Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
4 sonuçtan 1 ile 4 arasý

Konu: Windows 8.1 Türkçe Dil Paketi Yüklenememesi Sorunu Çözümü

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Windows 8.1 Türkçe Dil Paketi Yüklenememesi Sorunu Çözümü

Son dönemlerde yeni bilgisayar alanlarýn sýklýkla karþýlaþtýðý bir sorun var; Windows 8.1 varsayýlan sistem dili Ýngilizce olarak gelmesi ve bunun deðiþtirilememesi.

Bilgisayar kurulumu esnasýnda dili Türkçe olarak seçseniz bile dil deðiþmiyor ve Ýngilizce olarak kalýyor. Anladýðým kadarýyla bu sorun Microsoft’un bir saçmalýðýný ucuza geldiði için bilgisayar üreticilerinin kullanmasý sonucu oluyor.

Bu saçmalýk Microsoft’un çýkarmýþ olduðu “Windows 8.1 Single Language” sürümü. Bu sürümün ayrýntýlarý nedir bilmiyorum ama bildiðim tek þey; bu sürümde dil paketini kolay bir þekilde deðiþtiremediðimiz. Tahminim fabrika çýkýþýnda bilgisayarýn Türkiye’ye özel üretilmemiþ olmasý ve varsayýlan dilin Ýngilizce olarak lisanslanmýþ olmasý.

“Tek Dil Lisansý” ve varsayýlan dilin “Ýngilizce” olmasýndan dolayý da Klasik Yöntem olan;

Denetim Masasý “Control Panel“,
    Dil Ekle “Add Language” kýsmýnda Türkçeyi eklemek istediðimizde
    “Unavailable in this edition” Windows’un bu sürümünde kullanýlamýyor uyarýsýný görüyoruz.
    Alternatif Yöntem olan;

Dil paketlerini edinip
    Windows+R tuþlarýna basarak “lpksetup.exe” üzerinden dil paketini elle yüklemeyi denemek. Ancak bu da ayný uyarý ile sonuçlanýyor.
    Bundan sonra yapacaklarýmýz ya format atýp korsan Türkçe Windows yüklemek ya da teknik servisi arayýp bir sürü uðraþmak mý? Bir yöntem daha var.

EKSTRA YÖNTEM

Öncelikle Windows 8.1 için dil paketini edinmemiz gerekli;

32bit
    64bit

Ýndirdiðimiz dosyayý arþivden çýkarýp içindeki “lp.cab” dosyasýný C: sürücüsü içerisine kopyalýyoruz.

Daha sonra “Komut Ýstemi“ni yönetici olarak çalýþtýrýyoruz ve þu komutu yazýyoruz.

dism /Online /Add-Package /PackagePath:C:\lp.cab

Ýþlem 1-2 dakika sürüyor. Bu komut ile elimizdeki Türkçe dil paketini sisteme eklemiþ olacaðýz. Ancak bitmedi, daha yapacaklarýmýz var. Þimdi sistemde bulunan Ýngilizce dil paketini kaldýracaðýz. Bunun için öncelikle þu komutu yazýyoruz;

dism /Online /Get-Packages

Bu yazdýðýmýz komut ile sistemde yüklü olan dil paketlerini göreceðiz. Aþaðýdaki örneðe benzer görülecek.

Package Identity : Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384
    State : Installed
    Release Type : Language Pack
    Install Time : 15.02.2014 15:52

Genelde en üstte çýkan sonuç Ýngilizce dil paketinin bilgileri olacaktýr. Þimdi bu paketi kaldýrmak için aþaðýdaki komutu yazacaðýz ancak üzeri çizili kýsým olan “Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384” kýsým sizde deðiþiklik gösterebilir. Bu yüzden komutun bu kýsmýný yukarýda elde ettiðiniz bilgilere göre, komuta ekleyin.

dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384

Bu iþlem de 1-2 dakika sürecek bitiminde ise bilgisayarý yeniden baþlatmak isteyip istemediðinizi soracak; “Y” tuþuna basarak bilgisayarý yeniden baþlattýktan sonra sistem diliniz Türkçe olacaktýr.

Kaynak: Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    Kullandýgým ekipmanlar;
    Vestel Smart 4K-Next Machina 3d,Next 2000 Fta,Atlanta Smart G3,Tivibu uydu yasal abonelik,Netflix,Youtube Premium

Kullanýcý Bilgi Menüsü

bu yöntemle internetsiz dil dosyasý yüklenebiliyor mu? win7 mui language pack gibi mi?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý osmanbarce Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    bu yöntemle internetsiz dil dosyasý yüklenebiliyor mu? win7 mui language pack gibi mi?
    Yükleniyor ama öncesinde windows sürümüne uygun tr dil paketini edinmen gerekiyor.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

geçen bir kaç içinde bana almanyadan gelme yeni win8 yüklü bir laptop geldi, sahibi dediki format atýlmasýný istemiyor, sadece Türkçe dil paketinin yüklenmesini istedi. beni çok uðraþtýrdý sonunda hallettim ama pc'nin içindeki bütün almanca olan yazýlým maalesef hepsi Türkçe olmadý masa üstü okey ama klasörlere bakýnca hepside almanca kaldý adam razý oldu bir þey demedi, ama çýkan iþi ben þahsen beyenmedim, format atýlsaydý çok daha iyi olurdu.
    LEBEN ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri