Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 31/33 İlkİlk ... 621222324252627282930313233 SonSon
321 sonuçtan 301 ile 310 arası

Konu: Microsoft Windows İle İlgili Tüm Konular.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10'un Creators Güncellemesi yayınlandı. Ancak yüklendiğinde harddiskinizden yaklaşık 20 GB'lık bir yer azalıyor. İşte bu azalan yeri geri kazanmanın yolu.
    Windows 10’un beklenen Creators Güncellemesi yayınlandı. Güncelleme, eski sürümlerde olmayan bir dizi özellik barındırıyor. Böylesi büyük bir güncelleme, elbette harddiskin de büyük bir kısmını kaplayacak. Bu yalnızca güncelleme dosyalarıyla değil, temizlemeniz gereken bir dizi dosyalarla yaklaşık 20 GB’lık bir boyutu bulabilir.
    Bunun mantığı, tıpkı Windows 10’u temiz kurulum olarak değil de güncelleme yaparak yüklemeniz ile aynı. Böyle yaparsanız harddiskinizde eski sistem dosyaları hala tutuluyor olacak. Creators Update’de de durum aynısı olacağı için, yer tasarrufu yapmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlarla hafızanızdaki gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz.
    Nasıl Yaparım?

1- Bilgisayarım’ı açın.
    2- Windows dosyasının yüklü olduğu hard isk sürücüsüne(genelde C farenin sağ tuşu ile tıklayın.
    3- Özellikler’e girin.
    4- Disk Temizle’yi seçin.
    5- Sistem Dosyalarını Temizle’ye tıklayın.
    6- Üstteki tüm dosyaların, özellikle de “Önceki Windows Yüklemeleri”nin seçili olmasına dikkat edin.

7- OK’a tıklayın.
    Birkaç dakika içinde disk temizleme işlemi bitecek. Yaklaşık 20 GB yer boşalacak, güle güle kullanın.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Aralık ayında, Microsoft ve Qualcomm, Windows 10‘u ARM işlemcilere x86 uygulama emülatörü ile getireceklerini açıkladı. Başlangıçta, bildiğimiz tek şey, bu yeni ARM PC’lerin 2017 yılının sonlarına doğru gelecek olmasıydı, ancak Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, dördüncü çeyreğe geleceğini söyleyerek biraz daha ayrıntılı bilgi verdi.
    Özellik, kod adı Redstone 3 (RS3) olan Windows 10’un bir sonraki özellik güncelleştirmesinin parçası olacak. Microsoft bugün RS3’ün bu Eylül ayında yeni bir ARM tabanlı donanım ortaya çıkmadan kısa süre önce geleceğini açıkladı.
    Mollenkopf şunları söyledi:
    Snapdragon 835, bu yılın dördüncü takvim çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan Windows 10 çalıştıran Mobil PC tasarımlarında geçiyor. Veri merkezinde, Microsoft’la olan iş birliğini açıkladık ve sektördeki ilk 10 nanometre sunucu işlemcimiz olan 10 nanometre Qualcomm Centriq işlemcilerimiz üzerinde çalışan Windows Server’ı gösterdik.
    Microsoft, Windows RT serisinde geçmişte ARM tabanlı PC’leri denedi fakat bu girişimler başarısız oldu. Bu seferki büyük farklılık x86 emülatörü, bu nedenle bu aygıtlarda herhangi bir sınırlama olmayacak.
    Cihazlar Snapdragon 835 yonga setlerini kullanacak ve hücresel bağlantıya sahip olacak. 835 ayrıca bir gigabit LTE modem de içeriyor; bu yüzden beklemeye değer bir şey olabilir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Microsoft, daha önce windows 10 Cloud adıyla anılan ve Google Chrome OS’ye rakip olacak yeni Windows 10 S işletim sisteminin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. Daha çok eğitim odaklı olan işletim sistemi sürümünün düşük donanımla en iyi şekilde çalışacak şekilde geliştirildiğine dikkat çekiliyor.

Windows 10 S neler sunuyor?

Başta da belirttiğimiz gibi Windows 10 S, Chrome OS için bir cevap olarak hazırlanmış. Sadece Windows Store’da yer alan uygulamaları çalıştırmak üzere sınırlandırılmış olan işletim sistemi, Win32 uygulamaları da çalıştırabilecek. Önemli olan bu uygulamanın Windows Store içerisinde yer alması.
    Bu anlamda eğitim kurumlarının herhangi eski bir Windows uygulamasının açıklarından etkilenilmemesi ön planda tutulmuş. Windows Store’da yer alan uygulamaların güvenli bir kapsayıcı içerisinde çalıştığını ve zararlı yazılım ve diğer tehditlerin böylece sorun olmaktan çıktığını not olarak düşelim.

Eğitmenlerin bilgisayarları yönetebilmesi için bazı araçlar da Windows 10 S’de unutulmamış. Örneğin, USB anahtarı kullanılarak kolayca yazılım ön yüklemesi yapılabilmesi sağlanıyor. Ek olarak eğitimen ve öğrencilerin sohbet etmesi ve birlikte çalışabilmesi için Microsoft Teams ile özel bir sınıf deneyimi de sağlanacak.

Bu yaz çıkışını gerçekleştirecek olan Windows 10 S için henüz fiyat bilgisi açıklanmış değil. Öte yandan bu işletim sistemi ile çalışacak bilgisayarlar için 189 dolarlık fiyat açıklanmış durumda. Ayrıca Microsoft, Windows 10 S ile birlikte Minecraft Eğitim Sürümü ve Microsoft Teams ile Eğitim için Office 365 için bir yıl ücretsiz erişim de sunacak.
    Bakalım Windows 10 S ile Chrome OS arasındaki rekabette kazanan kim olacak?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Microsoft dün itibariyle yeni seri ürünlerini tanıttı. Markanın yaptığı tanıtımlarda dikkat çeken ilk ürün Surface Laptop modeli oldu. MacBook serilerine rakip olarak gösterilen ve çıkış yaptığı andan itibaren satış rakamlarının yükselmesi beklenen yeni seri Surface Laptop modelinin ise birçok ilke imza attığını ekleyelim. Yeni modelin öne çıkmasını sağlayan ilk özelliği ise modelin işletim sistemi oldu. Windows 10 S olarak adlandırılan yeni seri işletim sistemi markanın eğitim temalı ilk serilerinden de biri olmayı başardı.

Windows 10 S Nasıl Farklarla Geliyor?

Dediğimiz gibi Windows 10 S eğitim odaklı bir işletim sistemi olacak. Bu nedenle eğitim kurumların sahte Windows ya da eski Windows sürümlerinin kullanılması yerine bu sürümün kullanılması önerilecek. Fiyatında bu noktada biraz daha düşüş olması bekleniyor. İşletim sisteminin özelleştirilmiş olan yetenekleri ise genelde eğitim amaçlı olarak oluşturulmuş durumda. Bu noktada amacının dışına çıkmaması ve tamamen korunaklı bir işletim sistemi olması için Microsoft bu seriyi sadece Windows Store ile sınırlı tutacak.

Windows Store uygulamaları dışında farklı bir uygulama çalıştıramayacak olan Windows 10 S bir nevi Apple’ın içe dönük işletim sistemi yapısını benimsemiş diyebiliriz. Bu şekilde casus ve zararlı yazılımlardan tamamen arınmasının sağlanacağı belirtilen yeni seri işletim sisteminin kullanım açısından ise bu detaylarla beraber biraz eksik kalabileceği düşünülebilir. Fakat güvenlik için aldığı önlemlerin işletim sistemini boğmasını istemeyen Microsoft’un ek olarak yeni uygulama serileri sunması bekleniyor. Yani bir nevi kullanıcıların dışarıdan herhangi bir uygulamaya ihtiyaçları kalmamış olacak.
    Özel Yazılım Destekleri

Uygulama kısmı bir yana dursun yeni işletim sisteminde yine eğitim odaklı özel programların kullanılması da gündemde. Microsoft Teams adı verilen uygulamada bunlardan ilki olacak. Uygulama sayesinde eğitimciler sınıflarda öğrencilerle beraber eğitim grupları oluşturarak birlikte çalışma ortamını hazırlayabilecekler. Bunun için Windows 10 S içerisinde beraber gelen uygulamayı kullanmak yeterli olacak. Ekstra bir uygulama ihtiyacı bulunmuyor. Bir nevi bu yönüyle Chrome OS modeline rakip olunmuş olunacak.

Ekstra Programlarla Beraber Geliyor

Windows 10 S serisini tercih eden kullanıcılar için Windows özel eğitim serileri de sunuyor. Öncelikle işletim sisteminin beraberinde Office 365 eğitim sürümlerini ve eğitim setlerini 1 yıl ücretsiz olarak kullanıma çağacağı belirtildi. Bunun dışında Minecraft eğitim sürümü oyununu da yine işletim sistemiyle beraber verecek olan yapım. Bu oyunun ücretsiz olarak geçerli olacağı sürenin de yine 1 yıl olduğunu belirtti. Bu süre sonunda kullanıcıların mutlaka ücret ödemeleri gerekiyor. Aksi halde üyelikler sonlandırılıyor.

Windows 10 S Ne Zaman Çıkıyor?

Sadece Surface Laptop modellerinde yer almayacak olan işletim sisteminin çıkış tarihi konusunda net bilgi verilmedi. Sadece çıkışın yaz aylarında yapılacağı yanı kısa bir süre kaldığının üzerinde duruldu. Fiyat ve benzeri sürüm gibi detayları da firmanın açıklaması bekleniyor.

Microsoft, bugün Windows 10’un yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor: Windows 10 S. Windows’u düşük donanım ve özelliklere sahip cihazlar aynı zamanda eğitim pazarı için daha basit hale getiren Microsoft, böylece Chrome OS‘un karşısına çıkıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Windows 10 S, eğitim odaklı ucuz Windows bilgisayarlara yüklü olarak gelecek.

Normal Windows 10’dan en büyük farkı ise tamamen Windows Mağazası odaklı çalışması. Yani kullanılacak tüm uygulamalar sadece mağazadan indirilebilecek. Farklı kaynaklardan uygulama yükleme imkanı ortadan kaldırılmış. Aynı zamanda oturum açma işlemi de kısaltılmış. Diğer iyileştirmeler arasında, önceden yapılandırılmış seçeneklere sahip bir USB sürücü kullanan makinelerin kurulumunu yapma olanağı bulunmakta. Windows 10 S kolaylıkla anahtarı algılar ve okul için tüm ayarları hazırlar.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Google, Windows 10 S'den Memnun Olduğunu Açıkladı

Bir Google yöneticisi, Microsoft'un yeni Windows 10 S'i için bakın neler dedi!

Sadece bir kaç gün önce, Microsoft eğitim sektörü için Windows 10 S'yi ve surface Laptop'u açıkladı. Ayrıca farklı üreticilerin Windows 10 S ile çalışan dizüstü bilgisayarları 189$'dan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülecek.

Microsoft, Windows 10 S ile eğitim sektörüne yardım etmek istiyor. Windows'un daha kullanışlı, güvenli ve sade bir sürümü olan Windows 10 S, sadece Windows Store'da yayınlanan uygulamaları çalıştırabilecek, sadece Microsoft Edge ve Bing'i tarayıcı ve arama motoru olarak kullanabilecek.

Şimdiyse Google'ın yöneticisi Microsoft'un en son hareketi üzerine yaptığı yorumda Google'ın yaklaşımını doğruladıklarını iddia etti.
    Businerr insider'a konuşan, G Suite'in başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, Google'ın yakalaşımını diğer şirketlerin benimsemesinden mutlu olduğunu söyledi. Google'ın bu rekabetten çok rahatsız olmadığını söyleyen Raghavan, Surface Laptop'un eğitim sektörünü hedef alıyor olması Google'ın doğru yönde hareket ettiğini doğrular nitelikte olduğunu söyledi ve ekledi:

"Yaklaşımımızın bu şekilde doğrulandığını görmek beni mutlu etti. Eğitim sektörü her zaman basitliği talep etmiştir. Şimdiyse Microsoft ile birlikte bu konuda haklı olup olmadığımızı göreceğiz."

Genel olarak Chromebook'un elinde bulundurduğu eğitim sektöründe Windows 10 S'in nasıl bir performans göstereceğini hep birlikte göreceğiz. Şunu da ekleyelim, Windows'un bu sürümü Win32 uygulamalarını aslında çalıştırabiliyor, yapımcıların tek yapması gereken Desktop App Bridge'i kullanarak programlarını dönüştürmek.
    Surface Laptop müşterileri isterlerse bu yılın sonuna kadar ücretsiz olarak Windows 10 Pro'ya geçiş yapabilirler, ancak eğer bu süreyi geçerlerse 49$ ücret ödemeleri gerekecek.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10, 500 Milyon Aylık Aktif Cihazda!

Windows 10'un yüklendiği cihaz sayısını sürekli olarak açıklayan Microsoft, aylar süren sessizliğini bozdu. İşte Windows 10'un son durumu!

Windows 10, Microsoft'un açıklamasına göre çıktığı günün 24 saat ardından 14 milyon cihaza yüklenmişti. Firma ilerleyen aylarda işletim sisteminin yayılmasıyla ilgili bilgiler paylaşmaya devam etti. Son olarak 26 Eylül 2016'da Windows 10'u çalıştıran cihazların 400 milyona ulaştığını duymuştuk.

Microsoft'un bu tarihten beri suskun kalması dikkat çekmişti. Firma, Windows 10'u üç senede bir milyar cihaza ulaştırma hedefine ulaşamayacağını da açıkladığından, kafalar biraz karışmıştı. Yedi aydan uzun bir süreden sonra firma şimdi Windows 10'un 500 milyon cihaza ulaştığını duyurdu. Bu sayıya sadece PC'ler değil telefonlar, Xbox One'lar, HoloLens başlıklar, IoT cihazları, Surface Hub çalışma ekranları ve fazlası dahil.
    Buna rağmen PC'ler, Windows 10'un pazar payının büyük kısmını oluşturuyor. Aşağıdaki tabloda Windows 10 yayınlandığından beri yapılan toplam yükleme rakamlarını görebilirsiniz.

Tarih (sadece resmi veriler) Kümülatif toplam Son güncellemeden sonra geçen gün Her gün ortalama yeni gelenler (en yakın bine yuvarlanmış)
    Jul 30, 2015 14,000,000 1 14,000,000
    Ağu 27, 2015 75,000,000 28 2,180,000
    Eki 6, 2015 110,000,000 40 875,000
    Oca 4, 2016 200,000,000 90 1,000,000
    Mar 30, 2016 270,000,000 86 814,000
    May 5, 2016 300,000,000 36 833,000
    Haz 29, 2016 350,000,000 55 909,000
    Eyl 26, 2016 400,000,000 88 568,000
    May 10, 2017 500,000,000 223 448,000

Yüklemeler yavaşlasa da Windows 10'un dikkate değer bir hızla yayılmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.
    Konu mehmetkarahanl tarafından (13-05-2017 Saat 22:59 ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10'da Hala Yaşayan 4 Çok Eski İşlev!

Artık kimsenin kullanmadığını düşüneceğiniz bu işlevler, Windows 10'da hala var! İşte 4 çok eski işlev ve yaşamasının nedeni...

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 770x434px.

Windows 10'un içerisinde sakladığı "antik" işlevlerin birden fazla olduğunu söylesek, inanır mıydınız? Faks gönderme gibi bu çok eski işlevleri artık kimsenin kullanmadığını düşünebilirsiniz ancak Microsoft, bu araçları hala Windows'a dahil ediyor.

İşte Windows'ta halen yaşamını sürdüren çok eski araçlar ve Microsoft'un onları yaşatmasının nedeni.

1. Internet Explorer

Edge, Windows'un varsayılan tarayıcısı ancak neredeyse herkesin en sevmediği web tarayıcısı Internet Explorer,
    Windows 10'da hala yerini koruyor. Microsoft'un IE'yi kaldırmama nedeni ise birçok şirketin hala sadece IE ile çalışan antika uygulamalar kullanmaları.

2. Denetim Masası

Uzman kullanıcıların birçok ayara ulaşabildiği Denetim Masası, Microsoft'un ondan kurtulmak istemesine rağmen henüz kaldırılmış değil.
    Bunun nedeni ise Microsoft'un henüz tüm ayarları modern arayüze taşımamış olması. Dahası Eylem Görüntüleyicisi, Aygıt Yöneticisi gibi araçlar modern arayüze belki de hiç taşınmayacaklar.

3. Çevirmeli Ağ

Çoğumuz internete ilk kez çevirmeli ağ üzerinden bağlandık. Ama klasik modem sesini hatırlamıyorsanız, muhtemelen internete çevirmeli ağ üzerinden bağlanmamışsınız demektir. Peki Microsoft neden hala bu özelliği saklıyor?
    Hala çevirmeli ağı kullanan çok sayıda kullanıcı var. AOL'de yaklaşık iki milyon kişinin hala internete çevirmeli ağ üzerinden bağlandığını biliyor muydunuz?

4. Komut Satırı

Komut satırı birçok Windows kullanıcısı için ne işe yaradığı kolay anlaşılmayan korkunç, siyah bir kutu. Peki bu kutunun Windows 10'da hala ne işi var?
    Komut satırı, Windows'un temel bir parçası ve Microsoft'un da belirttiği üzere milyonlarca firma, geliştirici ve IT profesyoneli tarafından kullanılıyor.
    Hatta Microsoft'un kendisi bile Windows'u test eden otomatik Cmd script'lerini kullanıyor. Kısacası komut satırının kaldırılmasını beklemeyin.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Mayıs ayında Microsoft‘un Build 2017 geliştirici konferansında firma, Akıcı Tasarım Sistemi (Fluent Design System) gibi bir dizi özellikle birlikte Windows 10 Fall Creators Güncellemesini (FCU) duyurdu. Ayrıca, Zaman Çizelgesi (Timeline) ve bıraktığınız yerden devam ettirme gibi cihazlar arasında sürekliliği ifade eden bazı yeni özellikler de açıkladı.

Ancak, yeni özellik güncellemesi sadece birkaç ay içinde yayınlanacağından, Zaman Çizelgesi’nin Insider Previews’e henüz girmediğini fark etmiş olabilirsiniz; bunun nedeni, Joe Belfiore’un Twitter üzerinden doğruladığı gibi özelliğin ertelenmesidir. Bunun yerine, şu anda Redstone 4 olarak bilinen FCU’nun yayınlanmasını takiben Insider Preview yapılarında görmeye başlayacağız.

Microsoft’un Windows 10 için gelecek olan özellikleri listeleyen sayfaya bakarsanız, bıraktığınız yerde Zaman Çizelgesi (Timeline) ve bıraktığınız yerden devam ettirme gibi özelliklerin FCU’ya gelmesi için bekletildiğini görebilirsiniz. Doğal olarak, ürünün halen gelişmekte olduğunu ve özelliklerin her an değişebileceğini gösteren bir bildirim var.

Tabii ki, her zaman vaat edilen ancak nihai üründe bulunmayan bir özellik varolabilir. Nisan’daki Creators Güncellemesi ile Kişilerim (My People) (FCU’da olacak) ve Anniversary Güncellemesi ile Messaging Everywhere oldu. Umarız, Zaman Çizelgesi yalnızca sonuncusu gibi tamamen çöpe atılmak yerine, yalnızca eskisi gibi geciktirilir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Oyunlarda bazen kullandığımız God Mode ayarlarının Windows 10’da da olduğunu biliyor muydunuz? İşte Windows 10 God Mode ayarları.Oyunlarda kullanılan ölümsüzlük ve sınırsız güç kullanmamıza imkan veren bir seçenek olan “God Mode”, Windows 10 işletim sisteminde de var.Elbette işletim sisteminizi düşmanlardan koruyup ona ölümsüzlük falan vermiyor ancak

Windows 10’dayapmak isteyeceğiniz tüm ince ayarların tek bir pencereden kullanılabilmesine imkan tanıyor.Kontrol Masasını çok andıran Windows 10 God Mode’unu aslında son derece kolay bir şekilde siz de hayata geçirebilirsiniz.
    Bunun için yapmanız gereken masaüzerinde bir klasör yaratarak adını

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} olarak değiştirmek.

Ancak bunun için Yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Eğer "Yönetici haklarına" sahipseniz, bu klasöre tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir panel gelecek.

Bu paneli kullanarak Windows 10 üzerinde çeşitli ince ayarlar yapmak mümkün. Yaklaşık 20 küsur kategori altında onlarca ayarı bir arada görebilmenizi sağlayan bu panelle oynarken neler yaptığınızı bir kenara mutlaka not alın.

Aksi takdirde ayarları tekrar eski haline getirmek için ömrünüzden ömür kaybedebilirsiniz.

Windows 10

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi

Kullanıcı Bilgi Menüsü

İnsiderlar İçin Yeni Güncelleme

Windows 10 Insider ekibi Insiderlar için yeni Windows 10 Mobile 15230 yapısını yayımladı.

Güncellemenin içeriği tamamen boş heyecanlanmak gereksiz. Saçma sapan üç tane hata düzeltmesi var.

Yüz yıllardır VPN servisi ile ilgili sorun çözüp duruyorlar.Buradan güncelleme içeriğine ulaşabilirsiniz.

Tonlarca PC iyileştirmesi ve yeniliklerinden sonra en altta bir yerlerde üç tanecik utanılası iyileştirme var. Bunları biriktirip de verseler daha mantıklı artık. İnanın gece gece insanın zoruna gidiyor üç tane ne olduğu belli olmayan hata düzeltmesi için güncelleme yapmak. Adam akıllı güncelleme geldiğinde büyük bir coşkuyla sizlere ileteceğim.Bu yapıyı aşağıdaki cihazlara yükleyebilirsiniz.

HP Elite x3
    Microsoft Lumia 550
    Microsoft Lumia 640
    Microsoft Lumia 640XL
    Microsoft Lumia 650
    Microsoft Lumia 950
    Microsoft Lum 950 XL
    Alcatel IDOL 4S
    Alcatel OneTouch Fierce XL
    SoftBank 503LV
    VAIO Phone Biz
    MouseComputer MADOSMA Q601
    Trinity NuAns NEO

Sayfa 31/33 İlkİlk ... 621222324252627282930313233 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri