Google'ýn Project Zero adýndaki güvenlik grubu görünen o ki oldukça saðlam çalýþýyor. Ekip geçtiðimiz günlerde rakibini hazýrlýksýz yakalayarak Windows'un açýðýný bulmuþtu. Bulduðu açýðý yayýnlayan Google'ýn güvenlik ekibi ayný þeyi tekrarladý ve yine Windows'un açýðýný yayýnladý.
Microsoft'un henüz kapatamadýðý iki güvenlik açýðýný yayýnlayan Google, güvenlik açýðýna dair detaylarý yayýnladý. Ýki þirket arasýnda yapýlan anlaþmaya göre ise Google bulduðu açýklarý yayýnlamamak için 90 gün bekleyecekti.
Google'ýn yeni açýklarý yayýnlamasý ise Microsoft'un verilen süre içerisinde güvenlik açýðýný kapatamadýðýnýn bir göstergesi diyebiliriz. Detaylarý paylaþýlan açýklarýn kapatýlmamasý ise Windows iþletim sistemini kullananlarýn yaþanabilecek bir siber saldýrýya daha savunmasýz bir halde yakalanmalarý demek.

Windows 7 ve 8 kullanýcýlarý tehlikede!

Google'ýn yayýnladýðý iki adet güvenlik açýðýndan bir tanesi sadece Windows 7'yi etkilerken diðer açýk her iki iþletim sistemini de etkiliyor.
CryptProtectMemory adý verilen ve gizli bilgilerin görünmesini engelleyen fonksiyonun her iki iþletim sisteminde de saðlýklý çalýþmadýðýný belirten Google, kullanýcýlarýn gizli bilgilerine ulaþýlabileceðine ve ciddi problemler yaþanabileceðine dikkat çekiyor.
Microsoft'un yaþanan bu durum karþýsýnda en kýsa sürede bir güncelleme çýkartmasý bekleniyor. Ancak Microsoft takvim dýþý bir güncelleme yayýnlamaz ise söz konusu açýðýn önümüzdeki aya kadar kapanmasý mümkün görünmüyor.