Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
Sayfa 3/33 ÝlkÝlk 1234567891011121328 ... SonSon
321 sonuçtan 21 ile 30 arasý

Konu: Microsoft Windows Ýle Ýlgili Tüm Konular.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Microsoft'un beklenen güncellemesi Windows 10 yayýnlandý. Peki, Windows 10'u yükleyip beðenmeyenler ne yapacak? Windows 10'dan formatsýz geri dönüþ rehberi

Microsoft, merakla beklenen Windows 10 güncellemesini dün Türkiye saati ile 07:00’dan itibaren kademeli olarak sunmaya baþladý. Türkiye kullanýcýlarýnýn büyük bir bölümü Windows 10 güncellemesini yüklerken, bazý kullanýcýlar ise rezerve iþlemini ya geç yaptýrdýðý ya da yaptýrmadýðý için Windows 10’u yükleyemedi. 60 saat içerisinde herkese sunulacak olanWindows 10; yeni arayüzü, performans iyileþtirmeleri ve yeni özellikleri ilebüyük beðeni topladý.
    Windows 10 güncellemesini yükleyen kullanýcýlarýn büyük bir bölümü memnun kaldýðýný dile getiriyor. Ancak azýmsanmayacak ölçüdeki bazý kullanýcýlar Windows 10’dan þikayet ediyor. Windows 10’da özellikle baþlangýç ekranýnda uzun bekleme süresi, uygulama uyumsuzluðu, fontlarda bozulmalar, dosya simgelerinin görünmemesi gibi bazý sorunlar meydana gelebiliyor.
    Microsoft, sorunlar ile karþýlaþýlabileceðini düþündüðünden veya kullanýcýlarýn yeni tasarýmý beðenmeme olasýlýðýný göz önünde bulundurarak Windows 10’dan geri dönüþ aracýný sisteme entegre etti. Peki, Windows 10’dan geri dönüþ nasýl olacak? Windows 10’dan formatsýz geri dönmek mümkün mü? Ýþte bu sorularý sizler için hazýrladýðýmýzWindows 10 Geri Dönüþ rehberimizde cevaplýyoruz.

Adým Adým Windows 10 Geri Dönüþ!

1. Adým: Baþlat menüsüne týklayýn daha sonra karþýnýza çýkan ekrandan “Ayarlar” sekmesine týklayýn.
    2. Adým: Ayalar menüsünde “Güncelleþtirme ve güvenlik” seçeneðine týklayýn.

3. Adým: Güncelleþtirme ve güvenlik bölümünde sað tarafta bulunan “Kurtarma” seçeneðine týklayýn.

4. Adým: Kurtarma seçeneðinde Windows 10’a yükseltmeden bir önceki iþletim sisteminiz yer alacak. Bu Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1olabilir. Bu bölümde Windows 8.1’e geri dön opsiyonu altýndaki “Baþlarken” seçeneðine týklayýn.
    5. Adým: Eðer Windows.old (Önceki Windows yüklemesi) klasörünüsilmediyseniz geri dönüþ iþlemi baþlayacak. Eðer Windows.old klasörünü sildiyseniz maalesef formatsýz geri dönüþ yapamýyorsunuz.
    6. Adým: “Baþlarken” seçeneðine týkladýktan sonra “Neden Eski Sürüme Geri Dönüyorsunuz?” anketi ile karþýlaþacaksýnýz. Bu anketi doldurup “Ýleri” seçeneðine týklayýn.

7. Adým: Son adýmda Windows 10 geri dönme iþlemini isteðinize uygun sýfýrlama ayalarýný seçerek baþlatabilirsiniz.

Windows 10'dan geri dönmek için sadece 1 ayýnýzýn olduðunu belirtelim. Eðer 1 aydan sonra Windows 10'dan geri dönmek isterseniz format atmanýz gerekecek.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Windows 10 Mobile Çok Yakýnda Geliyor!

Microsoft’un ilgi ve merakla beklenen yeni çoklu platform destekli iþletim sistemiWindows 10, dün resmi olarak masaütsü ve dizüstü bilgisayarlar için yayýnlandý.Buradaki haberimizde, Windows 10’u indirme ve kurulumu için gerekli detaylarý bulabilirsiniz.Çoklu platform olduðu için, mobil cihazlarda da kullanýlabilecek olan Windows 10, akýllý telefon ve tablet pc kullanýcýlarý tarafýndan da merakla bekleniyor. Þimdi aldýðýmýz bilgiye göre, Windows 10 Mobilesürümünün Kasým ayýnda yayýnlanacaðý söyleniyor.

Microsoft’un Güney Afrika yöneticilerinden Anthony Doherty tarafýndan yapýlan açýklamayla birlikte, Kasým ayý içerisinde Windows 10 Mobile ile mobil cihaz kullanýcýlarýyla buluþacaðý teyit edilmiþ oldu.
    Microsoft, yeni Windows 10 iþletim sistemiyle ciddi bir adým atarak, Nokia’yý satýn almasýnýn asýl sebebi olan akýllý telefon pazarýnda edinmek istediði paya sahip olabilmek için önemli avantaja sahip oldu.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Herkes Windows 9'u beklerken Microsoft büyük sürpriz ile Windows 10 tanýtýmýný gerçekleþtirdi. Þaþýtýcý bir hamle olarak görülebilecek bu yenilikle Microsoft hem daha fazla ilgi çekmeyi, hem de yeni iþletim sistemi ile Windows 8 arasýndaki farklýlýklarý vurgulamayý amaçladýðý söylenebilir. Zira Windows 8 ile revizyonizmden radikal deðiþimlere yelken açan þirket, Windows 10 ile hem bir adým geri çekiliyor hem de arayüzde yeniden önemli deðiþikliklere imza atýyor.
    Huzurlarýnýzda Baþlat Menüsü
    Geri çekilmeden kastýmýz tabii ki çok tartýþýlan "baþlat menüsü - modern arayüz" tartýþmasý. Ayný konuyu tekrarlayýp Windows 8'in yayýnladýðý günden beri süregelen tartýþmayý açmaya gerek yok. Baþýndan beri sevilmeyen ve dokunmatik olmayan masaüstü sistemlerdeki kullaným zorluklarýndan yakýnýlan modern arayüz bir adým geriye çekilmiþ durumda. Bir baþka deðiþle; Microsoft, Vista'dan sonra bir kez daha kullancý deneyiminin önemini hatýrlayýp, dayatma ile kitlelerin deðiþime zorlanamayacaðý anlamýþ oluyor.
    Revize edilmiþ klasik bir yapý
    Peki ya yazýlým devinin Windows 10 ile getirdiði deðiþimler ve yenilikler neler? Ne kadar yenilikten sayarsýnýz bilinmez ama arayüzdeki en büyük yenilik tabii ki baþlat menüsü. Haksýzlýk etmeyelim, baþlat menüsü geri gelmesi belki yenilik deðil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapý söz konusu.
    Canlý kutucuklar yine iþ baþýnda
    Microsoft tarafýndan yayýnlanan ilk tanýtým videosuna bakýlýrsa, daha önce ortaya çýkan ekran görüntülerini doðrulayan bir baþlat menüsü kullanýcýlarý bekliyor. Modern arayüzün temel taþý olan canlý kutucuklarla revize edilmiþ yeni baþlat menüsü, hem Windows 8esintilerini taþýyor hem de klasik Windows deneyimini kullanýcýlara sunuyor. Canlý kutucuklar klasik baþlat menüsü öðelerinin hemen sað tarafýnda yer alýyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kiþiler eklenebiliyor. Canlý kutucuklar týpký Windows 8'de olduðu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanýcýlara bildirim saðlýyor.
    Arama tekrar yerli yerinde
    Windows 10 ile gelen bir diðer yenilik ise arama satýrýnýn tekrar baþlat menüsündeki yerini almasý. Klasik yapýsýyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem lokal arama hem de web üzerinde arama gerçekleþtiriyor.
    Tam ekran dayatmasýna son
    Arayüze yönelik geliþtirmelerden bir diðeri ise tam ekran uygulamalara yönelik. Windows 8 ile birlikte kullanýma sunulan Windows App Store uygulamalarý iþletim sisteminde tam ekran olarak çalýþmaktaydý. Windows 10 ile birlikte tam ekran uygulamalar artýk tamamen kullanýcýnýn kullaným tercihine býrakýlmýþ durumda. Kullanýcýlar Windows App Store uygulamalarýný ister tam ekran isterlerse yeniden boyutlandýrarak kullanabilecek.
    Yeni multitask deneyimiMicrosoft'un Windows 10 ile birlikte el attýðý alanlardan birisi de masaüstü görünümü. Yeni sürümde Multitask ekranýný derleyip toparlamaya çalýþan þirket bir parça OS X'in Mission Control özelliðini andýran yeni bir yapý oluþturmuþ. Böylece masaüstü üzerinde açýk olan pencereler kolayca görüntülenip istenilen uygulamaya geçiþ yapýlabiliyor. Ayrýca, sanal masaüstü özelliði sayesinde birçok uygulamayý tek masaüstünde görüntülemek yerine iþ ve eðlence gibi farklý amaçlara yönelik masaüstleri tasarlanabiliyor.
    Daha fazla tuttur!Uzun süredir Windows sürümlerinde bulunan "snap" özelliði de Windows 10 sürümünde revizyondan geçirilmiþ durumda. Artýk ayný anda ekranda 4 ayrý pencere görüntülenebilecek. Ayrýca, Windows 10 uygulamalarýn ekranda nasýl yerleþtirilebileceði hakkýnda ipuçlarý da saðlayacak.
    Final sürümü ne zaman gelecek?
    Yarýn kullanýma sunulacak ilk ön izleme sürümü ile öncelikli olarak PC deneyimine odaklanacak. Windows 10'un önümüzdeki aylarda saðlanacak geribildirimler ile þekilleneceði ve geliþtirileceði belirtiliyor. Windows 10 final sürümünün 2015 yýlý ortalarýnda, Microsoft BUILD konferansýndan sonra sunulmasý tahminler arasýnda. Bakalým Windows 10 final sürümü ne zaman gelecdek?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

win 10 ben yükledim görsellik 8.1 in gerisinde hýz olarak
    8 den biraz daha hýzlý alýþtýðýmýz birçok ayar var fakat farklý yerlerde
    kapsamlý baþlat menüsü iyi sayýlýr uygulamalara direkt olarak buradan
    ulaþýlabiliyor

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Microsoft’un Windows 10’u yayýnlamasýyla birlikte Windows 10 iþletim sistemli yeni ürünlerin tanýtým hýzý da artmýþa benziyor. Acer’ýn “Cloudbook” adýný verdiði yeni dizüstü bilgisayarlarý da, Windows 10’u, normalde Chromebook’larda görülen” minimal dahili depolama alaný ve ortalama teknik özelliklerle birlikte sunuyor.

Acer Aspire One Cloudbook 11 ve 14 inç ekranlý iki farklý versiyonla birlikte geliyor. Her iki modelde de 1366 x 768 piksel çözünürlüðünde ekran kullanýlýyor ve Intel Celeron iþlemciye 2 GB RAM eþlik ediyor. 11 inç modelde 16 ve 32 GB, 14 inç modeldeyse 32 ve 64 GB dahili depolama seçeneði sunuluyor. Acer Aspire One Cloudbook ile kullanýcýlarýna 1 yýllýk kiþisel Microsoft Office 365 aboneliði ve 1 TB OneDrive depolama alanýný da hediye ediyor.

Windows 10 ile çalýþan Cloudbook’lar, düþük dahili depolama alaný sunan ortalama bilgisayarlar olma niteliðini taþýyor. Ancak Chromebook’larýn aksine, bu durum sýðdýrýldýklarý sürece Steam veya diðer Windows uygulamalarýný yüklemeyi engellemiyor. Acer’ýn Chromebook pazarýndaki pozisyonunu Windows 10’a da uygulamasý ise hoþ bir tercih olarak deðerlendiriliyor.

Acer Aspire One Cloudbook’un 11 inç versiyonu ABD’de bu ay içinde 169 dolarlýk fiyat etiketiyle satýþa sunulacak. 14 inç versiyon ise önümüzdeki eylül ayýnda 199 dolarlýk fiyatýyla raflardaki yerini alacak.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Windows 10 güncellemesi nihayet yayýnlandý. Peki Windows 10’a yükseltirken veri kaybý yaþanmamasý yapýlmasý gerekenleri biliyor musunuz?

Windows 10’a Güvenli Bir Þekilde Yükseltin
    Microsoft, geçtiðimiz yýl Eylül ayýnda duyurusunu yaptýðý yeni nesil iþletim sistemi Windows 10’u nihayet tamamladý ve 29 Temmuz tarihinde kullanýcýlara sunmaya baþladý. Ýlk olarak Windows Insider kullanýcýlarý için sunulan Windows 10 güncellemesi sýrasýnda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

Microsoft tarafýndan geçtiðimiz hafta duyurusu yapýlan Windows 10 iþletim sistemine geçiþ yavaþ yavaþ baþlýyor. Windows 7 ve Windows 8 kullanýcýlarýnýn ücretsiz yükseltim yapabildiði Windows 10 a, güvenli ve veri kaybý yaþamadan bir geçiþin gerçekleþtirilebilmesi için, Acronis hazýrladýðý 7 ip ucunu kullanýcýlarla paylaþýyor.

Veri korumasý alanýnda dünyanýn önde gelen çözüm saðlayýcýlarýndan Acronis Windows 10 a güvenli ve veri kaybý yaþamadan yükseltim yapmaya yardýmcý olacak 7 ipi ucu öneriyor. Microsoft tarafýndan geçtiðimiz hafta duyurusu yapýlan Windows 10 a, Windows 7 ve Windows 8 kullanýcýlarý ücretsiz yükseltim yapabiliyor.

Kullanýcýlar aþaðýdaki 7 ip ucunu gözden geçirerek güvenli ve veri kaybý yaþamadan Windows 10 a yükseltim gerçekleþtirebilirler:

Yükseltimi önceden planlayýn – Birden fazla PC’nin bulunduðu ortamlarda PC’lerin tümünde ayný anda yükseltim yapmak için acele edilmemelidir. Önce, seçilen bir PC üzerinde yükseltim gerçekleþtirilmelidir. Bu süreç, yapýlmasý ve yapýlmamasý gerekenler konusunda öðrenmeye yardýmcý olacak, diðer PC’lerde uygulamayý kolaylaþtýracaktýr.
    PC’nizin yükseltim için uygunluðundan emin olun– Kullanýcýlar yakýn zaman önce satýn aldýklarý ve Windows eski sürümünün çalýþtýðý PC’leri Windows 10 a yükseltim yaparak kullanmaya devam etmek isteyebilirler. Ancak, kullanýlan PC’nin yenisi ile deðiþtirerek Windows 10 u daha rahat çalýþtýrma seçeneði de göz ardý edilmemelidir. Zira eski makinalar üzerinde çalýþan yeni iþletim sistemleri belirgin biçimde yavaþlamaya neden olurlar. Bir noktada ileri düzeydeki uygulamalar daha fazla bilgisayar gücü gerektirecek, bu durumda donaným yükseltimi de kaçýnýlmaz olacaktýr. Kullanýcýlarýn iki kez yükseltim yapmaktan kaçýnmak üzere halen kullanmakta olduklarý PC’leri kapasite açýsýndan dikkatlice gözden geçirmeleri fayda saðlayacaktýr.
    Eski PC’nizi yedekleyin – Windows 10 yükseltimine baþlamadan önce orijinal PC’deki tüm bilgi ve uygulamalarýn yedeklenmesi gerekir. Tüm dosyalarýn ve bir bütün olarak sistemin yedeði alýnmadan baþlanýlan bir yükseltim çalýþmasýnda veri kaybý yaþanmasý da söz konusu olabilir. Microsoft, “beklenmeyen PC çökmeleri dosyalarýnýza zarar verebilir hatta silinmesine neden olabilir, dolayýsýyla yükseltime baþlamadan önce herþeyi yedeklemelisiniz” uyarýsýnda bulunmaktadýr. Windows 10 basit bir Windows güncellemesi deðildir, yeni sistemin temiz bir biçimde baþlatýlmasý ve kurulum süreci pek çok önemli dosya ve veriyi silebilir.
    Yedekleme için sadece dosya yedeklemeyi deðil, disk imaj teknolojisini de kullanýn – Windows, XP de dahil olmak üzere karmaþýk yapýda bir iþletim sistemidir, kimi veriler dosya dýþýnda bulundurulur. Þifreler, kullanýcý tercihleri ve bilgisayar üzerindeki uygulamalardaki bilgiler gibi tek bir dosya ya da klasörde saklanmayan pek çok veri mevcuttur. Bu nedenle eþ zamanlý olarak hem tüm sistemi hem de tek tek dosyalarý yedeklemeye imkan veren disk imajlama teknolojisinin kullanýlmasý yararlý olacaktýr. Eðer sadece dosya yedekleme yoluna gidilirse, yeni iþletim sistemindeki sistem konfigürasyonlarýnýn ve uygulama verilerinin geri yüklenmesi mümkün olmayacaktýr.
    Herþeyi yedekleyin – Zaman içinde masa üzerindeki klasörlerde, geçici dosyalarda hatta silinecekler klasöründe önemli dokümanlarýnýz birikmiþ olabilir. Tüm bu unutulmuþ klasörlerin, hatta gizli bölümlerin yedeklenmesi gerekir. Acer, Asus, Dell, HP ve IBM makinalarýnda bulunan gizli bölümler bilgisayarýn yeniden eski durumuna eski durumuna geri yüklenmesine imkan verir. Dolayýsýyla bunlarýn da yedeklenmesi çok önemlidir.
    3-2-1 Yedekleme Kuralýný takip edin – Yedeklemede 3-2-1 kuralý verilerin 3 kopya yedeðinin alýnmasýný, bu kopyalarýn en az ikisinin farklý depolama ortamýnda, 1 kopyanýn ise kurum dýþýnda saklanmasýný öneriyor.
    Yükseltimi tamamladýktan sonra eski yedeklerinizi saklayýn – Windows 10 a geçtikten sonra da kullanýcýlar verilerinin yedeklerini saklamaya devam etmelidir. Eðer yolunda gitmeyen bir þeyler olursa eski versiyona dönmek ve bu yedeklere baþvurmak gerekebilir.

Bu 7 basit ip ucu ile kullanýcýlar hem sorunsuz bir Windows 10 yükseltim deneyimi yaþayacak hem de tüm sistemlerinin ve verilerinin güven altýnda olmasýnýn huzurunu yaþayacaklardýr.

Acronis ise bu süreçte Windows 10 a geçiþ için hazýrlýklý olmak isteyen kullanýcýlara özel bir kapmanya ile destek veriyor. Kampanya kapsamýnda Acronis’in dünya lideri yedekleme çözümü Acronis True Image Unlimited ürünü için % indirim uygulanýyor. Acronis True Image Unlimited Windows 10 a yükseltimde verileri ve uygulamalarý güven altýna alýyor, gerek duyulduðunda hemen önceki Windows iþletim sistemine kolay ve hýzlý bir biçimde geri dönülmesine imkan veriyor. Söz konusu kampanya ile ilgili detaylý bilgiye Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. adresinden ulaþýlabilir. Acronis, ayrýca, Windows 10 a geçiþi desteklemek üzere Acronis True Image 2015 in özel bir güncellemesini de yayýnlamýþ bulunuyor.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Microsoft’un hazýrlýklarýna devam ettiði Windows 10 Mobile güncellemesi hakkýnda yeni geliþmeler yaþanýyor. Windows 10 Mobile RTM sürümü ne zaman yayýnlanacak?

Windows 10 Mobile Final Sürümü Ne Zaman Gelecek
    Yazýlým devi Microsoft, geçtiðimiz hafta 29 Temmuz tarihinde Windows 10 güncellemesini bilgisayarlar ve uyumlu tabletler için yayýnlamaya baþladý. Windows 10 güncellemesinin yayýnlanmasýndan sonra ise gözler mobil tarafta Windows 10 Mobile güncellemesine çevrildi.

Microsoft yetkilileri yaptýðý farklý açýklamalarda, Windows 10 güncellemesi yayýnlandýktan sonra Windows 10 Mobile güncellemesine odaklanacaklarýný belirtmiþti. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nýn da yaptýðý açýklamalarda yeni Lumia amiral gemi cihazlarýn Windows 10 Mobile güncellemesi tamamlandýktan sonra tanýtýlacaðý açýklanmýþtý.

Bugün gelen yeni bilgilere göre ise Windows 10 Mobile RTM sürümünün çok yakýnda yayýnlanacaðý belirtiliyor. Gelen bilgilere göre bir sonraki Windows 10 Mobile Insider Preview sürümüne “Kullanýcý Sözleþmesi” de eklenecek ve bu güncelleme ile Windows 10 Mobile RTM (Release to Manifacturer) sürümüne geçilecek. Bu da güncellemenin tamamlanmasý için çok kýsa bir süre kaldýðýný iþaret ediyor.

Farklý kaynaklardan alýnan bilgilere göre ise Microsoft, Eylül ayýnýn ilk haftasýnda Berlin’de düzenlenecek olan IFA konferansýnda yeni amiral gemi Lumia akýllý telefonlarý gün yüzüne çýkaracaðý söyleniyor. Microsoft’un yaptýðý açýklamalarda amiral gemi Lumia cihazlarýnýn Windows 10 Mobile güncellemesi hazýr olduðunda duyurulacaðý bilgisini de göz önünde tutulursa, Windows 10 Mobile güncellemesi için sona yaklaþýldýðýný söyleyebiliriz.

Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile güncellemeleri ile yep yeni özellikler ve tasarýma geçiyor. Kullanýcýlarýn istekleri doðrultusunda geliþtirildiði belirtilen her iki güncelleme ile Microsoft, 3 yýl içinde bir milyar Windows cihaz hedefi koydu.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

bende Windows 10 yükseltmesi yaptým ancak
    1.kulaklýðý taktýðýmda normalde laptoun sesinin kesilmesi ve sesin kulaklýktan gelmesi gerekirken bu olmadý.yani kulaklýðý taktýðýmda laptoptan ses gelmeye devam ederken kulaklýktan ses gelmiyor. sorunu çözemedim.
    2- tekrar Windows 7 ye döndüm yukarýdaki sorunu yaþamadým
    3-windows 10 geri dönmek istiyorum ancak sorunun nasýl çözüleceði konusunda yardýmlarýnýzý bekliyorum.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Windows 10 güncellemesinin yayýnlanmasý ile birlikte akýllarý karýþtýran en önemli soru: “Windows 10 Ne kadar güvenli?” oldu.

Microsoft, 29 Temmuz tarihi itibari ile merakla beklenen büyük Windows 10 güncellemesini yayýnladý ve Windows 10 güncellemesinin ne kadar güvenli olduðu hakkýnda da tartýþmalar baþladý. Microsoft’un güvenlik konusunda oldukça iddialý olduðu Windows 10 için bakalým konunun uzmanlarý neler söyleyecek.
    29 Temmuz’da Microsoft’un daðýtýma sunduðu Windows 10 güncellemesi, “güvenli olacak mý?” sorusuna, Türkiye’nin Bilgi Güvenliði alanýnda geliþmiþ ülkeler düzeyinde hizmet veren BTRisk þirketinin sahibi Fatih Emiral, konu ile ilgili bir makale yayýnladý.
    Emiral, yazdýðý makalede; Windows 7 ve 8.1 kullanýcýlarý bu güncellemeden ücretsiz olarak faydalanabildiðini ve bu durumun iþletim sistemi altyapýsýnda çok önemli bir deðiþiklik olmadýðýný ancak kullanýcý dostu olmaya yönelik bir güncelleme olduðu veya Microsoft’un stratejik bir hareketi olduðu izlenimini verdiðini’ dile getirdi. Bununla birlikte güvenlik fonksiyonalitesinde Device Guard (zararlý yazýlýmlara karþý uygulama imza kontrolü), Windows Hello (biyometrik kullanýcý tanýlama), Microsoft Passport (makine doðrulama ve biyometrik doðr ulamayý bir arada kullanan yeni güçlü tanýlama yöntemi) gibi yeni güvenlik özelliklerinin de Windows 10 ile kullanýlabileceðinin altýný çizen Fatih Emiral, Microsoft servislerinin kullanýmý ile ilgili mahremiyet eleþtirileri de güvenlik kapsamýnda deðerlendirilebilir, hatta ciddi eleþtiriler de var denebilir, diye ekledi.

Windows 10 güvenli olacak mý sorusuna kýsa cevap; yeni bir iþletim sisteminin olabileceði en yüksek güvenlik seviyesine yakýn seviyede olacak. Herhangi bir teknik alanda çalýþanlar bilir, yeni teknoloji genel kanýnýn aksine güvensizdir. Zamanýn ve gerçek hayat koþullarýnýn etkilerine maruz kalmamýþ ve yeterince çok sayýda göz tarafýndan incelenmemiþ hiç bir sistemin güvenliði hakkýnda somut bir iddiada bulunulamaz. Bununla birlikte sistem veya yazýlýmýn güvenliði ile ilgili güvence seviyenizi artýrabilirsiniz. Ayný ürün kalitesinde olduðu gibi. Ürün kalitesi kalite aktivitelerinin tüm üretim süreçlerine (tasarým, geliþtirme, test, üretim ve destek) yayýlmasý ve zengin kalite verilerinin toplanmasý (geçmiþ hatalar, istatistikler, kök neden analizleri) ile desteklenir. Bu sayede ürün piyasaya çýktýktan sonra herkes týrnaklarýný yemek yerine belli bir güvenceye sahip olarak biraz daha rahat uyuyabilirler.
    Herþeyde olduðu gibi teknolojide de geçmiþ bugüne ve geleceðe ýþýk tutar. 2002 yýlýnýn 15 Ocak günü Bill Gates her birkaç yýlda bir yaptýðý gibi tüm Microsoft çalýþanlarýna bir not (memo) gönderdi. Bu nota internetten ulaþabilirsiniz. Bu notta Bill Gates açýkça artýk fonksiyonalite mi yoksa güvenlik mi diye seçmemiz gerektiðinde güvenliði seçeceðiz diyordu. Ayrýca bu notu göndermeden önce þirket içinde bizzat katýldýðý güvenlik çalýþmalarýný da anlatýyordu. Microsoft bu notu takiben yeni bir döneme Trustworthy Computing dönemine girdi. Microsoft bünyesinde geliþtirilen Security Development Lifecycle (SDL) metodu eðitimlerle personele aktarýldý ve zaman içinde daha da iyileþtirildi. Genç arkadaþlar için bu bilgiler çok da ilginç olmayabilir. Ancak 2000 ve öncesinde Microsoft ürünlerinin güvenlik açýsýndan pek de parlak olmadýðýný hatýrlayanlar bu deðiþikliðin önemini anlayacaktýr. 2002 yýlýndan bugüne uzanan süreçte Microsoft ürünleri güvenlik düzeyi açýsýndan çok yol katetti.
    Bill Gates bir teknoloji adamý ve Microsoft’un güçlü yöneticisi olarak stratejik riski gördü, maliyeti artýrma ve ürün geliþtirme hýzýnýn düþmesi pahasýna güvenliðe öncelik verdi.
    SDL sayesinde bugün Microsoft ürünlerinin geliþtirme sürecinin baþýndan itibaren güvenlik aktiviteleri uygulanmaya baþlýyor. Önce projeler bir risk analizine tabi tutuluyor. Riskli projeler için güvenlik gereksinim analizi yapýlýyor. Yani güvenlik fonksiyonalitesi de fonksiyonel gereksinim analizi gibi deðerlendiriliyor. Tasarým aþamasý sýrasýnda tehdit modellemesi yapýlarak uygulamanýn kullaným durumlarýnda karþýlaþýlabilecek teknik riskler listeleniyor. Ayrýca kötüye kullaným senaryolarý da düþünülüyor ve tüm bunlar için gerekli kontrollerin geliþtirilmesi proje ekiplerinden talep ediliyor. Kurulan merkezi bir güvenlik ekibi SDL sürecinin uygulanmasýnda otorite olarak görev alýyor. Daha önceden yaþanmýþ riskler, standart güvenlik kurallarý bilgileri ile gerekli yazýlým güvenliði eðitimleri yazýlým ekiplerine saðlanýyor.
    Kýsacasý güvenlik yazýlýmýn içine inþa ediliyor. Bugün halen genellikle yazýlým projeleri ancak tamamlandýklarýnda güvenlik testine tabi tutuluyor. Daha sonra bulunan açýklýklar kapatýlmaya çalýþýlýyor. Bunu herhangi bir güvenlik kuralý veya süreci uygulanmadan inþa edilen bir binanýn önce depreme tabi tutulmasý, daha sonra da çatlayan bölümlerinin güçlendirilmeye çalýþýlmasýna benzetebiliriz. Böyle bir binada yaþamak ister misiniz? Güvenli yazýlým geliþtirme metodu ise son noktada deðil, ta en baþýndan binayý güçlü inþa etmeyi hedefliyor.
    Windows 10 bu yüzden yeni bir iþletim sisteminin olabileceði kadar güvenli olacak ve bunu Bill Gates’in liderliðine ve bir teknoloji adamý olmasýna borçlu. Bütün güçlü teknoloji þirketlerinin baþýnda kontrolü finansörlere kaybetmemiþ bir teknoloji adamý var. Microsoft’un son kararý veren yöneticisinin bir finansçý veya satýþçý olmasý halinde SDL ve hatta Microsoft var olabilir miydi?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Kiþisel verilerin korunmasý için yapýlmasý gerekenler…
    Bilindiði üzere iþletim sistemleri, kullanýcýlarýn birçok verilerine ulaþabiliyor. 29 temmuzdan itibaren indirilmeye sunulan Windows 10’un varsayýlan gizlilik ayarlarý, kullanýlan bütün bilgileri toplamak ve Microsoft’a göndermek üzere ayarlanmýþ þekilde bulunuyor. Rehberimize devam etmeden önce Microsoft’un Gizlilik Bildirimini okumanýzý tavsiye ediyoruz. Windows 10’da oyuncular için “gözlerden uzak” olmanýn yollarýný bu rehberimizde

Kurulum sýrasýnda yapýlan ayarlar

Eðer hala Windows 10 yükseltmesi yapmadýysanýz birazdan bahsedeceðimiz ayarlar sizin için çok önemli. Kurulum aþamasýnda gizlilik ile ilgili seçeneklerin bize sunulmasý büyük bir kolaylýk saðlayacak. Kurulumu yaptýysanýz ve “Hýzlý Ayarlarý Kullan” seçeneðini tercih ettiyseniz sizi “kurulum sonrasý yapýlacak gizlilik ayarlarý” bölümüne atlamanýzý tavsiye ederim.

Kiþiselleþtirme (Personalization): Bu ayar iþletim sisteminin kendini, sizin konuþmanýza ve yazmanýza göre ayarlamasýný saðlýyor. Bu fonksiyon, kiþisel bilgilerden veya takvimde bulunan bilgilerden yardým alarak çalýþmaktadýr.

Reklam Kimliði (Advertising ID): Reklam kimliði adý altýnda Windows 10 ile size bir hesap açýlýr. Bu kimlikle beraber girdiðiniz bilgiler ýþýðýnda size reklamlarýn gösterilmesi saðlanýr.

Konum (Location): Bu seçeneði açýk býrakýrsanýz Windows 10 cihazýnýz IP adresinden bulunduðunuz yerin hakkýnda bilgi edinir ayrýca bunu Microsoft’un sunucularýnda barýndýrýr. Microsoft, bazý güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Bu kýsýmda yaþadýðýmýz endiþe, güvenilir partnerler olarak geçen kýsým hakkýnda herhangi bir bilgi paylaþýlmamýþ.

Akýllý Güvenlik Filtresi: (SmartScreen Filter): Microsoft’un iddiasýna göre SmartScreen Filter, yeni tarayýcý olan Edge’in güvenliðinden sorumlu. Edge ile indirme yaparken veya sitelerde dolaþýrken SmartScreen Filter, bilgisayarýn virüslere karþý korunmasýný saðlýyor. Güvenliði saðlamasý açýsýndan güzel görünen SmartScreen Filter yaptýðýmýz her hareketten haberdar olmasý ürkütücü gelmekte. Filtrelemeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmini olarak isimlendirebileceðimiz bu özellik, internet tarayýcýlarýnda herhangi bir siteye girdiðimizde bir daha ki gireceðimiz sayfanýn tahmin edilip sayfa kaynaklarýnýn önceden yüklenmesi gibi bir çalýþma sistemi bulunuyor.

Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulum yaparken Wi-Fi ayarlarýna geldiðinizde iki seçeneðiniz bulunmakta. Wi-Fi modeminizin þifresini girerek baðlanmak seçeneði normal olan kýsým. Ýkinci kýsým ise daha önce Outlook, Facebook veya Skype üzerinden iletiþime geçtiðiniz arkadaþýnýzýn yakýn alanda kullanýlabilir internetine baðlanmasý.

Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Son gizlilik ayarý ise bilgisayarýnýzýn hata raporu göndermesini onaylamak hakkýnda. Ýþletim sistemi ile ilgili bir sorununuz olduðunda hata raporu göndererek Microsoft çalýþanlarýný bilgilendirip yaþadýðýnýz soruna çözüm bulmasýný saðlayabilirsiniz.

Ekran Alýntýsý

Kurulum sonrasý yapýlacak gizlilik ayarlarý

Kurulum aþamasý bittikten sonra gizlilik ayarlarý ile ilgili deðiþiklik yapmak istiyorsanýz rehberimize devam edelim. Öncelikle “Baþlat Menüsü> Ayarlar> Gizlilik” adýmlarýný takip ederseniz bahsettiðimiz gizlilik ayarlarýna ulaþabilirsiniz. Gizlilik ayarlarýnýn alt sekmelerinde 13 farklý ayar bulunmakta. Ýlk seçenek olarak “Genel” sekmesi bulunuyor. Bu sekmedeki ayarlardan endiþe duyduðunuzu kapatabilirsiniz. Bu gizlilik ayarlarýný elden geçirirken örnek olarak mikrofona eriþim saðlayan uygulamalarda deðiþimler yapabilirsiniz. Ayrýca yukarýda bahsettiðimiz bütün seçeneklere “Ayarlar” kýsmýndan ulaþabilirsiniz.

Cortana: Microsoft’un Xbox platforumuna özel olarak çýkarttýðý Halo’dan bildiðimiz Cortana, kiþisel asistan görevini üstleniyor . Master Chief karakterine uzun serüveninde sürekli yardýmcý olan Cortana, artýk bize yardýmcý olmak için çabalýyor. Çabalýyor diyorum fakat hala uðraþmasý gereken birçok nokta bulunmakta. Mesela ülkemizde Cortana maalesef aktif olarak görünmüyor.

Kiþiselleþtirilmiþ Reklamlar: Birçok ayardan bahsetmemize raðmen bazý gizlilik ayarlarý iþletim sisteminde bulunmamakta. Bahsettiðimiz ayarlara Microsoft’un kendi sayfasý olan “sizin özeliniz ve Microsoft kiþiselleþtirilmiþ reklamlar” sayfasýndan ulaþabilirsiniz.

Yerel Hesaplar: Windows 10 kullanýrken her zaman Microsoft hesabýnýzý kullanmak zorunda deðilsiniz. Cihazýnýza ait bir yerel hesap oluþturarak yukarda bahsettiðimiz tehlikeli gizlilik ihlallerinden kurtulabilirsiniz.

Umarýz sizin için hazýrladýðýmýz rehberimiz endiþelerinize çözüm olmuþtur. PC oyuncularýnýn mecbur olarak kullandýðý Windows platformu için bulunan tehlikeleri göz ardý etmemek gerekir.

Sayfa 3/33 ÝlkÝlk 1234567891011121328 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri