Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Plazma topu arızası?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Standart Plazma topu arızası?

Merhaba saygı değer arkadaşlar bana şimdi antika satıcısı olan bir müşteri 7 adet arızalı plazma topu getirdi. elektronik devresini açıp kontrol ettim. devrenin içinde olan bir transistör çok ısınıyor, transistör nomarası C2073. ve plazma topu çalışmıyor, bunları tamir etmem mükünmüdür.
    LEBEN ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı aliharbiye Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    Merhaba saygı değer arkadaşlar bana şimdi antika satıcısı olan bir müşteri 7 adet arızalı plazma topu getirdi. elektronik devresini açıp kontrol ettim. devrenin içinde olan bir transistör çok ısınıyor, transistör nomarası C2073. ve plazma topu çalışmıyor, bunları tamir etmem mükünmüdür.
    Transistör ısınıyor derken soğutuculumu yoksa bildiğimiz mercimek transistörmü. Transistör ölçmeyi biliyorsanız ölçü aleti ile sağlamklığına bakın.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taşı Delen Suyun Gücü Değil Damlaların Sürekliliğidir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

volkan bey ilginiz için teşekkür ederim, ısınan transistör 7805 tipinde olan bir transistör. devrede ısınan transistörden sonra ufak bir trafo geliyor, bunlar tranfo sistemi gibi çalışıyor, transistörü devreden çıkardım ve ölçtüm, boşta normal gösteriyor, yalnız devreye bağlayıp 220 volt verince ısınıyor, trafo çıkış yapmıyor, diye transistör ısınıyor olabilir, piyasadada bu trafolardan varmı yokmu bilmiyorum. denemek içinde bir adet transistör ve bir adet trafo gerekli, bakıyım nasıl olacak.
    LEBEN ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı aliharbiye Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    volkan bey ilginiz için teşekkür ederim, ısınan transistör 7805 tipinde olan bir transistör. devrede ısınan transistörden sonra ufak bir trafo geliyor, bunlar tranfo sistemi gibi çalışıyor, transistörü devreden çıkardım ve ölçtüm, boşta normal gösteriyor, yalnız devreye bağlayıp 220 volt verince ısınıyor, trafo çıkış yapmıyor, diye transistör ısınıyor olabilir, piyasadada bu trafolardan varmı yokmu bilmiyorum. denemek içinde bir adet transistör ve bir adet trafo gerekli, bakıyım nasıl olacak.

LM7805 tipi ise hemen ısınması normal lakin arızalıda olabilir. Aslında devrenin bir resmini atarsanız daha iyi yorum yapabiliriz.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Kullanıcı Bilgi Menüsü

resimler bunlar volkan usta.

Konu aliharbiye tarafından (28-05-2015 Saat 10:37 ) değiştirilmiştir.
    LEBEN ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Devre bildiğimiz normal doğrultucı devre gibi. Transistör ve diyot kontrolü yapın.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

volkan usta yeni transistör baktım aynısını bulamadım, muadilini aldım, taktık denedim, olmadı. 63 volt 470mfd condensetör şişti, o ufak trafo çıkış yapmıyor. diotlar sağlam. piyasadada o ufak trafodan yok, hepsini sahibine iade edecem. yapacak hiç bir şey yok maalesef.
    LEBEN ?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

volkan usta yeni transistör baktım aynısını bulamadım, muadilini aldım, taktık denedim, olmadı. 63 volt 470mfd condensetör şişti, o ufak trafo çıkış yapmıyor. diotlar sağlam. piyasadada o ufak trafodan yok, hepsini sahibine iade edecem. yapacak hiç bir şey yok maalesef.
    Muadik transistörün bacak bağlantı şekline baktınızmı. Emitel beys collektör bağlantısı farklı olabilir. Devrenin baskı devre tarafını resmini atmak isterseniz bir daha bakabiliriz.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

evet baktım volkan usta emiter beys collectör aynı, o ufak trafo voltaj çıkışı yapmıyor. piyasadada yok, Ki kaldıki devrede zaten n4007 diot 1 adet condensetör ve trafo var, sağlam bir tane olsaydı en azından tafo denerdim, hepsinin durumu aynı maalesef. hiç biri çalışmıyor.
    LEBEN ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri