notebook arýza çeþitleri donanýmsal ve yazýlýmsal olarak ikiye ayrýlmaktadýr. donanýmsal arýzalar kullanýcýlarýn genel olarak cebini en çok yoran durumlardan oluþur. son zamanlarda üretilen laptoplarda kullanýlan kurþunsuz lehimlerden ötürü çok fazla chipset ve bga arýzasý durumu söz konusudur. kurþunlu lehimlerin piyasadan kalkmasýndan sonra elektronikte soðuk lehim dediðimiz olay yani parça üzerindeki lehimin artýk iletken özelliðini kaybetmesi durumundan oluþur. bu konuyu biraz açacak olursak anakart chipseti ve ekran kartý chipseti altýndaki lehim toplarý diðer anakart elemanlarýna göre daha fazla ýsýya maruz kalýrlar bildiðiniz üzere anakart üzerinde en fazla ýsýnan devre elemanlarýndan biri ekran kartý chipseti diðeri ise anakart chipseti (iþlemciden sonra) aþýrý ýsýnmadan dolayý yada zamanla sürekli ýsýnmadan dolayý lehim toplarý sürekli ýsýnýp soðumaktan bir süre sonra mat bir hal alýp artýk iletken özelliði göstermez yada yine aþýrý ýsýnmadan dolayý diðer lehim toplarýyla kaynaþýp kýsa devreye neden olurlar. bu tür arýzalarýn rework iþlemleri bga cihazlarý ve teknik malzemelerle yapýlmaktadýr.

bga arýzasý belirtileri ;

- ekranda yeþil mavi kýrmýzý kareler çýkýyor (bu arýza ekran kartý ramlerinden yada mevcut ddr ramlerden de kaynaklabilir)
- cihazým açýlýyor ama siyah ekranda kalýyor
- power led yanýyor ama ekrana görüntü gelmiyor
- oyun oynarken sürekli mavi ekran hatasý alýyorum (hata kodlarýna göre opsiyoneldir)
- çalýþan makinede birden görüntünün gitmesi.

anakartlar üzerinde ki ilginç hatalarýnda bir çok sebebi vardýr. örneðin bilgisayarýnýz açýldýktan bir müddet sonra donuyor kitleniyor yada windows baþlatýlýyor dedikten sonra tekrar reboot oluýyorsa bu iþlemci yada ram besleme voltajlarýndan kaynaklanýr. ben bir kaç defa hdd voltajlarýndan da bu arýzalarýný çözdüm þöyle ki ;

normalde 5v+ çýkmasý gereken hdd voltajý 3.4 volt çýkýyor. buda demek oluyorki hdd besleme giriþine koyulan smd kapasitörler artýk dolup boþalma özelliðini kaybetmiþ (bu diot yada entegrede olabilir) artýk direnç göstermeye baþlamýþtýr böyle durumlarda hdd bir müddet çalýþýp amper çekemeyince ýsýnan kontrol enteresi hddyi durdurur bios 'a veri gönderir ve bios ite ye gönderdiði veri ile ISL entegresine giden voltajlarý durdurur. sonra sisteminiz yeniden baþlar.
Konu alýntýdý teþekkur ederiz