz.Ýzmir'i, eþim Oya kadar severim ama benim bir de yürekten baðlandýðým Galatasaray'ým var.'
    Ama Oya, Topaðacý'ndaki evi boþaltýp, eþyalarý Ýzmir'e götürmüþ. Olacak iþ mi? O eþyalarýn bir çoðunu evlenirken Galatasaraylý taraftarlar hediye etmiþlerdi. Ne derdim Galatasaraylý taraftarlara ben ? Rusya'da artýk daralmaya baþlamýþtým. Nihayet Yeþilköy'e inmiþtik. Ama gözlerime inanamýyordum, Ýzmirsporlu yöneticiler beni kaçýrmaya gelmiþlerdi hem de bavul dolusu para ile. Ama Galatasaraylýlar da korumaya.

Meðer biz Rusya'dayken komuoyu ikiye bölünmüþ, Oya mý kazanacak , ben mi? Ben Galatasaray'ý seviyordum elbette benim dediðim olacaktý. Ve Rüçhan Atlý'nýn otomobiline biniyordum. Önce bizim eve gittik. Kayýnvaldem 'Buraya Galatasaraylýlar giremez ' deyip kapýyý Rüçhan aðabeyin yüzüne kapamýþtý. Hava elektriklenmmiþ eþimle tartýþmýþtýk, yüzüklerimizi atmýþtýk. Bir basýn toplantýsý düzenleyerek 'Ben parayý Galatasaray'a tercih etmem ' diyor ve Galatasaray'da kalýyordum.
    Avukatým Süha Özgermi Karþýyaka Adliyesindeki üçüncü celsede boþanma iþini bitirmiþti bile..."

HERKES O GÜN ORADA OLDUÐUNU SÖYLER...

"1929 yýlýydý. Arjantin takýmý Paraguay'a karþý oynuyordu. Nolo Ferreira topu uzaklardan getiriyordu. Rakiplerini bir kenara istifleyerek, kendine yol açarak geliyordu ki,defans oyuncularý duvar gibi karþýsýnda beliriverdiler. Nolo bir an durdu. Durduðu yerde topu iki ayaðýnýn arasýnda yere deðdirmeden sektirmeye baþladý. Rakip oyuncularýn tümü saðdan soldan soldan saða bakýþlarý hareket halindeki topa çivilenmiþ ipnotize olmuþ bir þekilde topu izlemeye baþladýlar. Nolo bir delik bulup atýþýný yapana kadar bu bakýþ adeta yüzyýllarca sürdü. Ve sonunda top duvarý aþtý ve fileleri salladý.

Atlý polisler onu kutlamak için atlarýndan indiler.Sahada yalnýzca 20.000 kiþi vardý, ama hangi Arjantinliyle konuþsanýz O GÜN ORADA OLDUÐUNU SÖYLER..."

Gölgede ve güneþte futbol isimli kitabýnda Eduardo Galeano ***ifli hikayelerden birini böyle anlatýyordu... (Yahu ben de bu adamýn kitabýndan meðer nekadar da çok etkilenmiþim...) Yukardaki hikayeye benzer bir olayýn bizde de gerçekleþtiðini futbolla ilgili olan herkes bilir...
    "10 Haziran 1959'da Türkiye Ligi'nin finalinde Galatasaray ile Fenerbahçe karþý kartþýya gelirler...Sarý-kýrmýzýlý takýmda Metin, Turgay, Suat, Kadri, Ýsfendiyar Fenerbahçe'de ise Lefter, Can, Basri, Naci, Özcan gibi efsaneler yer almaktadýr...

Karþýlaþmanýn 39.dakikasýnda ceza alanýnýn sol dýþýnda topla buluþan Metin Oktay güzel bir çalýmla Naci'yi geçtikten sonra Özcan Arkoç'un kalesine bir füze yollar. Top aðlarý bulur ama orda kalmaz kale arkasýnda gezintiye çýkar.. Hakem biraz tereddüt eder neden sonra golü verir.Top aðlarý parçalamýþ ve dýþsarý çýkmýþtýr.

Adeta bu gole duyulan saygýdan futbolcular kalan 61 dakikayý uykuda gibi oynarlar. Baþka gol olmaz ve Metin Oktay'ýn aðlarý yýrtan ünlü golüyle Galatasaray maçý 1-0 kazanýr.

Bu maçý izlemek için yaþý uygun olan hemen her Galatasaraylý da size "Evet ben de o gün ordaydým. Maçý duhuliyeden! izliyordum..." diyecektir.
    Bu golün hala güncelliðini yitirmemiþ olmasýnýn nedeni rahmetli Metin Oktay'ýn da dediði gibi Fenerbahçe'ye atýlmýþ olmasýndandýr. Bu gol o kadar çok konuþulmuþtur ki 4 gün sonra Fenerbahçe'nin Galatasaray'ý 4-0 yenerek þampiyonluðu kazanmasý bile gölgede kalmýþtýr...

Alpaslan DÝKMEN

METÝN OKTAY

Maalesef vatanýmýzda spor kültürü açýcýsýndan ortaya konulmuþ eserlerden bahsetmek çok zor, hatta olanaksýz.

Yazýlarýna ve ortaya koyduðu fikirlerine çok deðer verdiðim aðabeylerimden biri bu durumu þöyle özetliyor " boþ konuþmaya akýl almaz derecede düþkün olduðumuzdan,kültürle ilgili her alana biraz yaban durmuþuz..."

1999 sensinde Galatasaray'ýn Florya'da bulunan ve Metin Oktay' ýn adýný taþýyan tesislerine bir Metin Oktay büstü dikildi.Bu tesislere hem isminin verilmesi hem de bir büstünün dikilmesi 'vefa adýna ' harikulade bir olay, ancak bu büyük futbol adamýnýn adýna ne doðru dürüst bir belgesel yazýldý
    ne de onun adýna bir ödül konuldu.Hatta onu anlatan kayda deðer bir kitap bile yazýlmadý. Elbette ki bu sadece Metin Oktay'a yapýlan bir haksýzlýk deðil, bir Arslan Nihat (Bekdik), bir Boduri ve daha niceleri ...
    Yurtdýþýnda birçok maça gittim, futbol daha doðrusu spor kültürünün tavana vurmuþ olduðunu gözlerimle gördüm. Çünkü spor müzelerini gezdim, sporla ilgili yayýnevlerini dolaþtým, spor malzemeleri satan maðazalarýn altýný üstüne getirdim. Sadece bir tek futbolcu için bile onlarca kitap yazýlmýþ oluduðunu görünce, neredeyse kafayý yiyordum. Ýnanýn içimden isyan etmek geldi. Ve þu soruyu sordumkendi kendime..; Bizim yýldýzlarýmýz hakkýnda hiç mi birþeyler yazýlamaz yani? Amaan caným ben de neler söylüyorum asýrlýk camialarýn bile elle tutulur nitelikte çok az eserleri varken, sporcuyla kim uðraþacak ? Korkarým üstadýmýn yukarda yazdýðým tespiti daha bir kaç asýr ! geçerli olacak.

Alpaslan DÝKMEN
    BÝR FORUMDAN ALINTIDIR..

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Metin Oktay (1936 - 1991)

1936 yýlýnda Ýzmir'de doðan Metin Oktay, Damlacýk kulübünde futbola baþlamýþ, Yün Mensucat takýmýndan sonra geçtiði Ýzmirspor'da kendini göstererek genç milli takýma yükselmiþtir.

1956 yýlýnda Galatasaray'a gelen Metin Oktay, Ýtalya'nýn Palermo takýmýna transfer olduðu 1961-62 sezonu dýþýnda sürekli Sarý Kýrmrzýlý formayý giymiþtir.

Daha Ýzmirspor'da oynarken, attýðý 17 golle Ýzmir Profesyonel Ligi gol kralý olan Metin Oktay, ondan sonraki yýllarda da bu unvaný nadiren baþkalarýna kaptýrmýþtýr.

Metin Oktay kral olamadýðý yýllarda da çok sayýda golle listenin hep ilk sýralarýnda yer almýþ, toplam 608 golle bir rekorun sahibi olmuþtur. (Bazý kaynaklarda bu sayýnýn 632 olduðu belirtilmektedir.) Bir sezonda attýðý 38 golle oluþan rekor ise, tam 25 yýl sonra yine Çolak tarafýndan kýrýlabilmiþtir. Metin Oktay, 36'sý A, 4'ü de genç olmak üzere Milli Takým formasýný 40 kez giymiþ, 7 kez kaptanlýk yaparken, 19 gol atmýþtýr.

10 Haziran 1959'da Fenerbahçe kalesinin aðlarýný yýrtan golü , Türk futbol tarihine geçen büyük olaylarýndan biridir.

1965 yýlýnda ''Taçsýz Kral'' adlý bir filmde de rol alan Oktay, futbol yaþamý boyunca sadece 1 kez oyundan atýlmýþtý. Büyük bir golcü oluþunun yaný sýra, efendi ve sportmen kiþiliðiyle de Türk futbolseverlerinin sevgilisi olan Metin Oktay, futbolu býraktýktan sonra yine futbolla ilgili çeþitli iþler yaptý. Sarý Kýrmýzýlý kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan Metin Oktay'ýn son görevi spor yazarlýðý idi. Oktay, Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak da görev yapmýþtý.

Türk futbolunun efsane golcüsü Metin Oktay, 13 Eylül 1991'de bir trafik kazasý sonucunda yaþamýný yitirmiþti.

Metin Oktay'ýn gol krallýðý listesi þöyledir:

1956-57 Ýstanbul Profesyonel ligi, 17 golle,

1957-58 Ýstanbul Profesyonel ligi, 19 golle,

1958-59 Ýstanbul Profesyonel ligi, 22 golle,

1959 Türkiye ligi,11 golle,

1959-60 Türkiye ligi, 33 golle,

1960-61 Türkiye ligi, 36 golle,

1962-63 Türkiye ligi, 38 golle,

1964-65 Türkiye ligi, 17 golle,

1968-69 Türkiye ligi, 17 golle,

Kaynak:galatasaray.org

Taçsýz kral METÝN OKTAY
    Tek aþkýydý GALATASARAY
    Senin gibi CÝMBOMLUYU
    Unuturmu bu TARAFTAR

ALLAH rahmet eylesin mekaný cennet olsun..

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart iz býrakanlar

-Hayallerini süsleyen Galatasaray'a transferinin ardýndan ise þu ifadeleri kullandý: Fenerbahçe 20 bin, Adaletspor bir yýl için 10 bin lira transfer ücreti teklif ederken, ben Galatasaray ile yýllýðýna 8 bin liraya anlaþma yaptýðým gün mutluluktan uçuyordum.

-Ýzmir'den Ýstanbul'a gitmesini istemeyen eþiyle sorun yaþayan Metin Oktay, karýsýnýn "Galatasaray ya da ben" diye sormasýnýn üzerine "Tabi ki Galatasaray, Galatasaray daha vefalý" diyerek sarý-kýrmýzýlý kulübü tercih etti.

-Metin Oktay'ýn jübilesi öncesinde ise ilginç bir olay yaþanýr. Jübilesinde Fenerbahçe ile oynamak isteyen Oktay, dönemin Fenerbahçe yöneticisi Eþref Aydýn ile görüþür. Metin Oktay'ýn bu isteðine ise Fenerbahçeli yöneticinin cevabý, "Kabul ederiz fakat bir þartla. Fenerbahçe Kulübü ve taraftarý her zaman sana hayrandý ve seni Fenerbahçe formasý ile görmek isterlerdi. 10 dakikalýðýna da olsa Fenerbahçe formasýný giyer misin?" þeklinde olur.

Bunun üzerine Metin Oktay, "Þeref duyarým" cevabýný verir.

-Metin Oktay cezaevinden çýkar çýkmaz takýmýnýn ertesi gün oynayacaðý Karagümrük maçýnýn kampýna katýldý. Gündüz Kýlç, sabah yataðýna giderek uyandýrdýðý Metin Oktay’ýn maça çýkmasýný þu sözlerle saðladý. "Biliyorum oynayacak durumda deðilsin. Ama seyirci seni görmek istiyor Metin. Karagümrük’e karþý seni oynatmak istiyorum. Üzülme, verebileceðini ver... Sen bize çok maç kazandýrdýn. Bugün de senin yüzünden kaybedelim. Seni hasretle bekleyen seyirciye ne olur bu saygýyý gösterelim."

Galatasaray Metin Oktay’ýn 2 gol attýðý maçta Karagümrük’ü 3-0 maðlup etti.

-1957 yýlýnda Fenerbahçeli yönetici Müslüm Baðcýlar ile Metin Oktay, bir gazinoda buluþur. Müslüm Baðcýlar, Oktay'a bir çek uzatýr ve "Rakamý sen yaz Metin, yeter ki Fenerbahçe formasý giy" der. Metin Oktay'ýn cevabý ise "Bizi sevenleri üzmeyelim baba, bizi sevenlere ihanet etmeyelim" olur.

Metin Oktay'ýn aðlarý yýrtan golü, Türk futbol tarihinin en ilginç olaylarýndan biridir. 1959 yýlýnda iki grup halinde yapýlan Türkiye Ligi maçlarýnýn finalinde Galatasaray-Fenerbahçe karþý karþýya gelir.

10 Haziran 1959 günü Ýnönü Stadý'nda oynanan maçýn 39.dakikasýnda soldan dalan Metin Oktay, Fenerbahçe'nin santrhafý Naci Erdem'i geçtikten sonra ceza alanýna girdiði anda müthiþ bir sol vuruþ yapar.

Özcan Arkoç'un bakýþlarý arasýnda aðlara giden top oradan da dýþarý çýkar. ''Aðlarý yýrtan gol'' olarak tarihe geçen bu olay herkesi þaþkýna çevirir.

Golden sonra Fenerbahçeli futbolcular aðlarý kontrol etmekten kendilerini alamazlar. Sarý Kýrmýzýlý takým bu maçý Metin Oktay'ýn tek golüyle 1-0 kazanýr. Ancak 3 gün sonra yapýlan ikinci maçý 4-0 kazanan Fenerbahçe Þampiyon olur.
    FENERBAHÇE'YÝ 7-0 YENDÝ
    Galatasaray-Fenerbahçe rekabetinin en unutulmaz olaylarýndan birisi 1910-1911 sezonunda yaþanmýþtýr. 12 Þubat günü Kadýköy'deki Union Club sahasýnda yapýlacak maça, aþýrý lodos nedeniyle bazý Galatasaray'lý futbolcular karþýya geçemez.

11 kiþilik takýmý tamamlayamayan Galatasaray, Fenerbahçe sahasýndaki maça ancak 7 kiþi çýkabildi. Ýnanýlmaz bir inançla mücadele veren 7 kiþi Fenerbahçe'yi kendi sahasýnda 7-0 yendi.

Sarý Lacivertli takým da bu maçta kalecisi Ali Said'in sakatlanýp çýkmasý sonucu 10 kiþi ve kalecisiz oynamak zorunda kalmýþ ve gol yiyenin kaleyi bir diger arkadaþýna devretmesi þeklinde öteki futbolcularda bir bir kaleye geçmiþtir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Metin Oktay’ý Anýyoruz

Türk futbolu ve Galatasaray'ýn unutulmaz oyuncularýndan Taçsýz Kral lakaplý Metin Oktay, vefatýnýn 25. yýl dönümü olan 13 Eylül 2016 Salý sabahý saat 11.00’de, Kozlu Mezarlýðý’ndaki kabri baþýnda anýlacak.

Futbolculuðu ve centilmenliðiyle yalnýzca Galatasaray taraftarlarýnýn deðil tüm futbolseverlerin saygýsýný kazanmýþ olan Metin Oktay, 13 Eylül 1991'de Boðaziçi Köprüsü'nde geçirdiði bir trafik kazasýnda aramýzdan ayrýlmýþtý.

Metin Oktay’ýn vefatýnýn 25. yýl dönümünde düzenlenecek törene, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri, teknik direktörümüz Jan Olde Riekerink ve altyapý sporcularý katýlacaktýr. Taçsýz Kral’ý anmak isteyen tüm taraftarlarýmýz da anma programýna davetlidir.

Kamuoyuna saygýlarýmýzla...

Galatasaray Spor Kulübü

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri