Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 3/33 İlkİlk 1234567891011121328 ... SonSon
321 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Microsoft Windows İle İlgili Tüm Konular.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Microsoft'un beklenen güncellemesi Windows 10 yayınlandı. Peki, Windows 10'u yükleyip beğenmeyenler ne yapacak? Windows 10'dan formatsız geri dönüş rehberi

Microsoft, merakla beklenen Windows 10 güncellemesini dün Türkiye saati ile 07:00’dan itibaren kademeli olarak sunmaya başladı. Türkiye kullanıcılarının büyük bir bölümü Windows 10 güncellemesini yüklerken, bazı kullanıcılar ise rezerve işlemini ya geç yaptırdığı ya da yaptırmadığı için Windows 10’u yükleyemedi. 60 saat içerisinde herkese sunulacak olanWindows 10; yeni arayüzü, performans iyileştirmeleri ve yeni özellikleri ilebüyük beğeni topladı.
    Windows 10 güncellemesini yükleyen kullanıcıların büyük bir bölümü memnun kaldığını dile getiriyor. Ancak azımsanmayacak ölçüdeki bazı kullanıcılar Windows 10’dan şikayet ediyor. Windows 10’da özellikle başlangıç ekranında uzun bekleme süresi, uygulama uyumsuzluğu, fontlarda bozulmalar, dosya simgelerinin görünmemesi gibi bazı sorunlar meydana gelebiliyor.
    Microsoft, sorunlar ile karşılaşılabileceğini düşündüğünden veya kullanıcıların yeni tasarımı beğenmeme olasılığını göz önünde bulundurarak Windows 10’dan geri dönüş aracını sisteme entegre etti. Peki, Windows 10’dan geri dönüş nasıl olacak? Windows 10’dan formatsız geri dönmek mümkün mü? İşte bu soruları sizler için hazırladığımızWindows 10 Geri Dönüş rehberimizde cevaplıyoruz.

Adım Adım Windows 10 Geri Dönüş!

1. Adım: Başlat menüsüne tıklayın daha sonra karşınıza çıkan ekrandan “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
    2. Adım: Ayalar menüsünde “Güncelleştirme ve güvenlik” seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Güncelleştirme ve güvenlik bölümünde sağ tarafta bulunan “Kurtarma” seçeneğine tıklayın.

4. Adım: Kurtarma seçeneğinde Windows 10’a yükseltmeden bir önceki işletim sisteminiz yer alacak. Bu Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1olabilir. Bu bölümde Windows 8.1’e geri dön opsiyonu altındaki “Başlarken” seçeneğine tıklayın.
    5. Adım: Eğer Windows.old (Önceki Windows yüklemesi) klasörünüsilmediyseniz geri dönüş işlemi başlayacak. Eğer Windows.old klasörünü sildiyseniz maalesef formatsız geri dönüş yapamıyorsunuz.
    6. Adım: “Başlarken” seçeneğine tıkladıktan sonra “Neden Eski Sürüme Geri Dönüyorsunuz?” anketi ile karşılaşacaksınız. Bu anketi doldurup “İleri” seçeneğine tıklayın.

7. Adım: Son adımda Windows 10 geri dönme işlemini isteğinize uygun sıfırlama ayalarını seçerek başlatabilirsiniz.

Windows 10'dan geri dönmek için sadece 1 ayınızın olduğunu belirtelim. Eğer 1 aydan sonra Windows 10'dan geri dönmek isterseniz format atmanız gerekecek.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10 Mobile Çok Yakında Geliyor!

Microsoft’un ilgi ve merakla beklenen yeni çoklu platform destekli işletim sistemiWindows 10, dün resmi olarak masaütsü ve dizüstü bilgisayarlar için yayınlandı.Buradaki haberimizde, Windows 10’u indirme ve kurulumu için gerekli detayları bulabilirsiniz.Çoklu platform olduğu için, mobil cihazlarda da kullanılabilecek olan Windows 10, akıllı telefon ve tablet pc kullanıcıları tarafından da merakla bekleniyor. Şimdi aldığımız bilgiye göre, Windows 10 Mobilesürümünün Kasım ayında yayınlanacağı söyleniyor.

Microsoft’un Güney Afrika yöneticilerinden Anthony Doherty tarafından yapılan açıklamayla birlikte, Kasım ayı içerisinde Windows 10 Mobile ile mobil cihaz kullanıcılarıyla buluşacağı teyit edilmiş oldu.
    Microsoft, yeni Windows 10 işletim sistemiyle ciddi bir adım atarak, Nokia’yı satın almasının asıl sebebi olan akıllı telefon pazarında edinmek istediği paya sahip olabilmek için önemli avantaja sahip oldu.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Herkes Windows 9'u beklerken Microsoft büyük sürpriz ile Windows 10 tanıtımını gerçekleştirdi. Şaşıtıcı bir hamle olarak görülebilecek bu yenilikle Microsoft hem daha fazla ilgi çekmeyi, hem de yeni işletim sistemi ile Windows 8 arasındaki farklılıkları vurgulamayı amaçladığı söylenebilir. Zira Windows 8 ile revizyonizmden radikal değişimlere yelken açan şirket, Windows 10 ile hem bir adım geri çekiliyor hem de arayüzde yeniden önemli değişikliklere imza atıyor.
    Huzurlarınızda Başlat Menüsü
    Geri çekilmeden kastımız tabii ki çok tartışılan "başlat menüsü - modern arayüz" tartışması. Aynı konuyu tekrarlayıp Windows 8'in yayınladığı günden beri süregelen tartışmayı açmaya gerek yok. Başından beri sevilmeyen ve dokunmatik olmayan masaüstü sistemlerdeki kullanım zorluklarından yakınılan modern arayüz bir adım geriye çekilmiş durumda. Bir başka değişle; Microsoft, Vista'dan sonra bir kez daha kullancı deneyiminin önemini hatırlayıp, dayatma ile kitlelerin değişime zorlanamayacağı anlamış oluyor.
    Revize edilmiş klasik bir yapı
    Peki ya yazılım devinin Windows 10 ile getirdiği değişimler ve yenilikler neler? Ne kadar yenilikten sayarsınız bilinmez ama arayüzdeki en büyük yenilik tabii ki başlat menüsü. Haksızlık etmeyelim, başlat menüsü geri gelmesi belki yenilik değil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapı söz konusu.
    Canlı kutucuklar yine iş başında
    Microsoft tarafından yayınlanan ilk tanıtım videosuna bakılırsa, daha önce ortaya çıkan ekran görüntülerini doğrulayan bir başlat menüsü kullanıcıları bekliyor. Modern arayüzün temel taşı olan canlı kutucuklarla revize edilmiş yeni başlat menüsü, hem Windows 8esintilerini taşıyor hem de klasik Windows deneyimini kullanıcılara sunuyor. Canlı kutucuklar klasik başlat menüsü öğelerinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kişiler eklenebiliyor. Canlı kutucuklar tıpkı Windows 8'de olduğu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanıcılara bildirim sağlıyor.
    Arama tekrar yerli yerinde
    Windows 10 ile gelen bir diğer yenilik ise arama satırının tekrar başlat menüsündeki yerini alması. Klasik yapısıyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem lokal arama hem de web üzerinde arama gerçekleştiriyor.
    Tam ekran dayatmasına son
    Arayüze yönelik geliştirmelerden bir diğeri ise tam ekran uygulamalara yönelik. Windows 8 ile birlikte kullanıma sunulan Windows App Store uygulamaları işletim sisteminde tam ekran olarak çalışmaktaydı. Windows 10 ile birlikte tam ekran uygulamalar artık tamamen kullanıcının kullanım tercihine bırakılmış durumda. Kullanıcılar Windows App Store uygulamalarını ister tam ekran isterlerse yeniden boyutlandırarak kullanabilecek.
    Yeni multitask deneyimiMicrosoft'un Windows 10 ile birlikte el attığı alanlardan birisi de masaüstü görünümü. Yeni sürümde Multitask ekranını derleyip toparlamaya çalışan şirket bir parça OS X'in Mission Control özelliğini andıran yeni bir yapı oluşturmuş. Böylece masaüstü üzerinde açık olan pencereler kolayca görüntülenip istenilen uygulamaya geçiş yapılabiliyor. Ayrıca, sanal masaüstü özelliği sayesinde birçok uygulamayı tek masaüstünde görüntülemek yerine iş ve eğlence gibi farklı amaçlara yönelik masaüstleri tasarlanabiliyor.
    Daha fazla tuttur!Uzun süredir Windows sürümlerinde bulunan "snap" özelliği de Windows 10 sürümünde revizyondan geçirilmiş durumda. Artık aynı anda ekranda 4 ayrı pencere görüntülenebilecek. Ayrıca, Windows 10 uygulamaların ekranda nasıl yerleştirilebileceği hakkında ipuçları da sağlayacak.
    Final sürümü ne zaman gelecek?
    Yarın kullanıma sunulacak ilk ön izleme sürümü ile öncelikli olarak PC deneyimine odaklanacak. Windows 10'un önümüzdeki aylarda sağlanacak geribildirimler ile şekilleneceği ve geliştirileceği belirtiliyor. Windows 10 final sürümünün 2015 yılı ortalarında, Microsoft BUILD konferansından sonra sunulması tahminler arasında. Bakalım Windows 10 final sürümü ne zaman gelecdek?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

win 10 ben yükledim görsellik 8.1 in gerisinde hız olarak
    8 den biraz daha hızlı alıştığımız birçok ayar var fakat farklı yerlerde
    kapsamlı başlat menüsü iyi sayılır uygulamalara direkt olarak buradan
    ulaşılabiliyor

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Microsoft’un Windows 10’u yayınlamasıyla birlikte Windows 10 işletim sistemli yeni ürünlerin tanıtım hızı da artmışa benziyor. Acer’ın “Cloudbook” adını verdiği yeni dizüstü bilgisayarları da, Windows 10’u, normalde Chromebook’larda görülen” minimal dahili depolama alanı ve ortalama teknik özelliklerle birlikte sunuyor.

Acer Aspire One Cloudbook 11 ve 14 inç ekranlı iki farklı versiyonla birlikte geliyor. Her iki modelde de 1366 x 768 piksel çözünürlüğünde ekran kullanılıyor ve Intel Celeron işlemciye 2 GB RAM eşlik ediyor. 11 inç modelde 16 ve 32 GB, 14 inç modeldeyse 32 ve 64 GB dahili depolama seçeneği sunuluyor. Acer Aspire One Cloudbook ile kullanıcılarına 1 yıllık kişisel Microsoft Office 365 aboneliği ve 1 TB OneDrive depolama alanını da hediye ediyor.

Windows 10 ile çalışan Cloudbook’lar, düşük dahili depolama alanı sunan ortalama bilgisayarlar olma niteliğini taşıyor. Ancak Chromebook’ların aksine, bu durum sığdırıldıkları sürece Steam veya diğer Windows uygulamalarını yüklemeyi engellemiyor. Acer’ın Chromebook pazarındaki pozisyonunu Windows 10’a da uygulaması ise hoş bir tercih olarak değerlendiriliyor.

Acer Aspire One Cloudbook’un 11 inç versiyonu ABD’de bu ay içinde 169 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak. 14 inç versiyon ise önümüzdeki eylül ayında 199 dolarlık fiyatıyla raflardaki yerini alacak.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10 güncellemesi nihayet yayınlandı. Peki Windows 10’a yükseltirken veri kaybı yaşanmaması yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

Windows 10’a Güvenli Bir Şekilde Yükseltin
    Microsoft, geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurusunu yaptığı yeni nesil işletim sistemi Windows 10’u nihayet tamamladı ve 29 Temmuz tarihinde kullanıcılara sunmaya başladı. İlk olarak Windows Insider kullanıcıları için sunulan Windows 10 güncellemesi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

Microsoft tarafından geçtiğimiz hafta duyurusu yapılan Windows 10 işletim sistemine geçiş yavaş yavaş başlıyor. Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarının ücretsiz yükseltim yapabildiği Windows 10 a, güvenli ve veri kaybı yaşamadan bir geçişin gerçekleştirilebilmesi için, Acronis hazırladığı 7 ip ucunu kullanıcılarla paylaşıyor.

Veri koruması alanında dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcılarından Acronis Windows 10 a güvenli ve veri kaybı yaşamadan yükseltim yapmaya yardımcı olacak 7 ipi ucu öneriyor. Microsoft tarafından geçtiğimiz hafta duyurusu yapılan Windows 10 a, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları ücretsiz yükseltim yapabiliyor.

Kullanıcılar aşağıdaki 7 ip ucunu gözden geçirerek güvenli ve veri kaybı yaşamadan Windows 10 a yükseltim gerçekleştirebilirler:

Yükseltimi önceden planlayın – Birden fazla PC’nin bulunduğu ortamlarda PC’lerin tümünde aynı anda yükseltim yapmak için acele edilmemelidir. Önce, seçilen bir PC üzerinde yükseltim gerçekleştirilmelidir. Bu süreç, yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda öğrenmeye yardımcı olacak, diğer PC’lerde uygulamayı kolaylaştıracaktır.
    PC’nizin yükseltim için uygunluğundan emin olun– Kullanıcılar yakın zaman önce satın aldıkları ve Windows eski sürümünün çalıştığı PC’leri Windows 10 a yükseltim yaparak kullanmaya devam etmek isteyebilirler. Ancak, kullanılan PC’nin yenisi ile değiştirerek Windows 10 u daha rahat çalıştırma seçeneği de göz ardı edilmemelidir. Zira eski makinalar üzerinde çalışan yeni işletim sistemleri belirgin biçimde yavaşlamaya neden olurlar. Bir noktada ileri düzeydeki uygulamalar daha fazla bilgisayar gücü gerektirecek, bu durumda donanım yükseltimi de kaçınılmaz olacaktır. Kullanıcıların iki kez yükseltim yapmaktan kaçınmak üzere halen kullanmakta oldukları PC’leri kapasite açısından dikkatlice gözden geçirmeleri fayda sağlayacaktır.
    Eski PC’nizi yedekleyin – Windows 10 yükseltimine başlamadan önce orijinal PC’deki tüm bilgi ve uygulamaların yedeklenmesi gerekir. Tüm dosyaların ve bir bütün olarak sistemin yedeği alınmadan başlanılan bir yükseltim çalışmasında veri kaybı yaşanması da söz konusu olabilir. Microsoft, “beklenmeyen PC çökmeleri dosyalarınıza zarar verebilir hatta silinmesine neden olabilir, dolayısıyla yükseltime başlamadan önce herşeyi yedeklemelisiniz” uyarısında bulunmaktadır. Windows 10 basit bir Windows güncellemesi değildir, yeni sistemin temiz bir biçimde başlatılması ve kurulum süreci pek çok önemli dosya ve veriyi silebilir.
    Yedekleme için sadece dosya yedeklemeyi değil, disk imaj teknolojisini de kullanın – Windows, XP de dahil olmak üzere karmaşık yapıda bir işletim sistemidir, kimi veriler dosya dışında bulundurulur. Şifreler, kullanıcı tercihleri ve bilgisayar üzerindeki uygulamalardaki bilgiler gibi tek bir dosya ya da klasörde saklanmayan pek çok veri mevcuttur. Bu nedenle eş zamanlı olarak hem tüm sistemi hem de tek tek dosyaları yedeklemeye imkan veren disk imajlama teknolojisinin kullanılması yararlı olacaktır. Eğer sadece dosya yedekleme yoluna gidilirse, yeni işletim sistemindeki sistem konfigürasyonlarının ve uygulama verilerinin geri yüklenmesi mümkün olmayacaktır.
    Herşeyi yedekleyin – Zaman içinde masa üzerindeki klasörlerde, geçici dosyalarda hatta silinecekler klasöründe önemli dokümanlarınız birikmiş olabilir. Tüm bu unutulmuş klasörlerin, hatta gizli bölümlerin yedeklenmesi gerekir. Acer, Asus, Dell, HP ve IBM makinalarında bulunan gizli bölümler bilgisayarın yeniden eski durumuna eski durumuna geri yüklenmesine imkan verir. Dolayısıyla bunların da yedeklenmesi çok önemlidir.
    3-2-1 Yedekleme Kuralını takip edin – Yedeklemede 3-2-1 kuralı verilerin 3 kopya yedeğinin alınmasını, bu kopyaların en az ikisinin farklı depolama ortamında, 1 kopyanın ise kurum dışında saklanmasını öneriyor.
    Yükseltimi tamamladıktan sonra eski yedeklerinizi saklayın – Windows 10 a geçtikten sonra da kullanıcılar verilerinin yedeklerini saklamaya devam etmelidir. Eğer yolunda gitmeyen bir şeyler olursa eski versiyona dönmek ve bu yedeklere başvurmak gerekebilir.

Bu 7 basit ip ucu ile kullanıcılar hem sorunsuz bir Windows 10 yükseltim deneyimi yaşayacak hem de tüm sistemlerinin ve verilerinin güven altında olmasının huzurunu yaşayacaklardır.

Acronis ise bu süreçte Windows 10 a geçiş için hazırlıklı olmak isteyen kullanıcılara özel bir kapmanya ile destek veriyor. Kampanya kapsamında Acronis’in dünya lideri yedekleme çözümü Acronis True Image Unlimited ürünü için % indirim uygulanıyor. Acronis True Image Unlimited Windows 10 a yükseltimde verileri ve uygulamaları güven altına alıyor, gerek duyulduğunda hemen önceki Windows işletim sistemine kolay ve hızlı bir biçimde geri dönülmesine imkan veriyor. Söz konusu kampanya ile ilgili detaylı bilgiye Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir. adresinden ulaşılabilir. Acronis, ayrıca, Windows 10 a geçişi desteklemek üzere Acronis True Image 2015 in özel bir güncellemesini de yayınlamış bulunuyor.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Microsoft’un hazırlıklarına devam ettiği Windows 10 Mobile güncellemesi hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Windows 10 Mobile RTM sürümü ne zaman yayınlanacak?

Windows 10 Mobile Final Sürümü Ne Zaman Gelecek
    Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz hafta 29 Temmuz tarihinde Windows 10 güncellemesini bilgisayarlar ve uyumlu tabletler için yayınlamaya başladı. Windows 10 güncellemesinin yayınlanmasından sonra ise gözler mobil tarafta Windows 10 Mobile güncellemesine çevrildi.

Microsoft yetkilileri yaptığı farklı açıklamalarda, Windows 10 güncellemesi yayınlandıktan sonra Windows 10 Mobile güncellemesine odaklanacaklarını belirtmişti. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın da yaptığı açıklamalarda yeni Lumia amiral gemi cihazların Windows 10 Mobile güncellemesi tamamlandıktan sonra tanıtılacağı açıklanmıştı.

Bugün gelen yeni bilgilere göre ise Windows 10 Mobile RTM sürümünün çok yakında yayınlanacağı belirtiliyor. Gelen bilgilere göre bir sonraki Windows 10 Mobile Insider Preview sürümüne “Kullanıcı Sözleşmesi” de eklenecek ve bu güncelleme ile Windows 10 Mobile RTM (Release to Manifacturer) sürümüne geçilecek. Bu da güncellemenin tamamlanması için çok kısa bir süre kaldığını işaret ediyor.

Farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre ise Microsoft, Eylül ayının ilk haftasında Berlin’de düzenlenecek olan IFA konferansında yeni amiral gemi Lumia akıllı telefonları gün yüzüne çıkaracağı söyleniyor. Microsoft’un yaptığı açıklamalarda amiral gemi Lumia cihazlarının Windows 10 Mobile güncellemesi hazır olduğunda duyurulacağı bilgisini de göz önünde tutulursa, Windows 10 Mobile güncellemesi için sona yaklaşıldığını söyleyebiliriz.

Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile güncellemeleri ile yep yeni özellikler ve tasarıma geçiyor. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda geliştirildiği belirtilen her iki güncelleme ile Microsoft, 3 yıl içinde bir milyar Windows cihaz hedefi koydu.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

bende Windows 10 yükseltmesi yaptım ancak
    1.kulaklığı taktığımda normalde laptoun sesinin kesilmesi ve sesin kulaklıktan gelmesi gerekirken bu olmadı.yani kulaklığı taktığımda laptoptan ses gelmeye devam ederken kulaklıktan ses gelmiyor. sorunu çözemedim.
    2- tekrar Windows 7 ye döndüm yukarıdaki sorunu yaşamadım
    3-windows 10 geri dönmek istiyorum ancak sorunun nasıl çözüleceği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Windows 10 güncellemesinin yayınlanması ile birlikte akılları karıştıran en önemli soru: “Windows 10 Ne kadar güvenli?” oldu.

Microsoft, 29 Temmuz tarihi itibari ile merakla beklenen büyük Windows 10 güncellemesini yayınladı ve Windows 10 güncellemesinin ne kadar güvenli olduğu hakkında da tartışmalar başladı. Microsoft’un güvenlik konusunda oldukça iddialı olduğu Windows 10 için bakalım konunun uzmanları neler söyleyecek.
    29 Temmuz’da Microsoft’un dağıtıma sunduğu Windows 10 güncellemesi, “güvenli olacak mı?” sorusuna, Türkiye’nin Bilgi Güvenliği alanında gelişmiş ülkeler düzeyinde hizmet veren BTRisk şirketinin sahibi Fatih Emiral, konu ile ilgili bir makale yayınladı.
    Emiral, yazdığı makalede; Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları bu güncellemeden ücretsiz olarak faydalanabildiğini ve bu durumun işletim sistemi altyapısında çok önemli bir değişiklik olmadığını ancak kullanıcı dostu olmaya yönelik bir güncelleme olduğu veya Microsoft’un stratejik bir hareketi olduğu izlenimini verdiğini’ dile getirdi. Bununla birlikte güvenlik fonksiyonalitesinde Device Guard (zararlı yazılımlara karşı uygulama imza kontrolü), Windows Hello (biyometrik kullanıcı tanılama), Microsoft Passport (makine doğrulama ve biyometrik doğr ulamayı bir arada kullanan yeni güçlü tanılama yöntemi) gibi yeni güvenlik özelliklerinin de Windows 10 ile kullanılabileceğinin altını çizen Fatih Emiral, Microsoft servislerinin kullanımı ile ilgili mahremiyet eleştirileri de güvenlik kapsamında değerlendirilebilir, hatta ciddi eleştiriler de var denebilir, diye ekledi.

Windows 10 güvenli olacak mı sorusuna kısa cevap; yeni bir işletim sisteminin olabileceği en yüksek güvenlik seviyesine yakın seviyede olacak. Herhangi bir teknik alanda çalışanlar bilir, yeni teknoloji genel kanının aksine güvensizdir. Zamanın ve gerçek hayat koşullarının etkilerine maruz kalmamış ve yeterince çok sayıda göz tarafından incelenmemiş hiç bir sistemin güvenliği hakkında somut bir iddiada bulunulamaz. Bununla birlikte sistem veya yazılımın güvenliği ile ilgili güvence seviyenizi artırabilirsiniz. Aynı ürün kalitesinde olduğu gibi. Ürün kalitesi kalite aktivitelerinin tüm üretim süreçlerine (tasarım, geliştirme, test, üretim ve destek) yayılması ve zengin kalite verilerinin toplanması (geçmiş hatalar, istatistikler, kök neden analizleri) ile desteklenir. Bu sayede ürün piyasaya çıktıktan sonra herkes tırnaklarını yemek yerine belli bir güvenceye sahip olarak biraz daha rahat uyuyabilirler.
    Herşeyde olduğu gibi teknolojide de geçmiş bugüne ve geleceğe ışık tutar. 2002 yılının 15 Ocak günü Bill Gates her birkaç yılda bir yaptığı gibi tüm Microsoft çalışanlarına bir not (memo) gönderdi. Bu nota internetten ulaşabilirsiniz. Bu notta Bill Gates açıkça artık fonksiyonalite mi yoksa güvenlik mi diye seçmemiz gerektiğinde güvenliği seçeceğiz diyordu. Ayrıca bu notu göndermeden önce şirket içinde bizzat katıldığı güvenlik çalışmalarını da anlatıyordu. Microsoft bu notu takiben yeni bir döneme Trustworthy Computing dönemine girdi. Microsoft bünyesinde geliştirilen Security Development Lifecycle (SDL) metodu eğitimlerle personele aktarıldı ve zaman içinde daha da iyileştirildi. Genç arkadaşlar için bu bilgiler çok da ilginç olmayabilir. Ancak 2000 ve öncesinde Microsoft ürünlerinin güvenlik açısından pek de parlak olmadığını hatırlayanlar bu değişikliğin önemini anlayacaktır. 2002 yılından bugüne uzanan süreçte Microsoft ürünleri güvenlik düzeyi açısından çok yol katetti.
    Bill Gates bir teknoloji adamı ve Microsoft’un güçlü yöneticisi olarak stratejik riski gördü, maliyeti artırma ve ürün geliştirme hızının düşmesi pahasına güvenliğe öncelik verdi.
    SDL sayesinde bugün Microsoft ürünlerinin geliştirme sürecinin başından itibaren güvenlik aktiviteleri uygulanmaya başlıyor. Önce projeler bir risk analizine tabi tutuluyor. Riskli projeler için güvenlik gereksinim analizi yapılıyor. Yani güvenlik fonksiyonalitesi de fonksiyonel gereksinim analizi gibi değerlendiriliyor. Tasarım aşaması sırasında tehdit modellemesi yapılarak uygulamanın kullanım durumlarında karşılaşılabilecek teknik riskler listeleniyor. Ayrıca kötüye kullanım senaryoları da düşünülüyor ve tüm bunlar için gerekli kontrollerin geliştirilmesi proje ekiplerinden talep ediliyor. Kurulan merkezi bir güvenlik ekibi SDL sürecinin uygulanmasında otorite olarak görev alıyor. Daha önceden yaşanmış riskler, standart güvenlik kuralları bilgileri ile gerekli yazılım güvenliği eğitimleri yazılım ekiplerine sağlanıyor.
    Kısacası güvenlik yazılımın içine inşa ediliyor. Bugün halen genellikle yazılım projeleri ancak tamamlandıklarında güvenlik testine tabi tutuluyor. Daha sonra bulunan açıklıklar kapatılmaya çalışılıyor. Bunu herhangi bir güvenlik kuralı veya süreci uygulanmadan inşa edilen bir binanın önce depreme tabi tutulması, daha sonra da çatlayan bölümlerinin güçlendirilmeye çalışılmasına benzetebiliriz. Böyle bir binada yaşamak ister misiniz? Güvenli yazılım geliştirme metodu ise son noktada değil, ta en başından binayı güçlü inşa etmeyi hedefliyor.
    Windows 10 bu yüzden yeni bir işletim sisteminin olabileceği kadar güvenli olacak ve bunu Bill Gates’in liderliğine ve bir teknoloji adamı olmasına borçlu. Bütün güçlü teknoloji şirketlerinin başında kontrolü finansörlere kaybetmemiş bir teknoloji adamı var. Microsoft’un son kararı veren yöneticisinin bir finansçı veya satışçı olması halinde SDL ve hatta Microsoft var olabilir miydi?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Kişisel verilerin korunması için yapılması gerekenler…
    Bilindiği üzere işletim sistemleri, kullanıcıların birçok verilerine ulaşabiliyor. 29 temmuzdan itibaren indirilmeye sunulan Windows 10’un varsayılan gizlilik ayarları, kullanılan bütün bilgileri toplamak ve Microsoft’a göndermek üzere ayarlanmış şekilde bulunuyor. Rehberimize devam etmeden önce Microsoft’un Gizlilik Bildirimini okumanızı tavsiye ediyoruz. Windows 10’da oyuncular için “gözlerden uzak” olmanın yollarını bu rehberimizde

Kurulum sırasında yapılan ayarlar

Eğer hala Windows 10 yükseltmesi yapmadıysanız birazdan bahsedeceğimiz ayarlar sizin için çok önemli. Kurulum aşamasında gizlilik ile ilgili seçeneklerin bize sunulması büyük bir kolaylık sağlayacak. Kurulumu yaptıysanız ve “Hızlı Ayarları Kullan” seçeneğini tercih ettiyseniz sizi “kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları” bölümüne atlamanızı tavsiye ederim.

Kişiselleştirme (Personalization): Bu ayar işletim sisteminin kendini, sizin konuşmanıza ve yazmanıza göre ayarlamasını sağlıyor. Bu fonksiyon, kişisel bilgilerden veya takvimde bulunan bilgilerden yardım alarak çalışmaktadır.

Reklam Kimliği (Advertising ID): Reklam kimliği adı altında Windows 10 ile size bir hesap açılır. Bu kimlikle beraber girdiğiniz bilgiler ışığında size reklamların gösterilmesi sağlanır.

Konum (Location): Bu seçeneği açık bırakırsanız Windows 10 cihazınız IP adresinden bulunduğunuz yerin hakkında bilgi edinir ayrıca bunu Microsoft’un sunucularında barındırır. Microsoft, bazı güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Bu kısımda yaşadığımız endişe, güvenilir partnerler olarak geçen kısım hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamış.

Akıllı Güvenlik Filtresi: (SmartScreen Filter): Microsoft’un iddiasına göre SmartScreen Filter, yeni tarayıcı olan Edge’in güvenliğinden sorumlu. Edge ile indirme yaparken veya sitelerde dolaşırken SmartScreen Filter, bilgisayarın virüslere karşı korunmasını sağlıyor. Güvenliği sağlaması açısından güzel görünen SmartScreen Filter yaptığımız her hareketten haberdar olması ürkütücü gelmekte. Filtrelemeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmini olarak isimlendirebileceğimiz bu özellik, internet tarayıcılarında herhangi bir siteye girdiğimizde bir daha ki gireceğimiz sayfanın tahmin edilip sayfa kaynaklarının önceden yüklenmesi gibi bir çalışma sistemi bulunuyor.

Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulum yaparken Wi-Fi ayarlarına geldiğinizde iki seçeneğiniz bulunmakta. Wi-Fi modeminizin şifresini girerek bağlanmak seçeneği normal olan kısım. İkinci kısım ise daha önce Outlook, Facebook veya Skype üzerinden iletişime geçtiğiniz arkadaşınızın yakın alanda kullanılabilir internetine bağlanması.

Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Son gizlilik ayarı ise bilgisayarınızın hata raporu göndermesini onaylamak hakkında. İşletim sistemi ile ilgili bir sorununuz olduğunda hata raporu göndererek Microsoft çalışanlarını bilgilendirip yaşadığınız soruna çözüm bulmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Alıntısı

Kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları

Kurulum aşaması bittikten sonra gizlilik ayarları ile ilgili değişiklik yapmak istiyorsanız rehberimize devam edelim. Öncelikle “Başlat Menüsü> Ayarlar> Gizlilik” adımlarını takip ederseniz bahsettiğimiz gizlilik ayarlarına ulaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarının alt sekmelerinde 13 farklı ayar bulunmakta. İlk seçenek olarak “Genel” sekmesi bulunuyor. Bu sekmedeki ayarlardan endişe duyduğunuzu kapatabilirsiniz. Bu gizlilik ayarlarını elden geçirirken örnek olarak mikrofona erişim sağlayan uygulamalarda değişimler yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz bütün seçeneklere “Ayarlar” kısmından ulaşabilirsiniz.

Cortana: Microsoft’un Xbox platforumuna özel olarak çıkarttığı Halo’dan bildiğimiz Cortana, kişisel asistan görevini üstleniyor . Master Chief karakterine uzun serüveninde sürekli yardımcı olan Cortana, artık bize yardımcı olmak için çabalıyor. Çabalıyor diyorum fakat hala uğraşması gereken birçok nokta bulunmakta. Mesela ülkemizde Cortana maalesef aktif olarak görünmüyor.

Kişiselleştirilmiş Reklamlar: Birçok ayardan bahsetmemize rağmen bazı gizlilik ayarları işletim sisteminde bulunmamakta. Bahsettiğimiz ayarlara Microsoft’un kendi sayfası olan “sizin özeliniz ve Microsoft kişiselleştirilmiş reklamlar” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yerel Hesaplar: Windows 10 kullanırken her zaman Microsoft hesabınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınıza ait bir yerel hesap oluşturarak yukarda bahsettiğimiz tehlikeli gizlilik ihlallerinden kurtulabilirsiniz.

Umarız sizin için hazırladığımız rehberimiz endişelerinize çözüm olmuştur. PC oyuncularının mecbur olarak kullandığı Windows platformu için bulunan tehlikeleri göz ardı etmemek gerekir.

Sayfa 3/33 İlkİlk 1234567891011121328 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri