Turkcell Superonline, stratejisiyle dünyanýn önde gelen 15 þirketi arasýnda

Harvard Business Review, Turkcell Superonline stratejilerini örnek gösterdi

Turkcell Superonline, stratejik yönetim alanýnda referans kaynaklar arasýnda yer alan Harvard Business Review’da örnek çalýþma olarak ele alýndý. Derginin “Balanced Scorecard Hall of Fame’’ raporunda Strateji Yönetim Oscar’ý olarak bilinen “Hall of Fame” ödülüne layýk görülen tüm dünyadan 15 kurumun baþarý öykülerine yer verildi.
Harvard Business Review’da yayýnlanan makalede “Turkcell Superonline yalnýzca dünyanýn en hýzlý internet hizmetlerinden birini vermekle kalmýyor, ayný zamanda karlýlýða giden hýzlý yolu takip etmenin ve iddialý fiber altyapýsý üzerinden hýzlý ve kusursuz hizmeti müþterileriyle buluþturmanýn en baþarýlý örneklerinden birini sunuyor” yorumunda bulunuldu.

Geçtiðimiz yýlýn sonunda Palladium Executing Strategy tarafýndan strateji odaklý organizasyon anlayýþýný benimseyen ve stratejik planlarýný hayata geçirme konusunda en baþarýlý sonuçlarý elde eden þirketlere verilen “Hall of Fame” ödülü kazanan Turkcell Superonline, bu ödüle layýk görülmesini saðlayan baþarý öyküsüyle Harvard Business Review dergisinde örnek çalýþma olarak ele alýndý.

“DNA’sýnda hýz bulunan þirket”

Derginin 2004 yýlýndan bu yana yayýnlanan Balanced Scoreboard Hall of Fame Raporu’nun bu seneki sayýsýnda tüm dünyadan “Strateji Yönetim Oscarý”na layýk görülen 15 kurumun fark yaratan baþarý öykülerine yer verildi. Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert David Kaplan, Turkcell Superonline'ýn stratejilerini çok kýsa bir sürede hayata geçirmesiyle dünya çapýnda bir þirkete dönüþtüðü söyledi. Turkcell Superonline, dergide “DNA’sýnda hýz bulunan þirket” olarak tanýmlandý.

“Türkiye’de “Fiber Çaðý”ný baþlattý”
2004 yýlýnda yalnýzca Turkcell’e altyapý desteði sunmak üzere yola çýkan ve 2008 yýlýnda vizyonunu “kendi altyapýsýna sahip yenilikçi telekom operatörü olmak” þeklinde yeniledi. Turkcell Superonline’ýn o dönemde yalnýzca 7 ülkede bulunan 1000 Mbps hýzýnda fiber internet hizmetini Türkiye’de ilk kez sunarak ülkesinde “fiber çaðý”ný baþlatan operatör olduðuna dikkat çekildi. Raporda, sürdürülebilir büyümesiyle dikkat çeken Turkcell Superonline’ýn dijital dünyada hayatý kolaylaþtýran vazgeçilmez teknoloji ortaðý olma vizyonu ile çalýþmalarýna devam ettiðine de yer verildi. 2013 yýlýndan itibaren müþteri memnuniyeti ve operasyonel mükemmelliðe odaklanarak “Ýyiden Mükemmele Yolculuðu” baþlatan þirketin bugün 14 ilde 2 milyon haneye ulaþan fiber altyapýsýyla büyüme süreci anlatýldý.

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan konuyla ilgili deðerlendirmesinde, strateji yönetiminin önemini vurgulayarak, tüm dünyaya örnek gösterilmenin gururunu yaþadýklarýný belirtti. Baþarýnýn sürdürülebilir olmasý için önümüzdeki dönemin planlarýný da bu yönde yaptýklarýna dikkat çeken Erkan, büyüme sürecini doðru yönetebilmek için baþlattýklarý operasyonel mükemmellik programý ile müþteri deneyiminde fark yarattýklarýný söyledi. Erkan, ‘’Ýyiden mükemmele olan yolculuðumuzda müþterilerimize kesintisiz iletiþim hizmeti sunmayý hedefledik. Bunun yaný sýra operasyonel maliyetlerimizi düþürdük, risk yönetimimizi güçlendirdik. Operasyonel Mükemmellik programýnýn þirketimize saðladýðý katkýlar arttýkça yeni baþarýlara imza atacaðýmýza inanýyorum’’ dedi.

Baþarýlý deðiþimin temel göstergeleri
Harvard Business Review’daki makalede yer verilen ve Turkcell Superonline’ýn 2008 - 2013 yýllarý arasýndaki baþarýlý dönüþümüne iþaret eden bazý temel göstergeler þöyle:

o Toplam gelirler dört kat artýþla 158 milyon TL’den 925 milyon TL’ye yükseldi.
o 42 milyon TL zarar yazan AFVÖK 238 milyon TL kara dönüþtü.
o Sabit internet hizmetlerinde (ADSL, fiber ve kablo) pazar payý 2010 yýlýnda yüzde 3 iken 2013’te yüzde 11,3’e ulaþtý.
o Operasyonel faaliyetlerdeki iyileþmenin göstergesi olarak çaðrý merkezi kullanýmý 2010 yýlýndan 2012 yýlýna yüzde 60 düþüþ gösterdi.
o Çalýþan memnuniyeti, Türkiye ortalamasýnýn %16 üzerindedir.

Harvard Business Review hakkýnda

Harvard Business Review, Harvard Üniversitesi adýna 1922 yýlýndan beri yayýmlanmaktadýr. Dünyanýn en prestijli iþ ve yönetim dergisi Harvard Business Review, iþ dünyasýnýn temel sorunlarýna pratik ve reel çözümler sunmaktadýr. HBR’ýn makaleleri farklý sektörler, yönetim birimleri ve coðrafi lokasyonlara iliþkin son derece geniþ bir içerik yelpazesi sunmaktadýr. HBR içeriðinin en önemli karakteristiði hayata geçirilebilir, uygulanabilir ve gerçek iþ dünyasýnda test edilebilir olmasýdýr.