Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: Bilgisayarýnýzdaki Sorunlarýnýzda Pratik Çözümler

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Bilgisayarýnýzdaki Sorunlarýnýzda Pratik Çözümler

C kullanýmý, geliþen donanýmlar ve iþletim sistemleri ile her geçen gün daha da yaygýnlaþýrken beraberinde de yeni sorunlarý getiriyor. Her sorun ayrý bir bilgi birikimi ile çözüme ulaþtýrýlabiliyor. Her PC kullanýcýsý deðiþik konfigürasyonlarda farklý donaným problemleri ile karþýlaþýyor. Donaným hakkýnda bilgi ve tecrübe ise bu problemleri çözmeye çalýþýrken ediniliyor. Birçok donaným problemi zor gözükse de en fazla birkaç dakika içinde kolaylýkla çözülebiliyor. Diðer yandan kullanýcýlar PC performanslarýnýn yaný sýra kullaným kolaylýðý da arýyorlar. Ýþletim sistemleri kullanýcýya bu kolaylýklarý saðlarken kullanýcýnýn da bu kolaylýklarý keþfetmesi gerekiyor.
    Unutulmamalýdýr ki iþletim sistemleri göründüðünden çok daha fazla iþlemi bir arada gerçekleþtirirken kullanýcýlarda bu iþlemleri hýzlandýracak yollarý bulmalýdýr

SABÝT DÝSKLER...

1)SABÝT DÝSKLERDE DMA NEDÝR? NASIL AÇABÝLÝRÝM?
    DMA (Direct Memory Acces) yada diger adýyla ‘bus mastering’ bir sabit diskin bilgiyi doðrudan RAM’e yani belleðe atarak bilgisayarýn iþlemcisini daha az kullanmasýný saðlayan ve otomatik olarak bilgisayarý hýzlandýran veri iletiþim tekniðinin adýdýr. Sabit diskinizin DMA özelliðini açmak için Windows ta bilgisayarým’ a sað týklayýn ve özellikleri seçin. Aygýt yöneticisi bölümüne girin ve oradan disk sürücüleri bölümünü seçin DMA özelliðini açmak istediðiniz sabit diskinize çift týklayýn ve özellikler seçeneðine girip DMA yazan kutuyu iþaretli deðilse iþaretleyin.
    2)NÝYE 2,1 GB BOYUTUNDAN DAHA BÜYÜK BÝR PARTÝTÝON OLUÞTURAMIYORUM?
    Windows 95 OSR2 sürümünden daha eski bir Windows kullanýyorsanýz FAT 16 Sistemini kullanmak zorundasýnýz. Çünkü Windows’un eski sürümlerinde maxýmum ‘partition’ boyutu 2.1 GB dir. Eðer sabit diskinizin boyutu 2.1 GB dan büyükse ve eski bir Windows sürümü kullanýyorsanýz birden fazla partition yaparak sabit diskinizi bu þekilde kullanmak zorundasýnýz. Eðer Windows 95 OSR2 veya daha yeni bir Windows sürümü kullanýyorsanýz ve yine 2.1 GB daha büyük bir partition oluþturamýyorsanýz siz FAT 32 kullanmýyorsunuz demektir. Bu problemi çözmek için FDISK programýný kullanmalý ve partition tanýmlamasý yapmadan önce ilk baþtaki büyük disk deste ðini etkinleþtirmek ister misiniz sorusuna evet cevabý vermeniz gerekiyor.
    3) WÝNDOWS DÝSK BÝRLEÞTÝRÝCÝ KULLANIRKEN ÝÞLEM DURUYOR VE SÜRÜCÜNÜN ÝÇERÝÐÝ DEÐÝÞTÝ YENÝDEN BAÞLATILIYOR HATA MESAJI ÇIKIYOR.
    Bu durum genellikle sabit diskte bir problem varsa ortaya çýkýyor. DOS moduna geçerek SCANDÝSK.EXE yazýn ve ENTER tuþuna basýn. ‘SCANDÝSK’ iþlemi yapýlýrken sabit diskinizde ‘bad sector’ bulunursa scandisk’in bu hatalý sectorleri iþaretlemesine izin verin. Scandisk iþlemi bittikten sonra Windows’u yeniden baþlatýn ve disk birleþtirici programýný tekrar baþlatýn
    Disk birleþtirici kullanýrken herhangi baþka bir programý çalýþtýrýrsanýz bu hata mesajý yine çýkar.
    Bu nedenle disk birleþtirici çalýþtýrýrken baþka bir program kullanmamaya dikkat edin. Aksi taktirde disk birleþtirici durup en baþtan baþlayacaktýr. Bu da zaman kaybetmenize neden olacaktýr.
    Disk birleþtirici kullanmaya baþlamadan önce açýk olan tüm programlarý kapatmalýsýnýz.
    Arka planda yani görünmeden çalýþan antivürüs programý gibi programlarý da kapatmak için [CTRL] + [ALT] + [DEL] tuþlarýna basarak Task Manageri çalýþtýrýn. Explorer ve Systray dýþýndaki tüm programlarýn görevini sonlandýrýn ve disk birleþtiriciyi yeniden baþlatýn.
    4)BÝLGÝSAYARIMA YENÝ BÝR SABÝT DÝSK TAKTIM, ANAKARTIM SABÝT DÝSKÝ TANIMADI VE ‘WÝNDOWS KORUMA HATASI’ ÝLE KARÞILAÞIYORUM
    Sabit diskinizin üzerinde yer alan ‘jumper’ ayarlarýný doðru yapmadýðýnýzda bu problemle karþýlaþabilirsiniz. ‘jumper’ ayarlarýnda genellikle üç seçenek vardýr. ‘Master, Slave ve Master with Slave present’ eðer bu harfler sabit diskin üzerinde belirtilmemiþse yada sabit diskin yanýnda bir kullaným kýlavuzu verilmediyse bu ayarlarý sabit diskinizin üreticisinin WEB sitesinde bulabilirsiniz.
    5)YENÝ BÝR SABÝT DÝSK ALDIM VE ESKÝ SABÝT DÝSKÝMDEKÝ TÜM DOSYALARI YENÝ SABÝT DÝSKÝME KOPYALAMAK ÝSTÝYORUM.
    Dosyalarýnýzý eski sabit diskinizden yeni sabit diskinize kopyalamak için Windows ile birlikte gelen Xcopy programýný kullanabilirsiniz. Bilgisayarýnýzý tekrar baþlatýp DOS moduna girin. C: konumuna geldikten sonra CD\ yazýp [Enter] tuþuna basýn. Daha sonra path=c:\Windows\command yazýp yine [Enter] tuþuna basýn. Þimdi Xcopy programýný xcopy/k/e/h c: *.* d:\ yazarak çalýþtýrýn. Bu þekilde bütün dosyalarýnýz eski sabit diskinizden (c yeni sabit diskinize (d) kopyalanacaktýr. Disk sürücülerinizin baþlangýç harfleri c ve d’den farklý ise bunlarý deðiþtirmeniz gerekebilir.
    Bu iþlem bittikten sonra bilgisayarýnýzý kapatýn ve ‘Jumper” ayarlarýnýzý deðiþtirin ve yeni sabit diskinizi ‘master’ eski sabit diskinizi ise ‘slave’ yapýn.
    EKRAN KARTLARI...

6)EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜÐÜMDE 640X480 VE 256 RENKTEN BAÞKA SEÇENEK GÖREMÝYORUM.
    Windows ekran kartýnýzý tanýmadýðýnda ya da yanlýþ sürücü yüklendiðinde otomatik olarak varsayýlan VGA sürücünü yükler ve size baþka görüntü seçeneði sunmaz. Bu problemi çözmek için ekran kartýnýzýn güncel sürücüsünü yüklemelisiniz. Masaüstüne sað týklayýn ve Özelliklere girin Ayarlara sol týklayýp ‘Geliþmiþ’ seçeneðine tekrar sol týklayýn. Adapteri’ iþaretleyip Deðiþtire sol týklayýn. Karþýnýza çýkan ekranda Disketi Varý seçin. Daha sonra ‘Araþtýr’ diyerek Windows’a ekran kartýnýn sürücüsünün olduðu yeri gösterin. Böylece ekran kartýnýz gerçek sürücüleri ile yüklenecek ve baþka çözünürlük ve renk seçeneklerine sahip olacaksýnýz.
    7) WÝNDOWS AÇILDIÐINDA EKRANDA DÝ*** VEYA YATAY ÇÝZGÝLER OLUÞUYOR VE HÝÇ BÝR ÞEY OKUNMUYOR YA DA GÖRÜLMÜYOR.
    Ekran kartýnýzýn ayarlarýnda monitörünüzün desteklediði maksimum tarama deðeri (******* rate) üzerinde bir seçenek iþaretlenmiþ. Düzeltmek için bilgisayarýnýzý yeniden baþlatýn ve Güvenli Kipte açýn. Görüntü Seçeneklerinden Ayarlara oradan da Adapter’a girin. Ekran çözünürlüðünde 60 Hz’i seçin ve bilgisayarýnýzý yeniden baþlatýn. Windows doðru olarak açýlacaktýr. Eðer 60 Hz size yetmiyorsa veya daha yüksek bir çözünürlüðe çýkmak istiyorsanýz bu ayarý daha sonra deðiþtirebilirsiniz
    8)AGP BÝR EKRAN KARTI ALDIM ANCAK PCI SLOTUNA GÝRMÝYOR.
    AGP ekran kartlarý sadece AGP ekran kartlarýný destekleyen anakartlar da çalýþýr. Eðer ki AGP ekran kartý aldýysanýz ve anakartýnýz eski ve AGP slotu yoksa çalýþtýrmak için anakartýnýzý da deðiþtirmeniz gerekecektir.
    9) EKRAN KORUYUCUM DEVREYE GÝRDÝKTEN VE WÝNDOWS BÝLGÝSAYARI ASKIYA ALDIKTAN SONRA FAREMÝ HAREKET ETTÝRÝYORUM KLAVYEDE BÝR TUÞA BASIYORUM AMA MAKÝNEM AÇILMIYOR.
    BIOS ayarlarýnda Power saving bölümünde Event Týmer seçeneði kapatýlmýþsa bilgisayar ‘Wake Up’ özelliðini gerçekleþtiremez.Bunun düzelmesi için BIOS ta Event Týmer seçeneðini aktif hale getirin.
    10) BÝLGÝSAYARIMI AÇARKEN ÜÇ KISA SÝNYAL SESÝ GELÝYOR VE MONÝTÖRÜME GÖRÜNTÜ GELMÝYOR.
    Bilgisayar açýldýðýnda gelen üç kýsa sinyal sesi ekran kartýyla ilgili bir problem olduðunu göstermektedir. Ekran kartýný yerinden çýkarýp tekrar takýn. Kart yerine oturmamýþ veya yerinden çýkmýþ olabilir. Ekran kartýnýn anakarta giren ayaklarý kirlenmiþ olabilir. Kuru bir bezle silin yine çalýþmýyorsa ekran kartýnýzýn yerine baþka bir ekran kartý takýn.
    SES KARTLARI...

11) BÝLGÝSAYARIMDAN ÇIKAN SESLER TÝTRÝYOR VEYA TEKRAR EDÝYOR
    Sýk sýk karþýlaþýlan ses kartlarý ile ilgili bu problem genellikle IRQ çakýþmasý nedeniyle ortaya çýkýyor. Ses kartý ile ayný IRQ ‘yu kullanan anakarta baðlý baþka bir kart bu probleme neden olabiliyor. Bir çok ses kartý IRQ7 ‘ i veya varsayýlan olarak IRQ5 ‘i kullanmak isterken baþka kartalar IRQ5’ i veya paralel porta atanmýþ olan IRQ7 ‘ yi kullanmak isterler. ‘Device Manager’ dan kaynak çakýþmasý olup olmadýðýný kontrol edin. Varsa ses kartýnýza boþ bir IRQ bulun ve kendiniz bu IRQ yu ses kartýna atayýn.
    Eðer probleminiz hala devam ediyorsa, bir baþka neden de DMA çakýþmasý olabilir yada ses kartýnýz 16 bit DMA modunu desteklemeyen eski bir kart olabilir. Bu problemi çözmek için denetim masasýna gidin ve sistem ikonunu çift týklayýn ‘Device Manager’ kýsmýndan ‘Sound’ , ‘Video and Game Controllers’ seçeneðine girin. Ses kartýnýza çift týklayýn ve kaynaklar seçeneðine girin ‘Automatic Settings’ kutusunun iþaretini kaldýrýn. Setting based on kutusunu seçin ve basic Configuration 7 yi seçin. Eðer Sound Blaster 16 plug and play kartý veya benzer uyumlu bir kart kullanýyorsanýz basic configuration 0004’ ü seçin ve 8 bit DMA kullanýn
    12) HOPARLÖRLERDEN GÜRÜLTÜ GELÝYOR.
    Ses kartý, PC nizin güç kaynaðýndan etkileniyor olabilir ses kartýnýzý baþka bir slota takýn baþka bir nedende mikrofon olabilir. Mikrofonun sesini ses ayarlarýndan kapatýn veya mikrofonu çýkartýn eðer sorun hala devam ediyorsa ses kartýný sabit disktende uzak bir yere takýn sorunun devamý halinde CD sürücüsünden ses kartýna giden kabloyuda kontrol edin kabloyu deðiþtirin yada yalýtým için etrafýný bir bant ile sarýn
    13) MÝDÝ DOSYALARINI ÇALARKEN SES ÇIKIYOR AMA WAW VE MP3 DOSYALARINI ÇALARKEN SES ÇIKMIYOR.
    Problem Windows’ un ses kartý için yaptýðý otomatik ayarlar ile ilgili olabilir. Kartýnýzý baþka bir PCI slota takýn.
    14) TASK BARDA SES ÖZELLÝKLERÝ ÝÇÝN KULLANDIGIM ÝKON ÇIKMIYOR
    Baþlangýç menüsünden ayarlara gidin, oradanda denetim masasýna girin ‘Multimedia’ ikonuna çift týklayýn. ‘show volume control on the task bar’ kutusunu iþaretleyin uygulaya týklayýn ve OK diyerek bu pencereden böylece task bardaki hoparlör ikonuna çift týklayarak ses özelliklerine girip istediðiniz ayarlarý yapabilirsiniz.
    15) SES KARTIMIN SES KAYIT ÖZELLÝÐÝNÝ KULLANABÝLÝYORUM AMA MÝKROFON KULLANARAK SES KAYIT YAPMAK ÝSTEDÝÐÝMDE MIXER’DE SES DALGASINI GÖRMEME RAÐMEN SES ÇIKMIYOR.
    Taskbar’daki ‘Ses Özellikleri’ ikonunu çift týklayýn ve Seçeneklerden Properties’e girin. Mikrofon’un olduðu kutunun iþaretli olup olmadýðýný kontrol edin ve deðilse kutuyu iþaretleyin.
    16) BÝLGÝSAYARIMA YENÝ BÝR CD SÜRÜCÜ EKLEDÝM AMA WÝNDOWS CD SÜRÜCÜMÜ TANIMADI.
    Özellikle BIOS’un CD sürücünüzü tanýyýp tanýmadýðýný kontrol edin. Eðer tanýmýyorsa CD sürücü IDE kablosunu kontrol edin. Ayrýca güç kaynaðýndan elektrik alýp almadýðýna da bakýn.
    Eðer BIOS CD sürücünüzü tanýrsa Windows’ta Denetim Masasý’na girip Sistemden CD sürücünüzü kaldýrýn ve Windows’u yeniden baþlatýn.
    Yeni bir CD sürücü eklerken ‘Jumper’ ayarlarýnýn doðru olup olmadýðýný kontrol edin. Eðer IDE baðlantýnýzda çift sürücü varsa bunlardan birinin ‘Master’ diðerinin ‘Slave’ olmasýný saðlayýn. Eðer ikisi de ‘Master’ veya ‘Slave’ ise Windows sürücünüzü tanýmayabilir.
    17) CD SÜRÜCÜMÜN HARFÝ F AMA SÜREKLÝ KAYBOLUP BÝR AÐ SÜRÜCÜSÜ GÝBÝ GÖZÜKÜYOR.
    Bu problemin genel sebebi Netware að ayarlarýdýr. Eðer CD sürücüsünün adý ile Birincil Að sürücüsünün adý ayný olursa bu problem ortaya çýkýyor. Eðer ‘Map’ edilmiþ bir að sürücünüz varsa ve ayný adý taþýyan bir CD sürücü tanýmlý ise Að Sürücüsü CD sürücünün yerine çalýþýr ve CD sürücü çalýþamaz hale gelir.
    Bu problemi çözmek için, Að Ayarlarý’nda Netware özelliklerinde ‘Birincil Að Sürücüsü’ adýný, F’ten baþka bir harf olarak tanýmlayýn.
    18) CD SÜRÜCÜMÜN HARF ADINI NASIL DEÐÝÞTÝREBÝLÝRÝM?
    Baþlangýç Menü’sünden ‘Ayarlar’ a oradan da ‘Denetim Masasý’ na girin ve ‘Sistem’ ikonunu çift týklayýn. ‘Device Manager’ kýsmýnda adýný deðiþtirmek istediðiniz CD Sürücü’nün ikonunu çift týklayýn. Ayarlar kýsmýnda tanýmlanmýþ baþlangýç ve bitiþ harflerinin her ikisini birden deðiþtirin ve Denetim Masasý’na geri dönün. Bu deðiþikliklerden sonra bilgisayarýnýzý yeniden baþlatmanýz gerekebilir.
    19) CD SÜRÜCÜM DOS MODUNDA ÇALIÞMIYOR
    Bu problemi çözmek için CD sürücünüzün DOS sürücülerine ihtiyacýnýz olacak. Donanýmýnýzý alýrken size verilen DOS sürücülerini yüklemelisiniz. Ayrýca sisteminizde yer alan ‘autoexec.bat’ dosyanýza þu satýrý eklemelisiniz:
    C:\windows\command\mscdex.exe/d:mscd000
    Ayrýca ‘config.sys’ dosyasýna da þu satýrý eklemeniz gerekmekte:
    Device=C:\path\cdrom.sysy/D:mscd000
    Burada ‘path’ yazan yere CD sürücünüzün harf adýný ve ‘cdrom’ yazan yere de CD sürücünüzün adýný yazmalýsýnýz.
    20) GÜVENLÝ KÝP’TE CD SÜRÜCÜMÜ NASIL ÇALIÞTIRABÝLÝRÝM?
    Daha önceki problemde belirtildiði gibi DOS sürücülerin yüklenmiþ olmasý gerekiyor.
    Bilgisayarýnýzý yeniden baþlattýktan sonra ‘Windows 95 baþlýyor’ yazýsýný gördüðünüz sýrada [F8] tuþuna basýn ya da Windows 98’de PC açýlýrken [CTRL] tuþuna basýn. Komut Ýþlemcisi’nde win/d:m satýrýný yazýn ve [Enter] tuþuna basýn. Böylece Windows güvenli kipte açýlacak ve CD veya DVD sürücünüz varsa güvenli kipte kullanabileceksiniz.

21) CD SÜRÜCÜME YENÝ BÝR CD YERLEÞTÝRDÝÐÝMDE OTOMATÝK OLARAK BAÞLAMIYOR.
    ‘Baþlat’ menüsünden ‘Ayarlar’, oradan da ‘Denetim Masasý’ na gidin. ‘Sistem’ ikonunu çift týklayýn. ‘Device Manager’ kýsmýndan CD sürücünüzün üzerine çift týklayýn ve ‘Auto Insert Notification’ kutusunu iþaretleyin ve Denetim Masasý’na geri dönün.
    Baþka bir çözüm de profesyonel kullanýcýlar için. ‘Baþlat’ menüsünden ‘Çalýþtýr’ a girin ve ‘regedit’ yazarak [Enter] tuþuna basýn. ‘Registry Editör’ e girdiniz. H***_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CDRom anahtarýna bir bakýn. Eðer ‘Autorun‘ yoksa ‘Autorun’ adýnda yeni bir anahtar yaratýn ve anahtarýn deðerini ‘1’ yapýn. ‘Autorun’ özelliðini kapatmak isterseniz bu deðeri ‘0’ yapýn.
    22) CD SÜRÜCÜM UZUN DOSYA ÝSÝMLERÝNÝ OKUYAMIYOR.
    ‘Real Mode’ kullanýyorsanýz ya da DOS sürücüleri düzgün yüklenmediyse bu problem yaþanabilir. Sürücülerinizi güncelleyin ve sürücünün eski satýrlarýný ‘autoexec.bat’ ve ‘config.sys’ dosyalarýndan silin. Problem çözülecektir.
    23) CD SÜRÜCÜME TAKTIÐIM MÜZÝK CD’SÝNÝ DÝNLEYEMÝYPRUM
    Cd sürücünüzün ses kartýnýza baðlanmýþ olmasý gereken ses kablosunu kontrol edin, çýkartýp tekrar takýn. Ses kartýnýn üzerinde ‘CD-in’ yazan yere takýlý olup olmadýðýný kontrol edin. Ayrýca windows saatinin yanýndaki ses kontrol ikonuna týklayýn. Ses kontrolünde CD sürücünün sesini açýn.
    24) BÝLGÝSAYAR AÇILIRKEN ‘MEMORY’ HATASI VERÝYOR VE RAM BOYUTU DOÐRU OLARAK GÖSTERÝLMÝYOR.
    Bu problem, RAM’lerin slotlara doðru oturmamýþ olmasýndan, slota deðen ayaklarýn kirli olmasýndan ya da RAM’lerin arýzalý olmasýndan dolayý olabilir. RAM’leri slottan çýkartýp yeniden yerleþtirin. RAM’leri takarken ayaklarý yumuþak silgi ile silin.
    RAM’leri teker teker takarak çalýþtýrýn. Böylece arýzalý bir RAM varsa farkedebilirsiniz. Eðer SIMM RAM kullanýyorsanýz ayný boyutta olan RAM’leri takmalýsýnýz. Yani bir 32 MB RAM ile bir 64 RAM beraber çalýþmayabilir. Bu arada RAM lerin çalýþma hýzlarý da ayný olmalý. 60ns bir RAM ile sadece 60ns bir RAM bir arada çalýþabilir. Eðer DIMM RAM kullanýyorsanýz daha yavaþ olan RAM’I birinci slota takýn. Slot numaralarý anakart üzerinde gösterilmiyorsa anakartýn kullaným kýlavuzuna bakýn. RAM’lerin slotlara düzgün bir þekilde takýldýðýndan emin olun.
    25) BÝLGÝSAYARIM AÇILIRKEN ‘BOOTABLE DRÝVE NOT FOUND’ VEYA ‘OPERATÝNG SYSTEM NOT FOUND’ HATA MESAJLARI ÇIKIYOR.
    Boot drive’ýnýz aktif hale getirilmediyse bu problem ortaya çýkar. Yani iþletim sisteminin yüklü olduðu sürücünün ‘partition’ ýnýn aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bunu Fdisk.exe ile düzeltin.
    ‘Operating system not found’ hata mesajý bir virüs ya da herhangi bir baþka nedenle Master Boot Record’un silinmesi ya da zarar görmesinden dolayý ortaya çýkar.
    Bir baþlangýç disketi ile c: sürücüsünde iken fdisk /mbr yazarak Master Boot Record’u düzeltebilirsiniz.
    26) SABÝT DÝSK SÜRÜCÜMÜN BAÞLANGIÇ HARFLERÝ DEÐÝÞTÝ.
    Sabit disk’inize yeni bir ‘partition’ eklediyseniz veya varolan bir ‘partition’ ý sildiyseniz baþlangýç harfleri deðiþebilir. Yeni bir logical drive yaratarak yeni bir baþlangýç harfi ekleyebilirsiniz. Eðer bir ‘partition’ sildiyseniz, ‘partition’ ýn temsil ettiði baþlangýç harfi silinir. Yeni bir ‘partition’ ismi CD sürücü ya da çýkarýlabilir baþka bir sürücünün adýný alýr ve diðer sürücülerin adlarýný alfabetik sýrada iteler.
    27) FLOPPY DÝSK SÜRÜCÜSÜ’NÜN IÞIÐI SÜREKLÝ YANIYOR VE DÝSKETLERÝ OKUYAMIYOR.
    Floppy Sürücüsü’nün kablosu ters takýlmýþ. Kabloyu yerinden çýkarýp doðru olarak takýn.
    28) BIOS ÞÝFREMÝ KAYBETTÝM VE PC’MÝ AÇAMIYORUM.
    PC’nizin güç kaynaðýnýn elektrik kablosunu çýkarýn ve anakart üzerinde CMOS’u silmeye yarayan ‘Jumper’ ý bulun. Jumper’ý ayarlayýn ve 30 saniye bekleyin. Daha sonra ‘Jumper’ ý eski haline getirin ve PC’nizi açýn. Anakartýnýzýn BIOS’u resetlemiþ ve bütün þifreler kaldýrýlmýþ hale gelir.
    29) INTELLIMOUSE KULLANIYORUM AMA FARE EKRANDA ÝSTEDÝÐÝM YERE GÝTMÝYOR YA DA KENDÝ KENDÝNE HAREKET EDÝYOR.
    Intellipoint sürücülerinde sýkça yaþanan bir problem. Çözmek için sürücüleri kaldýrýn, Device Manager’da tekrar aktif hele getirin ve sürücüleri tekrar yükleyin.
    30) USB FARE KULLANIYORUM AMA SABÝT DÝSK SÜRÜCÜ VEYA CD SÜRÜCÜ AKTÝF HALDEYKEN FAREM TAKILIYOR.
    Genellikle PC’niz Sabit disk, Floppy Disk Sürücü veya CD sürücüsü’nden okurken USB donanýmlarýnýz takýlabilir ya da düzgün çalýþmayabilir. Bunu düzeltmek için Denetim Masasý’ndan Device Manager’a girin ve Sabit Disk ve CD sürücülerin DMA özelliðini açýn.
    31) PC’MÝ GÜVENLÝ KÝP’TE AÇTIÐIMDA WÝNDOWS PS/2 FARE OLMADIÐI UYARISINI YAPIYOR.
    PS/2 Port’unun BIOS’ta doðru olarak kurulduðunu kontrol edin. Intel Triton Chipset kullanan anakartlarda PS/2 farelerin kullanýlmasý için BIOS güncellemesi yapýlmasý gerekebilir.
    32) FAREMÝN ÝÞARETÝ DONUYOR VE TÝTRÝYOR.
    Bu problemin nedeni Grafik Hýzlandýrýcý ayarýnýn çok yükseðe getirilmiþ olmasýdýr. Sistem Özellikleri’nde performans’a gelin ve grafik hýzlandýrma ayarýný biraz düþürün.
    33) KLAVYEMDE BAZI TUÞLAR ÝSTEDÝÐÝM KARAKTERLERÝ BASMIYOR. (@) ÝÞARETÝ YERÝNE (‘) ÇIKIYOR.
    Windows’ta klavye ayarlarýnýz yanlýþ dile getirilmiþ. Denetim Masasý’nda Klavye’yi seçin ve Bölgesel Ayarlar’da kullanmak istediðiniz dili seçin.

alýntýdýr teþekkur ederiz

Kullanýcý Bilgi Menüsü

bilgiler için teþekkürler...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri