TBMM Saðlýk, Aile, Çalýþma ve Sosyal Ýþler Komisyonu Baþkaný Ünüvar, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek olan "ALO Danýþma Hattý"na kýsa süre sonra sosyal medya üzerinden de ulaþýlabileceðini bildirdi.

ANKARA - Yeþim Sert Karaaslan

TBMM Saðlýk, Aile, Çalýþma ve Sosyal Ýþler Komisyonu Baþkaný Necdet Ünüvar, Uyuþturucuyla Mücadele Eylem Planý çerçevesinde, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek olan "ALO Danýþma Hattý"na kýsa süre sonra elektronik posta, kýsa mesaj ve sosyal medya üzerinden de ulaþýlabileceðini bildirdi.

Ünüvar, AA muhabirine yaptýðý açýklamada, uyuþturucuyla mücadelede baðýmlýnýn ya da maðdur olan kiþinin ailesinin doðru bilgiye ulaþmasýnýn da çok önemli olduðunu belirterek, bunun saðlanabilmesi için "ALO Danýþma Hattý" kurulacaðýný söyledi.

Danýþma hattýnýn "7 gün 24 saat canlý operatör vasýtasýyla hizmet vereceðini" belirten Ünüvar, operatörün baþýnda bu alanda yetiþtirilmiþ saðlýkçýlarýn çalýþacaðýný bildirdi. Ünüvar, hattan uyuþturucu hakkýnda bilgi almak isteyenlere, yakýný uyuþturucu baðýmlýsý olanlara, uyuþturucu baðýmlýlýðýndan dolayý tedavi görmek isteyenlere ya da tedavi sonrasý rehabilitasyon hizmeti almak isteyenlere yol gösterileceðini ve bilgi verileceðini söyledi.

Hattý arayanlardan kiþisel bilgi talep edilmeyeceðini vurgulayan Ünüvar, "Arayanlardan kiþisel bilgi alýnmayacak ama iki istisnasý var. Kiþi, þayet 'Ben baðýmlýyým ve tedavi olmak istiyorum' diyorsa ya da 'baðýmlýlýktan kurtuldum ve rehabilitasyon ile ilgili bir yere yerleþtirilmek istiyorum' diyorsa o zaman doðal olarak kiþisel verileri alýnacak ki baðlantý saðlanabilsin" diye konuþtu.

Ünüvar, danýþma hattýna sadece telefonla ulaþýlmayacaðýna da dikkati çekerek, "Bunun dýþýnda elektronik posta, kýsa mesaj, chat ve sosyal medya üzerinden de ulaþabilecek. Adeta, vatandaþla hizmet verilecek kurum arasýnda köprü olacak bir iletiþim hattý olacak. Bununla ilgili Baþbakanýmýz talimat verdi. Kýsa süre sonra bu da hizmete girecek" dedi.

Uyuþturucu tedavisinde aile hekimlerine görev verilecek

Ünüvar, uyuþturucu tedavisinin dört aþamayý kapsadýðýný ifade ederek, AMATEM dýþýnda bu süreçte aile hekimlerine de görev verileceðini bildirdi.

Aile hekimlerinin, uyuþturucu ile mücadele konusundaki eðitim müfredatýnýn revize edileceðini belirten Ünüvar, bu konudaki donanýmlarýnýn artýrýlacaðýný söyledi. Ünüvar, "Aile hekimlerinin, eðitim sonrasýnda özellikle baðýmlýlýk düzeyi düþük olan kiþilere uygun tedavileri verebilir konumda olacak" dedi.

Ýkinci aþamada ise psikolog ve psikiyatristlerin devreye gireceðini dile getiren Ünüvar, þunlarý kaydetti:

"Psikiyatristlerin, AMATEM'lerde çalýþmasýný teþvik edici adým atýldý. Üçüncü aþama ise AMATEM'ler. Buralarýn, fiziki yapý, teknik, teknolojik ve kapasitesi güçlendirilmesi saðlanacak. Bu kapsamda, uyuþturucu ile riskli bir bölgede AMATEM bulunmuyorsa oraya AMATEM yapýlmasý öngörülüyor.

Dördüncü adým olarak da aciller. Çünkü, uyuþturucu krizine girenlere ilk müdahale buralarda yapýlýyor. Bu nedenle oradaki tüm saðlýk çalýþanlarýnýn farkýndalýk eðitimi almasý saðlanacak."

Ünüvar, tedavi sonrasý rehabilitasyon sürecinde de önemli adýmlar atýldýðýný vurgulayarak, kiþinin damgalanmadan ve toplumdan dýþlanmadan sosyal yaþama katýlmasýnýn saðlanacaðýný bildirdi.

AB ülkelerinde yapýlan çalýþma Türkiye'de de yapýlacak

Ünüvar, uyuþturucu kullanýmýna iliþkin tam ve doðru veri elde edilebilmesi için adýmlar atýlacaðýný aktardý.

Bu kapsamda 15-16 yaþ grubunu kapsayan okul çaðý çocuklarýný içine alan AB ülkelerinde yapýlan bir çalýþmanýn Türkiye'de de uygulanacaðýný ifade eden Ünüvar, "Bununla ilgili planlamalar Milli Eðitim ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlýklarý uzmanlarýnca yapýldý. Bununla, uyuþturucu kullanýmýyla ile ilgili tam gerçek bilgiyi alacaðýz" diye konuþtu.

Ünüvar, Baþbakan Ahmet Davutoðlu'nun talimatýyla bir araþtýrma merkezinin de kurulacaðýný söyledi.