Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: Stab HH-120 Diseqc Motor Boþluk Sorununun Çözümü

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Stab HH-120 Diseqc Motor Boþluk Sorununun Çözümü

Merhaba Arkadaþlar;

Uzun bir aradan sonra uydu hobilerime ve çalýþmalarýma kaldýðým yerden baþladým..

Stab ve diðer diseqc motorlarýn kollarýnda boþluklar vardýr ve bu boþluklar zamanla çanak aðýrlýðý ve rüzgar neden ile artmaktadýr. Normalde bu boþluðun rüzgarda esneme payý olduðu söylenir ama bu Stab için geçerli deðildir. Stab motorlarda bu esneme için diþli etrafýnda özel bir yay bulunmaktadýr. Bu yayý aþaðýdaki resimlerde inceleyebilirsiniz.

Þimdi gelelim bu sorunu Stab motorda nasýl çözebiliriz.

Bu çalýþma öncesinde garantili ürünlerde bu uygulamayý asla yapmayýn boþluk çok fazla ise direk yetkili servise sorunu iletin. Zira bu çalýþmada be motorun her yerini söktüm

"Çalýþmamda benden deðerli yardým bilgi ve ustalýðýný esirgemeyen Sancaktar hocama çok teþekkür ederim."

Gelelim sorunun çözümüne

1. Motorumuzun altýnda bulunan 4 adet vidayý söküyoruz. Daha sonra kapaðý açýp içteki elektirik motorun saðýnda ve solunda bulunan vidalarý söküp motoru ve diþli sistemini diþli çarkýndan ayýrýyoruz.

2. Yarým ay þeklinde olan diþli çarkýn saðýnda ve solunda buluna sensörlerin kablolarýný elektirik motoru üzerinden lehim makinesi ile boþa çýkarýn ama hangi kabloyu nerden söktünüz bunu iþaretleyip yazýnýz. Burda aslýnda bu iþlemi yapmayabilirsiniz ama çalýþmanýz çok zor olur ve yüksek ihtimalle çalýþma esnasýnda kablolar kopabilir. Ayrýca diðer bir konu benim resimlerde ben sensörleri komple söktüm ama siz sökmeyin çünkü sonra motoru toplarken 0 noktasý ve batý-doðu ayarlarýný yapmanýz çok zor olacaktýr.

3. Diþli çarkýn üzerinde bulunan öel samunu 17 numara lokma ile söküyoruz. Sökerken altýnda bulunan yaya dikkat ediniz. Burda hemen bir ön bilgi vereyim bu samunu yerine takarken çok dikkatli olmanýz gerekiyor çünkü yay nedeni ile samunu yerine oturtmak ve diþ yuvasýna oturtmak çok zor oluyor. Samunun malzemeside yumuþak olduðu için diþ sýyýrtma ihitimaliniz yüksek oluyor. Zira ben dþ sýyýrtttým bu nedenle zor iþlemler yapmak zorunda kaldým.

4. Samunu ve yayý söktükten sonra Diþli çarkýn ortasýnýn D harfi þeklinde olduðunu daha net olarak görebilirsniz. Ortadaki mil çarkýn ortasýndaki düz kýsým sayesinde çark ile beraber dönmektedir. Tam bu noktada burayý incelediðimizde burda düz olan kesimde normalde tam sýfýr birleþme noktasý olmasý gerekirken boþluk olduðunu tespit ettim. Bu boþluk zamanla çanak aðýrlýðý ve rüzgar nedeni ile geniþlemesi boþluðun fazlalaþmasýnda neden oluyor. Buda çanak ayarý yaparken yada þiddetli rüzgarda çanaðýn saða sola 2 yada 3 derece dönmesine sebep olmaktadýr.

5. Boþluðu ve oranýn tespit ettikten sonra bu kýsým için boþluðu dolduracak miktarda saðlam bir saç parçasýný o kýsýma yerleþtirip içine doðru sýkýca girmesini saðlýyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken nokta saç parçasýný yerleþtirirken mil ile çarkýn biribirine olan oranýný orjinal halinde yapmamýz gerekiyor yoksa 1 yada 2 milimlik kayma olabilir. Sac koyma iþlemini tamamlayýp boþluðu doldurdurtan sonra isterseniz direk motoru toplayabilirsiniz. Ancak ben ve Sancaktar hocam buna çok güvenmediðimiz için samunu takmadan Sun-Fix macun kaynakla etrafýný iyice doldurduk.

6. Doldurma iþlemi bittikten sonra orda oluþan yükseklik nedeni ile samun tam oturmayacaðý için samunun iç kýsmýna doðru Sancaktar hocam torna ile biraz aldý ve samunun tam oturmasýný saðladý.

7. Herþey bittikten sonra motorumuz toplayýp 0 noktasý ve batý doðu limitlerini kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun yok ise çanaðýmýza güvenle takabilir.

ÖNEMLÝ NOT

Bazý arkadaþlar SUN-FIX yerine direk çark ve milin etrafýna ayný malzemeden kaynak yaptýralým diyebilirler ama kesinlikle öyle bir uygulama yapmayýn. Milin altýnda bulunan rulman yüksek ýsýda zarar görür ve motor kullanýlmaz hale gelir. Özellikle diþli çarka delik açma gibi müdahalelerde bulunmayýn.

Konu Volkan tarafýndan (03-07-2014 Saat 21:24 ) deðiþtirilmiþtir.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TÝVÝBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDÝASTAR MÝNÝ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELÝTEBOOK 8540p Notebook (Ý7) - - Xiaomi MÝ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taþý Delen Suyun Gücü Deðil Damlalarýn Sürekliliðidir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Doðu-Batý ve = noktasý limit ayarý için aþaðýdaki konuyuda inceleyebilirsiniz.

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TÝVÝBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDÝASTAR MÝNÝ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELÝTEBOOK 8540p Notebook (Ý7) - - Xiaomi MÝ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taþý Delen Suyun Gücü Deðil Damlalarýn Sürekliliðidir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri