171. Zeru

Zerû, iki þekilde tefsir edilir:
1. Zernî lafzý, beni (onunla baþbaþa) býrak/onu ba*na býrak Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. manasýnda kullanýlýr; þu âyetlerde olduðu gibi:
Bana býrak [zernî], tek olarak halkettiðimi/Beni bý*rak [zernî], tek olarak haîkettiðimle... (Müddessir/11)
Allah Teâlâ, "Beni (onunla baþbaþa) býrak!" sözünü, birilerinin Kendisini engelleyeceðinden korktuðu için deðil, onu tek baþýna helak edeceðini beyan sa*dedinde söylemiþtir.
{Fir'avn dedi ki}: "Býrakýn beni [zerûnî] (yani, beni o'-nunla baþbaþa býrakýn}, Musa'yý öldüreyim." (Mü'min/26)
Fir'avn, birilerinin kendisini engelleyeceðinden korkmaksýzm, "Beni onunla baþbaþa býrakýn!" de*miþtir.
2. Zerû kelimesi, herhangi bir þey için býrakýn, iliþ*meyin manasýnda kullanýlmýþtýr; þu âyetlerde olduðu gibi:
{Salih dedi kij: "Bu Allah'ýn diþi devesi, sizin için bir âyettir [iþarettir/alâmettir]; onu býrakýn/ona iliþme*yin [zerûkâ] Allah'ýn arzýnda otlasýn, ona kötülükle dokunmadýn!" (A'râtf73)
Faizden arta kalaný býrakýn [zerû] (yani, faiz yeme*yin}. (Bakara/278)
Günahýn zahirini ve bâtýnýný býrakýn [zerû] (yani, (açýk ve gizli) günah iþlemeyin}! (En'âm/20) Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

172. Efleha

Efleha, iki þekilde tefsir edilir:
1. Efleha; mutlu, bahtiyar manasýnda kullanýlýr; þu âyetlerde olduðu gibi:
Mü'minler felah buldu (yani, mutlu I bahtiyar oldu}. (Mü'minûn/1)
Tezekki eden felah buldu (yani, mutlu I bahtiyar ol*du}. (Alâ/14)
2. el-Felâh, fevz [umduðunu ele geçirmek I umduðu*na nail olmak, kurtuluþa ermek] manasýnda kullanýlýr; þu âyetlerde olduðu gibi:
Hakikat þu ki, mücrimler Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. felah bulmaz/iflah ol*maz (yani, âhirette kurtuluþa ermez, umduðuna nail olmazlar}. (Yûnus/17)
Hakikat þu ki, zâlimler felah bulmaz/iflah olmaz (ya*ni, kurtuluþa ermez, umduðuna nail olmazlar}. (Yû*suf/23) Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.